Ahc θεσσαλονικη, 1η μμ εντός της επόμενης εβδομάδος

pankyr

New Member
Καλημέρα και καλή χρονιά,
Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και 3-4 μήνες, χωρίς να έχω κάνει εγγραφή (την έκανα πριν λίγο), παρατηρώντας απόψεις να διίστανται, ωστόσο αυτή είναι και η ουσία, να παρέχεται και η καλύτερη πληροφόρηση και μέσα από τις απόψεις και εμπειρίες του καθενός.
Στο δια ταύτα....
Είμαι 47 ετών και αποφάσισα να κάνω ΜΜ. Αποφάσισα να κάνω την επέμβαση σε κλινική της AHC στην θεσσαλονίκη και έχω ραντεβού την επόμενη βδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο από την παραγματικά σχολαστική και χρήσιμη ενημέρωση στο φόρουμ. Βασικά θέλω να γίνει η επέμβαση με ακούρευτη συνεδρία και η άποψη της κλινικής είναι ότι θα πρέπει να υποβληθώ σε 2 συνεδρίες, το ποσό που συμφωνήθηκε είναι στα 5500€. Αυτό που πληροφορήθηκα μέσα από τις απόψεις των μελών είναι ότι θα πρεπει να προσέξω ιδιαίτερα το λεγόμενο "παραθυράκι" από την δότρια (μου είπανε ότι έχω καλή δότρια όμως θεωρώ ότι δεν είναι και η πλουσιότερη όπως και ότι έχω λεπτή τρίχα) καθώς και την hairline με την διάταξη των μονότριχων δίτριχων κλπ.
Επίσης με απασχολεί κατά πολύ η φυσικότητα που θα προκύψει και το ΄δεσιμο με το υπόλοιπο τριχωτό (αν οι μεταμοσχευμένες τρίχες είναι πιο σκληρές και δεν δένουν).
Τά ανωτέρω τα έθεσα στο επιτελείο τους και μου είπανε ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και θα είναι φυσικό και οκμοιόμορφο το αποτέλεσμα κλπ αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν πείσθηκα 100%.
Επίσης το shock loss είναι πραγματικά αποτρεπτικό σαν ιδέα , αν και διάβασα σε ξένα site ότι δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση σε τέτοιες επεμβάσεις, εξαρτώμενο πάντα από την ποιότητα της επέμβασης.
θα ανεβάσω και φωτό ωσονούπω απλά θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος που παρακολουθεί το φόρουμ έχει άποψη για την συγκεκριμένη κλινική και αν θα πρέπει να γωνρίζω κάτι ώστε να το θέσω πριν την επέμβαση.
Θεωρώ αρκετά μεγάλο το ποσό που θα διαθέσω, που πραγματικά αν δεν σιγουρευτώ για το τελικό αποτέλεσμα δεν πρόκειται να προχωρήσω και ας υπάρξει κίνδυνος να χάσω τμήμα της προκαταβολής (500 € έχω ήδη καταθέσει)
Ευχαριστώ για την όποια προσοχή σας
Υ.Γ. Σόρι για τις φωτό, πάρθηκαν λόγω ανάγκης στα γρήγορα εντός των wc στο χώρο που εργάζομαι....
Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες το βραδάκι σπίτι
 

Συνημμένα

  • IMG_20190104_085305.jpg
    IMG_20190104_085305.jpg
    2 MB · Προβολές: 167
  • IMG_20190104_085301.jpg
    IMG_20190104_085301.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 161
  • IMG_20190104_085235.jpg
    IMG_20190104_085235.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 150
  • IMG_20190104_085232.jpg
    IMG_20190104_085232.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 145
  • IMG_20190104_085217.jpg
    IMG_20190104_085217.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 142
  • IMG_20190104_085213.jpg
    IMG_20190104_085213.jpg
    896.1 KB · Προβολές: 142
  • IMG_20190104_085103.jpg
    IMG_20190104_085103.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 157
  • IMG_20190104_085053.jpg
    IMG_20190104_085053.jpg
    837.2 KB · Προβολές: 142
  • IMG_20190104_085047.jpg
    IMG_20190104_085047.jpg
    1 MB · Προβολές: 141
  • IMG_20190104_085020.jpg
    IMG_20190104_085020.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 172

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alekos7

New Member
σου είπαν 5500 χωρίς να σου προσδιορίσουν αριθμό μεταμοσχευμένων grafts?Έτσι βαράμε και μια τιμή και ότι ψάρια πιάσουμε?Δεν διαπραγματεύτηκες καθόλου?Ένα άλλο πολύ σημαντικό είναι το πως διάλεξες την ahc Θεσσαλονίκης.Γνωρίζουμε αποτελέσματα από την αντίστοιχη της Αθήνας.Θα τα καταφέρουν εξίσου καλά στη Θεσσαλονίκη?Ποιός θα την κάνει εδώ?Τι αποτελέσματα έχει να επιδείξει ο συγκεκριμένος?Οταν εμπιστεύονται το κεφάλι της κάπου ,ψάχνουν πρώτα και ρωτάνε.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλημέρα και σε σένα.
Βάλε καλές και καθαρές φωτό και θα έχεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις.Να είσαι σίγουρος για αυτό.
Σε πρώτη ανάλυση βλέπω πολύ μαλλί να έχεις και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουνε να μπούνε εκεί μέσα.
Η κλινική λογικά σε διπλή συνεδρία θα σου βάλει 5000g περίπου και το ποσό αναλογικά με τα g είναι πολύ μικρό,αλλά το αποτέλεσμα που σε ενδιαφέρει πρωτίστως διασφάλισε-αν μπορείς βέβαια.
Γιατί η απάντηση από αυτούς ότι μπορούνε θα είναι σίγουρα καταφατική.
 

pankyr

New Member
Την κλινική στην θεσσαλονίκη την επέλεξα γιατί διαμένω στην θράκη και είναι δύσκολο να κατέβω Αθήνα, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Όσο αφορά τα grafts μου ξεκαθάρισαν ότι απο΄την στιγμή που επιλέγω την ακούρευτη συνεδρία το αποτέλεσα για την μεταμόσχευση σε μια συνεδία μειώνεται κατά ένα ποσοστό 20 %, διότι θα είναι πιο δύσκολη συλλογή με το Implanter (κάπως έτσι) σε σχέση με κουρεμένη συνεδρία. Μου είπανε ότι είναι δυνατόν να σε κουρεμένη συνεδρία να μεταμοσχεύσουν και 3000-3500, ανάλογα βέβαια την δότρια κλπ. Από ότι κατάλαβα σε γενικές γραμμές και χωρίς να έχω τις φοβερές γνώσεις, γύρω στις 4.500 με 5000 grafts για 2 συνεδρίες. Επίσης επισκέφτηκα και την DHI η οποία από ότι διάβασα σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ δεν πετυχαίνει και την καλύτερη πύκνωση, η δε προσφορά τους, με τα ίδια δεδομένα, ήταν στα 5.000€ πάντα για θεσσαλονίκη , στη Αθήνα η τιμή θα έπεφτε στα 4700€.
 

alekos7

New Member
Την κλινική στην θεσσαλονίκη την επέλεξα γιατί διαμένω στην θράκη και είναι δύσκολο να κατέβω Αθήνα, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Όσο αφορά τα grafts μου ξεκαθάρισαν ότι απο΄την στιγμή που επιλέγω την ακούρευτη συνεδρία το αποτέλεσα για την μεταμόσχευση σε μια συνεδία μειώνεται κατά ένα ποσοστό 20 %, διότι θα είναι πιο δύσκολη συλλογή με το Implanter (κάπως έτσι) σε σχέση με κουρεμένη συνεδρία. Μου είπανε ότι είναι δυνατόν να σε κουρεμένη συνεδρία να μεταμοσχεύσουν και 3000-3500, ανάλογα βέβαια την δότρια κλπ. Από ότι κατάλαβα σε γενικές γραμμές και χωρίς να έχω τις φοβερές γνώσεις, γύρω στις 4.500 με 5000 grafts για 2 συνεδρίες. Επίσης επισκέφτηκα και την DHI η οποία από ότι διάβασα σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ δεν πετυχαίνει και την καλύτερη πύκνωση, η δε προσφορά τους, με τα ίδια δεδομένα, ήταν στα 5.000€ πάντα για θεσσαλονίκη , στη Αθήνα η τιμή θα έπεφτε στα 4700€.
Ωραία.Ευκαιρία να δούμε ένα αποτέλεσμα και από την AHC Θεσσαλονίκης.
 

tol

Well-Known Member
Μου είπανε ότι είναι δυνατόν να σε κουρεμένη συνεδρία να μεταμοσχεύσουν και 3000-3500, ανάλογα βέβαια την δότρια κλπ. Από ότι κατάλαβα σε γενικές γραμμές και χωρίς να έχω τις φοβερές γνώσεις, γύρω στις 4.500 με 5000 grafts για 2 συνεδρίες.

Φιλε Παναγιωτη (;;; υποθετω), πρεπει οπωσδηποτε να ενημερωθεις για τον ακριβη αριθμο grafts που θα τοποθετηθουν στις δυο συνεδριες.

Το θεωρω αδιανοητο να πας στην κλινικη χωρις να εχει υπαρξει εκ των προτερων συνεννοηση για τα grafts που θα μεταμοσχευθουν.

Γνωριζοντας τον ακριβη αριθμο και ανεβαζοντας καθαρες φωτογραφιες το βραδυ (οπως ο ιδιος αναφερεις), θα εχεις τη δυνατοτητα να παρεις απο τα μελη του forum εμπεριστατωμενες πληροφοριες/συμβουλες.

Προσωπικα παντως εκτιμω οτι σε ακουρευτη συνεδρια ειναι σχεδον αδυνατο να εξαχθουν περισσοτερα απο 1700-1800 grafts (θεωρω οτι περιπου 3500 grafts θα ειναι ο τελικος απολογισμος μιας διημερης ακουρευτης συνεδριας). Αν υπερβουν αυτο το οριο πιθανως να προκληθει ζημια στη δοτρια περιοχη. Η συγκεκριμενη κλινικη κανει εξαγωγη με μηχανημα και φυσικα, αν πιεσθουν να εξαγουν υπερβολικο αριθμο grafts σε ακουρευτο κεφαλι, ισως προκαλεσουν εκτεταμενη ζημια στη δοτρια.

Γι' αυτο λοιπον, φιλε μου, σε συμβουλευω να υπαρξει οριστικη συμφωνια grafts πριν την επεμβαση, ωστε να μην εχεις υπερβολικες προσδοκιες (οπως 5000 grafts που αναφερεις στο παραπανω σχολιο σου).

Σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια και να εχεις το αποτελεσμα που επιθυμεις.
 

paulo

Active Member
Φίλε μου Καλημερα ,
Ένας γνωστός μου πρόσφατα απο Γερμανία πήγε στον Βεκρή και έκανε ακουρευτη και αυτός σε 2 συνεδρίες ισχυρίζεται ότι του έβαλαν 4500g με 4500€ .
αυτός έβαλε ανάμεσα σε μαλλί αλλα είχε και κενό στο crown και πρόσθεσε λιγο hairline αλλα αυτος εχει χτένισμα του 80 και τα ρίχνει μπροστά ειναι και ξανθός με κόκκινο δέρμα .
Εχει ένα μήνα που την έκανε και ειναι περίεργος τι θα γίνει αλλα απο την δότρια δεν καταλαβα πολλά γιατί τα είχε μακριά και δεν φενοταν πολλά πολλά .
Το κακό ειναι ότι δεν δίνουν ένα χαρτί η κάτι έστω να ξέρει ο ασθενής τι έκανε ούτε φωτός αν δεν τα ζητήσεις .
 

pankyr

New Member
Από ότι μου είπανε, η τιμή χρεώνεται ανά συνεδρία και όχι ανά τριχοθυλάκιο, γιαυτό και ανέφερα ότι στην ακούρευτη έχουν απώλεια της τάξης του 20%, χωρίς να προσδιορίσουν επακριβώς τον αριθμό, απλά μου δώσανε ένα εύρος (3-3500 στην κουρεμένη για την περίπτωσή μου-20%). Επίσης η εξαγωγή γίνεται από λωρίδες της Δότριας, δηλαδή θα επιλέξουν περιοχές - γραμμές εγκάρσιες με πλάτος 1εκ τις οποίες ξυρίζουν (χωρίς να φαίνονται από το μήκος των υπαρχόντων μαλλιών-το διευκρίνισα αυτό και επέμενα) και από κει γίνεται η επιλογή των μεταμοσχευμάτων. Βασική μου επιδίωξη είναι να καλύψω τα κενά, να επεκταθώ λίγο στην hairline ηλικιακά, να αρμόζει το αποτέλεσμα πάνω μου -είμαι και 47- και να έχω φυσιολογικό αποτέλεσμα χωρίς ζημιά, ότι όλοι δηλαδή. Δεν περιμένω θαύματα ούτε να γίνω 20 ξανά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι φοβάμαι-όπως αναφέρει ο αγαπητός tol παραπάνω- ότι κάπου εκεί 1800-2000/ανά συνεδρία θα είναι τα μεταμοσχευμένα.
Συνημμένα βάζω φωτό και ελπίζω στα απόψεις σας.
Υ.Γ. Κάποιες φωτό είναι με έντονο φλας και δεν ξέρω αν απεικονίζουν ακριβώς το πρόβλημα
 

Συνημμένα

  • IMG_20190104_145237.jpg
    IMG_20190104_145237.jpg
    1 MB · Προβολές: 140
  • IMG_20190104_145347.jpg
    IMG_20190104_145347.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 142
  • IMG_20190104_145604.jpg
    IMG_20190104_145604.jpg
    2 MB · Προβολές: 131
  • IMG_20190104_182200.jpg
    IMG_20190104_182200.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 127
  • IMG_20190104_182323.jpg
    IMG_20190104_182323.jpg
    2 MB · Προβολές: 130
  • IMG_20190104_182459.jpg
    IMG_20190104_182459.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 122
  • IMG_20190104_182514.jpg
    IMG_20190104_182514.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 138
  • IMG_20190104_182544.jpg
    IMG_20190104_182544.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 130
  • IMG_20190104_182606.jpg
    IMG_20190104_182606.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 134

makis25

Well-Known Member
πραγματικη ακουρευτη , οχι με λωριδες ξυρισμενες κτλ , κανει η dhi . Αν ηθελες οπωςδηποτε ακουρευτη ισως επρεπε να πας dhi
 

pankyr

New Member
πραγματικη ακουρευτη , οχι με λωριδες ξυρισμενες κτλ , κανει η dhi . Αν ηθελες οπωςδηποτε ακουρευτη ισως επρεπε να πας dhi
Σαφώς αλλά το θέμα είναι ότι δεν πετυχαίνουν καλή πύκνωση από λοτι συμπέρανα και από άλλες θεματολογίες του φορουμ
 

makis25

Well-Known Member
εχεις αραιωση στη δοτρια ηδη . Φοβαμαι πως θα σε κατακρεουργησουν στη δοτρια στην ahc ειδικά επειδη θες ακουρευτη . Αν ημουν στη θεση σου και ηθελα ακουρευτη οπωςδηποτε θα ζητουσα απο dhi τη μπιρου που εχει αποτελεσμα επιτυχημενο με ακουρευτη στο φορουμ . Δεν εχουμε δει κανενα περιστατικο ομως απο ahc με ακουρευτη . Πως θα τους εμπιστευτεις τη δοτρια σου οταν ζοριζουν δοτριες οταν ειναι ξυρισμενες ολοκληρες . Φαντασου οι ακουρευτες .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Για να πετύχουν 3500k grafts σε λωρίδες του 1cm θα πρέπει να γίνει αποψίλωση. Αν κατάλαβα σωστά μιλάμε για 3 - 4 λωρίδες, κάτι σαν στριπ χωρίς τομή. Νομίζω ότι πρέπει να το ξανασκεφτείς. Πάρε μια άδεια από την δουλειά σου 2 βδομάδες και κάνε κανονική μμ.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι με βάση τη δοτρια που βλέπω ειδικά στα πλάγια να δω πως θα πείσει κάποιος τον φίλο ότι τα μοσχεύματα που θα βάλει δεν θα πέσουν μετά από μερικά χρόνια χωρίς φιναστεριδη.
 

alex7

Well-Known Member
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι με βάση τη δοτρια που βλέπω ειδικά στα πλάγια να δω πως θα πείσει κάποιος τον φίλο ότι τα μοσχεύματα που θα βάλει δεν θα πέσουν μετά από μερικά χρόνια χωρίς φιναστεριδη.
Είναι 47 ετών .Άρα εχει σταθεροποιηθεί σχεδόν η κατάσταση στη δότρια του.Δεν θα του κάνει και πολλά η φιναστερίδη.Οτι ήταν να χάσει το έχασε.Αν ηταν νεότερος τότε σίγουρα θα κινδύνευε.Το επικίνδυνο στην περίπτωση του είναι ότι πρέπει να δουλέψουν ανάμεσα σε μαμά μαλλιά.Αυτό εγκυμονεί κινδύνους και μάλιστα σε ακούρευτη συνεδρία
 

aeratos28

Just aeratos
Η δοτρια αυτή,δεν είναι για πολλά πολλά ..καταρχήν ειδικά τα μαλλιά στα πλαϊνά του,είναι εντελώς αδύναμα.θα αντέξουν τη διαδικασία εξαγωγής εισαγωγής?δεν ξέρω,φίλε pankyr,λέω να το ψάξεις λίγο ακόμα.
 

pankyr

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας, ωστόσο από ότι φαίνεται το υπέρτατο ον είχε άλλα σχέδια για μένα, λόγω του καιρού (πάγο-χιόνι) το αμάξι μου έφυγε από τον δρόμο και έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά οπότε τα χρήματα με τα οποία θα προχωρούσα στην ΜΜ θα τα ρίξω στα συνεργεία..... θα πρέπει να ξανακάνω προσπάθεια να ξαναμαζέψω το ποσό και σε 1-2 χρονάκια ίσως τα καταφέρω. Άσε που νομίζω ότι θα μου φάνε και την προκαταβολή.
Παραύτα, είδα τις απόψεις σας σχτικά με τις φωτό και έχω να πω ότι εκτός από την AHC και στην DHI μου είπανε ότι έχω καλή Δότρια, αν και όπως ανέφερα σε προηγούμενο post δεν το πολυπιστεύω.... Πάντως οι παρατηρήσεις ήταν σημαντικές.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους σας.
 

Adriano

Well-Known Member
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Μην κάνεις αυτό που πας να κάνεις. Να πας στη κλινική και να κάνεις μεταμόσχευση κανονικά. Ξύρισε το κεφαλάκι και πέρνα όλη τη διαδικασία. Αν δεν μπορείς κάνε το όταν θα μπορείς.

Σου είπαν ότι σε αυτή τη δότρια μπορούν να πάρουν πολλά grafts από λωρίδες;

Με εκτίμηση,

Δημήτρης
 

tol

Well-Known Member
ωστόσο από ότι φαίνεται το υπέρτατο ον είχε άλλα σχέδια για μένα, λόγω του καιρού (πάγο-χιόνι) το αμάξι μου έφυγε από τον δρόμο και έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά οπότε τα χρήματα με τα οποία θα προχωρούσα στην ΜΜ θα τα ρίξω στα συνεργεία.....
Φιλε μου, λυπαμαι για την ατυχια σου. Σκεψου θετικα......αφου δεν επαθες εσυ τιποτα, ολα καλα. Τα αυτοκινητα φτιαχνονται......η υγεια μας ειναι πανω απ' ολα. Μη στεναχωριεσαι για παλιοσιδερα....

Εξαλλου, οπως λενε, για καποιο λογο γινονται ολα στη ζωη μας. Ισως τελικα η περιπετεια που ειχες, φερει και κατι θετικο στο μελλον. Ισως μετα απο 2 χρονια η οριστικη επιλογη που θα κάνεις σε δικαιωσει και θα σου φερει το επιθυμητο αποτελεσμα.

Καλο κουραγιο, υπομονη και υγεια.
 
Μπλουζα