81% τελογενείς σε τριχοριζόγραμμα; είναι δυνατόν;

marinna74

New Member
Είχα πάντα λεπτό και σχετικά αραιό μαλλί. Ίσιο και λιπαρό επίσης. Όπως και η μητέρα και δυστυχώς και η κόρη μου. Πάντα μου φαινόταν ότι πέφτουν και πολύ. Τώρα τελευταία λίγο πιο πολύ, οπότε πήγα σε δερματολόγο. Μου έκανε ένα τριχοριζόγραμμα όπου φαίνεται πως έχω 81% τελογενείς τρίχες, 19% Αναγενείς. Hair count 118.5 (128) , analysed area 0,62 cm2 και λίγο πιο κάτω, χνούδι (vellus hairs) 10,5 (8,9%) και terminal hairs 108,0 (91,1%). Με βάση αυτά τα αποτελέσματα, τι πρέπει να συμπεράνω; Ότι σε λίγο διάστημα θα είμαι φαλακρή τραγουδίστρια εντελώς; Να σημειώσω ότι οι γύρω μου δεν αντιλαμβάνονται καμία σοβαρή διαφορά στο μαλλί μου (πάντα ήταν λίγο, και τώρα λίγο τους φαίνεται, δεν ανησυχούν καν). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάπως "πειραγμένο" το τριχοριζόγραμμα; Να μπερδεύεται από το ότι ήταν ανέκαθεν λεπτά τα μαλλιά μου; Μου φαίνεται περίεργο, γι' αυτό είπα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε κάτι περισσότερο.

Δε θα σας κουράσω με αιτίες (νομίζω έχω αρκετές μαζεμένες, χρονίως -πχ έλλειψη σιδήρου, πιθανό χασιμότο κληρονομικό που ακόμα δεν έχει γίνει εμφανές στις ορμόνες, προβλήματα με τις ανδρικές και γυναικείες ορμόνες, κτλ κτλ.) -προσπαθώ να τσεκάρω την αξιοπιστία του τριχοριζογράμματος.

Ως θεραπεία ο συγκεκριμένος γιατρός προτείνει μεσοθεραπεία (με βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κτλ, όχι με μινοξιδίλη, αυτήν δεν την συνιστά, και PRP (θεραπεία με πλάσμα αίματος και αυτόλογους αυξητικούς παράγοντες), όσο θα στρώνουμε σίδηρο και ό,τι άλλο μπορούμε από τις αιτίες.

Πείτε μου λίγο πώς σας φαίνονται αυτά. Είναι όντως βοηθητικά ή απλώς ακριβές και αναποτελεσματικές θεραπείες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
-προσπαθώ να τσεκάρω την αξιοπιστία του τριχοριζογράμματος.

Αυτο ειναι το πιο ευκολο. Μπορεις απλα να κανεις και σε διαφορετικο δερματολογο τριχοριζογραμμα και να τα διασταυρωσεις.

Αφου ξερεις οτι εχεις διαφορα ορμονολογικα θεματα και ελλειψη βιταμινων, γιατι δεν πας σ εναν ενδοκρινολογο να τα λυσεις και καθεσαι και ασχολεισαι με θεραπειες δερματολογων? Κοιτας το δεντρο και δεν κοιτας το δασος.

Ναι, το PRP ειναι κατα κοινη ομολογια ''ασθενων'' που το δοκιμασαν, ακριβη και αναποτελεσματικη θεραπεια. Η μινοξιδιλη που δε στη συνιστα, εξαιρετικα πιο πιθανο να σε βοηθησει.
 

tasos33

Well-Known Member
Να δικιμασεις και σε άλλον δερματολογο αλλά όπως είπε ο φίλος απο πανω μάλλον πρεπει να δεις ενδοκρινολόγος πρωτα.

Έχει μετρήσει την d? Ποσο είναι ?
 

Sandy

Active Member
Είχα πάντα λεπτό και σχετικά αραιό μαλλί. Ίσιο και λιπαρό επίσης. Όπως και η μητέρα και δυστυχώς και η κόρη μου. Πάντα μου φαινόταν ότι πέφτουν και πολύ. Τώρα τελευταία λίγο πιο πολύ, οπότε πήγα σε δερματολόγο. Μου έκανε ένα τριχοριζόγραμμα όπου φαίνεται πως έχω 81% τελογενείς τρίχες, 19% Αναγενείς. Hair count 118.5 (128) , analysed area 0,62 cm2 και λίγο πιο κάτω, χνούδι (vellus hairs) 10,5 (8,9%) και terminal hairs 108,0 (91,1%). Με βάση αυτά τα αποτελέσματα, τι πρέπει να συμπεράνω; Ότι σε λίγο διάστημα θα είμαι φαλακρή τραγουδίστρια εντελώς; Να σημειώσω ότι οι γύρω μου δεν αντιλαμβάνονται καμία σοβαρή διαφορά στο μαλλί μου (πάντα ήταν λίγο, και τώρα λίγο τους φαίνεται, δεν ανησυχούν καν). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάπως "πειραγμένο" το τριχοριζόγραμμα; Να μπερδεύεται από το ότι ήταν ανέκαθεν λεπτά τα μαλλιά μου; Μου φαίνεται περίεργο, γι' αυτό είπα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε κάτι περισσότερο.

Δε θα σας κουράσω με αιτίες (νομίζω έχω αρκετές μαζεμένες, χρονίως -πχ έλλειψη σιδήρου, πιθανό χασιμότο κληρονομικό που ακόμα δεν έχει γίνει εμφανές στις ορμόνες, προβλήματα με τις ανδρικές και γυναικείες ορμόνες, κτλ κτλ.) -προσπαθώ να τσεκάρω την αξιοπιστία του τριχοριζογράμματος.

Ως θεραπεία ο συγκεκριμένος γιατρός προτείνει μεσοθεραπεία (με βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κτλ, όχι με μινοξιδίλη, αυτήν δεν την συνιστά, και PRP (θεραπεία με πλάσμα αίματος και αυτόλογους αυξητικούς παράγοντες), όσο θα στρώνουμε σίδηρο και ό,τι άλλο μπορούμε από τις αιτίες.

Πείτε μου λίγο πώς σας φαίνονται αυτά. Είναι όντως βοηθητικά ή απλώς ακριβές και αναποτελεσματικές θεραπείες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί :)

Καλησπέρα κατά την γνώμη μ ,
το τριχοριζογραμμα θεωρείται πλέον ξεπερασμένο κ Όχι τόσο έγκυρο όπως η τριχοσκοπηση στην οποία σε βλέπει κατευθείαν με φακό να δει σε τι κατάσταση είναι οι θύλακες εάν έχουν υποστεί σμίκρυνση αν έχεις ουλωτικη αλωπεκία κτλ κτλ με το τριχοριζογραμμα δεν τα βλέπεις αυτά.Επειδη έχω πάει μέχρι Καναδά να δω γιατρό κ όταν τους είπα για τριχοριζογραμμα ψιλό γελούσαν. Κ εγώ το έκανα μια φορά κ το μετάνιωσα γτ έδωσα κ πολλά λεφτά.
Όπως λέει κ ο φίλος Free thinker πρέπει να πας σ έναν Ενδοκρινολογο να δεις τα ορμονικα σου.Τι ακριβώς έχεις από ορμονικης φύσεως?Εγώ έχω χασιμοτο εδώ κ 5 χρόνια ακόμα δεν παίρνω χάπι αλλά αυτό δεν επηρεάζει ακόμα το μαλλί.
Επίσης το prp είναι μεγάλη απάτη μακριά η δεν θα κάνει τίποτα η θα σε κάνει χειρότερα κρίμα κ τα λεφτά.

Για μένα αποτελεσματικό μόνο στην τριχόπτωση ως προς το πρώτο βήμα είναι η μινοξ μετά όταν κ άμα την συνηθίσει ο οργανισμός σ κ βλέπεις ότι αραιώνει μπαίνεις στα πιο βαριά όπως σπιρολακτονη η αντισσυλιπτικα (Αλλά αυτά είναι βαριά)εγώ είμαι 1 χρόνο στην μινοξ μόνο κ συνεχίζω ειμαι ευχαριστημένη
 

turnfiji123

Active Member
Έχει θερίσει κεφαλια το χασιμοτο... Θέλει οπωσδήποτε καλο ενδοκρινολόγο, υπέρηχο, αιματολογικές εξετάσεις και χάπι (η απλή θυροξίνη μπορεί να μην πιάσει, ίσως χρειαστεί Armour ψαγμένη). Καλή τύχη.


είναι από τα video που τα εξηγεί κάπως καλά.
 

Sandy

Active Member
Έχει θερίσει κεφαλια το χασιμοτο... Θέλει οπωσδήποτε καλο ενδοκρινολόγο, υπέρηχο, αιματολογικές εξετάσεις και χάπι (η απλή θυροξίνη μπορεί να μην πιάσει, ίσως χρειαστεί Armour ψαγμένη). Καλή τύχη.


είναι από τα video που τα εξηγεί κάπως καλά.

Ξέρω άτομα κ μάλιστα πολλά που έχουν χασιμοτο χειρότερα από μένα κ τα μαλλιά τους είναι σαν δάσος Δεν τον ξέρω τον κύριο στο βίντεο πάντως το αρμουρ το είχα ψάξει κ παλιότερα κ είχα μπει σε φορουμ κ διάβαζα διάβαζα με τις ώρες πολλοί τους πείραξε κ τα έκαναν χειρότερα σε άλλους ήταν οκ συμπέρασμα δεν έβγαλα. Ρώτησα γιατρούς εδώ κ μου είπαν δεν το χρησιμοποιούν εδώ στην Ελλάδα αλλά κ να το είχαν εάν οι ορμόνες του θυρεοειδή είναι οκ δεν πρέπει να πάρεις καμία ορμόνη.
 

Sandy

Active Member
Και κάτι τελευταίο λέει κάπου στο βίντεο ότι το χασιμοτο προκαλεί σίγουρα τριχόπτωση?γτ δεν το άκουσα .Πάντως περιεργο πολλοί φίλοι μ έχουν χασιμοτο κ είναι οκ αυτό πως το εξηγούν?
 

marinna74

New Member
Θα μετρήσω αύριο τη D -δεν την έχω μετρήσει ποτέ- και τη φεριτίνη μου (συνήθως είναι μονοψήφια). O δερματολόγος ζήτησε και προλακτίνη, είπε ότι συνδέεται με το στρες (εγώ ήξερα για την κορτιζόλη βασικά, αλλά οκ) -στις μέχρι τώρα εξετάσεις η προλακτίνη μου ήταν φυσιολογική. Οι υπολοιπες ορμόνες που είχε ελέγξει ο γυναικολόγος για σημάδια εμμηνόπαυσης, λόγω υπερβολικά μικρού και ακανόνιστου κύκλου ήταν οκ. Παλιότερα είχα αυξημένα ανδρογόνα - πρέπει μάλλον να το ξανατσεκάρω αυτό.

Οι τιμές Τ4 Τ3 είναι μέχρι στιγμής στα φυσιολογικά όρια, όπως και η TSH η οποία όμως ακολουθεί σταθερά πτωτική πορεία. Το 2014 είχα ελέγξει Anti-TPO και ήταν 1376,9 ενώ έπρεπε να είναι μικρότερη του 60. Αυτό και το ότι η μητέρα μου έχει χασιμότο νομίζω σημαίνουν ότι πολύ πιθανόν στο μέλλον να έχω κανονικό υποθυρεοειδισμό (ή κάτι τέτοιο είχε πει ο ενδοκρινολόγος τότε). Πρέπει να ξανακάνω υπέρηχο και αναλυτικές εξετάσεις μάλλον. Αλλά όσο οι τιμές των Τ3 και Τ4 είναι οκ, αν καταλάβα καλά απλώς κάθεσαι και περιμένεις να τα παίξει τελείως ο θυρεοειδής.

Αυτά θα τα ψάξω. Απλώς ο δερματολόγος είπε ότι παράλληλα με αυτά καλό είναι να κάνω τις μεσοθεραπείες και το PRP ως συμπτωματική μεν, χρήσιμη δε θεραπεία. Και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι σωστός ή απλώς θέλει να βγάλει λεφτά :) Η μινοξιδίλη δεν έχει το σημαντικό μειονέκτημα να πέφτουν όσα μαλλιά διαφύλαξες και όσα έβγαλες, όταν τη σταματάς; Αυτήν την απότομη πτώση δεν νομίζω ότι θα την αντέξω ψυχολογικά. Τι να πω, όσο σκέφτομαι ότι θα χειροτερεύσουν όλα αυτά με την εμμηνόπαυση, ψιλοφρικάρω. Όσο έχουμε περίοδο, η αναιμία κάνει τη μισή δουλειά, κι όταν σταματάει, γίνεται η υπόλοιπη. Αδικία!
 

Sandy

Active Member
Θα μετρήσω αύριο τη D -δεν την έχω μετρήσει ποτέ- και τη φεριτίνη μου (συνήθως είναι μονοψήφια). O δερματολόγος ζήτησε και προλακτίνη, είπε ότι συνδέεται με το στρες (εγώ ήξερα για την κορτιζόλη βασικά, αλλά οκ) -στις μέχρι τώρα εξετάσεις η προλακτίνη μου ήταν φυσιολογική. Οι υπολοιπες ορμόνες που είχε ελέγξει ο γυναικολόγος για σημάδια εμμηνόπαυσης, λόγω υπερβολικά μικρού και ακανόνιστου κύκλου ήταν οκ. Παλιότερα είχα αυξημένα ανδρογόνα - πρέπει μάλλον να το ξανατσεκάρω αυτό.

Οι τιμές Τ4 Τ3 είναι μέχρι στιγμής στα φυσιολογικά όρια, όπως και η TSH η οποία όμως ακολουθεί σταθερά πτωτική πορεία. Το 2014 είχα ελέγξει Anti-TPO και ήταν 1376,9 ενώ έπρεπε να είναι μικρότερη του 60. Αυτό και το ότι η μητέρα μου έχει χασιμότο νομίζω σημαίνουν ότι πολύ πιθανόν στο μέλλον να έχω κανονικό υποθυρεοειδισμό (ή κάτι τέτοιο είχε πει ο ενδοκρινολόγος τότε). Πρέπει να ξανακάνω υπέρηχο και αναλυτικές εξετάσεις μάλλον. Αλλά όσο οι τιμές των Τ3 και Τ4 είναι οκ, αν καταλάβα καλά απλώς κάθεσαι και περιμένεις να τα παίξει τελείως ο θυρεοειδής.

Αυτά θα τα ψάξω. Απλώς ο δερματολόγος είπε ότι παράλληλα με αυτά καλό είναι να κάνω τις μεσοθεραπείες και το PRP ως συμπτωματική μεν, χρήσιμη δε θεραπεία. Και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι σωστός ή απλώς θέλει να βγάλει λεφτά :) Η μινοξιδίλη δεν έχει το σημαντικό μειονέκτημα να πέφτουν όσα μαλλιά διαφύλαξες και όσα έβγαλες, όταν τη σταματάς; Αυτήν την απότομη πτώση δεν νομίζω ότι θα την αντέξω ψυχολογικά. Τι να πω, όσο σκέφτομαι ότι θα χειροτερεύσουν όλα αυτά με την εμμηνόπαυση, ψιλοφρικάρω. Όσο έχουμε περίοδο, η αναιμία κάνει τη μισή δουλειά, κι όταν σταματάει, γίνεται η υπόλοιπη. Αδικία!

Βασικά το ότι έχει η μαμά σ υποθυροειδισμο δεν σημαίνει αυτόματα ότι κ εσύ θα κάνεις.
Λοιπόν η μινοξ θα σου κρατήσει τα υπάρχοντα μαλλιά όσο μπορεί κ θα σου κάνει κ μια μικρή επανέκφυση με λίγα λόγια θα σου κάνει καλό όταν στο μέλλον θα την σταματήσεις θα σου φύγουν κάποια μαλλιά που έβγαλες από αυτήν.οχι όμως όλα τα μαλλιά.Οτι μαλλί έβγαλες από την θεραπεία με μινοξ θα φύγει κ θα εξελίσσετε το οποίο είδος τριχόπτωση έχεις κανονικά... το θέμα είναι ότι η θεραπεία με την μινοξ μπορεί να κρατήσει κ πολλά χρόνια άρα μην το σκέφτεσαι από τώρα. Κ εγώ για να βάλω μινοξ το σκεφτόμουν πολύ κ έκανα λάθος τελικά έπρεπε να την ξεκινήσω νωρίτερα δυστυχώς. Βασικά έχεις διαγνωσθεί με ΑΑ έτσι?
 

Sandy

Active Member
Μακριά από prp (γνώμη μ παντα ) τσάμπα τα λεφτά.
Άμα θες όμως πολύ καντω απλά εγώ φοβαμαι το αντίθετο αποτέλεσμα
 

marinna74

New Member
Αυτή ήταν η διάγνωση του δερματολόγου αυτού, ναι. Θα το σκεφτώ για την μινοξ, αποκλείω το PRP, θα δω αν κάνουν τίποτα οι μεσοθεραπείες με βιταμίνες που πρότεινε επίσης. Ίσως κάνω μια δυο και βλέπουμε, 50 ευρώ η μία κοστίζουν. Θα πάω και σε ενδοκρινολόγο με τις νέες εξετάσεις και ξεκίνησα και σίδηρο πάλι. Ευχαριστώ πολύ Σάντυ για όλες τις απαντήσεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα