περουκες

kaith

New Member
γεια σασ και απο μενα ..... οπως εχω γραψει και παλαιοτερα με λενε κατερινα και αντιμετωπιζω το προβλημα Α/Α απο τα 16.. τωρα ειμαι 21 οποτε καταλαβαινετε την εκταση του προβληματοσ.... εχω ψαξει στο φορουμ και εχω μαθει για θεραπειες , λειζερ, βλαστοκυτταρα, μεταμοσχευσεισ..... δεν εχω δει ομως πουθενα το θεμα περουκα να απασχολει κανενα... ναι μεν η περουκα και ιδιαιτερα στισ γυναικες ειναι ταμπου αλλα αν το προβλημα ειναι μεγαλο γιατι οχι; απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει το σχεδιο της περουκας εχει αλλαξει και εχει καλυτερυσει αισθητα... πια οι περουκες αναλογα με τηνν ποιοτητα τους γυνονται ολο και πιο δυσκολα αντιληπτες... καινουρια σχεδια τεχνικες , μπορεισ ακομα να τις χτενισεις πιο ανετα , να μαζεψεισ τα μαλλια σου πισω κοτσο....δε θα ελεγα πως η περουκα ειναι απαραιτητα παραιτηση η ηττα στη μαχη με την Α/Α αλλα μια ευκαιρια χωρις μεγαλο κοστος να χαρεισ οτι σου στερησε ολα αυτα τα χρονια η ατυχια σου να φερεισ το γονιδιο..... πιστευω πως θα μπορουσε να γινει ενα μεσο μιασ προσωρινης ανακουφισης και μια γερη δοση αυτοπεποιθησης....... θα ηθελα πολυ να διαβσω τα σχολια σας... ευχαρστω :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

HealingMinD

New Member
Απ: περουκες

Καιτη μου νομιζω πως με αυτον τον τροπο το μονο που θα καταφερεις ειναι να "στεναχωρεθεις" ακομα περισσοτερο...
 

Maria

New Member
Απ: περουκες

γεια σου kaith, κι εγώ έχω αρχίσει να το σκέφτομαι και θέλω να το ψάξω λίγο, γιατί πιστεύω ότι θα καταλήξω σε αυτή τη λύση αν η αραίωσή μου συνεχίσει κι άλλο. Θέλω να ψάξω περισσότερο για πρόσθετα (τουπέ νομίζω τα λένε) που προσαρμόζονται όπως οι τρέσες, σε πρώτη φάση. Το έχεις ψάξει καθόλου;
 

kaith

New Member
Απ: περουκες

γεια σου μαρια μου...ναι εχω κανει μια μικρη ερευνα πανω στο θεμα.. η αληθεια ειναι οτι ειμαστε γυναικεσ και ειναι δυσκολο να μασ πουνε θα βαζεισ ματζουνια για χ χρονια και ισωσ δεισ καπια βελτιωση.....και ιδιαιτερα οταν δεν υπαρχει και σωστη ενημερωση.... αρα για κατι ριζικο δυο ειναι οι λυσεισ.. μεταμοσχευση η προσθετα....το πρωτο δε σου το συμβουλευα.. ειναι χειρουργικη επεμβαση ..κοστιζειιι τα μαλλια τησ κεφαλησ σου.. και το αποτελεσμα δεν ειναι και το βεβαιο...οσο για τα προσθετα λοιπον.. απο οτι εχω καταλαβει οι περουκεσ που καλυπτουν ολη την περιοχη του κεφαλιου δεν ειναι και η καλυτερη λυση... σε δεσμευουν και οι περισσοτερεσ δε δειχνουν και φυσικεσ..για κολλεσ και μονοτικεσ ταινιεσ δε το συζηταω..φαντασου μονο τι κακο προκαλουν στη ριζα... οσο για τα τουπε.. ναι φυσικα ειναι λυση αν στο πισω μεροσ του κεφαλιου σου εχεισ μαλλια και μονο πανω υπαρχει το προβλημα...το κακο ομωσ ειναι η ανανεωση και η συντηρηση .....τελευταια ομωσ ακουσα και για μια ακομη τεχνικη.. την εφαρμοζουν περισσοτερο στη βρετανια δε ξερω ακομη αν εχει φτασει και στη χωρα μασ....ακομη και αν εχεισ λιγα σχετικα μαλλια τοποθετουν ενα υλικο πανω στο κεφαλι σου στην περιοχη που εχει το προβλημα να το φανταστεισ σα διχτυ οπου απο εκει ενονουν τα δικα σου μαλλια με προσθετα... το αποτελεσμα πραγματικα ειναι συγκλονιστικο .. τα μαλια αυτα λουζονται φτιαχνονται σε οποιο χτενισμα θεσ βαφονταιι. μπορεισ ακομη να διαλεξεισ και την ποιοτητα τησ τριχασ σου αν τα θελεισ σπαστα η ισια ποσο χοντρη θα ειναι η τριχα κτλ..ο μηχανισμοσ αυτοσ διαρκει περιπου 3 χρονια αλλα το προβλημα ομωσ ειναι οτι ανα δυο το πολυ μηνεσ θα πρεπει να πηγαινεισ να σου το διορθωνουνε λογω τησ αναπτυξησ των μαλλιων.....ειλικρινα ομωσ δε κσερω αν αυτοσ ο τυποσ υπαρχει εδω.....μια μεγαλη κλινικη που ασχολειτε με τετοια θεματα ειναι η bermann kord ... θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σου.....φιλια ;)
 

rannia61

New Member
Απ: περουκες

καιτη εχω και γω χρονια ανδρογενετικη αλωπεκια τωρα ειμαι 31 χρονων εχω φτασει στο αμην! για να παρεισ αντισυληπτικα δεν το σκεφτεσαι καθολου αν μπορεισ διαφωτισε μασ λιγο για αυτη την μεθοδο στην αγγλια σου εχω στειλει και μηνυμα θα με ενδιεφερε πολυ αλλα δεν ξερω που να ψαξω σε μαγαζι με περουκεσ γινεται η σε τυπου κλινικεσ μεταμοσχευσεισ μαλλιων αν μπορεισ πεσ μου που μπορω να ψαξω εχω απελπιστει!
 

Maria

New Member
Απ: περουκες

Καλή χρονιά και Χρόνια Πολλά!!

Καίτη μήπως μπορείς να στείλεις κάποιο σύνδεσμο να δούμε αυτό το σύστημα με το δίχτυ που λες ότι σου φοράνε στα δικά σου μαλλιά; Για την b*****n k**d εχω να πω ότι είναι γνωστοί απ*τεώνες και δεν θα τους επισκεπτόμουν ξανά...

Δείτε video με μια κοπέλα που φοράει μια καταπληκτική περούκα που φαίνεται εντελώς αληθινή:

http://www.youtube.com/watch?v=GVvS3ErQ250&feature=related

Θέλω να πάω σε καταστήματα με περούκες να δοκιμάσω, αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ καλά! Το μόνο αρνητικό είναι ότι άνθρωποι που σε ξέρουν -ας πούμε στο χώρο της δουλειάς- αν σε δουν από τη μια μέρα που δεν έχεις μαλλί την άλλη να έρχεσαι με μαλλι, θα καταλάβουν ότι φοράς περούκα... Με χαλάει αυτό...
 

volume

New Member
Απ: περουκες

Maria είπε:
Θέλω να πάω σε καταστήματα με περούκες να δοκιμάσω, αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα είναι πολύ καλά! Το μόνο αρνητικό είναι ότι άνθρωποι που σε ξέρουν -ας πούμε στο χώρο της δουλειάς- αν σε δουν από τη μια μέρα που δεν έχεις μαλλί την άλλη να έρχεσαι με μαλλι, θα καταλάβουν ότι φοράς περούκα... Με χαλάει αυτό...

Γεια σου Μαρία.. αν νιώθεις έτοιμη να βάλεις περούκα βαλε.. να μη σε νοιάξει τι θα πουν οι αλλοι.. αν είναι κακοπροαίρετοι ας πουνε ότι θέλουν.. εχω και εγω μια γνωστή που φοραει εδώ και χρονια.(ζούμε σε μικρή κοινωνία – καταλαβαίνεις) . στην αρχη όλοι ψιθύριζαν «εχει περούκα εχει περούκα».αν και το έβλεπε στα μάτια τους δεν την πηρε από κατω.. . σιγα σιγα το επιδέχθηκαν ολοι και δεν ασχολείται κάνεις..
 

Maria

New Member
Απ: περουκες

Γειά σου volume! Φαντάζομαι πως έχεις δίκιο, σε κάποια φάση συνηθίζουν όλοι το νέο look.. Η κοπέλα που λες είχε μεγάλη αραίωση; Εγώ δεν έχω τόση πολλή, και σκέφτομαι μήπως υπάρχει ενδιάμεση λύση πριν την περούκα, π.χ. φορώντας τουπέ στην κορυφή , αφού εκεί έχω το πρόβλημα, καθώς και τρέσες για όγκο κατά μήκος των μαλλιών..

π.χ. σε αυτό το βίντεο φοράει κάτι τέτοιο που φαίνεται πολύ φυσικό:

http://www.youtube.com/watch?v=lQKaAf2ieBo

Μου φαίνεται πολύ καλό το αποτέλεσμα!
 

volume

New Member
Απ: περουκες

Καλησπέρα σου… η γνωστή μου εχει ολική.. οκ θα μου πεις το να βαλει περούκα ηταν αναγκαίο.. αλλα όπως το σκεφτομαι τωρα που το συζητάμε ..αν νιώθεις έτοιμη να βάλεις περούκα καλύτερα να σε δουν όσοι σε ξέρουν μια-δυο φορές κάπως ….φορώντας περούκα …που πιστεύω θα το συνηθίσουν , παρά να τραβάς τα βλέμματα γνωστών αγνώστων …

Αχ! Να πω κατι σχετικό-άσχετο.. εχει κανα 2-3 μερες που βρήκα το site και διαβάζω.. δυστυχώς βλεπω πολλες γυναικες να εχουν προβλημα.. αλλα ηθελα να πω.. που ειστε βρε κοριτσια?? Μου εχει γινει εμμονή πλεον να βλεπω τα κεφαλια των γυναικων όχι αν εχουν ωραιο χτένισμα αλλα αν εχουν καποιο πρόβλημα. και δεν βρισκω καμια.. πραμα που μου χαλάσει περισσότερο την ψυχολογία.. πιστεύω ότι μονο εγω εχω τετοιο προβλημα..
 

Maria

New Member
Απ: περουκες

volume η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών έχει μαλλί να φανε κι οι κότες... αλλά επειδή κι εμένα μου έχει γίνει συνήθεια να κοιτάζω τα κεφάλια τους για να δω αν έχουν πρόβλημα, σου λέω ότι έχω μετρήσει αρκετές περιπτώσεις μες σε 3 χρόνια που με αποασχολεί το πρόβλημα.. (και γυναίκες πριν την εμμηνόπαυση, νέες)
 

volume

New Member
Απ: περουκες

Καλησπέρα σου και παλι.. μαρια μπορείς να μου πεις εδώ ή σε μήνυμα τι σαμπουάν χρησιμοποιείς.. αν διάβασες και στο θεμα μου..συν όλα τα αλλα ψαχνω για ένα καλο σαμπουαν ευχαριστω..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kaith

New Member
Απ: περουκες

γεια σασ γεια σασ καλη χρονια και με περισσοτερα μαλλια λεω εγω χαχχα....ευχαριστω πολυ για τα σχολια σασ και τισ προτασεισ σασ...τα χριστουγεννα επισκεφτηκα εναν παρα πολυ καλο δερματολογο στη θεσσαλονικη(οποια η οποιοσ ενδιαφερεται μπορω να του στειλω εισερχομενο) και η θεραπεια που μου εδωσε ειναι :regain 2% 2φορεσ τη μερα 6 ψεκασμουσ και βιταμινεσ biotin και hair force caps απο την εταιρια frezyderm.... ο γιατροσ μου ειπε πωσ αν υπαρχει ενεργοσ θυλακασ μαλλια θα βγουν ... και ρωταω πωσ γινεται ο θυλακασ να νεκρωνεται?....οσο για την μεθοδο με το διχτυ ειλικρινα δεν εχω δει πιο πειστικο αποτελεσμα ... στην ελλαδα κοριτσια το τονιζω παλι δε κσερω αν υπαρχειι.. το κακο ειναι οτι θα πρεπει ανα μηνα να πηγαινεισ να σου το στενευουν(γιατι τα μαλλια σου μακραινουν απο κατω)..κατα τα αλλα σε καλη κατασταση διαρκει περιπου 3 χρονια... οπωσ ομωσ αναφερεται και στη σελιδα αυτη η λυση ειναι η τελευταια που μπορει καποιοσ να ακολοθησει....http://www.lucindaellery-hairloss.co.uk/intralace-gallery.php (μεγαλο ονομα στην αγγλια αλλα σαφωσ και πολυ ακριβη αν και εμενα δε με ενθουσιασε πολυ) και ακομη ενασ χωροσ που εξειδικευεται πανω στο θεμα και κατα προτιμηση προτινω αυτον και απο αποψη χρηματων αλλα και δουλειασ http://www.hair-solved.com/....... θα χαρω να διαβασω σχολια ..... φιλακια :-* :-* ;)
 

rannia61

New Member
Απ: περουκες

καιτη σε ευχαριστω παρα πολυ για τισ πληροφοριεσ σχετικα με τισ μεθοδουσ στην αγγλια φαινεται ειδικα στο δευτερο σαιτ οτι γινεται πολυ καλη δουλεια!ο δερματολογοσ σου προτεινε και αντισυληπτικα? εμενα ο δικοσ μου ναι παιρνω 2 ειδων αντισυληπτικα ρωτησε τον να σου πει την γνωμη του αν δηλαδη εχεισ πολυ μεγαλο προβλημα να αρχισεισ να παιρνεισ ειναι για την αα βεβαια συμβουλευομαι και ενδοκρινολογο τα παιρνω 4 χρονια.
 

xryssa

New Member
Απ: περουκες

Kaith σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου οτι το θεμα περουκα για εμας που αντιμετωπιζουμε αυτό το πρόβλημα θα πρέπει να σταματήσει να είναι ταμπού. στην τελική γιατί ειναι καλύτερα να τα ακουμπάμε σε γιατρούς να βαζουμε ότι να 'ναι στα κεφάλια μας, να κανουμε ορμονικές θεραπείες με αμφίβολα αποτελέσματα και να γινόμαστε πειραματόζωα για ένα πρόβλημα που προφανώς κανένας γιατρός δεν θεωρεί αρκετά σημαντικό για να αφιερώσει χρόνο και μελέτες. Όπως εχω ξαναγράψει και παλιότερα αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα 3 χρόνια, από τα 35 μου, εχω βάλει ότι λοσιον μπορεις να φανταστεις, μινοξιδίλη 2%, 5%, botafex, regain, hairway,σε spray σε αφρό, σε ότι μορφή κυκλοφορούν παιρνω πολυβιταμινες τα τελευταία 3 χρόνια, παίρνω αντισυλληπτικά τα τελευταία 2,5 χρόνια που μου δημιούργησαν κατάθλιψη, τα άλλαξα κι έχω φριχτή κατακράτηση υγρών σε αυτά συμπληρώθηκαν και androcur γιατί μετα απο τοσα χρόνια κι εξετάσεις ανιχνέυθηκε η ανδροστενεδιόνη ελαφρως τσιμπημένη, και κάνοντας τριχοριζόγραμμα στου συγγρού ανακαλύπτω ότι έχω αναγενεις κάτω από 10 % και δυστροφικές γύρω στο 63% !!!!
Βλέποντας στις σελίδες που παραπέμπεις οι λύσεις είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες, διάβασα μάλιστα στο hair-solved ότι υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις γυναικών που αποκτώντας μαλλιά με αυτόν τον τρόπο, σταμάτησαν να ανησυχουν για την εμφάνισή τους, χαλάρωσαν και ειχαν μεχρι και πλήρη επανέκφυση. Δεν αμφισβητώ ότι οι λύσεις λοσιόν, ορμονοθεραπείες, αντιανδρογόνα κλπ βοηθουν σε πολλές περιπτώσεις. Όμως σε κάποιες περιπτώσεις που τραβάνε χρόνια και δεν βοηθούν, δεν θα έπρεπε να ειναι ταμπου ούτε το θέμα της περούκας, ούτε της προσθετικής μαλλιών με λύσεις όπως της hair-solved. Φανταστήτε μια γυναίκα που χάνει σιγά σιγά μαλλιά και τσακίζεται ψυχολογικά κάθε μέρα, να έβρισκε το κουράγιο να έκοβε τα μαλλιά της πολύ κοντά, ή ακόμα και να τα ξύριζε, να αποδεχόταν την εικόνα της έτσι, χωρίς να γυρίζει το κεφάλι από τον καθρέφτη και για το εξωτερικό περιβάλλον ή τη δουλειά να φορούσε περούκα χωρίς να αισθάνεται άσχημα γι αυτό. Δεν θα είχε μεγαλύτερες πιθανότητες με καλή ψυχολογία και χωρίς να αναρωτιέται αν φεγγίζει το κεφάλι της να βοηθήσει και την όποια θεραπεία της? Στην ουσία αισθανόμαστε άσχημα γιατί δεν υπάρχουν γυναίκες - πρότυπα με το πρόβλημά μας, που να βγαίνουν μπροστα και να μην εχουν πρόβλημα να παραδεχθούν ότι έχουν αλωπεκία! Κάτσε και δες όμως και στην τηλεόραση, πόσες γυναίκες "σταρ" (δεν μου αρέσει η λέξη, όμως καταλαβαίνεις τι εννοώ) έχουν δικά τους μαλλιά και δεν φοράνε περούκα (ανύπαρκτες χωρίστρες κατ'αρχην, πως γίνεται αυτό??) ή άπειρες τρέσες!!!!! Έλεος δηλαδη!!!
Τελος πάντων κορίτσια, έχει εντοπίσει καμία σας, τέτοιου είδους λύση να εφαρμόζεται στην Ελλάδα ? Διότι άντε και πας στην Αγγλία να το φτιάξεις, με το κάθε 1-1,5 μήνα εφαρμογή τι γίνεται ?
Εύχομαι κουράγιο σε όλες και κρατήστε ψηλά το ηθικό σας. Είμαστε πολλές (πιο πολλές απ'οτι φαίνεται ;) )
 

Maria

New Member
Απ: περουκες

Με το δίχτυ που σου τοποθετούν στο κεφάλι πώς πλένεσαι; Δεν μετακινείται στο λούσιμο; Φοβάμαι ότι δε θα μπορείς να πλυθείς καλά με αυτό κι ίσως μετακινείται, επίσης αν έχεις λιπαρό μαλλί θα εγκλωβίζεται λιπαρότητα από κάτω.. Θέλει και κάθε μήνα επανατοποθέτηση.. Είναι κάτι που πρέπει να το δοκιμάσεις για να δεις αν σε βολεύει..

Εγώ σκέφτομαι για αρχή να δοκιμάσω κάτι όπως στο βιντεάκι με την καστανή γυναίκα που φοράει πάνω από τα μαλλιά της μια περούκα που ενώνεται με το μαλλί της. Πάντως τα μαλλιά που φοράει στο βιντεο η ξανθιά είναι φανταστικά!
 

Schwarzkopf

New Member
Απ: περουκες

παιδια δειτε
εντελως φυσικο το αποτελεσμα
υπαρχει κατι αναλογο στην Ελλαδα?


http://www.youtube.com/watch?v=9p-23PK5WhI

http://www.youtube.com/watch?v=xHA5mk6MDu4
 
Απ: περουκες

το θεμα δεν ειναι να εχεις καλο αποτελεσμα με την εφαρμογη, αλλα μετα απο 2 βδομαδες που θα εχουν ξεφτισει ξεβαψει και θα μοιαζουν σα χαλακι να το βαλεις στην εισοδο σου να σκουπιζεις τα ποδια σου
 

giocap

Member
Κοριτσια δε μπορειτε να καταλαβετε ποσο σας νιωθω.Ειμαι 32 χρονων εχω κ εγω προβλημα κληρονομικης αλωπεκιας(η μητερα μου ειχε προβλημα κ αυτη απο τα νιατα της) εδω κ εναμισι χρονο ακολουθω αγωγη με μινοξιδιλη και πολυβιταμινες και εχω δει ελαχιστη βελτιωση.Ο γιατρος μου,μου ειπε οτι δε θα ξανααποκτησω ποτε την μαλλουρα που ειχα και πως θα κανουμε οτι μπορουμε να καθυστερησουμε την εξελιξη με την μινοξιδιλη καθοτι δεν υπαρχει κατι αλλο για επανεκφυση.Ψυχολογια καταρακωμενη,νιωθω πως κανεις δε μπορει να καταλαβει το πως νιωθω απο τοτε που που μου ετυχε ολο αυτο και κοιταω κ εγω ολες τις γυναικες στο κεφαλι πλεον και μετραω ποσα μαλλια εχουν και νιωθω σαν φαλακρη!Εχω αρχισει κ εγω να σκεφτομαι για την λυση της περουκας στο μελλον αν χειροτερεψουν τα πραματα,καθως το μαλλι μου εχει χασει απιστευτα σε ογκο και πυκνοτητα,παρολο που δε φενονται φαλακρα η αραια σημεια..ακομα.Το πιο εμφανες προβλημα το ειχα μπροστα στη χωριστρα μου,η οποια ομως εκλεισε απο τοτε που ξεκινησα αγωγη με μινο..Ολο το υπολοιπο κεφαλι ομως περιττο να πω πως αδειαζει γοργα οσο περναει ο καιρος.
Οσο αφορα τα προσθετα παντως νομιζω πως δεν ειναι η ιδανικοτερη λυση,γιατι αν καθε μηνα να πρεπει να πηγαινεις για να στα κοβουν και να στα στενευουν,γινεσαι μονιμος πελατης και σκας λεφτα.Αν κραταει και λιγα χρονια δεν αξιζει.Νομιζω πως οι καλες περουκες απο φυσικη τριχα(παρολο που στοιχιζουν πολυ)ειναι καλυτερη λυση και συμφωνω οτι καλυτερα να το ξερουν οι γνωστοι αλλα να νιωθεις εσυ ομορφα,παρα να σου απαυτωνετα η ψυχολογια καθημερινα και να ντρεπεσαι να κυκλοφορησεις.
Ομως κοριτσια εγω ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Εχει τυχει να επισκεφτει καποια απο σας καποιον ομοιοπαθητικο γιατρο για το προβλημα της??Εγω κ αφου μετα απο εννμιση χρονο αγωγης με μινο βλεπω οτι χειροτερευω σκεφτομαι πολυ σοβαρα να επισκεφτω ομοιοπαθητικο γιατρο και να ξεκινησω αγωγη με ομοιοπαθητικα.Οσους εχω ρωτησει που εχουν παει με διαφορα αλλα προβληματα υγειας,ολοι μου ειπαν οτι εχουν βοηθηθει πολυ,αρα γιατι και σε περιπτωσεις τριχωπτωσης και αλωπεκιας να μην δινει αποτελεσματα? Αν εχει παει καποια ας με εημερωσει παρακαλω! Παντως κοριτσια τεραστιο προβλημα και οποιος δεν ειναι μεσα στο χορο δυσκολα καταλαβαινει..
 
Μπλουζα