θεραπεια PRP (PLATELET RICH PLASMA)

LaFonda Foster

New Member
καλησπερα σε ολους και ολες....ειμαι καινουρια στο φορουμ...σημερα γραφτηκα βασικα αλλα παρακολουθω τις συζητησεις σας εδω και πολυ καιρο επειδη αντιμετωπιζω εδω και χρονια προβλημα με τα μαλλια μου..πιο συγκεκριμενα ειμαι 21 και εχω αυτο το προλημα απο 16 χρονων...τελη 1ης λυκειου επισκεφτηκα τον δερματολογο γι αυτο το θεμα στην πολη που μενω...χωρις να δωσει ιδιαιτερη σημασια μου ειπε οτι κακοποιω τα μαλλια μου με το ισιωμα και γι αυτο πεφτουν,λεγοντας μου και το κορυφαιο στο τελος οτι μετα απο χρονια θα επεφταν ολα...τρομοκρατηθηκα η αληθεια ειναι και αρχισα τη θεραπεια που μου εδωσε...λοσιον με βαση τη μινοξιδιλη,συμπληρωματα διατροφης και ειδικο σαμπουαν...δεν ειδα αποτελεσματα..regaine μου ειχε δωσει αν θυμαμαι καλα..ετσι αποφασισα να απευθυνθω σε αλλον γιατρο ο οποιος με εστειλε και για ορμονικες εξετασεις καταρριπτοντας τους ισχυρισμους του πρωτου οτι κακοποιω τα μαλλια μου...εν τελει βγηκαν φυσιολογικες και οι ορμονικες εξετασεις εκτος απο λιγο ανεβασμενη που ειχα την προλακτινη...ειχα και πολυκυστικες ωοθηκες,οι οποιες μου καθυστερουσαν και την περιοδο...ο δευτερος γιατρος συμπερανε οτι οφειλεται ολο αυτο στις πολυκυστικες ωοθηκες και εκτος απο λοσιον,συμπληρωματα και σαμπουαν μου εδωσε και αντισυλληπτικα gynofen διαβεβαιωνοντας με οτι θα φουντωνε το μαλλι μου σε λιγους μηνες...τον πιστεψα και το εκανα...αποτελεσμα 0 συν του οτι χαλασα και τον κυκλο μου απο την χρηση των χαπιων για πολλους μηνες...αργοτερα ακολουθησαν αλλοι γιατροι...μεχρι και στην Αθηνα εφτασα...τιποτα...περασαν χρονια,κουραστηκα και ειχα αρχισει να συμβιβαζομαι με την εικονα μου..το μαλλι σε μαυρο χαλι και δεν τολμουσα να κανω χωριστρα...προσφατα λοιπον ανακαλυψα εναν πλαστικο χειρουργο που ειδικευεται στη μεταμοσχευση μαλλιων..οντας φοιτητρια στην Αθηνα τον επισκεφτηκα πριν λιγες μερες (μαζι με τη μαμα φυσικα)...πηγαιναμε για μεταμοσχευση αλλα τελικα μου προτεινε μια αλλη μεθοδο,μια εφαπαξ θεραπεια που λεγοταν PRP...επειδη ετυχε να ειναι και πατριωτης μου απο 1000 και κατι ευρω που κοστιζε μου πηρε μονο 400...το συζητησα με τη μαμα και αποφασισα να το κανω...μου πηρανε αιμα( 7 μπουκαλακια μικρα),το φυγοκεντρισαν και το διαχωρισαν ρουφωντας τα αιμοπεταλια...μετα ακολουθησαν λιγες βασανιστικες ενεσουλες στο κεφαλι,στα σημεια που υπηρχε αραιωση αλλα υπεμεινα τον πονο...εχω μεινει speechless...σε μερικες μερες πυκνωσαν πολυ τα μαλια μου συν του οτι δεν βγαζω ουτε τριχα στο λουσιμο..μιλαμε για θεαματικο αποτελεσμα...και ακομη δεν εχει περασει ουτε μηνας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LaFonda Foster

New Member
Μικε αναλογως που θα πας...εγω σου λεω αυτο που βλεπω στο κεφαλι μου...


απο πριν δεν εχω...αλλα αμα θες μπορω να σου στειλω μια με τα σημερινα δεδομενα!
 

Gio

New Member
Φίλε ΜΙΚΕΣ, δεν ξέρω αν στις γυναίκες έχει διαφορετικά αποτελέσματα, αλλά πιθανόν και να έχει αφου εκείνες έχουν εντελώς διαφορετικό οργανικό σύστημα απο εμάς. Πράγματι αποδεδειγμένα το PRP κάνει καλό στα μαλλάκια (εχω ανεβάσει σχετικό θέμα στις μεταμοσχεύσεις), αλλά περισσότερο στα υπάρχοντα, αφού τα "σπρώχνει" σε φάση αναγέννησης γρηγορότερα. Χαρίζοντας έτσι πλούσιο όγκο και δύναμη.

Πιστεύω δε, οτι συνδυαστικά το PRP μαζί με την ΜΜ φέρνει καλύτερα αποτελέσματα. Θα σε παρακαλούσαμε όμως αγαπητή LaFonda foster, να τεκμηριώνεις τα αποτελέσματα σου με φωτογραφικό υλικό. Δεν χρειάζεται να φαίνεται το πρόσωπο σου, αρκεί η προβληματική περιοχή. Είναι λεπτό το ζήτημα της τριχόπτωσης και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να μας δίνονται φρούρες ελπίδες. Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου..
 
Μπλουζα