Φυτικα συμπληρωματα αντι φαρμακων

Elkay

New Member
Γεια και παλι. Ηθελα να ρωτησω αν τα Φυτικα Σκευασματα (saw palmetto, l-lysine, licorice κλπ.) βοηθουν καθολου στην αναστολη της DHT, τεστοστερονης και 5-alpha-reductase. Ειμαι 33 ετων και εχω Α/Α εδω και 7 χρονια λογω πολυκυστικων ωοθηκων με αρκετα επιθετικη τριχοπτωση/αραιωση (θα ελεγα Ludwig Scale II-1). Κανονικα θα επαιρνα αντιανδρογονο Αντισυλληπτικο συν Σπιρονολακτονη στην κατασταση μου, και χωρις ιδιαιτερες ελπιδες οτι θα δω σημαντικη βελτιωση. Ομως λογω αλλων προβληματων υγειας (θρομβοφιλια, αντισταση στην ινσουλινη) δεν θελω να πειραματιστω με βαρια φαρμακα που πρεπει να παιρνω επ' αοριστον. Σκεφτηκα λοιπον να απευθυνθω σε εναν εξειδικευμενο φυσικο γιατρο/naturopath του εξωτερικου, που εχει εμπειρια στις ορμονικες διαταραχες, και να προσπαθησω να ρυθμισω το προβλημα μου μεσω φυτικων σκευασματων. Εχει καποια σας εμπειρια απο αυτη την προσεγγιση? Φερνει καθολου αποτελεσματα, εστω και μετα απο καιρο? Σημειωτεον, οτι σκοπευω τοπικα να χρησιμοποιω και Μινοξιδιλη και DHT blocker και ενδεχομενως low light laser therapy και PRP. Με τα τοπικα δεν φοβαμαι τρελες παρενεργειες, με τα χαπια ομως ναι. Ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα