Υπερβολικα εντονη τριχοπτωση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Irouli

New Member
Καλησπερα και απο εμενα! Εδω και 1,5 μηνα περιπου παρουσιαζω εντονο προβλημα τριχοπτωσης. Πηγα στον δερματολογο μου εγραψε hairgen+movesan sol (κορτικοστεροειδες) παιρνω ταυτοχρονα τους τελ 2 μηνες χαπια (Cystiphane, biorga) και λουζομαι με epicrin, ομως δεν βλεπω καποια τρομερη βελιτωση. Εχω ορμονικο θεμα βεβαια και θυρεοειδη. Παιρνω Τ4 ομως εδω και πολλα χρονια, αλλα πρωτη φορα αντιμετωπιζω τοσο μεγαλο προβλημα... σχεδον τα μισα μου μαλλια εχουν πεσει φοβαμαι θα μεινω καραφλη! Ο γιατρος βεβαια ειπε οτι το τριχωτο μου ειναι μια χαρα και τα τριχοθυλακια το ιδιο. Σημ, το hairgen το χρησιμοποιω εδω και 20 μερες... Παω να τρελαθω λεω να παω και σε αλλο δερματολογο μεχρι και για εμφυτευση εχω ψαξει! Τι μου προτεινετε? Εκτος του να χαλαρωσω...
 

Katerpap

New Member
Άκου η μινοξ δεν σταματάει την τριχόπτωση,μπορεί να περνάς μια εποχιακη μπορεί να περνάς ένα μικρό σεντιγκ από την μινοξ μπορεί να είναι μια μικρή τελογενη μπορεί μπορεί πολλά μπορεί να είναι....
Εγώ πχ που είχα η κ έχω χρόνια τελογενης τριχόπτωση ξεκίνησε το 2013 Μάιο κράτησε μέχρι Δεκέμβρη έχανα 250 Κ βάλε τρίχες μετά σταμάτησε χωρίς θεραπεία,
μέχρι που ξεκίνησε παλι το 2014 Ιούνιο να χάνω πάλι μέχρι το Δεκέμβρη 250+τρίχες μετά σταμάτησε χωρίς θεραπεία πάλι,μετά το 2015 Ιούλιο ξεκίνησε πάλι να χάνω κράτησε μέχρι Δεκέμβρη χωρίς θεραπεία,μετά το 2016 άρχισα την θεραπεία με μινοξ το καλοκαίρι Αύγουστο εχασα πάλι αλλά λίγες κράτησε μέχρι Δεκέμβρη.,Τώρα το 2017 χάνω πάλι αλλά όχι πολλές καμία 100αρα αλλά το περίεργο είναι ότι χάνω από αρχές καλοκαιριού δεν έχω αυτό τον σταθερό κύκλο τριχόπτωσης που είχα κ έχω κ πολύ επανέκφυση η χωριστρα έκλεισε κ πλέον ειμαι οκ.
Σου έγραψα το ιστορικό μ για να δεις τον κύκλο τριχόπτωση που είχα. Σε μένα η μινοξ δούλεψε κ πολύ απλά θέλει χρόνο κ υπομονή πάντως τριχόπτωση θα έχεις.
Ακριβώς τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ...το μισό χρόνο πέφτω σε κατάθλιψη και τον άλλο μισό παιρνω λίγο τα πάνω μου....Από Ιουνιο μέχρι Δεκέμβριο χαμός...τώρα άρχισε να σταματάει λίγο πάλι... η μινοξιδίλη μαζί με ένα άλλο κοκτέιλ βέβαια καλώς κρατεί...πόσες φορές βάζεις? εγώ κάθε βράδυ...και λαδώνουν τόσο πολύ που θέλουν συνέχεια λούσιμο...πραγματικά κουραστικό...
 

kyriakh

μανουλα
Κορίτσια καλησπέρα..πηγα στην δερματολογο μου για το τσεκ απ στο μαλλί και μου έδωσε το regaine foam woman,,,είναι μους δεν λαδωνει το μαλλί και κάνει την τρίχα πολύ με όγκο...το γνωρίζει καμμια σας?
 

Irouli

New Member
Κορίτσια καλησπέρα..πηγα στην δερματολογο μου για το τσεκ απ στο μαλλί και μου έδωσε το regaine foam woman,,,είναι μους δεν λαδωνει το μαλλί και κάνει την τρίχα πολύ με όγκο...το γνωρίζει καμμια σας?
Ναι ειναι αφρος μινοξιδινης σαν το σπρει αλλα σε μορφη αφρου για να καθεται καλυτερα στο μαλλι και να μην τρεχει ;)
 

karol

Member
Καλησπερα, Φέτος αποφάσισα, διοτι το προβλημα ξανα ξεκινησε σε πιο εντονο βαθμο απ ολες τις αλλες φορες, να παω στον δερματολογο κ. Τζερμιά στην αθηνα. Ειναι Δερματολογος, δεν ξερω αμα τον γνωρίζετε, Εξιδικεύεται στην τριχόπτωση. Με είδαν οι κοπελες οι οποιες με ξεψάχνισαν 1 ωρα , καθολου σχολαστικες ακριβως το αντίθετο θα ελεγα ,κρατησαν το ιστορικο μου απο την αρχη της τριχοπτωσης μεχρι σημερα και μου ειπαν ενα , ενα τα βηματα που πρεπει να κανω απο την αρχη. Καταρχάς εχω κάνει κακο στην τρίχα μου βάζοντας 7 χρόνια τωρα μινοξιδιλη σε υπερβολικο βαθμο στο κεφαλι μου. Αλλαξα την ποιοτητα της τριχας . Δεν το γνωριζα, με επιανε πανικος και μουσκευα το κεφαλι μου με μινοξιδιλη...μην σχολιασετε, τραγικο λαθος. Εδω και 2 μηνες εχω σταματησει την μινοξιδιλη και κοντευω να μεινω με 1 τριχα. εχω παρα πολυ shedding αν ειναι shedding αυτο . Μου ειπανε, να βαζω αμπουλες της frezyderm και μου έγραψαν γενικο έλεγχο αιματος τα παντα , θυροειδή , διοτι εχω hashimoto εδω και πολλα χρονια, αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να πάρω χάπι. Mολις ολοκληρωσω τις εξετάσεις , και παω και σε ενδοκρινολογο, θα ξαναπάω δωρεαν να με δει ο ιδιος ο γιατρος (αφου εδωσα 70ευρω για την επισκεψη και τριχοσκοπηση μαζι) και να σηζητησουμε για το που οφειλεται η τριχοπτωση και την καταληλοτερη θεραπεια που θα ειναι για την περιπτωση μου.
 

karampalikis

Active Member
Με είδαν οι κοπελες οι οποιες με ξεψάχνισαν 1 ωρα , καθολου σχολαστικες ακριβως το αντίθετο θα ελεγα ,κρατησαν το ιστορικο μου απο την αρχη της τριχοπτωσης μεχρι σημερα και μου ειπαν ενα , ενα τα βηματα που πρεπει να κανω απο την αρχη
εδώ πρέπει να μπερδεύτηκες
Καταρχάς εχω κάνει κακο στην τρίχα μου βάζοντας 7 χρόνια τωρα μινοξιδιλη σε υπερβολικο βαθμο στο κεφαλι μου. Αλλαξα την ποιοτητα της τριχας . Δεν το γνωριζα, με επιανε πανικος και μουσκευα το κεφαλι μου με μινοξιδιλη...
Με το να βάζεις με το λίτρο την μινοξιδίλη σίγουρα κάνεις κακό στο δέρμα σου και αυξάνονται οι πιθανότητες για παρενέργειες. Για αλλαγή στην ποιότητα της τρίχας προς το χειρότερο δεν νομίζω. Εμένα φαινόταν πιο ζωντανή, πιο γερή και ίσως πιο σκούρα (με επιφύλαξη).
. Εδω και 2 μηνες εχω σταματησει την μινοξιδιλη και κοντευω να μεινω με 1 τριχα. εχω παρα πολυ shedding αν ειναι shedding αυτο .
Εξαρτάται από την περίπτωσή σου και το επίπεδο που θα είχε εξαπλωθεί η αα όσο καιρό έβαζες μινοξιδίλη...... λογικά κάποιο ποσοστό από αυτές που έπεσαν θα ξαναβγεί. Έχει επηρεαστεί ο κύκλος ζωής της τρίχας.
Μου ειπανε, να βαζω αμπουλες της frezyderm
Δεν συγκρίνονται με την μινοξιδίλη από πλευράς αποτελεσματικότητας
 
Καλησπερα, Φέτος αποφάσισα, διοτι το προβλημα ξανα ξεκινησε σε πιο εντονο βαθμο απ ολες τις αλλες φορες, να παω στον δερματολογο κ. Τζερμιά στην αθηνα. Ειναι Δερματολογος, δεν ξερω αμα τον γνωρίζετε, Εξιδικεύεται στην τριχόπτωση. Με είδαν οι κοπελες οι οποιες με ξεψάχνισαν 1 ωρα , καθολου σχολαστικες ακριβως το αντίθετο θα ελεγα ,κρατησαν το ιστορικο μου απο την αρχη της τριχοπτωσης μεχρι σημερα και μου ειπαν ενα , ενα τα βηματα που πρεπει να κανω απο την αρχη. Καταρχάς εχω κάνει κακο στην τρίχα μου βάζοντας 7 χρόνια τωρα μινοξιδιλη σε υπερβολικο βαθμο στο κεφαλι μου. Αλλαξα την ποιοτητα της τριχας . Δεν το γνωριζα, με επιανε πανικος και μουσκευα το κεφαλι μου με μινοξιδιλη...μην σχολιασετε, τραγικο λαθος. Εδω και 2 μηνες εχω σταματησει την μινοξιδιλη και κοντευω να μεινω με 1 τριχα. εχω παρα πολυ shedding αν ειναι shedding αυτο . Μου ειπανε, να βαζω αμπουλες της frezyderm και μου έγραψαν γενικο έλεγχο αιματος τα παντα , θυροειδή , διοτι εχω hashimoto εδω και πολλα χρονια, αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να πάρω χάπι. Mολις ολοκληρωσω τις εξετάσεις , και παω και σε ενδοκρινολογο, θα ξαναπάω δωρεαν να με δει ο ιδιος ο γιατρος (αφου εδωσα 70ευρω για την επισκεψη και τριχοσκοπηση μαζι) και να σηζητησουμε για το που οφειλεται η τριχοπτωση και την καταληλοτερη θεραπεια που θα ειναι για την περιπτωση μου.
γεια σου καρολ!πως τα πας με την τριχοπτωση?εβγαλες ακρη?ειχα παει πριν 3 χρονια και εγω στον τζερμια παρολο που δεν ειχα τοσο εντονη τριχοπτωση τοτε αλλα μια μικρη αραιωση μπροστα...προτειναν ενεσεις μινοξιδιλης..το δοκιμασες εσυ?
 
Kaλησπερα!Βαζω μινοξιδιλη 12 χρονια πλεον το βραδυ...ηταν αναμεμειγμενο με λιγο κορτιζονη και λιγο οιστρογονο απο δερματολογο..οταν πρωτοξεκινησα τη λοσιον ειχα μια διαχυτη τριχοπτωση χωρις καμια αραιωση στα μαλλια..μετα απο 7 χρονια χρησης της λοσιον αρχισα να έχω μια μικρη αραιωση μπροστα που λιγο με τοπικ εδω και 3 χρονια το καλυπτα αλλα η αραιωση μεγαλωσε και ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο η διαχυτη τριχοπτωση συνεχιζοταν οπως και η αραιωση μπροστα...εδω και 3 μηνες αυξηθηκε πολυ η τριχοπτωση οπου εχω φτασει πλεον της 200τριχες την ημερα και κοντα 500 τριχες στο λουσιμο!πονανε οι ριζες μου!πηγα σε αλλο δερματολογο πριν 2 βδομαδες και μου συνεστησε μια μιξη με μινοξιδιλη 5%και φυτικα μεσα(λιγη τσουκνιδα-βιοτινη)δυο φορες την ημερα αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα.Σκεφτομαι να δοκιμαστω σε ενεσιμα πλεον οπως prp,carboxy kai ενεσεις μινοξιδιλης. Υπαρχει καποιος-οια που να τα έχει δοκιμασει και να μου πει τη γνωμη του?(επισης με τη μινοξιδιλη ειτε το βαζω ειτε οχι το ιδιο κανει. αρχιζω και σκεφτομαι οτι μπορει να μην μου κανει καλο γιατι παω χειροτερα..οι δερματολογοι παλι μου λενε οτι αν δεν το βαζα θα ημουν χειροτερα..αλλα τι χειροτερα εδω κοντευω να καραφλιασω!γιαλιζει μπροστα το κεφαλι μου και ειναι αισθητη η αραιωση!μονο με τοπικ δεν φαινεται..ας μου καποιος τη γνωμη του και αν έχει δοκιμαστει στα ενεσιμα που εθεσα πριν λιγες γραμμες...
 

karol

Member
Κατερινα μου καλησπερα! Κοιταξε να δεις , σε καταλαβαινω απολυτα και ξερω και πως νιωθεις. Εμενα παρατηρω οτι η πολυ εντονη, διαχυτη τριχοπτωση ξεκιναει τους καλοκαιρινους μηνες σε βαθμο πολυ μεγαλο και τελειωνει τελη δεκεμβρη ξαφνικα οπως και αρχιζει !Ειναι φαυλος κυκλος , απλα καθε φορα χανω ολο και πιο πολλα μαλλια, αραιωση φυσικα υπαρχη πλεον μπροστα αισθητη που την καλυπτω με λιγο τοπικ , μεγαλος πονος στις ριζες πραγμα το οποιο ακομη δεν χω καταλαβει απο που προερχεται! εχω δοκιμασει οτι μπορεις να φανταστεις τα τελαυταια 4 χρονια , πλεον βαρεθηκα οποτε απλα βαζω μια λοσιον που μου ειχαν γραψει στο Τζερμια 3 φορες την εβδομαδα γιατι με κουρασε το καθημερινο και οτι ειναι να γινει ας γινει ...Γενικα εισαι αγχωτικος τυπος πολυ ?
 

karol

Member
Ποσο καιρο το αντιμερωπιζεις αυτο το προβλημα και ποσο χρονων εισαι ? 500 τριχες που λες μου φενεται αδιανοητο , θα ειχες χασει ολα σου τα μαλλια κοπελα μου ! Μπορει να ειναι 200 πανω κατω δεν νομιζω παραπανω..Εγω ειχε τυχει να της μετρησω κιολας μια φορα σε ενα λουσιμο , και μετρησα 55 και αλλες 100 ολη μερα οταν ειχα το νου μου! Αυτος ο πονος στις ριζες αμα ξερει καποιος να μου πει απο τι προερχεται θα ηθελα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα