Υδροκορτιζόνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

το κανω copy και εδω :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin:
Background Alopecia areata is a common cause of nonscarring hair loss. The cause is unknown but it is associated with an alteration in the immunological system. Treatment for alopecia areata includes topical corticosteroids, dithranol, tretinoin, minoxidil, systemic cortisone, PUVA therapy, irritants and immunosuppressive drugs. Objective Our objective was to assess the efficacy of combination of topical 2% minoxidil lotion and isotretinoin (0.05%) gel in the treatment of alopecia areata. Patients and methods From 1st October 2003 till 30th September 2004, over a period of 1 year, clinically diagnosed, fresh cases of alopecia areata, fulfilling the inclusion criteria were enrolled. All the patients were advised to apply minoxidil (2%) solution in the daytime and isotretinoin (0.05%) gel in the night to avoid photosensitivity. The daily treatment was advised for a period of four months and thereafter every alternate day for another two months as a maintenance therapy. Clinical assessment was carried out by patient`s self-assessment, investigator assessment and clinical evaluation on follow up visits. Results The total number of patients studied was 54 comprising 31 males (57.4%) and 23 females (42.6%), male to female ratio being 1.3. Twenty-nine patients (53.7%) had three lesions, 18 (33.3%) had two lesions and seven (13%) only one lesion. Complete restoration of hair follicles was noted in 45 (83.3%, p<0.001) by the end of therapy. All the patients with single patch responded (100%), while 15 patients (83.3%) with 2 lesions recovered completely. Twenty-three patients (79.3%) with 3 lesions had a complete restoration of hair follicles. Conclusion The combination therapy of minoxidil (2%) solution and isotretinoin (0.05%) gel for alopecia areata is cost effective, stimulating hair regrowth within a shorter interval and is well-tolerated.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

σημερα εκανα εφαρμογη tretin gel με kiklarnd,ειχα ενα τσουξιμο που κρατησε πολυ λιγο,τα περιμενα χειροτερα τα πραγματα(ξεφλουδισματα,ερεθισμους,βιασμους).
δεν το συνιστω σε κανεναν πριν το ψαξουμε πολυ καλα τι παρενεργειες μπορει να εχει.
κατι μου λεει πως η καταπονηση στους σμηγματογονους αδενες ειναι πολυ μεγαλη :chinscratch
 

pfour

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

έβαλες από την αλοιφή που έκανες post? Πάντως η έρευνα λέει ότι η isotretinoin (0.05%) gel είναι γενικώς ανεκτή και έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην αλωπεκία! Μου φαίνεται βρήκες τον airol killer! 8)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

pfour είπε:
έβαλες από την αλοιφή που έκανες post? Πάντως η έρευνα λέει ότι η isotretinoin (0.05%) gel είναι γενικώς ανεκτή και έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην αλωπεκία! Μου φαίνεται βρήκες τον airol killer! 8)
tretin gel 0,05%=isotretinoin 0,05%
airol killer ειναι σιγουρα,μπορει και cortisone killer
εβαλα μονο κροταφους,τα δυνατα ρετινοειδη ειναι βαρια για τους θυλακες.
υπαρχουν αναφορες οτι "καψανε" τους θυλακες με roaccutan.
παντως ειναι πολυ ανεκτο στο δερμα για πρωτη εφαρμογη,το περιμενα πολυ χειροτερα
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
το εχεις στο ψυγειο η σε θερμοκρασια δωματιου?
zinc gluconate 1g?

Δεν το έβαζα ποτέ στο ψυγείο εκτός απότο καλοκαίρι. Όταν πιάνουν οι ζέστες αλλάζει χρώμα, φωνάζει από μόνο του ότι θέλει ψυγείο!

Η συνταγή της γιατρού έλεγε zinq guconate 1.0 και έτσι το γράφω κι εγώ έκτοτε στον φαρμακοποιό..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Δεν το έβαζα ποτέ στο ψυγείο εκτός απότο καλοκαίρι. Όταν πιάνουν οι ζέστες αλλάζει χρώμα, φωνάζει από μόνο του ότι θέλει ψυγείο!

Η συνταγή της γιατρού έλεγε zinq guconate 1.0 και έτσι το γράφω κι εγώ έκτοτε στον φαρμακοποιό..
ok thanks
προφανως θα ειναι 1ml γιατι 1mg ειναι μηδαμινη ποσοτητα και 1g ειναι πααααααααρα πολυ
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
tretin gel 0,05%=isotretinoin 0,05%
airol killer ειναι σιγουρα,μπορει και cortisone killer
εβαλα μονο κροταφους,τα δυνατα ρετινοειδη ειναι βαρια για τους θυλακες.
υπαρχουν αναφορες οτι "καψανε" τους θυλακες με roaccutan.
παντως ειναι πολυ ανεκτο στο δερμα για πρωτη εφαρμογη,το περιμενα πολυ χειροτερα

Τι είναι αυτό το tretin gel 0.05%???

Τώρα με τρώει να το δοκιμάσω κι εγώ...

Ούτε με αυτό το διάλυμα που βάζω βλέπω φως στο τούνελ κι με πιάνουν τα διαόλια μου...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Τι είναι αυτό το tretin gel 0.05%???

Τώρα με τρώει να το δοκιμάσω κι εγώ...

Ούτε με αυτό το διάλυμα που βάζω βλέπω φως στο τούνελ κι με πιάνουν τα διαόλια μου...
isotretinoin,roaccutan σε κρεμα,δεν αξιζει,ειναι για πολυ προχωρημενα nw :down.
προσπαθουσα να καταλαβω αν ειναι ιδεα μου η αληθεια,επανεκφυση στους κροταφους και αραιωση στην κορυφη,παρολο που απεφευγα να παει εκει.
ειναι τρελα δυνατο αλλα προκαλει πολυ shedding σε σημειο αραιωσης,δικοπο μαχαιρι :chinscratch.
πολυ πιο δυνατο απο την airol,νομιζω θελει τουλαχιστον 3χ αραιωση για να γινει ισοδυναμο τρετινοινης.
ξεπερναει και τις τοπικες κορτιζονες σε δυναμη :chinscratch
και εχει και αυτο τερατογονο δραση,δεν κανει να το δοκιμασεις,τουλαχιστον οχι σε αυτο το σημειο
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Σ' ευχαριστώ και πάλι..

Φτου, έχω βρει τον μπελά μου...

Μακάρι να υπήρχε ένα χαπάκι ή μια λοσιόν, φθηνή εννοείται, να τη βάζαμε σαν θεραπεία μια φορά και μετά τέλος. Το μαλλάκι μας όπως ήταν. Γιατί ρε γμτ?????
 

pfour

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Δύσκολη αυτή η επανέκφυση ρε γμτ... Και εγώ βάζω εδώ και 15 μέρες daktodor και dualgen 5% και δεν βλέπω κανένα απολύτως αποτέλεσμα ούτε στους κροτάφους ούτε στο vertex.. :( Θα τη συνεχίσω μέχρι να τελειώσει το σωληνάριο (3-4 μέρες ακόμα) και μετά πρέπει να στραφώ σε άλλες λύσεις... Μάλλον θα πάω το dualgen το πρωί και το βράδυ θα βάζω airοl με rogaine foam...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Να ρωτήσω..

Όταν λέμε ότι λεπταίνει το δέρμα από τη κορτιζόνη.. τί εννοούμε? δλδ πώς το καταλαβαίνουμε ότι έχει λεπτύνει? Γιατί αυτή τη φορά έφτιαξα ένα αρκετά δυνατό διάλυμα, με κορτιζόνη μέσα και τρετινοίνη, και από την τρίτη μέρα που το έβαλα για λίγη ώρα με έτσουζε το κεφάλι.. μετά μου πέρασε αλλά γενικά διαπιστώνω από σήμερα ότι με ψιλοπονάνε οι ρίζες...

αυτή τη λέπτυνση του δέρματος επανέρχεται ποτέ..?

αν βάζω αλόη μέρα παρα μέρα δεν θα βοηθήσει..?

θα με ενδιέφερε η γνώμη σας..

ευχαριστώωω!!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Όταν λέμε ότι λεπταίνει το δέρμα από τη κορτιζόνη.. τί εννοούμε? δλδ πώς το καταλαβαίνουμε ότι έχει λεπτύνει? Γιατί αυτή τη φορά έφτιαξα ένα αρκετά δυνατό διάλυμα, με κορτιζόνη μέσα και τρετινοίνη, και από την τρίτη μέρα που το έβαλα για λίγη ώρα με έτσουζε το κεφάλι.. μετά μου πέρασε αλλά γενικά διαπιστώνω από σήμερα ότι με ψιλοπονάνε οι ρίζες...

αυτή τη λέπτυνση του δέρματος επανέρχεται ποτέ..?

αν βάζω αλόη μέρα παρα μέρα δεν θα βοηθήσει..?

οταν λεμε λεπταινει το δερμα εννοουμε την καταστροφη του συνδετικου ιστου στο χόριο,τη βαθυτερη στιβαδα του δερματος κατω απο την επιδερμιδα.
για την αντιμετωπιση πρεπει να γινει δημιουργια νεου συνδετικου ιστου,πρεπει να κινητοποιηθουν οι ινοβλαστες,τα κυτταρα που παραγουν το καλλαγονο και την ελαστινη και να διμιουργησουν νεο συνδετικο ιστο.καποια lasers κανουν κινητοποιηση ινοβλαστων.
για την παραγωγη κολαγγονου χρησιμοποιειται τοπικη τρετινοινη που αποδεδειγμενα διεγειρει την παραγωγη του.

θα με ενδιέφερε η γνώμη σας..

ευχαριστώωω!!!!

κοψε τρετινοινη και κορτιζονη,ειναι ρισκο για το εμβρυο :grandpa:
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
οταν λεμε λεπταινει το δερμα εννοουμε την καταστροφη του συνδετικου ιστου στο χόριο,τη βαθυτερη στιβαδα του δερματος κατω απο την επιδερμιδα.
για την αντιμετωπιση πρεπει να γινει δημιουργια νεου συνδετικου ιστου,πρεπει να κινητοποιηθουν οι ινοβλαστες,τα κυτταρα που παραγουν το καλλαγονο και την ελαστινη και να διμιουργησουν νεο συνδετικο ιστο.καποια lasers κανουν κινητοποιηση ινοβλαστων.
για την παραγωγη κολαγγονου χρησιμοποιειται τοπικη τρετινοινη που αποδεδειγμενα διεγειρει την παραγωγη του.

κοψε τρετινοινη και κορτιζονη,ειναι ρισκο για το εμβρυο :grandpa:



Εντάαααξει έχει δίκιο, αλλά κάνω μια τελευταία απέλπιδα προσπάθειαααααα!!!!!! Τί να κάνω ρε γμτ, τα νέυρααααα μουυυυυ!!!! Μου τι δίνει η τριχόπτωση, μου τη βαράει όταν βγάζώ συνέχεια τρίχες, ντααααααν στο νευρικό μου σύστημα κατευθείαν!!!

Αυτή τη στιγμή βάζω: kerium antichute la roche poche (lotion)
axelan 5%
tretinoin 0.02%
zinq gluconate 1.0
advantan II (δύο)

90 ευρώ!!!!!! (μόνο αυτό μου στοιχίζει τόσο, συνήθως δίνω 50 ευρώ. είναι η λοσιόν της la roche poche που είναι ακριβή)

Μάλλον έχει γίνει πολύ ευαίσθητο το δέρμα μου γιατί πονά όλο το κεφάλι μου μόλις το βάζω ενώ παλίότερα που το έφτιαχνα που και που δεν είχα πρόβλημα. πονάνε τα μαλλιά στις ρίζες. χθες έβαλα λιγοτερο με αλόη..

Λοιπόν, ΤΕΛΟΣ, θα αρχίσω να τα κόβω σιγά σιγά αφού φως δεν βλέπω και από λεφτά δεν τη παλεύω. θα συνεχίσω μόνο μινοξιδίλη με διάφορες λοσιόν και ίσως ψευδάργυρο. απλά δεν μπορώ να κόψω απότομα τη κορτιζόνη, γιατί είναι εθιστική και πιστεύω μετά το δέρμα θα πάθει σοκ. αν δεν έχει πάθει ήδη!!!!! πΟΝΆω ΠολΥ!!!!!!

Να κάνω καμιά μάσκα με ελαιόλαδο...?

Και αυτό με την εγκυμοσύνη πολύ με εχει αγχώσει γιατί είμα στις προσπάθεις.. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

ευχαριστω kapamarou!
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

αλήθεια kapamarou,

αντί για zinc gluconate, τι άλλο ψευδάργυρο θα μπορούσα να βάλω και πόσο..?

θενκς ..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
αλήθεια kapamarou,

αντί για zinc gluconate, τι άλλο ψευδάργυρο θα μπορούσα να βάλω και πόσο..?

θενκς ..
οι κορτιζονες ειναι οντως εθιστικες για το δερμα και θελουν προσεκτικη χρηση.
ο ψευδαργυρος zinc gluconate ειναι ο καλυτερος για μινοξιδιλη επειδη δεν αλληλεπιδρα(με την μινοξιδιλη)
σε λοσιον των 100ml,1 ml,αν ειναι σε χαπια 150mg,συνηθως βγαινει 3 χαπια
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ναι, θα αρχισω να τη κοβω αλλά σταδιακα, θα δω πως θα το κάνω τώρα...

οποτε θα συνεχίσω με αυτόν τον ψευδάργυρο...

βα ρε θη κα!!!!!!
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Όσον αφορά την ευαισθησία που μου εμφανίστηκε...

Βάζω το διάλυμα μέρα παρά μέρα ή κάθε τρίτη μέρα γιατί έκανα μεγάλη ευαισθησία.. με τσούζει και με φαγουρίζει.. θυμήθηκα όμώς ότι πριν κάποιους μήνας που είχα περάσει κάτι ανάλογο, μετά από έρευνα που είχα κάνει μόνη μου στο ιντερνετ, είχα πάρει το avene cicalfate. το κόστος του είναι πάνω κάτω στα 8 ευρώ.

Λοιπόν το ξέθαψα και χθες, πασάλειψα το κεφάλι μου και ανακουφίστηκα. είναι ένα μικρό πλαστικό μπουκαλάκι (γιατί το βρήκα στο νετ και σε σωληνάριο, δεν ξέρω τις διαφορές) με λίγη ποσότητα. εντάξει, γίνεσαι λίγο σαν αλευρωμένος γιατί είναι υγρό σε άσπρο αλλά δεν πειράζει αν την άλλη μέρα λούζεσαι, άλλωστε δεν φαίνεται και τόσο πολύ. εγώ σήμερα ούτε καν τα έλουσα, τα έπιασα κοτσίδα.. τους έδωσε και όγκο μάλιστα. Θα το βάζω με εναλλαγές αλόης..

Πραγματίκά ένιωσα καλύτερα, πώς το είχα ξεχάσει..

kapamarou κάνε κι εσύ την έρευνα σου που είσαι καλός σε αυτά, να μας πεις κι εσύ μια γνώμη...

το αναφέρω εναλλακτικά όσον αφορά την ανακούφιση από ερεθισμούς και φαγούρα που προκαλούν τα διάφορα διαλύματα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Ntia είπε:
Όσον αφορά την ευαισθησία που μου εμφανίστηκε...

Βάζω το διάλυμα μέρα παρά μέρα ή κάθε τρίτη μέρα γιατί έκανα μεγάλη ευαισθησία.. με τσούζει και με φαγουρίζει.. θυμήθηκα όμώς ότι πριν κάποιους μήνας που είχα περάσει κάτι ανάλογο, μετά από έρευνα που είχα κάνει μόνη μου στο ιντερνετ, είχα πάρει το avene cicalfate. το κόστος του είναι πάνω κάτω στα 8 ευρώ.

Λοιπόν το ξέθαψα και χθες, πασάλειψα το κεφάλι μου και ανακουφίστηκα. είναι ένα μικρό πλαστικό μπουκαλάκι (γιατί το βρήκα στο νετ και σε σωληνάριο, δεν ξέρω τις διαφορές) με λίγη ποσότητα. εντάξει, γίνεσαι λίγο σαν αλευρωμένος γιατί είναι υγρό σε άσπρο αλλά δεν πειράζει αν την άλλη μέρα λούζεσαι, άλλωστε δεν φαίνεται και τόσο πολύ. εγώ σήμερα ούτε καν τα έλουσα, τα έπιασα κοτσίδα.. τους έδωσε και όγκο μάλιστα. Θα το βάζω με εναλλαγές αλόης..

Πραγματίκά ένιωσα καλύτερα, πώς το είχα ξεχάσει..

kapamarou κάνε κι εσύ την έρευνα σου που είσαι καλός σε αυτά, να μας πεις κι εσύ μια γνώμη...

το αναφέρω εναλλακτικά όσον αφορά την ανακούφιση από ερεθισμούς και φαγούρα που προκαλούν τα διάφορα διαλύματα...
δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο οτι βλεπω εχει καλες αναφορες.
αν ειναι 40ml η τιμη ειναι πολυ καλη.
πως το βλεπεις σε σχεση με αλοη η emu oil αν εχεις δοκιμασει?
 

Ntia

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Καλημέρα!

Emu oil δεν έχω δοκιμάσει.. Αλόη εννοείται πως έχω... μου φαίνεται καλύτερο από την αλόη. Μιλάμε για μεγάλη ανακούφιση! Το μόνο του αρνητικό που εμένα δεν με ενοχλέι, είναι ότι είναι υγρό λευκό και λίγο αφήνει σημάδι στα μαλλιά.. αλλά την έπόμενη μέρα οι περισσότεροι λουζόμαστε ούτως ή άλλως.. άσε που εγώ δεν λούζομαι γιατί μου σκληραίνει λίγο τα μαλλιά και μου αρέσει.. ενταξει ίσως αφήνει μια αίσθηση σαν να έχει βάλει ταλκ στο μαλλι και το έχεις τινάξει αλλά εγώ είμαι και ξανθιά οποτε.. παντως αν λούζεσαι την άλλη μέρα δεν έχεις πρόβλημα. προσωπικά το θεωρώ σωτήριο προιόν, δεν μπορώ να σου περιγράψω τον πόνο που αισθανόμουν! ασε που λόγω της κορτιζόνης σε μερικά σημέια ένιωθα σαν να είχα χτυπήσει! και σε αυτό με βοηθησε, δεν εχω καμιά ενόχληση. προς το παρον βάζω ένα βράδυ αυτό και ένα βραδυ 10 σταγόνες από το διάλυμα και έιμαι οκ. βελτίωση όμως στην τριχόπτωση και την αράιωση δεν έχω δει. στόχος μου είναι να βάζω το διάλυμα κάθε βράδυ ή έστω με ένα ή δυο διαλείμματα μέσα στην εβδομάδα.

βάση των συστατικών του, ποια είναι η γνώμη σου, κολλάει το cicalfate σε συνδυασμό με το διάλυμα...? δλδ να βάζω πρώτα το cicalfate και μετά το διάλυμα ή το ανάποδο και με πόση ώρα διαφορά στο μεταξύ..? λεσ να κάνουν αλληλεπίδραση..?

τα συστατικά του δεν κάνουν και για regrowth...? ή λέω βλακείες?

ειμαι τοσο ευχαριστημενη απο το προιον, δεν μπορουσα να ακουμπησω το κεφάλι μου.. και να φανταστείς το είχα ανακαλύψει μόνη μου κάνοντας μια έρευνα στο νετ και κυρίως έχοντας υπόψιν και όσα έχω διαβάσει εδώ γενικά.. δεν νομίζω ότι η αλόη ανακουφίζει τόσο δραστικά.
 
Μπλουζα