Τριχόπτωση λόγω θυρεοειδη

Emmanouela

New Member
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους. Εχω μερικές ερωτήσεις για το θέμα της τριχόπτωσης λόγο θυρεοειδή. Λοιπον απο 12 ετών διαγνώστηκα με υπερθυρεοειδη και άρχισα την θεραπεία με Τ4 .Τοτε είχα αρκετά πλούσιο μαλλί, αν και μικρουλα βέβαια. Καθώς περνουσαν τα χρονια τα ένιωθα να αραιώνουν αλλά όχι τίποτα το τραγικό. Στα 18 έφυγα εξωτερικό να σπουδάσω. Τοτε τα φάρμακα μου δημιουργουσαν ταχυκαρδία και με ενοχλούσε παρα πολύ αυτο και αρχισα άρχισα πλεον να μην παίρνω τα φάρμακα όπως πρέπει μέχρι που τα διέκοψε εντελώς. Στα 19 άρχισα να χάνω αοτομα βάρος και από 55που πήγα 47 κιλά και κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλα με τον θυρεοειδή μου και ξαναρχισα πάλι τα φάρμακα με την ίδια δοσολογία πού ειχα και πιο πριν. Μετά απο δύο εβδομάδες κατα την διάρκεια τού ντους βλέπω τα μαλλιά μου να παιχτούν με της χούφτες , έπαθα το σοκ της ζωής μου. Η τριχόπτωση συνεχιζόταν για 2 μήνες με τρελό ρυθμό που μπορώ να πω ότι έφυγε το 60% από τα μαλλιά μου και ειχα φτάσει σε σημείο να κλαίω καθε κάθε φορά που ήτανε να κάνω μπάνιο φοβόμουν να τα χτενισω και ειχα πάθει ενα σοκ που δεν είθελα να το πιστέψω και κορόιδευα τον εαυτό μου ότι θα περάσει και οτι μια χαρά είναι το μαλλί μου .Ο ενδοκρινολογος που
είχα τότε μου είπε ότι έκανα υποθυρεοειδη και μου έδωσε τα ίδια φαρμακα τ4 δλδ και ότι θα ρυθμιστή η τριχοπτωση, πείρα και πριοριν τότε σαμπουάν κ φάρμακα μπας και δω καμιά αλάγη. Κάθε φορά που έπαιρνα το τ4 ειχα τρελή τριχόπτωση και το σταματουσα και το ξαναρχιζα κλτ. Παράλληλα την εβγαζα με τρέσες γιατι δεν μπορούσα να βγω χωρίς μαλλια έξω διοτι η κατασταση είναι τραγική και δεν είθελα να το πιστέψω.έχω περάσει μεγαλη καταθλίψη απο αυτο σε σημείο να μην βγαίνω για μηνες έξω. Το κακο με εμένα ήταν οτι δεν έλυνα το πρόβλημα αλλά προσπαθούσα να το κρύψω. Τώρα το αποφάσισα ότι πρέπει να κάνω κάτι να το διορθώσω αν πλέον γίνεται κάτι τέτοιο. Δεν εχω πλεον τριχόπτωση είναι σταθερά τα μαλλιά μου τον τελευταίο χρόνο αλλά καινούρια μαλλιά δεν βλέπω. Ξέρει κανείς να μου πει αν ρυθμίσω τον θυρεοειδη μου θα μπορέσουν να ξαναβγουν πάλι τα μαλλιά μου η πάει τα έχασα και δεν έχω καμιά ελπίδα? :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

SanFantaLemon

New Member
Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να ρυθμίσεις τον θυρεοειδή σου. Μην κανείς σπασμωδικές κινήσεις και ακολούθησε την θεραπεία σου όπως πρέπει. Συμβουλέψου(εκτός του ενδοκρινολόγου σου) και κάποιον δερματολόγο παράλληλα για να σου προτείνει βιταμίνες. Μην απογοητεύεσαι !αν ακολουθήσεις μια σωστή θεραπεία η κατάσταση θα βελτιωθεί. Πρέπει πρώτα να διορθώσεις την ζημιά εκ των έσω(τον θυρεοειδή) και έπειτα αυτό θα αντικατοπτριστεί και στα μαλλιά σου. Επίσης, ακολούθησε μια υγιεινή διατροφή χωρίς ελλείψεις ! Με αυτές τις αλλαγές σταδιακά θα δεις αλλαγή. Για όλα υπάρχουν λύσεις κ από τη στιγμή που εντοπισες την αιτία μπορεις υπό την παρακουληθηση του ενδοκρινολογου σου να βελτιώσεις την κατάσταση.
 

Irouli

New Member
Καταρχας εκανες τεραστια ζημεια που σταματησες το τ4. Το συγκεκριμενο χαπι σου ρυθμιζει ολες τις ορμονες... Ο θυρεοειδης ειναι ο αδενας που σχετιζεται σχεδον για ολα τα ορμονικα προβληματα!! Για αυτο τον λογο το παιρνεις και εφ ορου ζωης! Κανε ολες τις εξετασεις για ορμονες και θυρεοειδη σε πυρηνικο εργαστηριο κατα προτιμηση και πηγαινε σε ενα καλο ενδοκρινολο! Και προς θεου μην ξανασταματησεις το χαπι!! Αφου ρυθμισεις το βασικο που να εισια σιγουρη θα ευθυνεται και για αλλα πραγματα πανω σου πηγαινε και σε εναν καλο δερματολογο...
 

felaini

Active Member
Σωστο μην σταματησεις το τ4 κ γω εχω κ το περνω εφορου ζωης.. οταν δεν ηξερα πως ειχα θυρωειδη ειχα τριχοπτωση.. με το που το πηρα σταματησε.. ρυθμιζει τις ορμονες.. θα το συνηθησεις σου κανει λιγο ταχυκαρδια αλλα μη το φοβασαι..
 

Emmanouela

New Member
Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να ρυθμίσεις τον θυρεοειδή σου. Μην κανείς σπασμωδικές κινήσεις και ακολούθησε την θεραπεία σου όπως πρέπει. Συμβουλέψου(εκτός του ενδοκρινολόγου σου) και κάποιον δερματολόγο παράλληλα για να σου προτείνει βιταμίνες. Μην απογοητεύεσαι !αν ακολουθήσεις μια σωστή θεραπεία η κατάσταση θα βελτιωθεί. Πρέπει πρώτα να διορθώσεις την ζημιά εκ των έσω(τον θυρεοειδή) και έπειτα αυτό θα αντικατοπτριστεί και στα μαλλιά σου. Επίσης, ακολούθησε μια υγιεινή διατροφή χωρίς ελλείψεις ! Με αυτές τις αλλαγές σταδιακά θα δεις αλλαγή. Για όλα υπάρχουν λύσεις κ από τη στιγμή που εντοπισες την αιτία μπορεις υπό την παρακουληθηση του ενδοκρινολογου σου να βελτιώσεις την κατάσταση.
Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω θα ψάξω για έναν καλό ενδοκρινολογο και θα πάω και σε έναν δερματολογο. Σε ευχαριστώ παρα πολύ για το ενδιαφέρον.
 

Emmanouela

New Member
Καταρχας εκανες τεραστια ζημεια που σταματησες το τ4. Το συγκεκριμενο χαπι σου ρυθμιζει ολες τις ορμονες... Ο θυρεοειδης ειναι ο αδενας που σχετιζεται σχεδον για ολα τα ορμονικα προβληματα!! Για αυτο τον λογο το παιρνεις και εφ ορου ζωης! Κανε ολες τις εξετασεις για ορμονες και θυρεοειδη σε πυρηνικο εργαστηριο κατα προτιμηση και πηγαινε σε ενα καλο ενδοκρινολο! Και προς θεου μην ξανασταματησεις το χαπι!! Αφου ρυθμισεις το βασικο που να εισια σιγουρη θα ευθυνεται και για αλλα πραγματα πανω σου πηγαινε και σε εναν καλο δερματολογο...
Το ξέρω όμως δεν το έκανα επιτιδες απλός ειχα ταχυκαρδία και μερικά άλλα συμπτώματα και νόμιζα οτι δεν παίρνω σωστή αγωγή και οτι ήταν απο αυτό μετα βέβαια που προσπαθούσα να ξανά αρχίσω την αγωγή μου προκαλούσε τριχόπτωση και το φοβόμουν διότι δεν είχα άλλα περιθώρια να χάνω μαλλί. Ενας φαύλος κύκλος με λίγα λόγια .Μετά με έπιασαν και τα ψυχολογικά με αυτο το θέμα και μου είχε γίνει πλεον ψυχολογικό τραύμα το θέμα και προσπαθούσα να μην το παραδεχτώ και να κοροϊδεύω τον εαυτό μου, αυτό με βοηθούσε να ηρεμήσω. Πλέον τοεχω πάρει απόφαση να το παλέψω. Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά. Σε ευχαριστω πολυ
 

Emmanouela

New Member
Σωστο μην σταματησεις το τ4 κ γω εχω κ το περνω εφορου ζωης.. οταν δεν ηξερα πως ειχα θυρωειδη ειχα τριχοπτωση.. με το που το πηρα σταματησε.. ρυθμιζει τις ορμονες.. θα το συνηθησεις σου κανει λιγο ταχυκαρδια αλλα μη το φοβασαι..
θα πρσπαθησω να ρυθμίσω πάλι τον θυρεοειδή μου. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
 

Irouli

New Member
Το ξέρω όμως δεν το έκανα επιτιδες απλός ειχα ταχυκαρδία και μερικά άλλα συμπτώματα και νόμιζα οτι δεν παίρνω σωστή αγωγή και οτι ήταν απο αυτό μετα βέβαια που προσπαθούσα να ξανά αρχίσω την αγωγή μου προκαλούσε τριχόπτωση και το φοβόμουν διότι δεν είχα άλλα περιθώρια να χάνω μαλλί. Ενας φαύλος κύκλος με λίγα λόγια .Μετά με έπιασαν και τα ψυχολογικά με αυτο το θέμα και μου είχε γίνει πλεον ψυχολογικό τραύμα το θέμα και προσπαθούσα να μην το παραδεχτώ και να κοροϊδεύω τον εαυτό μου, αυτό με βοηθούσε να ηρεμήσω. Πλέον τοεχω πάρει απόφαση να το παλέψω. Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά. Σε ευχαριστω πολυ
Απλα μην αφησεις λεπτο τον θυρεοειδη πηγαινε το συντομοτερο δυνατον σε ενδοκρινολογο και κανε τις εξετασεις. Εξαλλου και σε δερματολογο να πας το πρωτο πραγμα που θα σε ρωτησει ειναι αν εχεις θυρεοειδη και αν εκανες και εξετασεις ;)
 

Emmanouela

New Member
Απλα μην αφησεις λεπτο τον θυρεοειδη πηγαινε το συντομοτερο δυνατον σε ενδοκρινολογο και κανε τις εξετασεις. Εξαλλου και σε δερματολογο να πας το πρωτο πραγμα που θα σε ρωτησει ειναι αν εχεις θυρεοειδη και αν εκανες και εξετασεις ;)
Ναι θα πάω το συντομότερο δυνατόν. Και μετά θα πάω και σε εναν δερματολόγο. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως
 
Μπλουζα