Σκέψεις για μμ

gs70

New Member
Γειά σας

καινούριος στο hairloss. Απο μικρός full μαλλί αλλά τα τελευταία 5 χρόνια πολύ μεγάλη τριχόπτωση και περισσότερο μετά απο ενα πολύ λυπηρό γεγονός αγαπημένου προσώπου. Η σύζυγος με παροτρύνει για μμ.
Επείδη δεν εχώ και πολλές γνώσεις εκτός απο αυτά που διάβασα στο σαιτ τους τελευταίους 2 μηνές θα εκτιμούσα την γνώμη σας και αν αξίξει τον κόπο. Παραθέτω και 2 φώτο. Ξέχασα να γράψω οτι είμαι ετων 47 και οτι θα προτιμούσα ακούρευτη καθώς η δουλειά μου έχει επαφή με πολύ κόσμο και δεν μπορώ να λείπω πολύ καιρό.

Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 20180327_212240.jpg
    20180327_212240.jpg
    729 KB · Προβολές: 123
  • 20180327_212259.jpg
    20180327_212259.jpg
    597.5 KB · Προβολές: 138

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες ! Αεροδρόμιο και εσύ σαν έμενα !!! ( εκτός από το τσουλουφιού μπροστά )
έχεις κάνει καμιά επαφή με κλινική για να δεις τι σου δίνει η δότρια σου ?

Γνώμη μου είναι πριν κάνεις το οτιδήποτε να καθίσεις με την ησυχία σου και να διαβάσεις το φόρουμ καλά !
έχει περιστατικά από κλινικές Ελλάδας και εξωτερικού ! Όσο πιο πολλά μάθεις τόσο καλύτερα για την τελική επιλογή σου .
 

piros75

Well-Known Member
Δεν φαίνεται καθόλου η δότριά σου στις φωτογραφίες και άρα δεν μπορούμε να σου πούμε ξεκάθαρες γνώμες. Αν θες ανάρτησε και δυο φωτογραφίες με δότρια (πλάι και πίσω) για να μπορέσουμε να μιλήσουμε. Κατά τα άλλα χρειάζεσαι τα 3.000 μοσχεύματα για να δεις αλλαγή και περίπου άλλα τόσα για να πεις ότι θα έχεις μαλλιά για χτενίσματα.
 

gs70

New Member
Eυχαριστω για τα μυνήματα σας. Ανεβάζω και δύο φώτο πλαι και πισω και αναμένω τις γνώμες σας.
 

Συνημμένα

  • 20180328_101941.jpg
    20180328_101941.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 96
  • 20180328_102126.jpg
    20180328_102126.jpg
    2 MB · Προβολές: 90

PROF

Active Member
Μια χαρά περίπτωση είσαι για μμ. Έχεις σχετικά υψηλά πλαινά, το crown σου δεν έχει ανοίξει ιδιαίτερα,
η δοτριά σου δείχνει αρκετά καλή ενώ και η ηλικία είναι σούπερ. Σε έναν πολύ καλό γιατρό έχεις πολλές
πιθανότητες να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλσμα. Να έχεις υπόψη ότι για να καλύφθεί όλο το πρόβλημα
θα χρειαστείς άνω των 5000grafts, αλλά και με μία της τάξεως των 3000 plus θα έχεις πολύ
μεγάλη διαφορά.
Αφού άρχισες να το σκέφτεσαι, μη βιάζεσαι καθόλου, διάβασε πολύ καλά το forum, εάν κατέχεις αγγλικά
είναι πολύ καλό να δεις και forum του εξωτερικού, κοίτα το budget σου που είναι και το πλέον κρίσιμο,
και πάρε τις αποφάσεις σου με ηρεμία.
Καλή συνέχεια!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αξιζει να προχωρησεις σε μεταμοσχευση και θα δεις μεγαλη διαφορα στην εικονα σου.
Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εκμεταλευτεις ολη τη δυνατοτητα της δοτριας σου παιρνοντας οσο περισσοτερα μπορεις για να μπουν στη ληπτρια αυτο μορει να σημαινει απο 5000-6500 grafts. Φτιαχνοντας απο μπροστα προς τα πισω.
Μελετησε τις επιλογες σου και οταν εισαι σιγουρος προχωρα.
Ετσι οπως το εχεις το μαλλι τονιζεται περισσοτερο το προβλημα. Η το κουρευεις η το φτιαχνεις
 

gs70

New Member
Ευχαριστω για την γνωμη σας. Ναι θέλω να μελετησω το forum και σκοπευω για το φθινοπωρο να προχωρησω αφου κανω ραντεβου με 3-4 γιατρους. Σε συζήτηση που είχα με φίλους τωρα τελευταια (2 εχουν κάνει ήδη) ο ένας με FUE και ο άλλος με FUT
με πολυ καλα αποτελέσματα, υποστήριζαν και οι δύο την τέχνικη που έκαναν. Εγω ενδεικνύομαι για FUE η για FUT?
 

piros75

Well-Known Member
Αχχχ καλή ερώτηση.... αν δεν σε ενοχλεί να κουβαλάς μια ουλή για όλη σου τη ζωή πίσω και αν επίσης δεν σε απασχολούν τυχόν "άτυχες στιγμές" κατά τη διαδικασία μιας FUT τότε ναι, θα μπορούσες να κάνεις ένα συνδυαστικό (δηλαδή FUT & FUE). Για εμένα πάντως κανένας δεν ενδείκνυται για FUT ακόμα και αν έχει πολύ μεγάλη έκταση να καλύψει, η FUE είναι η πιο ασφαλής μέθοδος αν δεν θες να ασχοληθείς με σημάδια (εκτός αν πέσεις σε γιατρό που φτιάχνει μαζί με μαλλιά και παράθυρα).
 

makis25

Well-Known Member
ισως θα επρεπε να σκεφτει κατα κυριο λογο FUE για να διατηρησει για την υπολοιπη ζωη του τη δυνατοτητα να κουρεψει πολυ κοντο το μαλλι
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπέρα φίλε!
Βρίσκεσαι σε πολύ καλή ηλικία για να προχωρήσεις.47 ετών τι άλλο να περιμένεις.
Χρειάζεσαι αρχικά τουλάχιστον 3500 grafts για να δημιουργήσεις μια καλή hairline προχωρώντας A'B' και λίγο Γ΄ ζώνη.

Μια καλόσχεδιασμένη hairline με καλή πυκνότητα θα βοηθήσει πάρα πολύ στο δικό σου οπτικό αποτέλεσμα κρίνοντας πάντα το δικό μου αποτέλεσμα.
Οι πυκνότητες στην Ελλάδα είναι μέτριες. Κάτσε διάβασε τα νήματα παρουσιάσεων μεταμοσχευσεων να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
Παρακάτω στην φωτογραφία σημείωσα σε κύκλο περίπου την οριοθέτηση πως θα έπρεπε να ξεκινήσεις.
Εφόσον η σύζυγος σου σε παροτρύνει είναι ότι καλύτερο να σε ανεβάσει ακόμη πιο ψυχολογικά.
Πιστεύω θα έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα εφόσον προχωρήσεις για την ηλικία σου.



20180327_212259.jpg
 

gs70

New Member
Καλησπερα. Συγνώμη για την πολυ καθυστερημενη απαντηση αλλα είχα πάρα πολλά τρεξίματα με οικογένεια και δουλειά. Εκανα επισκέψη σε DHI Θεσσαλονικής και ΑΗC για να δω τι παίζει αρχικά. Mπορω να πω οτι στην ahc μου φάνηκαν πιο επαγγελματίες. Δεν μπήκα στον κόπο να μιλήσω για τιμή (παρόλο που θέλανε και οι δύο να μιλήσουμε για κόστος) καθως το σκέφτομαι για τον επόμενο οκτώβριο οπότε τους ειπα εαν θα ενδιαφερθώ θα ξανακάνω επαφή (τους φάνηκε παράξενο μπορώ να πω) Και ου δύο μου ειπάν για 2 συνεδρίες με περίπου 4000-4500 grafts και οτι οι δότριες μου είναι καλές και πυκνές. Το budget μου είναι στα 5 εως 6.5 χιλ. Καμμιά γνώμη εκτός απο τις δυο κλινικές? Επισής λόγω δουλειάς καλώς η κακώς μου είναι δύσκολο να κουρευτώ όποτε κοιτάω και την ακούρευτη. Παίζει ρόλο η ακουρεύτη στο τελικό αποτέλεσμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Καλησπερα. Συγνώμη για την πολυ καθυστερημενη απαντηση αλλα είχα πάρα πολλά τρεξίματα με οικογένεια και δουλειά. Εκανα επισκέψη σε DHI Θεσσαλονικής και ΑΗC για να δω τι παίζει αρχικά. Mπορω να πω οτι στην ahc μου φάνηκαν πιο επαγγελματίες. Δεν μπήκα στον κόπο να μιλήσω για τιμή (παρόλο που θέλανε και οι δύο να μιλήσουμε για κόστος) καθως το σκέφτομαι για τον επόμενο οκτώβριο οπότε τους ειπα εαν θα ενδιαφερθώ θα ξανακάνω επαφή (τους φάνηκε παράξενο μπορώ να πω) Και ου δύο μου ειπάν για 2 συνεδρίες με περίπου 4000-4500 grafts και οτι οι δότριες μου είναι καλές και πυκνές. Το budget μου είναι στα 5 εως 6.5 χιλ. Καμμιά γνώμη εκτός απο τις δυο κλινικές? Επισής λόγω δουλειάς καλώς η κακώς μου είναι δύσκολο να κουρευτώ όποτε κοιτάω και την ακούρευτη. Παίζει ρόλο η ακουρεύτη στο τελικό αποτέλεσμα?

Καλύτερα θα ηταν να μην κοιτας για ακουρευτη. Ετσι κι αλλιως πανω εχεις ελαχιστα μαλλια.
Μαζεψε αδεια απο τη δουλειά σου παρτα ολα και θα γυρισεις με κοντο μαλλι.
Δεν θα σου χαλασει καμια εικονα το κοντοκουρεμενο. Ισα ισα θα στη φτιάξει. ;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε τι να την κάνεις την ακούρευτη?
Ξυρισετα να είναι ομοιόμορφα.Με 6500 χιλιάρικα πλέον μπορείς να δεις και τις κυπριακές.
 
Μπλουζα