Ο μηχανικός παράγοντας στην εξέλιξη του προτύπου της αα

Panos12

New Member
Όλων φιλε μου.μπορει.παντως μην το αφήσουμε το θέμα όπως σας είπα σχετικος στην επιστήμη υγείας με τις ίδιες γνώσεις μπορώ να έχω δε είναι τυχαίο το θέμα...Όπως επίσης αν παρατηρήσετε στς κεφάλια μας έχουμε γενικά θέματα με το δέρμα ξηρό δέρμα κλπ δεν είναι α τυχαια.πτεπει να αναζητήσουμε σάιτ και ιμειλ ατόμων που ασχολούνται με το συγκεκριμένο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ενδιαφερον ναι και στο παρελθον εχουν υπαρξει φωνες με αντιστοιχες θεσεις μονο που υπαρχουν κενα , για παραδειγμα η υποθεση τους ειναι πως chronic scalp tension προκαλει φλεγμονη αλλα μονο σε ευαισθητους στη dht ιστους; Με καποιο μαγικο τροπο; . ΑΝ υπηρχε σοβαρο ζητημα με το μηχανικο τραυμα και χρονια φλεγμονη τοτε και τα μεταμοσχευμενα μαλλια θα ειχαν την ιδια μοιρα οταν τα βαζαμε στη γυμνη περιοχη , κατι που ομως δε συμβαινει . Αν ίσχυε το fibrosis και το calcification στο φαλακρο δερμα τοτε δε θα επιβιωναν ουτε τα μεταμοσχευμενα .
 

vag25

Well-Known Member
Αυτο ισως εξηγει την επιτυχια στην μειωση τριχοπτωσης του Καπα με την μηχανη μασαζ?

το ανακατεμα που γινεται επιτρεπει το οξυγονο.

Αναρωτιεμαι. Αν ο Καπα(πχ) το εκανε απο τα 18 του, παιζει να ειχε κρατησει τα περισσοτερα μαλλια του?

Παντως το αυξημενο bone ισχυει. Εμενα η αραιωση ξεκινησε ακριβως εκει που το κοκκαλο ηταν πιο εξω στο crown.
Ειχε δημιουργησει το πρωτο τετραγωνικο εκατοστο αραιωσης ακριβως στο μεγαλυτερο εξογκωμα αυτου το κοκκαλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
ενδιαφερον ναι και στο παρελθον εχουν υπαρξει φωνες με αντιστοιχες θεσεις μονο που υπαρχουν κενα , για παραδειγμα η υποθεση τους ειναι πως chronic scalp tension προκαλει φλεγμονη αλλα μονο σε ευαισθητους στη dht ιστους; Με καποιο μαγικο τροπο; . ΑΝ υπηρχε σοβαρο ζητημα με το μηχανικο τραυμα και χρονια φλεγμονη τοτε και τα μεταμοσχευμενα μαλλια θα ειχαν την ιδια μοιρα οταν τα βαζαμε στη γυμνη περιοχη , κατι που ομως δε συμβαινει . Αν ίσχυε το fibrosis και το calcification στο φαλακρο δερμα τοτε δε θα επιβιωναν ουτε τα μεταμοσχευμενα .


Η διαδικασια(σε αυτους που εχουν προβλημα) μπορει να ξεκιναει απο τα 13-15 μας. Πιθανον η τριχα οταν μεταφερεται ειναι σαν να ξεκιναει την ζωη της απο την αρχη?
Δεν ξερω.

Παντως σιγουρα εχει ενδιαφερον.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειμαι μονο στα 15 λεπτα την μερα,αν ειχα κουραγιο και χρονο να το κανω 1 ωρα ειμαι σιγουρος οτι θα ειχα και επανεκφυση...
δυστυχως την συσκευη που χρησιμοποιω πρεπει να την κραταω στον αερα με το ενα χερι
 

makis25

Well-Known Member
Η διαδικασια(σε αυτους που εχουν προβλημα) μπορει να ξεκιναει απο τα 13-15 μας. Πιθανον η τριχα οταν μεταφερεται ειναι σαν να ξεκιναει την ζωη της απο την αρχη?
Δεν ξερω.

Παντως σιγουρα εχει ενδιαφερον.
κι εγω ειχα πολυ επιθετικη τριχοπτωση εχασα κροταφους hairline απο τα 15 εως τα 17 . Εχω μεταμοσχευμενο μαλλι στους κροταφους 14 χρονια και δεν εχει φυγει τριχα , υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν μεταμοσχευσεις πριν 20 και βαλε χρονια και δεν εχουν χασει απο μοσχευματα τιποτα . Ειναι στη θεωρια Αρρωστο περιβαλλον της τριχας VS αρρωστη τριχα . Αν ηταν οντως αρρωστο το περιβαλλον τοτε και τα μεταμοσχευμενα θα πηγαιναν περιπατο . Ο ρολος της φλεγμονης θα ειναι ελαχιστος . Εδω υπαρχουν ανθρωποι καρκινοπαθεις , η με σοβαρες μολυσματικες ασθενειες , που το σωμα τους ολο υποφερει και το οξειδωτικο στρες σε ολους τους ιστους ειναι στα υψη , και το μαλλι εκει , καγκελο , ακαθεκτο . Υπαρχουν χρονιοι χρηστες ναρκωτικων , Πεθαινουν απο πολυοργανικη ανεπαρκεια , και το μαλλι εκει . Ουτε η φλεγμονη , ουτε το μηχανικο τραυμα , ουτε το εξειδωτικο στρες ειναι απαντηση . Εξαλλου υπαρχουν αμετρητοι ανθρωποι που εχουν παρει τονους απο αντιοξειδωτικα , καναν χρονια χρηση τοπικων και oral αντιφλεγμονωδων , μεχρι botox στο μαλλι , και δεν ξαναβγαινει .
 

vag25

Well-Known Member
maki, τοτε η ερευνα δεν εχει κανενα λογο υπαρξης. Και ειναι του 2018 ετσι?

Καταλαβαινω τι λες και συμφωνω, αλλα δεν ειναι ασπρο μαυρο. Μπορει να ισχυουν και τα 2.

Εσυ εχεις φαγουρα ολα αυτα τα χρονια, γιατι εμενα με πεθαινει εδω και 15 χρονια.
 

makis25

Well-Known Member
δεν εχω καμια φαγουρα , αλλα εγω παιρνω avodart , μινοξιδιλη , fungoral . Τελευταια φορα που ειχα εντονη φαγουρα και περιερη αισθηση στο τριχωτο ηταν πριν ξεκινησω avodart . Και σιγα σιγα τα τελευταια 2μιση χρονια εβγαλα και λιγο χνουδι μπροστα απο τα μεταμοσχευμενα μαλλια , σε σημεια που ειναι γυμνα 20 χρονια . για φαντασου !
 

turnfiji123

Active Member
Και εγώ το έχω το καρούμπαλο βασικά έχω πολλά μικρά πλέον από τότε που ξεκίνησα το φουγκοραλ σαν να λεπτυνε το δέρμα στο crown. Και μεγάλο θέμα στον σβέρκο όπου οι μύες είναι τσίτα συχνά κάνω φυσικοθεραπείες. Μπορεί δηλαδή οι εξάρσεις δερματίτιδας να οφείλονται στις πιέσεις των μυών και γι’αυτό να μην μπορούμε να βρούμε άκρη με φαγητά, αλλεργίες και λοιπά; Αν δεν κατάλαβα σωστά συγχωρέστε με παίρνω φίνα και όσο να μια ομίχλη την έχω.
 

vag25

Well-Known Member
Μπορεί δηλαδή οι εξάρσεις δερματίτιδας να οφείλονται στις πιέσεις των μυών και γι’αυτό να μην μπορούμε να βρούμε άκρη με φαγητά, αλλεργίες και λοιπά;

Δεν ειναι μονο οι πιεσεις των μυων, αλλα και το bone που πιεζει.

πχ οσον αφορά την DHT:
-DHT is a response to tension-mediated inflammation(Εχει βρεθει οτι οι καραφλοι ιστοι δερματος εχουν/εκφραζουν περισσοτερη DHT )

μετα:
-DHT is involved in the onset of fibrosis and calcification(εδω αρχιζουν τα καλα)

Και με φινα:
-DHT inhibitors may reduce fibrosis progression in AGA, but do not reverse fibrosis already present
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Ευχαριστώ Βαγγέλη, μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι είναι η ίνωση και η ασβεστοποιηση ίσως και με κάποιες φωτό; Τα αγγλικά μου είναι για τα πανηγύρια. Και τι μπορεί κάποιος να κάνει; Έχω δει πάντως άτομο με κεφάλι σαν αλιεν και πέντε στρέμματα μαλλί. Αυτός δεν θα είχε πιέσεις;
 

makis25

Well-Known Member
Ευχαριστώ Βαγγέλη, μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι είναι η ίνωση και η ασβεστοποιηση ίσως και με κάποιες φωτό; Τα αγγλικά μου είναι για τα πανηγύρια. Και τι μπορεί κάποιος να κάνει; Έχω δει πάντως άτομο με κεφάλι σαν αλιεν και πέντε στρέμματα μαλλί. Αυτός δεν θα είχε πιέσεις;
Αυτος φιλε μου απλα δε κληρονομισε απο τους γονεις του την ευαισθησια στα ανδρογονα . Η ανδρογενης αλωπεκια ειναι κληρονομικη . Αν δεν εχεις τα γονιδια το μαλλι δε πεφτει ο κοσμος να χαλασει . Οσον αφορα τα επιπεδα dht στο δερμα , στο αιμα κτλ , παλι λιγη σημασια εχουν διοτι το προβλημα ειναι το ποσο ευαισθητοι ειναι οι τριχοθυλακες στις ορμονες και οχι η ποσοτητα των ορμονων . Εξαλου και οι εξετασεις των dht , τεστοστερονη , ελευθερη κτλ , δεν εχουν πολυ νοημα γιατι οι ορμονες παιζουν πολυ κατα τη διαρκεια της ημερας ,της εβδομαδας , του μηνα, και πολλες φορες με μεγαλες διακυμανσεις κιολας που στη τελικη δεν εχουν νοημα . Οσο για το fibrosis και calcification , ακομα και με σοβαρες βαριες φαρμακευτικες παρεμβασεις για να μειωσεις και να αντιστρεψεις και τα δυο , κανεις δεν ξαναεβγαλε τα μαλλια του . Δυστυχώς μεχρι σημερα τιποτε δεν ανταγωνιζεται τους dht inhibitors και minoxidil σε αποτελεσματα .

Θα το ξαναπω , το πιστευω , αν ηταν σημαντικό προβλημα το tension mediated inflammation , τοτε θα ηταν καταδικασμενα και τα μεταμοσχευμενα , κατι που δεν ισχύει . Επισης θα αντεστρεφε την τριχωπτωση το botox και τα ισχυρά αντιφλεγμονωδη , κατι που δεν συμβαινει . Τελος αν ηταν σημαντικό προβλημα το fibrosis + calcification , τοτε chemical peels + derma rollers και μεγαλες δοσεις απο βιταμινη k mk7 θα αντεστρεφαν το προβλημα κατι που επισης δεν συμβαινει . Οτι πρωτοτυπο σκεφτουμε το εχουν σκεφτει ηδη αλλοι και εχουν δοκιμασει με επιθετικο τροπο ηδη καποιοι αλλοι εδω και δεκαετιες . Υπηρχε τρελα με τοπικα και συμπληρωματα διατροφης απο τα μεσα της δεκαετιας του 90 , δεν ειναι προσφατο . Νομιζω πως το tissue remodeling που γινεται ειναι απλα κατι που ερχεται κατα τη διαρκεια , και αφου αποψιλωθεί το δασος , και οχι η αιτια αυτου . Αν ξεριζωσεις το γρασιδι απ το κηπο το χωμα εχει αλλη υφη , αλλο χρωμα , και κρατα το νερο αλλιως . Ομως η αλλαγη εγινε επειδη ξεριζωθηκε το γρασιδι , και οχι το αναποδο . Η καλυτερη μελλοντικη θεραπεια για την τριχωπτωση θα ειναι η γονιδιακη θεραπεια . Και αυτο ισως ειναι 15-25 χρονια μακρυα . Μεχρι τοτε ευχομαι για καλυτερα τοπικα με λιγοτερες παρενεργειες .
 

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστώ Βαγγέλη, μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι είναι η ίνωση και η ασβεστοποιηση ίσως και με κάποιες φωτό; Τα αγγλικά μου είναι για τα πανηγύρια. Και τι μπορεί κάποιος να κάνει; Έχω δει πάντως άτομο με κεφάλι σαν αλιεν και πέντε στρέμματα μαλλί. Αυτός δεν θα είχε πιέσεις;

ινωση απο οτι ξερω μοιαζει με την διαδικασια στο δερμα που θυμιζει τις ραγαδες. Το δερμα αλλαζει και συνδεει διαφορετικα τα στοιχεια του. Δεν τα παω καλα με την ορολογια.

Δεν λεει ακριβως οτι μετραει το πως ειναι το κεφαλι εξαρχης, αλλα το πως γινεται το κεφαλι(και παλι δεν φαινεται στους εξω, δεν θα γινεις αλιεν για παραδειγμα).

Στο κεφαλι μου ξεκαθαρα το κοκκαλο πισω εχει εξωγκωθει οσο περνανε τα χρονια και αυτο το ξερω γιατι το παρατηρω 15 χρονια.
Επισης τωρα που αραιωνει και μπροστα σιγα σιγααα, πιανω 2 εξωγκομενα κοκκαλα στο καθε λιμανακι...

Φλεγμονη επισης απειρη σε σημειο που δεν αντεχω την φαγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Οσο για το fibrosis και calcification , ακομα και με σοβαρες βαριες φαρμακευτικες παρεμβασεις για να μειωσεις και να αντιστρεψεις και τα δυο , κανεις δεν ξαναεβγαλε τα μαλλια του .

Minoxidil is a potassium channel opener, and it's method of action as a hypertension drug is to reduce intracellular calcium.
Mαζι με την παραπανω αιματωση στο σημειο εφαρμογης βοηθαει πολυ στο προβλημα το οποιο αναφερει η υποθεση της ερευνας.

Θα το ξαναπω , το πιστευω , αν ηταν σημαντικό προβλημα το tension mediated inflammation , τοτε θα ηταν καταδικασμενα και τα μεταμοσχευμενα , κατι που δεν ισχύει
Αυτο ειναι το πιο σοβαρο επιχειρημα για μενα και αυτο που πρεπει να εξεταστει.
Ομως δεν μπορει να πεταξει και στα σκουπιδια μια ερευνα οπως η παραπανω.


Επισης θα αντεστρεφε την τριχωπτωση το botox και τα ισχυρά αντιφλεγμονωδη , κατι που δεν συμβαινει .

Conceptually, Botox “loosens” the scalp, reducing pressure on the perforating vasculature, thereby increasing blood flow and oxygen concentration.
Strategically placed Botox injections appear able to indirectly modify this variable, resulting in reduced hair loss and new hair growth in some men with androgenetic alopecia.
https://journals.lww.com/plasrecons..._Male_Pattern_Baldness_with_Botulinum.79.aspx

Τα αντιφλεγμονωδη παντα εχουν αποτελεσμα στην τριχοπτωση ειναι γνωστο αυτο. Απλα δεν μπορουν να χρησιμοποιουνται για μεγαλη διαρκεια.
 

makis25

Well-Known Member
για τη μινοξιδιλη λεει πως μειωνει το ενδοκυτταρικο ασβεστιο! . Ενω το προβλημα ειναι αυτο που επικαθεται στα τριχοειδη και καταστρεφει την μικροκυκλοφορια . Μαλιστα καπου πρεπει να παει το ασβεστιο , οποτε η μινοξιδιλη μειωνοντας το ενδοκυτταρικο , το αυξανει στην περιοχη , οποτε θα περιμενε κανεις πως θα εκανε τα πραγματα χειροτερα ομως δε τα κανει!

για το botox , το εψαχνα πολυ για εφαρμογη στο μαλλι ομως δεν υπαρχουν δεδομενα πως οντως βγαζει μαλλι αντιστρεφοντας τη ζημια ( The reduction in hair loss and increase in hair count did not show a statistically significant correlation. This suggested that longer retention of terminal hairs did not account for the increase in hair count.) Πραγμα που σημαινει πως οι terminal hairs συνεχιζουν να λεπταινουν , δηλαδη παμε για φουντο και με αυτο . Και τα καλυτερα αποτελεσματα τους ειναι συγκρίσιμα η χειροτερα με το 1mg φιναστεριδη που ειναι πολυ περισσοτερο μελετημενο απο 30 ενεσεις στο τριχωτο . Νομιζω πως το botox απλα βοηθησε με την περαιτερω αγγειοδιαστολη . Παρε μαγνησιο , αργινινη , φαε πολλα πρασινα λαχανικα και θα εχεις αντιστοιχα προσωρινα αποτελεσματα .

Αυτο που λεω και παραπανω ειναι πως η χρονια φλεγμονη ειναι συμπτωμα , οχι η αιτια . Και η φλεγμονη ειναι ( οπως και στο υπολοιπο σωμα ) συνδεδεμενη με την επικαθυση του ασβεστιου στα αγγεια , οπως και το τραυμα ειναι συνδεδεμενο με το fibrosis. Φλεγμονη εχουμε επειδη με την dht να δενει στο τριχοθυλακα , οι τριχες μας βγαζουν σημαια πως ειναι για καταστροφη , και τα υπολοιπα τα προκαλει το ανοσοποιητικο μας που πηγαινει και τις καταστρεφει .

Μπορουμε να μειωσουμε τις φλεγμονες , αλλα η τριχοπτωση που εχουμε , η ορμονοεξαρτομενη , δε σταματα , ακομα και οταν μοιαζει προσωρινα να σταματα . Αυτη τη στιγμη τα μονα που μπορουν να επιβραδυνουν τη ζημια ειναι οι αναστολεις dht , και καποια επανεκφυση με minoxidil . Ελπιζω πως θα υπαρχουν καλα νεα τα επομενα 3-5 χρονια γιατι κι εγω εχω κουραστει .
 

vag25

Well-Known Member
το οτι βοηθανε ολα αυτα εστω και πολυ λιγο, σημαινει οτι εχουν σχεση με το προβλημα.

Ολες αυτες οι ερευνες εχουν καποιο νοημα γιατι προσπαθουν να δουν καποιες πιθανες πλευρες του προβληματος. Οποτε ειναι καλοδεχουμενες.
σωστες οι ενστασεις σου, απλα αυτο δεν σημαινει οτι και η ερευνα δεν εχει καποια βαση.

Ελπιζω να βρεθει-οπως λες και εσυ-μια ακρη συντομα.
Εχει κουρασει ολο αυτο.
 

sadel

Active Member
Θα το ξαναπω , το πιστευω , αν ηταν σημαντικό προβλημα το tension mediated inflammation , τοτε θα ηταν καταδικασμενα και τα μεταμοσχευμενα , κατι που δεν ισχύει .

Θα μπορουσε ομως κατα την διαρκεια της μεταμοσχευσης και μετα να αλλαζει το tension στην περιοχη εκει. Ο γιατρος κανει πολλες τρυπες για να τοποθετησει τους θυλακες και μετα το δερμα δημιουργει επιπλεον δερμα γυρω απο τον θυλακα για να κλεισει την πληγη. Περισσοτερο δερμα, λιγοτερο tension
 
Μπλουζα