Ο μηχανικός παράγοντας στην εξέλιξη του προτύπου της αα

calchas

Member
Χόνδρος στο κεφάλι;
Και μιας και σε πέτυχα, τι επαγγέλλεσαι; ποια η κατάρτισή σου;
Το καρουμπαλάκι στη μέση είναι σίγουρα keel. Για τα πλαϊνά, ενδεχομένως να πρόκειται για μικρά οστικά επάρματα.
Σιγά το νέο.
Ψηλάφισε τον αχίλλειο τένοντά σου και θα καταλάβεις σε τί αναφέρομαι.Είναι σκληρό,αλλά δεν είναι οστό.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι η thickened galea και αναπτύχθηκε με την επίδραση των ανδρογόνων.'Οσο περνάνε τα χρόνια γίνεται και πιό έντονο.Μικρός δεν το είχα καθόλου,ενώ όταν το πρωτοπαρατήρησα πρίν κάποια χρόνια ήταν σχεδόν ανεπαίσθητο.
...Και μιας και σε πέτυχα, τι επαγγέλλεσαι;
Την γή της επαγγελίας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
Προσπαθώ να διευκρίνισω αν σχετίζεται ιστολογικά με τα cords του Dupuyten's contracture.Είναι μια fibrocontractive διαταραχή της παλαμιαίας απονεύρωσης και τα ανδρογόνα παίζουν σημαντικό ρόλο στην εκδήλωσή της, καθώς εμφανίζεται συχνότερα στους άντρες με αναλογία 10 προς 1 σε σχέση με τις γυναίκες.Επίσης, οι διαφοροποιημένοι μυοινοβλάστες έχουν αυξημένη ευαισθησία στην διυδροτεστοστερόνη.
dupuytrens_contracture_new_intro.jpg
 

nine

Active Member
calcha δεν ξερω αν εχει νοημα η ερωτηση μου αλλα εφοσον ασχολεισαι τοσο και προσπαθεις να εξηγησεις το μηχανισμο εχω και εγω μια ερωτηση.

Γιατι η αγα χτυπαει συγκεκριμενα σημεια οπως τους κροταφους που τους κανει γυαλι;
Δεν μπορω επισης να εξηγησω πως σε αδειες περιοχες (παραδειγμα crown) βλεπεις εκει 2-3 καλες τριχες πανω στην καραφλα.
Αυτες οι 2-3 τριχες δεν επηρεαστηκαν απο τους μηχανισμους που εξηγεις;
 

calchas

Member
Γιατι η αγα χτυπαει συγκεκριμενα σημεια οπως τους κροταφους που τους κανει γυαλι;
Δεν μπορω επισης να εξηγησω πως σε αδειες περιοχες (παραδειγμα crown) βλεπεις εκει 2-3 καλες τριχες πανω στην καραφλα.
Αυτες οι 2-3 τριχες δεν επηρεαστηκαν απο τους μηχανισμους που εξηγεις;
Το πρότυπο κατευθύνεται από την ένταση των μηχανικών πιέσεων.Στα temples αναπτύσσονται μεγαλύτερες πιέσεις, επειδή είναι τα σημεία πρόσδεσης των δύο μετωπιαίων μυων με τη επικράνιο απονεύρωση.Αντίθετα στην νησίδα ανάμεσά τους, οι πιέσεις είναι μικρότερες(όπως αποδεικνύει και η έρευνα που έχω παραθέσει στο πρώτο ποστ),γι'αυτό και συνήθως εκεί αντέχουν αντέχουν περισσότερο τα τριχοθυλάκια.
μετ.jpg law.jpg
Τώρα,όσον αφορά το γιατί επιβιώνουν μερικά τερμιναλ τριχοθυλάκια σε άδειες περιοχές δεν μπορώ ούτε εγώ αλλά ούτε και η επιστήμη να το απαντήσει.Αλλά θα σου αναφέρω πως στο παρελθόν είχα βγάλει με τσιμπιδάκι κάποια ασθενή τριχοθυλάκια απο άδεια περιοχή και μετά από μήνες εμφανιστηκαν τερμιναλ τρίχες!
 

vag25

Well-Known Member
Και εγω εχω το καρουμπαλακι σε εκεινο το σημειο και εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν τοσο εντονο παλιοτερα. Επισης νομιζω οτι ''προχωραει '' προς τα εμπρος
 

Gibik

Active Member
Το πρότυπο κατευθύνεται από την ένταση των μηχανικών πιέσεων.Στα temples αναπτύσσονται μεγαλύτερες πιέσεις, επειδή είναι τα σημεία πρόσδεσης των δύο μετωπιαίων μυων με τη επικράνιο απονεύρωση.Αντίθετα στην νησίδα ανάμεσά τους, οι πιέσεις είναι μικρότερες(όπως αποδεικνύει και η έρευνα που έχω παραθέσει στο πρώτο ποστ),γι'αυτό και συνήθως εκεί αντέχουν αντέχουν περισσότερο τα τριχοθυλάκια.
Προβολή συνημμένου 13790Προβολή συνημμένου 13791
Τώρα,όσον αφορά το γιατί επιβιώνουν μερικά τερμιναλ τριχοθυλάκια σε άδειες περιοχές δεν μπορώ ούτε εγώ αλλά ούτε και η επιστήμη να το απαντήσει.Αλλά θα σου αναφέρω πως στο παρελθόν είχα βγάλει με τσιμπιδάκι κάποια ασθενή τριχοθυλάκια απο άδεια περιοχή και μετά από μήνες εμφανιστηκαν τερμιναλ τρίχες!
Δεν μπορούν να εξουδετερωθούν αυτές οι μηχανικές πιέσεις στους κροτάφους απο τους μετωπιαιους μυς με ενέσεις botox?
Κάτι σχετικό είχα διαβάσει για το θέμα που περιγράφεις στο νετ και ανέφερε σαν πιθανή λύση το botox, πάντως δεν ήταν μελέτη αν θυμάμαι καλά. Αν ενδιαφέρει να ψάξω να το βρω.
Το θέμα που περιγράφεις είναι ενδιαφέρον.
Και εγω στους κροτάφους εχω πρόβλημα και λίγο στο hairline στο κέντρο του μετώπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό το "καρουμπαλάκι" στην κορυφή, όπως έχω περιγράψει σε άλλο θέμα παλιότερα, αν πιεστεί σε σταθερή επιφάνεια για περίπου 1 λεπτό, γίνεται εντελώς flat.
Για όσους αμφισβητούν το ότι δεν πρόκειται για οστό, ας πιέσουν όσο θέλουν τον αγκώνα τους κάπου να δουν αν θα αλλάξει κάτι.

Π.χ θυμάμαι μια φορά που είχα ξυρίσει εντελώς το κεφάλι, όπως γύρισα σπίτι με το που κοιτάω στον καθρέπτη, σοκαρίστηκα γιατί ήταν πολύ έντονο. Εντελώς αυθόρμητα (από τα νεύρα μου βασικά) πιέζω αυτό το σημείο στα πλακάκια του μπάνιου αφήνοντας όλο το βάρος του σώματος να πέφτει μπροστά στο σημείο που πίεζα. Ο πόνος βασικά ήταν πολύ έντονος, αλλά μόλις ξανακοιτάω στον καθρέπτη, το καρουμπαλάκι είχε εξαφανιστεί. Το βράδυ πάλι το ίδιο και αυτή τη φορά ακόμα πιο έντονο...
Για να μην πολυλογώ, αυτό το έκανα σχεδόν καθημερινά για 2 εβδομάδες και μέρα με την μέρα, όταν ασκούσα πίεση, δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου πόνος όπως στην αρχή και αμέσως εξαφανιζόταν.

Τέσπα, είναι λίγο γελοία τα παραπάνω, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να καταλάβει κάτι καλύτερο από αυτό. Προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για λεμφικό υγρό γιατί στην πίεση όταν μαλακώσει, συμπεριφέρεται όπως ανθρώπων που πρήζονται τα πόδια λόγω λεμφικής κυκλοφορίας.

@calchas ρίξε μια ματιά όποτε έχεις χρόνο και σε αυτό. Για εμένα εξηγεί και τον λόγο που το καλοκαίρι γίνομαι χειρότερα, (σε ένα θέμα στο φόρουμ για τον ήλιο είχα περιγράψει για το solar elastosis) αλλά και τα παραπάνω..

http://thenode.biologists.com/wp-content/uploads/2014/08/DERMAL-EVOLUTION-PDF1.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marcellino

Der Führer
Αυτό το "καρουμπαλάκι" στην κορυφή, όπως έχω περιγράψει σε άλλο θέμα παλιότερα, αν πιεστεί σε σταθερή επιφάνεια για περίπου 1 λεπτό, γίνεται εντελώς flat.
Για όσους αμφισβητούν το ότι δεν πρόκειται για οστό, ας πιέσουν όσο θέλουν τον αγκώνα τους κάπου να δουν αν θα αλλάξει κάτι.

Π.χ θυμάμαι μια φορά που είχα ξυρίσει εντελώς το κεφάλι, όπως γύρισα σπίτι με το που κοιτάω στον καθρέπτη, σοκαρίστηκα γιατί ήταν πολύ έντονο. Εντελώς αυθόρμητα (από τα νεύρα μου βασικά) πιέζω αυτό το σημείο στα πλακάκια του μπάνιου αφήνοντας όλο το βάρος του σώματος να πέφτει μπροστά στο σημείο που πίεζα. Ο πόνος βασικά ήταν πολύ έντονος, αλλά μόλις ξανακοιτάω στον καθρέπτη, το καρουμπαλάκι είχε εξαφανιστεί. Το βράδυ πάλι το ίδιο και αυτή τη φορά ακόμα πιο έντονο...
Για να μην πολυλογώ, αυτό το έκανα σχεδόν καθημερινά για 2 εβδομάδες και μέρα με την μέρα, όταν ασκούσα πίεση, δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου πόνος όπως στην αρχή και αμέσως εξαφανιζόταν.

Τέσπα, είναι λίγο γελοία τα παραπάνω, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να καταλάβει κάτι καλύτερο από αυτό. Προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για λεμφικό υγρό γιατί στην πίεση όταν μαλακώσει, συμπεριφέρεται όπως ανθρώπων που πρήζονται τα πόδια λόγω λεμφικής κυκλοφορίας.
Λεμφικό υγρό είναι.
Ο σπουδαίος Κάλχας και οι λοιποί ομοπάσχοντες περιγράφουν, μάλλον, κάτι διαφορετικό.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βασικά υπάρχει μια αλυσιδωτή αντίδραση και είναι δύσκολο να βρεθεί η αρχή και το τέλος, δηλαδή τι προκαλεί τι, γι αυτό και δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει λύση. Όλα παίζουν, όλα φαίνονται λογικά και δυστυχώς λίγο πολύ όλα είναι αθεράπευτα...
 

Marcellino

Der Führer
Βασικά υπάρχει μια αλυσιδωτή αντίδραση και είναι δύσκολο να βρεθεί η αρχή και το τέλος, δηλαδή τι προκαλεί τι, γι αυτό και δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει λύση. Όλα παίζουν, όλα φαίνονται λογικά και δυστυχώς λίγο πολύ όλα είναι αθεράπευτα...
Θα ξέραμε πολλά περισσότερα αν οι επιστήμονες ενδιαφέρονταν για την ΑγΑ.
Δεν ενδιαφέρονται, εξ ου και η άγνοια.
 

mimis giova

Active Member
Είναι απλό καρούμπαλο ή είναι τρακτερωτο ιδιαίτερα προς τα πίσω?
Και τι Norwood εισαι by the way?
οχι απλω καρουμπαλω..π εγινε οσο αραιωνα..δεν το ειχα παλια γιατι ξυριζομουν οταν ειχα κ μαλλια..ε ειμαι 6αρις επταρις..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
Δεν μπορούν να εξουδετερωθούν αυτές οι μηχανικές πιέσεις στους κροτάφους απο τους μετωπιαιους μυς με ενέσεις botox?
Κάτι σχετικό είχα διαβάσει για το θέμα που περιγράφεις στο νετ και ανέφερε σαν πιθανή λύση το botox, πάντως δεν ήταν μελέτη αν θυμάμαι καλά.
Συγγνώμη για το ετεροχρονισμένο της απάντησης,τώρα αντιλήφθηκα το μήνυμά σου.
Το botulinum toxin αναστέλλει την σύσπαση των σκελετικών μυών μπλοκάροντας την ακετυλοχολίνη,γι'αυτό και δουλεύει στους μετωπιαίους μύες οι οποίοι είναι σκελετικοί και έχουν αυτόν τον μηχανισμό σύσπασης.Στο σκάλπ όμως,δεν υπάρχει σκελετικός μύς για να δράσει το botox.
 

leas

Well-Known Member
Φίλε @calchas λόγω σπουδών και γενικοτερων ενδιαφεροντων δεν εχω καμία σχέση με το αντικείμενο αλλά λόγω του προβλήματος μου διαβάζω και ψάχνω όσο μπορώ.. Η αλήθεια είναι πως η γενικότερη θεωρία του Gomi για την υγεία του δέρματος που πάει "πακέτο" κατα κάποιο τρόπο με το τριχωτό είναι και αυτή που με είχε κερδίσει γιαυτο και έχω ξεκινήσει το detumescense ..Σύμφωνα όμως με αυτήν την θεωρία τον μηχανικών πιέσεων, μου φαίνεται πως ουσιαστικα είμαστε ανήμποροι να αντιδράσουμε και να αποφύγουμε το μοιραίο. Εσύ που ψάχνεις αρκετά και γωρίζεις κάτι παραπάνω κατευθύνεσαι κάπου όσον αφορά την αντιμετώπιση του προβλήματος ή θεωρείς πως δεν υπάρχει λύση.(λέγοντας λύση θεωρώ και την καθυστέρηση της αραίωσης γιατι όπως και είπατε παραπάνω σε ηλικίες μετα τα 60-70 ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τα μαλλιά τους αψεγάδιαστα απο την αα.)
 

Gibik

Active Member
Συγγνώμη για το ετεροχρονισμένο της απάντησης,τώρα αντιλήφθηκα το μήνυμά σου.
Το botulinum toxin αναστέλλει την σύσπαση των σκελετικών μυών μπλοκάροντας την ακετυλοχολίνη,γι'αυτό και δουλεύει στους μετωπιαίους μύες οι οποίοι είναι σκελετικοί και έχουν αυτόν τον μηχανισμό σύσπασης.Στο σκάλπ όμως,δεν υπάρχει σκελετικός μύς για να δράσει το botox.
Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά. Εννοούσα ενέσεις botox στους μετωπιαίους μυς, έτσι ώστε να εξουδετερωθούν οι μηχανικές πιέσεις προς το σκαλπ και συγκεκριμένα στους κροτάφους. Οχι ενέσεις Botox στο σκαλπ.
 

calchas

Member
Εσύ που ψάχνεις αρκετά και γωρίζεις κάτι παραπάνω κατευθύνεσαι κάπου όσον αφορά την αντιμετώπιση του προβλήματος ή θεωρείς πως δεν υπάρχει λύση.(λέγοντας λύση θεωρώ και την καθυστέρηση της αραίωσης γιατι όπως και είπατε παραπάνω σε ηλικίες μετα τα 60-70 ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τα μαλλιά τους αψεγάδιαστα απο την αα.)
Nαί,κατευθύνομαι προς δύο-τρία μονοπάτια τα οποία και σκοπεύω να ερευνήσω όταν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως το πρότυπο μπορεί να αντιστραφεί,κάτι που το βλέπουμε και στις mtf transitioned που βρίσκονται σε hormone replacement therapy.Πιστεύω πως η οριστική λύση θα έχει διπλό μηχανισμό δράσης.Αφ'ενός θα αναχαιτίζει την δράση της dht αποτρέποντας περαιτέρω επιδείνωση και αφ'ετέρου θα αντιστρέφει το πρότυπο.
 

leas

Well-Known Member
Nαί,κατευθύνομαι προς δύο-τρία μονοπάτια τα οποία και σκοπεύω να ερευνήσω όταν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως το πρότυπο μπορεί να αντιστραφεί,κάτι που το βλέπουμε και στις mtf transitioned που βρίσκονται σε hormone replacement therapy.Πιστεύω πως η οριστική λύση θα έχει διπλό μηχανισμό δράσης.Αφ'ενός θα αναχαιτίζει την δράση της dht αποτρέποντας περαιτέρω επιδείνωση και αφ'ετέρου θα αντιστρέφει το πρότυπο.
όπως και να χει κράτα μας ενήμερους..
 

calchas

Member
Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά. Εννοούσα ενέσεις botox στους μετωπιαίους μυς, έτσι ώστε να εξουδετερωθούν οι μηχανικές πιέσεις προς το σκαλπ και συγκεκριμένα στους κροτάφους. Οχι ενέσεις Botox στο σκαλπ.
Αυτό εννούσα και εγώ.Υπάρχουν αρκετές έρευνες που δείχνουν αποτελεσματικότητα του botox ως προς την υποχώρηση της μετωπιαίας τριχογραμμής,αλλά αναποτελεσματικότητα ως προς την αντιστροφή αυτής της υποχώρησης απ'την στιγμή που έχει ήδη εκδηλωθεί.Αυτό σημαίνει πως κάποιος θα πρέπει να ξεκινήσει ενέσεις προληπτικά, σε μικρή ηλικία και για το υπόλοιποτης ζωής του,κάτι μάλλον πρακτικά ανεφάρμοστο
 

calchas

Member
O μετωπο-ινιακός μύς(μετωπιαίοι μύες+επικράνια απονεύρωση +ινιακοί μύες),αποτελείται από δύο διαφορετικούς σε ανατομία και φυσιολογία μύες,οι οποίοι καθορίζουν ξεχωριστά την θέση της hairline και των οφρύων.

The occipitofrontalis muscle is composed of two physiologically and anatomically different muscles separately affecting the positions of the eyebrow and hairline.
Kushima H1, Matsuo K, Yuzuriha S, Kitazawa T, Moriizumi T.
Author information
Abstract

After the surgical correction of aponeurotic blepharoptosis or blepharoplasty, the positions of the eyebrow and hairline change as if the frontal belly is independent from the occipital belly of the occipitofrontalis muscle. Therefore, the occipitofrontalis muscle was studied physiologically with electromyographic evaluation in healthy subjects and anatomically with cadaver dissections. Along with contraction of the levator muscle to maintain an adequate visual field, at a less upward gaze position, contraction of only the frontal belly was induced, and at a more upward gaze position, contraction of both the frontal and the occipital bellies was always induced to lift the eyebrow with the upper eyelid skin. The superficial fascia overlying the occipital belly becomes the temporoparietal fascia and ends at the superior end of the frontal belly, thus creating a superficial musculoaponeurotic system that lifts the eyebrow and pulls the scalp forwards. Beneath the superficial musculoaponeurotic system, the occipital belly of the occipitofrontalis muscle becomes the galea aponeurotica and inserts into the underside of the frontal belly, thus creating a deep musculoaponeurotic system that pulls the superficial musculoaponeurotic system with the scalp backwards. Thus, the occipitofrontalis muscle appears to be composed of two physiologically and anatomically different muscles.

Έτσι εξηγείται και η εκδήλωση των τύπων Α και Ο της ΜΡΒ. Male-Pattern-Hair-Loss1.jpg
 

Gibik

Active Member
Αυτό εννούσα και εγώ.Υπάρχουν αρκετές έρευνες που δείχνουν αποτελεσματικότητα του botox ως προς την υποχώρηση της μετωπιαίας τριχογραμμής,αλλά αναποτελεσματικότητα ως προς την αντιστροφή αυτής της υποχώρησης απ'την στιγμή που έχει ήδη εκδηλωθεί.Αυτό σημαίνει πως κάποιος θα πρέπει να ξεκινήσει ενέσεις προληπτικά, σε μικρή ηλικία και για το υπόλοιποτης ζωής του,κάτι μάλλον πρακτικά ανεφάρμοστο
Μία πρόχειρη ερώτηση σε παρακαλώ. Οι μηχανικές πιέσεις που περιγράφεις έχουν ως αποτέλεσμα την μείωση της κυκλοφορίας του αίματος στην ΑΓΑ ζώνη?
 

calchas

Member
Μία πρόχειρη ερώτηση σε παρακαλώ. Οι μηχανικές πιέσεις που περιγράφεις έχουν ως αποτέλεσμα την μείωση της κυκλοφορίας του αίματος στην ΑΓΑ ζώνη?
Όχι,το αναφέρω και στο πρώτο πόστ.
Άλλωστε τα σημεία στα οποία εκδηλώνεται η ΜΡΒ είναι πιό εξέρυθρα σε σχέση με το ημιδιαφανές-γκριζωπό χρώμα του υγιούς τριχωτού,κάτι που μαρτυρεί αυξημένη αιματοροή.
Υπάρχει σίγουρα αιμο-υδραυλική διαφοροποίηση στην περιοχή,αντίστοιχη με αυτήν της στυτικής λειτουργίας.Γι'αυτό και οι πιέσεις άλλοτε είναι πιό έντονες και άλλοτε πιό ήπιες.
 
Μπλουζα