Μεταμόσχευση στην τουρκια

sadel

Active Member
μην τους κανετε μαγκες. ο ανταγωνισμος κατεβαζει τις τιμες. και το μονοπωλιο τους διαφθειρει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Stripar σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, απαντώ λίγο καθυστερημένα λόγω φόρτου εργασίας. Πολύτιμο το feedback σου για το avodart μιας και αμα μια μέρα σταματήσει να με πιάνει η φίνα δεν θα ανεβάσω και άλλο δόση, θα μεταβώ ίσως σε αυτό. Πάντα σε θεραπείες με τέτοια φάρμακα η στρατηγική εισόδου ειναι το πάν, αλλά και εξόδου. Και εγώ ειμαι τρανταχτό παράδειγμα μιας και το 2008 σταμάτησα χωρίς λόγο, πειραματικά την φίνα, ξαφνικά και μαχαίρι και επειδή έκανε απότομο rebound ο προστάτης μου έδωσε 1 μήνα μετά την διακοπή και για 3 μήνες, φρικτές παρενέργειες με συμπτώματα προστατίτιδας χωρίς να βρεθεί μικρόβιο παρά τις ενδελεχείς μου εξετάσεις σε πολλαπλά επίπεδα. Οπότε προσοχή στους χρήστες φίνας - ντούτας και στην είσοδο αλλά και έξοδο, και πάντα άσκηση διατροφή οχι αλκοόλ και κάπνισμα και θετική ψυχολογία.

Τέλος, για το θέμα Τουρκίας, εγώ το μόνο που θα ήθελα για να πειστώ ειναι έστω ένα παιδί εδώ μέσα να κάνει ώστε να έχουμε feedback. Μόνο ένα ρε παιδί μου. Με Τούρκους συναλλάσσομαι και εγώ στην δουλειά μου, ειναι δυνατοί σε πολλά, αλλά μερικές φορές ειναι και κομπογιαννίτες μερικοί. Εύχομαι να προχωρήσεις εσύ με το καλό στην 1η σου μμ ή έστω κάποιος άλλος και να πάρουμε μια πρώτη γεύση, ειναι καλό να έχουμε και επιπρόσθετες εναλλακτικές κοντά μας εκτός Κύπρου σε ανταγωνιστικές τιμές και ίδιες ή και καλύτερες ποιότητες, γιατί οχι.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Και τι προτεινεις φιλε sadel; σε οποιοδηποτε γιατρο και να πας θα πληρωσεις για την ωρα του; στο κατω κατω που ξερει ο γιατρος αν εγω ειμαι σοβαρα ενδιαφερομενος η καποιος που θα του σπαταλησει τον χρονο ;τον μαλλον πολυτιμο.....αφου ολο τον απριλιο ειχε μια διαθεσμη ημερομηνια.
 

Stripar

Established Member
Πολύτιμο το feedback σου για το avodart μιας και αμα μια μέρα σταματήσει να με πιάνει η φίνα δεν θα ανεβάσω και άλλο δόση, θα μεταβώ ίσως σε αυτό.


Το έχω καταλάβει από τα συμφραζόμενα...

Έπειτα στο 1/3 είσαι και έχεις 10 χρόνια χρήσης , όταν μετά από 2-3 χρόνια δέν σε πιάνει τί νόημα έχεις να πάς σε 1/2 (2.5mg).

Περνάς σε Duta , λογικά είσαι και middle thirties συνεπώς θα είσαι μια χαρά για πάρααααα πολλά χρόνια.

Μπορεί να μήν χρειαστείς να κάνεις άλλη μτχ κάν.

Τα μυστικά τα ξέρεις...
 

Δημητρης38

Active Member
θα βαλω τα δυο μηδενικα και βλεπουμε, στριπαρ εσυ γνωρισες και την τσιλεκ ε?
ρε παιδια διαβαζα το θρεντ του μελους μπούκλα για τη μμ στον γεωργιου και εχω κανονισει να συναντησω τον γιατρο δευτερα .... εχω προβληματιστει πολυ η αληθεια και ειναι και ο κρητικος και αλλο δυο τρεις τι μπορει να πηγε στραβα ρε παιδι μου? πρεπει να μας εξασφαλιζεται νομικα η εγυηση του αποτελεσματος τελικα, δεν περισευουν σε κανενα τοσα χρηματα ο σωστος γιατρος οφειλει να ειναι διπλα στον πελατη σε μια περιπτωση αποτυχιας , τουλαχιστον να του εκανε τα εξοδα για μεταβαση στην κυπρο ωστε να τον δει απο κοντα και τοτε ,τουλαχιστον, η διαθεση του πελατη (μπουκλα) θα ηταν σιγουρα καλυτερη, παντως με αυτα η φημη ενος γιατρου χαλαει.....

Αρχηγε για γραψε μας εντυπωσεις για τον Γεωργιου ?
Αυτος ποσο χρεωνει το μοσχευμα ?
Γιατι βλεπω με fue τιμες 3,5 euro /graft απο κλινικες και μου ερχεται μια ζαλαδα η αληθεια ειναι !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Ναυάγιο η καινούργια η σελίδα του. Στα result οτι να ναι δείχνει. Η παλιά είναι αυτή? http://www.hairtransplantcenter-turkey.com/
Κυρίως αυτή:http://www.hairtransplantfue.co.uk/

Αλλά και αυτή που έβαλες.

Πάει να βάλει μιά τάξη απο ότι μου είχε πεί ο ανηψίος του , που είναι υπεύθυνος των δημοσίων σχέσεων της κλινικής & προιστάμενος του ιατρικού προσωπικού.
Η καινούργια σελίδα είναι under constraction , τα αποτελέσματα είναι μόλις 6 , ενώ έχει μτχ εκατοντάδες , στις γλώσσες άν δείς πέρα την Αγγλική όλες οι υπόλοιπες λένε Coming soon...

Πάντως σαν site ,( για τα δικά μου πάντα γούστα) είναι πολύ όμορφο και φινετσάτο , περιέχει τα πάντα απο video , φωτογραφίες της κλινικής , μεθόδους , αναλυτικά όλα...
Το μόνο που με ανησυχεί ότι λέει τιμές για τα πάντα , εκτός απο την χρέωση του graft που δέν την αναφέρει πλεόν...

:confused:
 

gkast

Active Member
Κυρίως αυτή:http://www.hairtransplantfue.co.uk/

Αλλά και αυτή που έβαλες.

Πάει να βάλει μιά τάξη απο ότι μου είχε πεί ο ανηψίος του , που είναι υπεύθυνος των δημοσίων σχέσεων της κλινικής & προιστάμενος του ιατρικού προσωπικού.
Η καινούργια σελίδα είναι under constraction , τα αποτελέσματα είναι μόλις 6 , ενώ έχει μτχ εκατοντάδες , στις γλώσσες άν δείς πέρα την Αγγλική όλες οι υπόλοιπες λένε Coming soon...

Πάντως σαν site ,( για τα δικά μου πάντα γούστα) είναι πολύ όμορφο και φινετσάτο , περιέχει τα πάντα απο video , φωτογραφίες της κλινικής , μεθόδους , αναλυτικά όλα...
Το μόνο που με ανησυχεί ότι λέει τιμές για τα πάντα , εκτός απο την χρέωση του graft που δέν την αναφέρει πλεόν...

:confused:
Συγνώμη αλλά η σελίδα που έχει φτιάξει είναι για το ......
Ο άνθρωπος έχει ρίξει ένα κάρο λεφτά στην κλινική από τις τουαλέτες μέχρι την ταράτσα ....
Και αντί αυτό να βγεις προς στα έξω ....το χαντακώνει αφάνταστά η δουλειά είναι ερασιτεχνική ...
Τέλος παντόν το θέμα είναι να κάνει καλές μεταμοσχεύσεις και να έχει λογικές τιμές για να μπορέσει ο κόσμος (εμείς) να κάνουμε την υπέρβαση (δεν ξέρουμε τι θα μας ξημέρωσει σε πολέμου ζούμε αλλά δεν το καταλαβαίνουμε) και καταφέρουμε να πάμε σε ένα ανερχόμενο γιατρό με όρεξη για καλή δουλειά
Αυτό θέλω να πιστεύω .........
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δημητρη38, στο γεωργιου δε πηγα γιατι ειμαι εδω καΙ
Αρχηγε για γραψε μας εντυπωσεις για τον Γεωργιου ?
Αυτος ποσο χρεωνει το μοσχευμα ?
Γιατι βλεπω με fue τιμες 3,5 euro /graft απο κλινικες και μου ερχεται μια ζαλαδα η αληθεια ειναι !!!
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δημητρη 38 δεν πηγα γιατι ειμαι αρρωστος και το αυθημερον πηγαινε ελα στη θεσνικη μου φανηκε βουνο βεβαια τον αλλο μηνα θα ξαναρθει ο γεωργιου απ οτι μου ειπε η κοπελα στοτηλ λογω πολλων ενδιαφερομενων οποτε ισως καταφερω την αλλη φορα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Δημήτρη38 και Νικολα Νικ, απλά να σας ενημερώσω επειδή προσφάτως το έμαθα, σε session μεγάλα, πχ απο 2000 grafts και πάνω δίνει 2,50 στην fue και 2 στην strip ο Γεω..... αλλα έχω ακούσει και για 2,10. Που το έμαθα; Ένα παιδί απο εδώ έκανε ραντεβου το ΣΚ στον Γεω..... και επέμενε να δει απο κοντά ασθενή του. Επικοινωνήσε το παιδί μου μαζί μου επέμενε να με συναντήσει και δέχθηκα, τον είδα την Τρίτη απο κοντά που ήρθε για 10 λεπτά στα μέρη μου και μου είπε αυτός για την τιμή και την περίπτωση του. Πιστεύω θα γράψει τις εντυπώσεις του και ο ίδιος που με είδε.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Ευχαριστω dance ειναι καλες τιμουλες γενικα αλλα και παλι το στριπ για 2 το γκραφτ ειναι λιγο τσιμπημενο.Εσυ που τον ξερεις ....ποια μεθοδο θεωρει ο ιδιος ως καλυτερη; εαν εχετε συζητησει το θεμα της προσωπικης του αποψης;
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Στα 2,50 και παρακάτω ειναι κάπως καλές αλλά δεν παύουν να ειναι ακριβές. Στο strip έχω ακούσει και 1,70 τώρα που το θυμήθηκα. Ισάξιες τις θεωρεί σε παλαιότερη μας συζήτηση, απλά η fue δεν αφήνει ούτε απειροελάχιστο ίχνος τομής όπως ξέρεις οπότε εγώ προσωπικά την θεωρώ ανώτερη. Φυτρωτικά και ποιοτικά καμία δεν θεωρεί ανώτερη απο την άλλη, στατιστικά μόνο λίγο καλύτερη η fue αλλά με ελάχιστη διαφορά που δεν αξίζει το ρίσκο τομής εκτός αν σε καίει το χρήμα.

Ευχαριστω dance ειναι καλες τιμουλες γενικα αλλα και παλι το στριπ για 2 το γκραφτ ειναι λιγο τσιμπημενο.Εσυ που τον ξερεις ....ποια μεθοδο θεωρει ο ιδιος ως καλυτερη; εαν εχετε συζητησει το θεμα της προσωπικης του αποψης;
 

gkast

Active Member
Κανένας γιατρός δεν θα σου πεί (εάν κάνει και τις δύο μεθόδους )ποια είναι η καλύτερη απλά θα σου αναφέρει πως είναι μια διαφορετική διαδικασία .
Το θέμα είναι πως η επούλωση έρχεται σαφώς πιο γρήγορα με την fue και λιγότερο με το στριπ που μπορεί να νιώθεις το κεφάλι σου βαρύ για κανα εξάμηνο ...
Με την fue σαφώς και ο γιατρός μπορεί να πάρει να διαλέξει τα καλύτερα τριχοθυλάκια για την έκταση που θέλει να καλύψει (σίγουρα σημαντικό ρολό παίζει και ο μέσος όρος της δοτριας )
Όμως εδώ μπαίνει ένα θέμα σχετικά με την βιωσιμότητα των μοσχευμάτων που σίγουρα η στριπ έχει δώσει καλήτερα Αποτελέσματα στα περισσότερα grafts .
Αν και το τελευταίο καιρό πλέον οι κορυφαίοι γιατροί έχουν φτάσει σε ισάξια αποτελέσματα με την στριπ.
Αυτό που με προβληματίζει ...είναι πάνω από 3000grafts εάν πάρουμε με την fue και με μια φυσιολογική δότρια περιοχή πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα όταν βγουν τα μαλλιά .
Δηλαδή τι θέλω να πω πως θα είναι όταν πχ θα ιδρώνεις στο γυμναστήριο θα υπάρχουν μικρά κενάκια (white dots)....?????? για την δότρια μιλάω
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
Σε μικρά με μεσαία session ως και 3000 ένας καλος γιατρός νομίζω πως προσφέρει σχεδόν ισάξια φύτρωση μεταξύ στις 2 μεθόδους, τόσο ισάξια που ίσως η απόκλιση να ειναι σε ποσοστιαία βάση αμελητέα για να προτιμήσεις την τομή της strip. Σε mega sessions πχ του Χάσον με 4000-6000 η strip ειναι μονόδρομος αλλά εκεί μιλάμε για πολύ μεγάλα nw παράλληλα. Η fue σίγουρα έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα αν η τσέπη του ασθενή την σηκώνει. Εγώ gkast πήρα 3500 απο παρθένα δότρια. Κουρεύομαι σε πρώτη σκάλα πάρα πολύ κοντά στο πλάι και έχω και ξανθό μαλλί. Η δότροα μου δεν φαίνεται αραιή ούτε white dots φαίνοντια είτε στεγνός είτε ιδρωμένος. Φαντάζομαι παίζει και ρόλο το εργαλείο του κάθε γιατρού στην εξαγωγή αλλά και η επούλωση του δέρματος που απο ασθενή με ασθενή διαφέρει.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Παιδια πολυ ενδιαφερονται και χρησιμα τα οσα γραφετε αλλα τελικα καταληγω στο εξης, ολα ειναι στο χερι του γιατρου
α. Η αφαιρεση και συντηρηση του γκραφτ
β. Η τοποθετηση του γκραφτ η οποια εκτος του οτι πρεπει να γινει με ασφαλη τροπο ωστε και να μη τραυματιστουν τα διπλανα με αποτελεσμα σοκ και απωλεια
γ. Τοποθετηση με εξυπνο τροπο ωστε να υπαρχει η μεγιστη δυνατη καλυψη με ελαχιστο απαιτουμενο αριθμο μοσχευματων
Τελος πιστευω οτι οντως καθε ενας ειναι διαφορετικος ως προς την μμ λογω διαφορετικων χαρακτηριστικων και καποιο ειναι καταλληλοτεροι υποψηφιοι απο αλλους και σαφως πρεπει να υπαρχουν κριτηρια και περαν των γνωστων για μια μμ. Απλα θεωρω οτι η διεθνης ιατρικη κοινοτητα ειναι λιγο χυμα με το θεμα της μμ θεωρωντας το κοσμιτικη ιατρικη οποτε εχουμε πολλες ελευθερες αποψεις με αποτελεσμα να υπαρχει και συγχηση οσον αφορα τεχνικες, γιατρους και προσδωκωμενο αποτελεσμα. οσον αφορα για τον ishrs αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειναι οποιος πληρωνει μπαινει και δεν αποτελει πραγματικοτητα οτι αυτοι κανουν μονο πετυχημενες επεμβασεις,οι δε παλιοι γιατροι γιατροι της αμερικανικης σχολης ειναι φαν του στριπ ενω η νεα γενια της ishrs του fue...τωρα οποιος πει οτι δεν εχει σκεφτει ολα αυτα θα πει ψεματα
 

Stripar

Established Member
Στις ημέρες μας , οι σοβαροί γιατροί χρησιμοποιούν πλέον πολύ μικρά εργαλεία εξαγωγής με συνέπεια ακόμα μικρότερα & λιγότερα dots!.

Μερικοί απο αυτούς δέ χρησιμοποιούν manual punches όπου επειδή ακριβώς έχουν πλήρη έλεγχο της φοράς του εργαλείου κατά την εισαγωγή στο graft όπου και ο διαχωρισμός του γίνετε υπό γωνία και όχι κάθετα όπως συνήθως γίνεται στην motorized fue , έχει σάν αποτέλεσμα την καλύτερη βιωσιμότητα των grafts.
Επιπλέον, η δέ οπή που ανοίγετε στο graft είναι ελαφρώς ελλειπτική(Manual Fue) με συνέπεια να είναι μικρότερης διαμέτρου και να επουλώνεται γρηγορότερα & καλύτερα από την απόλυτη στρογγυλή(Motorised Fue).

Συνδυαστικά με ένα PRP (καλύτερη επούλωση της δότριας) όλα τα παραπάνω (συν κάποιες τεχνικές που κάποιοι γιατροί επιπρόσθετα χρησιμοποιούν) έχουν καταστήσει την Fue ισάξια της Strip όσον αφορά την βιωσιμότητα των grafts , με μεγαλύτερη ευελιξία στο Cherry picking των grafts όπως πολύ σωστά αναφέρει ο @gkast , ενώ δέ η επούλωση είναι τάχιστη και τα σημάδια ελάχιστα άν όχι απειροελάχιστα (συγκρινόμενα πάντα με την τομή της Strip) και βέβαια απόλυτα εξαρτώμενα από την ικανότητα του γιατρού και τα εργαλεία εξαγωγής του , όπως προαναφέρθηκε.

Η τιμή σαφώς είναι λίγο αυξημένη , αλλά δέν έχει να κάνει με τις εξωφρενικές τιμές που βλέπαμε στο παρελθόν όταν είχε πρωτοβγεί σαν μέθοδος και βέβαια η ποιότητα σαφώς ανώτερη.

Στο μέλλον θα εναρμονιστούν ακόμα παραπάνω...

Όσο για τα τυχόν white dots που μπορεί να φαίνονται κατά το ξύρισμα του κεφαλιού και μόνο (άν έχουν τηρηθεί όλα τα παραπάνω)...σου έχω λύση @gkast !...

Αντί να χτυπήσεις ένα SMP στην λήπτρια (μάυρα dots) για πύκνωση , χτυπάς ένα SMP στην δότρια , που όμως αντί για μαύρο μελάνι , μελάνι αντίστοιχο του δέρματος και άμπρα κατάμπρα αντίο dots!!!.

Είναι μιά τεχνικη που έχει αρχίσει και εφαρμόζεται στις σοβαρές κλινικές SMP του εξωτερικού , σε απαιτητικούς ασθενείς που θέλουν να έχουν κοντοκουρεμένο άν όχι ελαφρώς ξυρισμένο look στα πλάγια και πίσω...με θαυμάσια αποτελέσματα!!!

;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

zafi1988

Member
Παρατήρησα τα αποτελέσματα του Erdogan στο crown και μου φαινεται οτι υστερει λιγάκι στο σημειο αυτο ενω μπροστα ειναι πολυ καλος.
 

gkast

Active Member
Όσο και να βάλεις πίσω είναι αχόρταγο το crown .....
Εμένα το μπροστά με νοιάζει το πίσω με λίγα grafts και λίγο τοπικ .......
 
Μπλουζα