Μελλοντική μεταμόσχευση:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά το έχω ξαναγράψει, αλλά δεν έγινα καθόλου κατανοητός. Ένας πολύ σημαντικός λόγος που προσωπικά επέλεξα HLC και Dr Kaan ήταν το γεγονός ότι είχα δει πάρα πολλά αποτέλεσμά τους όπου έχτιζαν άριστες Hairline με 50grafts/cm2.

Τι σημαίνει αυτό;
1. Πραγματικά επιτυχημένες επεμβάσεις, διότι το να σου χτίσω μια Hairline με 70grafts/cm2 και τα 50 να φυτρώσουν άριστος θα δείχνεις, επομένως δε μπορώ να κρίνω πραγματικά εάν σε αυτή την περίπτωση έχω μια επιτυχημένη επέμβαση διότι μπορεί ενδεχομένως να έχω χαμηλό αναλογικά ποσοστό φύτρωσης και όμως να δείχνω σούπερ.
2. Ακόμη και NW3 να είναι κάποιος ποτέ δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί η AΓΑ, επομένως γιατί να χαραμίσω υπερπολίτιμα grafts, όταν μπορώ με λιγότερα grafts να πάρω το ίδιο αποτέλεσμα;
3. Γιατί στην τελική να πληρώσω πολύ παραπάνω, αφού θα χρεωθώ την ίδια τιμή μονάδος/grafts, αλλά πολύ περισσότερα grafts;

Prof, αυτό περί 70g είναι μια υπόθεση. Ξέρεις αν ο Erdo το κάνει εκ συστήματος (hairline 70g) και έχει μικρότερη φύτρωση? Στην επίσκεψη που έκανα εκεί μου έδειξε πραγματικά περιστατικά και οι hairline που υλοποιούσε ήταν γύρω στα 55-60g max. Τα ίδια μας έλεγε και στο Workshop.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Παιδιά το έχω ξαναγράψει, αλλά δεν έγινα καθόλου κατανοητός. Ένας πολύ σημαντικός λόγος που προσωπικά επέλεξα HLC και Dr Kaan ήταν το γεγονός ότι είχα δει πάρα πολλά αποτέλεσμά τους όπου έχτιζαν άριστες Hairline με 50grafts/cm2.

Τι σημαίνει αυτό;
1. Πραγματικά επιτυχημένες επεμβάσεις, διότι το να σου χτίσω μια Hairline με 70grafts/cm2 και τα 50 να φυτρώσουν άριστος θα δείχνεις, επομένως δε μπορώ να κρίνω πραγματικά εάν σε αυτή την περίπτωση έχω μια επιτυχημένη επέμβαση διότι μπορεί ενδεχομένως να έχω χαμηλό αναλογικά ποσοστό φύτρωσης και όμως να δείχνω σούπερ.
2. Ακόμη και NW3 να είναι κάποιος ποτέ δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί η AΓΑ, επομένως γιατί να χαραμίσω υπερπολίτιμα grafts, όταν μπορώ με λιγότερα grafts να πάρω το ίδιο αποτέλεσμα;
3. Γιατί στην τελική να πληρώσω πολύ παραπάνω, αφού θα χρεωθώ την ίδια τιμή μονάδος/grafts, αλλά πολύ περισσότερα grafts;
Τον συγκεκριμένο δεν έχω δει δουλειά του και δεν τον γνωρίζω αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είναι έτσι.Επισημαίνω τα εξής:
1.H δική μου hairline είναι σχετικά εύκολο να χτιστεί και με καλή πυκνότητα γιατί επι της ουσίας έχω 2 επιλογές η θα την αφήσω εκεί που είναι(κοίτα άλλες φωτό μου)ή θα την κατεβάσω πολύ ελαφριά.Χαμηλό αναλογικά ποσοστό φύτρωσης και να δείχνω σούπερ δεν νομίζω.
2.Η δική μου εξέλιξη μπορούμε να πούμε πως είναι προκαθορισμένη με ένα μεγάλο ποσοστό ακρίβειας(45).Άρα πάω να τελειώνω και όχι να ξαναπάω στα 55 για δεύτερη φορά.Άρα σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνο.
 

vlafo

Well-Known Member
@vlafo
Οι δουλειές που περιγράφεις ήταν στις αρχές του, πριν πολλά χρόνια.
Πλέον δύσκολα να κάνει κάτω από 3000-3500g εκτός και αν δεν τα χρειάζεσαι ή μπορείς να τον πείσεις γι αυτό.

Πάντως όπως είπε και ο Paulo , είναι αρκετά συζητήσιμος και ανοικτός.

Προσωπικα έχω δεί διαφορά στην στάση του τελευταίως από ότι πριν 5 χρόνια που είχα πρωτοπάει.
Stripar τα 2.000g-2500g τα εχει φάει στη hairline.Kαι την έχει χτίσει εντελώς λάθος με τη λογική ότι την κατέβασε πολύ χαμηλάπιο χαμηλά και από την αρχική.Άρα φαντάζεσαι 2000g με τη πύκνωση θα παίξει;
Oκ αν είναι καλώς.Και ο Paulo μου είπε κάνουν κρα για πελάτες αλλά εμένα δεν απασχολεί αυτό.Θέλω η δουλεια να γίνει σωστά.
Αν πράγματι είναι 3000g η 4000g οκ αλλά δεν είναι.Πως να το κάνουμε τώρα.
 

Stripar

Established Member
Δέν μένεις στην ουσία όμως που σου είπε ο Paulo , που είναι και η σημαντική!

100-150 euro πάς απο εκεί και του περιγράφεις ακριβώς τι θές ,
γιατί άλλο τα face to face consultation και άλλo απο φωτογραφίες όπου ο γιατρός εικάζει ,
ενώ και ο τρόπος περιγραφής σου μπορεί να μην είναι ο σωστός κ.λ.π
 

PROF

Active Member
Προφανώς και δεν ξέρω ακριβώς το νούμερο, γενικά πάντως με βάση τις παρουσιάσεις είναι σίγουρα πάνω από 50,
πιθανώς να είναι στα 60 που ανέφερες.

Επίσης σε καμμία περίπτωση δεν είπα ότι ο Erdogan τον οποίο θεωρώ και άριστο γιατρό ότι δεν έχει υψηλότατα ποσοστά φύτρωσης, μάλιστα για τον Koray πιστευω το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή έχει υψηλότατα ποσοστά φύτρωσης.
Αυτό που είπα όμως είναι ότι γενικά στις μεγάλες πυκνότητες εγώ προσωπικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από τις παρουσιάσεις που βλέπω για το πραγματικό ποσοστό φύτρωσης διότι ακόμη και με 50grafts/cm2 υπάρχουν άριστες Hairline.

Για να συνοψίσω αυτό που ουσιαστικά λέω είναι ότι καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι όποιον γιατρό και εάν επέλεγα
για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, δε θα δεχόμουν να μου τοποθετήσουν στη Hairline πάνω από 50grafts/cm2, εκτός εάν
ήμουν άνω των 40 και μέχρι NW2 και είχα φυσικά και μεγάλη οικονομική άνεση.
 

vlafo

Well-Known Member
Δέν μένεις στην ουσία όμως που σου είπε ο Paulo , που είναι και η σημαντική!

100-150 euro πάς απο εκεί και του περιγράφεις ακριβώς τι θές ,
γιατί άλλο τα face to face consultation και άλλo απο φωτογραφίες όπου ο γιατρός εικάζει ,
ενώ και ο τρόπος περιγραφής σου μπορεί να μην είναι ο σωστός κ.λ.π
Έχεις δίκιο μα το είπα άλλωστε.
 

vlafo

Well-Known Member
Έχεις δίκιο μα το είπα άλλωστε.
Πάντως το min που μπορώ να συζητήσω είναι σίγουρα 2500g γιατί έτσι κλείνει και το χειρουργείο full για μια μέρα. Οτιδήποτε λιγότερο είναι δύσκολα αποδεκτό απο πλευράς του απο οτι βλεπω .
Και νομίζω δεν μου ταιριάζουν και λιγότερα.
Σωστα;
 

vlafo

Well-Known Member
Έχω μια απορία πραγματικά.
Μιλάμε για Ελλάδα και λέμε τα κακώς και καλώς κείμενα των δύο κλινικών και πολύ καλά κάνουμε.
Ρωτώ λοιπόν για τη μια κλινική που είναι πολύ φτωχή σε πυκνότητες και λέμε ότι δεν τα καταφέρνει να εξάγει πολλά μοσχεύματα σε μια μέρα.Γιατί αυτό είναι το μεγάλο της πρόβλημα.
Ο καθένας πρέπει να ξέρει τι χρειάζεται και να το απαιτεί-δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι ότι αυτοί σαν επαγγελματίες που είναι θα έπρεπε να σε κατευθύνουν προς τη σωστή λύση με τα ανάλογα g εξατομικευμένα για τον καθένα ή δεν μπορούν;
Και αν δεν μπορούν ζήτα τους να σε κάνουν τούμπανο με τα ανάλογα g(αν επιτρέπει φυσικά η δότρια σου) και το λύνεις το πρόβλημα σου.Αν εσυ δεν ξέρεις ή δεν μπορείς (λχ χρήματα) ή δεν θέλεις είναι δικό σου πρόβλημα.Και αυτοί λεφτά παραπάνω δεν θέλουνε να πάρουνε;Προσπαθώ να εστιάσω πέρα από τα γνωστά,ότι είναι και πρόβλημα του εκάστοτε πελάτη.
Αν εγω θέλω 3000g π.χ και βάλω 1500g ποιός φταίει;
Aυτοί οφείλουν να μου το πούν και να το κάνουν στην πράξη βέβαια(αν μπορούν)και εγώ από την πλευρά μου ανάλογα κινούμαι.
Γιατί το παράδειγμα του παιδιού(Αλέξανδρος)που χάθηκε το νήμα του ήταν πολύ καλό.Όπως κα του Lefis αν δεν κάνω λάθος.Έβαλε λιγότερα για τους γνωστούς λόγους και είδαμε τι έγινε(παρεπιμπτόντως φοβερή δουλειά τηρουμένων των αναλογιών).
 

piros75

Well-Known Member
παιδιά καμιά φορά η πολύ δυνατή χερλαιν με μια αδύναμη Β ζώνη δείχνουν (και είναι) αφύσικα. Συνεπώς, θα πρέπει να μας νοιάζει το αποτέλεσμα να δείχνει φυσικό και να έχουμε κατά νου ότι μια δυνατή χερλάιν (με πολλά μοσχεύματα) δεν είναι πάντα η λύση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Γιατί δεν ακουμπάει καθόλου midlescalp;Shοck loss σίγουρο;
Hairline την κατεβάζει αρκετά.Θα πάει ακριβώς ρίζα που έχω, στην υπάρχουσα θα πατήσει.
Περιμένω προτάσεις.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω δεν θα κατεβαζα σε καμια περιπτωση την hairline εκει κατω.Το κραουν δεν θα το αγγιζα.Το μελον ειναι αβεβαιο με την αα και θα πηγαινα συντηρητικα.Εννοειται θα εκανα θεραπειες.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγω δεν θα κατεβαζα σε καμια περιπτωση την hairline εκει κατω.Το κραουν δεν θα το αγγιζα.Το μελον ειναι αβεβαιο με την αα και θα πηγαινα συντηρητικα.Εννοειται θα εκανα θεραπειες.
Παίρνω φίνα ήδη.Σταθερός είμαι χρόνια τώρα.
Hairline δεν την κατεβάζω σίγουρα αντέ μισό με ένα πόντο το πολύ εκεί που ξεκινάει ήδη.
Crown θα ήθελα αλλά το βλέπω δύσκολο.
 

koumparos

Well-Known Member
Το κραουν σου κρατιεται μια χαρα ακομα.Εχεις δοκιμασει να το μπουσταρεις με μινοξ??Η μινοξ σε αρκετες περιπτωσεις κανει θαυματα εκει πισω και μαζι με φινα ειναι δυνατος συνδυασμος.
 

vlafo

Well-Known Member
Το κραουν σου κρατιεται μια χαρα ακομα.Εχεις δοκιμασει να το μπουσταρεις με μινοξ??Η μινοξ σε αρκετες περιπτωσεις κανει θαυματα εκει πισω και μαζι με φινα ειναι δυνατος συνδυασμος.
Όχι δεν το έχω κάνει. Μετά τα 40 μου άνοιξε λίγο που έκοψα τη φινα για έξι χρόνια. Λες;
 

vlafo

Well-Known Member
Όχι δεν το έχω κάνει. Μετά τα 40 μου άνοιξε λίγο που έκοψα τη φινα για έξι χρόνια. Λες;
Βασικά ήθελα να το κλείσω με καμιά 500g όπως και ο cvial μου είχε επισημάνει αλλά μόνο έξω εδώ δύσκολο δυστυχώς. Λιγα g μπορεί αλλά δεν το λύνω. Καμία 300max.
 

koumparos

Well-Known Member
Ναι.Η μινοξ σε φρεσκο κεφαλι δουλευει πολυ καλα.Φθηνη ειναι παρενεργειες σοβαρες δεν εχει δοκιμασε την.
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι.Η μινοξ σε φρεσκο κεφαλι δουλευει πολυ καλα.Φθηνη ειναι παρενεργειες σοβαρες δεν εχει δοκιμασε την.
Δεν έχει άλλα,μόνιμα θα τα παίρνω και τα δύο κάπως με χαλάει.
Και τη φινα θέλω να την κόψω (10 χρονια την έπαιρνα)κάποια στιγμή γιατί και η επιδράση της βαινει μειουμενη υποτιθεται αλλά και θέλω να τελειώνω με ένα support αποτέλεσμα.
 
Μπλουζα