Η ιδανικη μεταμοσχευση για ψηλο norwood

Gzisis69

Member
με βαση ενα τοπικ του χρηστη giorgos 3 που ειναι ψηλο νοργουντ σχεδον 7 σκεφτηκα να ανοιξω ενα υποθετικο σεναριο. αν καποιος ειχε απεριοριστο χρημα ωστε να διαλεξει οποιον γιατρο θελει χωρις περιορισμο στον αριθμο των grafts( στα πλαισια του δυνατου απο αποψη δοτριας προφανως ) σε ποιον θα πηγαινατε με στοχο να μπορει να επιτευχθει οσο καλυτερα το illusion του κοντοκουρεμενου μαλλιου ; εννοω δηλαδη σε ενα μηκος οπως της φωτο αλλα χωρις να φαινεται το πανω αδειο και το κατω κοντοκουρεμενο.για μακρυ δεν τιθεται καν ερωτημα γιατι πολυ απλα δεν παλευεται με τιποτα απο αποψη πυκνοτητας..
 

Συνημμένα

  • IMG_3571.JPG
    IMG_3571.JPG
    19 KB · Προβολές: 149

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Σε αυτη την περιπτωση που λες αυτος που θα το εκανε δε θα ειχε καμια σχεση με αυτον στη φωτογραφια.
Για να μαυριζει σε κοντοκουρεμενο θελει μπολικα μοσχευματα.
Το nw 7 ειναι ζορικη περιπτωση γιατι η καραφλα εχει κατεβει και προς τη δοτρια και την εχει περιορισει. Αν το εκανε καποιος θα επρεπε να χρησιμοποιησει φυσικα ολη τη δοτρια οσο αντεχει, να παρει καμια 500αρα και απο γενια και να αφησει και το crown ανοιχτο ωστε να εχει καλυτερη εικονα μπροστα.
Οποτε τοποθετηση απο δοτρια στη hairline συντηρητικη φυσικα και α ζωνη και πιο πισω αναμιξη δοτριας και μοσχευματων απο γενια.
Σιγουρα θα ειχε βελτιωση στο τελικο αποτελεσμα αλλα δεν ξερω αν θα το εκανα αν ημουν σε αυτη την κατηγορια.
Στο crown θα μπορουσε να κανει smp tattoo με την προυποθεση να το κραταει κοντοκουρεμενο ολο.

Αυτος στη φωτο ειναι τιγκα στο τριχοθυλακιο και η hairline του δεν εχει χασει τιποτα απο οταν ηταν εφηβος. Σπανιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gzisis69

Member
ναι ουτε εγω θα το εκανα. δεν εχω τοσο μεγαλο θεμα εγω προσωπικα σιγουρα παω για 5αρι βεβαια αλλα νομιζω κ εκει θα μεινω οπως και ολο το σοι μου. εγω εχω βολευτει με το σχεδον ξυρισμα η αληθεια ειναι και δεν θα μπω σε περιπετειες τετοιες ουτε συντομα ουτε στο μελλον. απλα σκεφτομουν αν καποιος ειναι σε τοσο μεγαλο νοργουντ και θελει να κανει μια προσπαθεια για την τιμη των οπλων που λεμε τι δρομο θα ακολουθουσε.. γιατι δεν εχω δει και πολλες μεταμοσχευεσεις σε τετοια προβληματα..
 

piros75

Well-Known Member
δύσκολα για έναν 7αρι να πετύχει ξυρισμένο λουκ (γενικά οποιοδήποτε λουκ) αν δεν πάρει και από σώμα και αν δεν κάνει πιθανά και χρήση τατού.
 

Gzisis69

Member
εκει ειναι το προβλημα ακριβως οτι ουσιαστικα τοσα χρονια οι μεταμοσχευσεις δεν εχουβ εξελιχθει.. βελτιωνονται δηλαδη αλλα δεν σε κανουν μαλλια, καραφλο σε αφηνουν και παλι απλα σου βαζουν και το αγχος να καλυπτεις την καραφλα παλι.. το να κανεις ενα νοργουντ 2 νοργουντ 0 ειναι ευκολο γιατι για πολλους εδω μεσα δεν ειναι καν προβλημα. το πραγματικο προβλημα δεν λυνουν ομως..
 

Panos1982

Well-Known Member
Στον Lorenzo. Αλλά δεν θα σε δεχόταν χωρίς ένα χρόνο φιναστερίδη.

Να προτεινει 1 χρονο φιναστεριδη σε καποιον με νοργουντ 7 γιατι ?
για να μη παει 8 ? η για να σταθεροποιησει το 7αρι :D

αν καποιος ειχε απεριοριστο χρημα ωστε να διαλεξει οποιον γιατρο θελει χωρις περιορισμο στον αριθμο των grafts( στα πλαισια του δυνατου απο αποψη δοτριας προφανως ) σε ποιον θα πηγαινατε με στοχο να μπορει να επιτευχθει οσο καλυτερα το illusion του κοντοκουρεμενου μαλλιου ;

Θελει συνδιασμο των δυο τεχνικων strip + fue
για να μεγιστοποιησεις των αριθμο θυλακιων που μπορει να δωσει η ηδη περιορισμενη δοτρια...
Ακομα και ο 7αρης μπορει να βγαλει 9χιλ + θυλακες με τον συνδιασμο των 2 τεχνικων...
μετα αν θες κοντοκουρεμενο look τοτε σβηνεις ουλη με γενια ή ταττου( σε ουλη , ασπρα dots κτλπ )
δεν υπαρχει κατι αλλο προς το παρων....
 

giannis1991

Well-Known Member
Πανο ο 7αρης δεν μπορει να βγαλει τοσο πολλα...μονο ο 6αρης με αριστα επιμερους χαρακτηριστικα αλλα και παλι ισως οχι τοσα....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το να μιλάμε με graft σε τέτοιες περιπτωσεις δεν έχει νόημα. Φυσικά και μπορείς να πάρεις μόνο με FUE και 8000 και 9000g, με ποιο λόγο όμως, δηλαδή πόσες τριχες, αυτό έχει σημασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panos1982

Well-Known Member
Το να μιλάμε με graft σε τέτοιες περιπτωσεις δεν έχει νόημα. Φυσικά και μπορείς να πάρεις μόνο με FUE και 8000 και 9000g, με ποιο λόγο όμως, δηλαδή πόσες τριχες, αυτό έχει σημασία.

Πολυ σωστα , αλλα ακομα και με καλο λογο και παλι για τον 7αρι δεν ειναι αρκετα για ενα καλο αποτελεσμα.....

Πανο ο 7αρης δεν μπορει να βγαλει τοσο πολλα...μονο ο 6αρης με αριστα επιμερους χαρακτηριστικα αλλα και παλι ισως οχι τοσα....

Τρελε μου ετσι νομιζα μεχρι πριν λιγα χρονια κ εγω....
ακου να στο αναλυσω λιγο με αριθμους.
εγω ειμαι ενα μετριο κεφαλι δλδ ειμαι στον μεσο ορο. και σε πυκνοτητα και σε ελαστικοτητα. Απλα εχω παχια τριχα 0.65 μικρον.
Λοιπον ο χασσον με στριπ μου ειπε λεγοντας του οτι παω για 6αρι οτι εχω 8κ με στριπ σιγουρα, κι εβγαλα τα 3κ.
Στον ερντο που πηγα μ ειπε οτι τωρα οπως ειμαι (αφου εχω βγαλει 3200 στριπ) οτι εχω 7500 φυε διαθεσιμα (υπολογιζοντας παλι οτι θα γινω 6αρης)
Αυτα ειναι συνολο 10700 grafts.
Ο ερντο αφαιρει περιπου 40% ομοιομορφης πυκνοτητας στη δοτρια.
με λιγα λογια στα 5000 στριπ που μου εχουν απομεινει ( λογο ελαστικοτητας ) ο ερντο θα αφαιρεσει τα 2000 ( 40%)
με την φυε. Αρα θα μεινουν για στριπ αλλα ~3000 διαθεσιμα αν αφαιρεσω και τα 7500 της φυε.
Συνολο 10700 + 3000 = ~13500 θυλακες ( υπολογιζοντας παντα σε 6αρι pattern )
και ειμαι μεσα στον μεσο ορο σε αριθμους.

Θα σου πω για τον 7αρη.
ο 7αρης αν το μηκος του μεσου στριπ ειναι 29 εκατοστα, μπορει να κανει 25 εκ.
και το μεσο παχος ελαστικοτητας ειναι 3 εκ. ( εγω εχω 3,5 ο γιωργος π ειχαμε παει βανκουβερ ειχε 4,5 προς 5 )
εξ ου και εβαλε 7000 με την μια και ειχε διαθεσιμα με στριπ αλλα 5+.

ο 7αρης με συνολικο εμβαδο λωριδας της δοτριας 25Χ3 = 75εκ δερμα Χ85 θυλακες = ~6500 θυλακες με στριπ
το 40% του 6500 ειναι ~2500 (που δε θα μπορει να παρει πλεον με φυε )
Αν με φυε εχει ο 7αρης 6000 διαθεσιμα τωρα βγαλε τα 2500 ( απ τα στριπ ) αρα μενουν 3500.

6500 στριπ κ 3500 φυε κανει 10κ.
αν εχει λιγο χειροτερα χαρακτηριστικα απ το μεσο ορο μπορει να πεσει λιγο κατω η να ανεβει λιγο πανω αν εχει λιγο καλυτερα.

Το πολυ σημαντικο οπως προειπες και ειπα...ειναι οτι κι αυτα ειναι πολυ λιγα για εναν 7αρη.... γιατι πρεπει να χαλασει ~3000 για να σηκωσει τα πλαινα λιγο και να φερει μπροστα κ τους κροταφους λιγο αλλα και να σηκωσει λιγο την πισω μερια του crown.( να γινει 6αρης με λιγα λογια ) και ολοι οσοι εχουμε κανει μμ ξερουμε πολυ καλα ποσο ευκολα εξανεμιζονται τα θυλακια οταν πανε να μπουν σε τελειως καραφλο δερμα με μηδεν υποστηριξη φυσικων μαλλιων αναμεσα.
Συνοπτικα θελει 3κ για να γινει nw6 και μετα θα εχει 6κ διαθεσιμα για να καλυψει ενα nw6
ε δε φτανουν !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Να συμπληρωσω οτι ακομα κι εγω με 13κ που εχω σκοπο να βαλω.
και παρ ολο που με τον ερντο το συζητησαμε αυτο + οτι θα βαζω κ dermatch οπου χρειαζεται....
ζοριζεται πολυ για να μου κατεβασει τη hairline μισο ποντο ( για 1 δε το συζηταει καν)
ποιος ο ερντο που φημιζεται για τις επιθετικες του hairline....
και γι αυτο φταιει η μεγαλη υποχωρηση των πλαινων μου προς τα πισω στους κροταφους...
δε κλεινει η hairline καθολου ευκολα....
κατι παρομοιο συμβαινει κ στον 7αρη που τα πλαινα εχουν κατεβει πολυ χαμηλα...δε μαζευεται αυτο το πραγμα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Να συμπληρωσω οτι ακομα κι εγω με 13κ που εχω σκοπο να βαλω.
και παρ ολο που με τον ερντο το συζητησαμε αυτο + οτι θα βαζω κ dermatch οπου χρειαζεται....
ζοριζεται πολυ για να μου κατεβασει τη hairline μισο ποντο ( για 1 δε το συζηταει καν)
ποιος ο ερντο που φημιζεται για τις επιθετικες του hairline....
και γι αυτο φταιει η μεγαλη υποχωρηση των πλαινων μου προς τα πισω στους κροταφους...
δε κλεινει η hairline καθολου ευκολα....
κατι παρομοιο συμβαινει κ στον 7αρη που τα πλαινα εχουν κατεβει πολυ χαμηλα...δε μαζευεται αυτο το πραγμα....


Φίλε Πανο για εναν νεο 25-26 που δεν ξερει σε τι βαθμιδα θα καταληξει που θελει ομως να το προσπαθησει αν ειναι δυνατον χωρις φαρμακα (για την ωρα δηλαδη με αυτα που εχουμε διαθεσιμα) πως προτεινεις να κινηθει?? Σιγουρα θα παιξει συνδυασμος τεχνικων αλλα πως μπορει να ξερει οτι δεν θα υποχωρήσουν τα πλαινα ή οτι το κραουν θα ανοιξει τρομακτικα απο παντου...
Συγκεκριμενα για εμενα ειμαι αυτην την στιγμη καπως διαχυτο νοργουντ 3-4 ουσιαστικα προβλημα υπαρχει στο μπροστινο τμημα που ομως φιλε καταλαβαινεις ποσο βασικο ειναι και μετα κεντρικα απο μπροστα μεχρι την κορυφη(σε σχετικα στενη λωριδα.)
Απο θεμα κληρονομικοτητας απο πλευρα πατερα παιζει το θεμα και απο μητερα υπαρχει αλλα οχι μεγαλα νοργουντ οσο ειναι νεοι οι συγγενεις..

Ενα απο τα σκεπτικα μου ειναι να ξεκινησω πχ με fue μηπως και δεν εξελιχθει γ καλη μου τυχη σε μεγαλο βαθμο το πατερν, ωστε να γλιτωσω την ουλη..και για αρχη με 2500 με 3000 γκραφτς για το μπροστινο τμημα που χαλαει τα παντα να φτιαξει σε μια ηλικια που ειναι τοοοσο ψυχοφθορο αυτο το θεμα οταν οι περισσοτεροι συνομηλικοι ειναι κομπλε...
ΚΑι στην συνεχεια με συνδυασμο κ των 2 τεχνικων να εχεις ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα .,,.Τωρα στα 60 και δεν νομιζω να εχω το τρομερο θεμα που εχω σημερα ,μπορει να μ ενοχλει αφου εχω το μικροβιο με το μαλλι, αλλα οχι στον βαθμο που σημερα με ενοχλει νομιζω ειναι και λιγικο...

Πραγματικα οι συμβουλες απο παιδια με τη εμπειρια σου ειναι πολυτιμες και χρησιμες για ολους...
 

Panos1982

Well-Known Member
Leas θεωρω οτι γενικα καλα τοποθετησε,
κανονικα ειναι καλυτερα να ξεκινας με στριπ πρωτα και μετα να προσωρας στην fue.
Αλλα μπορεις οπως λες να ξεκινησεις και με fue δεν πειραζει, για να κανεις και πιο μοντερνα κουρεματα οσο εισαι νεος (π.χ μπορεις να διατηρεις τα πλαινα πολυ πιο κοντα σε συγκριση με τη στριπ )
και ταυτοχρονα να βλεπεις και την εξελιξη της ΑΑ.
Αν μεγαλωνοντας δεις οτι προχωραει σε μεγαλυτερα nw προχωρας και σε στριπ. για επιπλεον καλυψη αν η φυε εχει δωσει οτι μπορουσε...
Θελει παντα σταθερα βηματα, θα αλλαξεις πιθανως γιατρους, αλλος θα κανει τη μια τεχνικη αλλος την αλλη (υπαρχουν καποιοι κανουν κ τις 2) και καθε φορα θα βλεπεις τι εχεις διαθεσιμο τι προβλημα υπαρχει και θα αποφασιζεις για το πως θα προχωρησεις.
Στην Ελβετια η Hattingen ας πουμε κανει και τις δυο.
Αλλα ειναι οι τιμες λιγο πιο ακριβα απο ερντο κ κυπρο.
Αυτα τελοσπαντων τα βρισκεις,
το θεμα ειναι οτι μπορεις να κανεις fue και αργοτερα και στριπ αν χρειαστει , αρκει να πας συντηρητικα γενικα μη κανεις τρελες του τυπου κατεβαζοντας ξερω γω πολυ χαμηλα τη hairline και σπαταλησεις εκει πολλα θυλακια κτλπ
γιατι μετα την 1η μμ ολους μας πιανει ενα hairgreed..... :D

Μιας και δε περνεις φαρμακα και υπαρχει πιθανοτητα για μεγαλο nw,
οι καταχρησεις κ σπαταλες της δοτριας απαγορευονται αυστηρα!!!
Το ιδιο ισχυει κ σε μενα, δε περνω φαρμακα και παω για 6αρι.( γι αυτο βλεπεις τον ερντο να κολωνει οταν μιλαω για κατεβασμα...)
Εννοειται ο,τι μου προτεινε ΕΝΤΟΝΑ χρηση φινας,
αλλα το εχω αποκλισει !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gzisis69

Member
προς αμερικη μερια φυσικα με αναλογα κοστη κλπ υπαρχει τιποτα νεοτερο στον οριζοντα ; ειναι αδιανοητο εν ετει 2017 να κοβουν μια λωριδα δερματος και απο εκει να κοιτανε να φτιαξουνε ενα κεφαλι που χρειαζεται 8-10 τετοιες λουριδιτσες. εδω μιλαμε για μεταμοσχευσεις 10000 τριχοθυλακιων με ουλες με σιγουρα φτωχα αποτελεσματα σε πυκνοτητα με πονο με ταλαιπωρια ταχξιδια εξοδα αναρρωση ψυχολογικα ρακος μεχρι να βγουν αυτα που εβαλες για να να ξαναμπεις χειρουργειο για τα απομενα και παει λεγοντας. αυτες οι λυσεις ειναι ημιμετρα οπως και η φιναστεριδη-ντουνταστεριδη λογω παρενεργειων. φανταστειτε το εξωφρενικο σεναριο να μπορουσε καποιος να βαλει 20000 τριχοθυλακια( εξωφρενικο για μας που ακουμε 1000 τριχοθυλακια και λεμε ουαου, ο μεσος ανθρωπος που μακαρι να καταληξουμε εκει δεν κοιταει τριχες μεταμοσχευσεις κλπ λεει αυτος ειναι καραφλος η αυτος εχαι ωραιο μαλλι ολα τ αλλα ειναι να χουμε να λεμε εμεις οι καμμενοι) εκει ειναι το προβλημα καθαρα στον αριθμο λογω δοτριας μετα ειμαι σιγουρος οτι με καποιο τροπο θα μειωθουν τα σοκλος..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι Αμερικανοί έπονται των εξελίξεων στην FUE, η Ευρώπη προηγείται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

leas

Well-Known Member
Leas θεωρω οτι γενικα καλα τοποθετησε,
κανονικα ειναι καλυτερα να ξεκινας με στριπ πρωτα και μετα να προσωρας στην fue.
Αλλα μπορεις οπως λες να ξεκινησεις και με fue δεν πειραζει, για να κανεις και πιο μοντερνα κουρεματα οσο εισαι νεος (π.χ μπορεις να διατηρεις τα πλαινα πολυ πιο κοντα σε συγκριση με τη στριπ )
και ταυτοχρονα να βλεπεις και την εξελιξη της ΑΑ.
Αν μεγαλωνοντας δεις οτι προχωραει σε μεγαλυτερα nw προχωρας και σε στριπ. για επιπλεον καλυψη αν η φυε εχει δωσει οτι μπορουσε...
Θελει παντα σταθερα βηματα, θα αλλαξεις πιθανως γιατρους, αλλος θα κανει τη μια τεχνικη αλλος την αλλη (υπαρχουν καποιοι κανουν κ τις 2) και καθε φορα θα βλεπεις τι εχεις διαθεσιμο τι προβλημα υπαρχει και θα αποφασιζεις για το πως θα προχωρησεις.
Στην Ελβετια η Hattingen ας πουμε κανει και τις δυο.
Αλλα ειναι οι τιμες λιγο πιο ακριβα απο ερντο κ κυπρο.
Αυτα τελοσπαντων τα βρισκεις,
το θεμα ειναι οτι μπορεις να κανεις fue και αργοτερα και στριπ αν χρειαστει , αρκει να πας συντηρητικα γενικα μη κανεις τρελες του τυπου κατεβαζοντας ξερω γω πολυ χαμηλα τη hairline και σπαταλησεις εκει πολλα θυλακια κτλπ
γιατι μετα την 1η μμ ολους μας πιανει ενα hairgreed..... :D

Μιας και δε περνεις φαρμακα και υπαρχει πιθανοτητα για μεγαλο nw,
οι καταχρησεις κ σπαταλες της δοτριας απαγορευονται αυστηρα!!!
Το ιδιο ισχυει κ σε μενα, δε περνω φαρμακα και παω για 6αρι.( γι αυτο βλεπεις τον ερντο να κολωνει οταν μιλαω για κατεβασμα...)
Εννοειται ο,τι μου προτεινε ΕΝΤΟΝΑ χρηση φινας,
αλλα το εχω αποκλισει !



Nα κινηθω επιθετικα σε καμια περιπτωση γενικα δεν θελω να κατεβασω πολυ την hairline εκτος απο οσο πρεπει(για ωραιο αισθητικα αποτελεσμα) αλλα και ουτε τους κροταφους να τους κλεισω γτ αυτα τα χαρακτηριστικα τα εχω σχεδον απο το λυκειο και δεν μ απασχολουσε.(δεν μ αρεσει ιδιαιτερα η παιδικη hairline χωρις το γνωστο Μ)Αυτο που με φοβιζει ειναι η εξελιξη που μπορει να εχει η τριχπτωση χωρις την χρηση φαρμακων .,Εχω ριξει πολυ διαβασμα (σημερα πχ ξαναδιαβασα σχεδον το μισο νημα σου της μμ) αλλα απογοητευομαι με τις θεραπειες ,οπως ολοι φανταζομαι και ακομη δεν εχω ουτε καν χρησιμοποιησει μινοξ απλα λιγο δαφνελαιο..και κανω detumescense αν γνωριζεις τι ειναι, γιατι δεν ξερω μου εχει καρφωθει στο κεφαλι πως βοηθα...

Σε αλλο νημα που σχολιασες πως μπορω να κανω κανονικα πρωτα fue και υστερα strip και να μην χασω πολυτιμα grafts με ανακουφισε γιατι ναι θελω να εχω τα πλαινα κοντα και αν πχ το νοργουντ μεχρι μια ηλικια παραμενει μικρο ισως να μην ασχοληθω με στριπ...Για fue θα ηθελα πολυ Λορενζο αλλα δεν νομιζω να μπορω να αντεξω το οικονομικο γιαυτο και ο Ερντογαν ειναι σχεδον μονοδρομος για fue και αντιστοιχα η Χατινγκεν για στριπ γιατι χασσονας και αμερικα πολλα τα λεφτα..

Το προβλημα ειναι ο φοβος για το μεγαλο νοργουντ γιατι υπαρχει στην οικογενεια..Και προσπαθω να κρατηθω καμποσα χρονια ακομα να δω πως θα παει ,εχω σκεφτει πολλες φορες να ξεκινησω φινα αφου επισκεφτω γιατρο και να παιρνω ισως πολυ χαμηλη δοση για να βοηθησει οπως μπορει και να βρω και καποια εναλλακτικη θεραπεια επικουρικα ,γενικα να κανω οτι καλυτερο τωρα που ειμαι νεος.Οπως ειπα κ πριν στα 60 αν φτασω δεν νομιζω να με απασχολει τοσο..

Αν θυμαμαι καλα διεκοψες την φινα γτ τελικα σου εβγαλε παρενεργειες , παρολα αυτα απο προσφατη φωτο σου στο νημα βλεπω οτι οπως και σχολιαζουν και αλλα παιδια εχεις αρκετα αργη αα και ισως να μην φτασεις 6αρι οπως λες..Αν εχεις ορεξη κανε μια ανανεωση ειναι πολυτιμες από παιδια με τη ν επειρια σου για το φορουμ..
 

naruto

Well-Known Member
Nα κινηθω επιθετικα σε καμια περιπτωση γενικα δεν θελω να κατεβασω πολυ την hairline εκτος απο οσο πρεπει(για ωραιο αισθητικα αποτελεσμα) αλλα και ουτε τους κροταφους να τους κλεισω γτ αυτα τα χαρακτηριστικα τα εχω σχεδον απο το λυκειο και δεν μ απασχολουσε.(δεν μ αρεσει ιδιαιτερα η παιδικη hairline χωρις το γνωστο Μ)Αυτο που με φοβιζει ειναι η εξελιξη που μπορει να εχει η τριχπτωση χωρις την χρηση φαρμακων .,Εχω ριξει πολυ διαβασμα (σημερα πχ ξαναδιαβασα σχεδον το μισο νημα σου της μμ) αλλα απογοητευομαι με τις θεραπειες ,οπως ολοι φανταζομαι και ακομη δεν εχω ουτε καν χρησιμοποιησει μινοξ απλα λιγο δαφνελαιο..και κανω detumescense αν γνωριζεις τι ειναι, γιατι δεν ξερω μου εχει καρφωθει στο κεφαλι πως βοηθα...

Σε αλλο νημα που σχολιασες πως μπορω να κανω κανονικα πρωτα fue και υστερα strip και να μην χασω πολυτιμα grafts με ανακουφισε γιατι ναι θελω να εχω τα πλαινα κοντα και αν πχ το νοργουντ μεχρι μια ηλικια παραμενει μικρο ισως να μην ασχοληθω με στριπ...Για fue θα ηθελα πολυ Λορενζο αλλα δεν νομιζω να μπορω να αντεξω το οικονομικο γιαυτο και ο Ερντογαν ειναι σχεδον μονοδρομος για fue και αντιστοιχα η Χατινγκεν για στριπ γιατι χασσονας και αμερικα πολλα τα λεφτα..

Το προβλημα ειναι ο φοβος για το μεγαλο νοργουντ γιατι υπαρχει στην οικογενεια..Και προσπαθω να κρατηθω καμποσα χρονια ακομα να δω πως θα παει ,εχω σκεφτει πολλες φορες να ξεκινησω φινα αφου επισκεφτω γιατρο και να παιρνω ισως πολυ χαμηλη δοση για να βοηθησει οπως μπορει και να βρω και καποια εναλλακτικη θεραπεια επικουρικα ,γενικα να κανω οτι καλυτερο τωρα που ειμαι νεος.Οπως ειπα κ πριν στα 60 αν φτασω δεν νομιζω να με απασχολει τοσο..

Αν θυμαμαι καλα διεκοψες την φινα γτ τελικα σου εβγαλε παρενεργειες , παρολα αυτα απο προσφατη φωτο σου στο νημα βλεπω οτι οπως και σχολιαζουν και αλλα παιδια εχεις αρκετα αργη αα και ισως να μην φτασεις 6αρι οπως λες..Αν εχεις ορεξη κανε μια ανανεωση ειναι πολυτιμες από παιδια με τη ν επειρια σου για το φορουμ..

Φιλε leas μην το σκεφτεσε και μην το ξεψαχνιζεις πολυ.Το παν ειναι πως αισθανεσε εσυ.Αν δεν σε χαλαει ακομα η εικονα σου μην κανεις τιποτα.Αν σε χαλαει ξεκινα θεραπεια ασαπ.Μην πολυσκεφτεσε το μελλον και μην δισταζεις.Τωρα που ειμαστε νεοι τα θελουμε τα μαλλια μας,οχι στα 45+.Εστω μινοξ μια φορα την ημερα ξεκινα.Με λιγη προσοχη στη διατροφη και λιγο τρεξιμο καμμια παρενεργεια δεν θα σου βγαλει.Κ ΑΝ σου βγαλει την κοβεις κ τελος

Να σου πω την προσωπικη μου πειρα μιας και μοιαζουν οι περιπτωσεις μας.Κ εγω σαν εσενα δισταζα να κανω καποια θεραπεια μεχρι τα 27 μου για τους γνωστους λογους(παρενεργειες,σκετομουν μηπως πιο μετα τις ειχα μεγαλυτερη αναγκη κλπ κλπ).
Προσπαθουσα ματαια να το παλεψω με ενναλακτικες θεραπειες(folligen-fungoral-revivogen κλπ).
Τελικα το πηρα αποφαση και ξεκινησα
-μινοξ στους κροταφους 1 φορα την ημερα
-φινα σταδιακα 1/4 propecia,μετα 1/2 και τελος ολοκληρο χαπι
Παραλληλα ξεκινησα και αυστηρη διατροφη και γυμναστικη για να ειναι οσο πιο τουρμπο και υγιης γινετε ο οργανισμος και μειωσω οσο μπορω τις πιθανοτητες για παρενεργειες.
9 μηνες μετα εχει βελτιωθει το μαλλι(αν και οχι κατι θεαματικο μιας και οι θεραπειες δεν πολυποιανουν μπροστα).Και η ψυχολογια ειναι καλυτερη απο ποτε.Η δε σεξουαλικη ορεξη εχει ανεβει αισθητα λογω καλυτερης ψυχολογιας .
Το μετανιωσα που δεν ξεκινησα θερaπειες νωριτερα.Απο διαχυτο NW3 που ειμαι τωρα,θα ημουν NW0...
 

leas

Well-Known Member
Φιλε leas μην το σκεφτεσε και μην το ξεψαχνιζεις πολυ.Το παν ειναι πως αισθανεσε εσυ.Αν δεν σε χαλαει ακομα η εικονα σου μην κανεις τιποτα.Αν σε χαλαει ξεκινα θεραπεια ασαπ.Μην πολυσκεφτεσε το μελλον και μην δισταζεις.Τωρα που ειμαστε νεοι τα θελουμε τα μαλλια μας,οχι στα 45+.Εστω μινοξ μια φορα την ημερα ξεκινα.Με λιγη προσοχη στη διατροφη και λιγο τρεξιμο καμμια παρενεργεια δεν θα σου βγαλει.Κ ΑΝ σου βγαλει την κοβεις κ τελος

Να σου πω την προσωπικη μου πειρα μιας και μοιαζουν οι περιπτωσεις μας.Κ εγω σαν εσενα δισταζα να κανω καποια θεραπεια μεχρι τα 27 μου για τους γνωστους λογους(παρενεργειες,σκετομουν μηπως πιο μετα τις ειχα μεγαλυτερη αναγκη κλπ κλπ).
Προσπαθουσα ματαια να το παλεψω με ενναλακτικες θεραπειες(folligen-fungoral-revivogen κλπ).
Τελικα το πηρα αποφαση και ξεκινησα
-μινοξ στους κροταφους 1 φορα την ημερα
-φινα σταδιακα 1/4 propecia,μετα 1/2 και τελος ολοκληρο χαπι
Παραλληλα ξεκινησα και αυστηρη διατροφη και γυμναστικη για να ειναι οσο πιο τουρμπο και υγιης γινετε ο οργανισμος και μειωσω οσο μπορω τις πιθανοτητες για παρενεργειες.
9 μηνες μετα εχει βελτιωθει το μαλλι(αν και οχι κατι θεαματικο μιας και οι θεραπειες δεν πολυποιανουν μπροστα).Και η ψυχολογια ειναι καλυτερη απο ποτε.Η δε σεξουαλικη ορεξη εχει ανεβει αισθητα λογω καλυτερης ψυχολογιας .
Το μετανιωσα που δεν ξεκινησα θερaπειες νωριτερα.Απο διαχυτο NW3 που ειμαι τωρα,θα ημουν NW0...

Αγορινα σχεδον παντα συμφωνω με τα ποστ σου..
Την μινοξ δεν την φοβαμαι για παρενεργειες απλα αυτο το καθε μερα για "παντα" και με αμφιβολα αποτελεσματα με σκαλωνει.,πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω εχω διαβασει τα παντα στο αντιστοιχο νημα και δεν ξερω τι να κανω ..Αλλα ειναι ξεκαθαρο νομιζω πως απλα πρεπει να το δοκιμασω για να δω πως δουλευει σε μενα.,

Αλλα το κολπο γκροσο ειναι η φινα αυτη ουσιαστικα ειναι που τρεναρει το πραγμα και μιας και σπαμαρω σε θεμα για μεγαλα νοργουντ αν ενας παει γ μεγαλο νοργουντ πρεπει μαζι με μμ επικουρικα να εχει και θεραπεια εκτος αν το μεγαλο νοργουντ στα σκασει στα 60φευγα που πραγματικα δεν νομιζω να με απασχολει θα εχω το νησακι με την φρατζα απο την μμ να κανω το καμματι μ και το μπιφτεκι πισω θα ειναι "αλητεια" ας πουμε..

Παρακολουθω και την περιπτωση σου και αληθεια το μαλλι σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και η ηλικια μια χαρα, σε παει αργα και το θεματακι ειναι μονο κροταφους, αν σου αρεσαν αλλα στυλ κουρεματος δεν θα ειχες καν στο μυαλο σου θεραπεια και μμ αν και εισαι αρρωστακι και συ...
 

naruto

Well-Known Member
Αγορινα σχεδον παντα συμφωνω με τα ποστ σου..
Την μινοξ δεν την φοβαμαι για παρενεργειες απλα αυτο το καθε μερα για "παντα" και με αμφιβολα αποτελεσματα με σκαλωνει.,πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω εχω διαβασει τα παντα στο αντιστοιχο νημα και δεν ξερω τι να κανω ..Αλλα ειναι ξεκαθαρο νομιζω πως απλα πρεπει να το δοκιμασω για να δω πως δουλευει σε μενα.,

Αλλα το κολπο γκροσο ειναι η φινα αυτη ουσιαστικα ειναι που τρεναρει το πραγμα και μιας και σπαμαρω σε θεμα για μεγαλα νοργουντ αν ενας παει γ μεγαλο νοργουντ πρεπει μαζι με μμ επικουρικα να εχει και θεραπεια εκτος αν το μεγαλο νοργουντ στα σκασει στα 60φευγα που πραγματικα δεν νομιζω να με απασχολει θα εχω το νησακι με την φρατζα απο την μμ να κανω το καμματι μ και το μπιφτεκι πισω θα ειναι "αλητεια" ας πουμε..

Παρακολουθω και την περιπτωση σου και αληθεια το μαλλι σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και η ηλικια μια χαρα, σε παει αργα και το θεματακι ειναι μονο κροταφους, αν σου αρεσαν αλλα στυλ κουρεματος δεν θα ειχες καν στο μυαλο σου θεραπεια και μμ αν και εισαι αρρωστακι και συ...
Eλα ρε για minox μην το σκεφτεσε καν.5 λεπτα απο τον χρονο σου θελει.Το πρωι που θα σηκωνεσε και θα βουρτσιζεις τα δοντια σου,θα πετας και τον αφρο πανω στο σκαλπ.Σε 10-15 λεπτα θα εχει στεγνωσει,χτενιζεσε και ετοιμος.Εγω πλεον σαν ιεροτελεστεια το βλεπω πλεον.
Ξεκινα οπωσδηποτε την μινοξ για αρχη και βλεπεις για φινα.Μπορει να εισαι απο τους τυχερους που αντιδρουν πολυ καλα στην μινοξ και να σε επαναφερει σε ικανοποιητικο βαθμο και να μην χρειαστεις φινα προς το παρον.
Μην το σκεφτεσε καν φιλε μου,αν σε ενδιαφερουν τα μαλλια και σου ριχνει την ψυχολογια και σε επηρεαζει στην καθημερινοτητα σου καντο αμεσα .Τα χρονια περνανε,θα γερασουμε και θα μετανιωνουμε για τα πραγματα που δεν καναμε.Εγω το εχω μετανιωσει ηδη,αν ξεκιναγα στα 24 θα ημουν NW0 ακομα.Εχασα 3 χρονια μες στην στεναχωρια για το μαλλι.
Οι κροταφοι μου εχουν βελτιωθει καπως,αλλα ειναι το πιο ζορικο σημειο,δυσκολο να επανελθουν πληρως.Αν δεν εχουν επανελθει στο 18 μηνο παω στον Ισπανο να μου τους σενιαρει,συντηριτικα παντα γιατι και εγω για NW5-6 προοριζομαι.
Αν ειχα ξεκινησει θεραπεια οταν επρεπε δεν θα ειχα αναγκη κανεναν ισπανο...
 
Μπλουζα