Ετοιμος για ahc

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Καλή επιτυχία φίλε μου!

Γνώμη μου είναι να δόσεις προτεραιότητα σε Α ζώνη με τουλάχιστον 2500-3000 τριχοθυλάκια, χωρίς να κατεβάσεις hairline. Επίσης και η Β ζώνη θέλει πύκνωση, νομίζω με 500-1000 θα κανεις δουλειά, αρκεί να γίνει προσεχτική δουλειά για να αποφύγεις το shockloss.

Το crown το βλέπεις στο μέλλον ανάλογα με το πως θα προχωρήσει η τριχόπτωση. Έτσι κι αλλιώς το τοπικ κάνει θαύματα στην περιοχή αυτή, οπότε για κάποια χρόνια θα σε κρατήσει!

Θεραπείες σκέφτεσαι να κανείς;

Αυτά από μένα, φυσικά το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να μιλήσεις και με την κλινική για το πλάνο σου!

Keep us posted!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Tsek απλα να αναφερεις το οτι εχασες μαλλια απο το θεμα υγειας που ειχες και να βεβαιωθεις οτι δεν θα εχουν προβλημα τα υπολοιπα μαλλια οταν κανεις τη μμ.
Για ολο το κεφαλι στην κλινικη που επελεξες εισαι για δυο συνεδριες. Αν κανεις μια αφηνεις την κορυφη για ποιο μετα. 3500-4000 νομιζω θες για ολο το κεφαλι. Με το τοπικ εισαι σαν να μην λειπει τριχα.
 

Tsek

Well-Known Member
Αν καταφέρουν και πάρουν 2.500 grafts σκεφτόμουν 1.500 μπροστά-μέση και 1.000 πίσω. Ας είναι αραιά πίσω, δεν με πειράζει αλλά όχι άδεια τελείως.

Το βλέπετε διαφορετικά όπως καταλαβαίνω.
 

P70

Active Member
Με 2500 δυσκολο να κανεις καλη κάλυψη, θα χρειαστεις 3000- 3500 σιγουρα. Σοκ λος, παντα ειναι 50 - 50 η φαση, εγω που μπηκα σε μαμα μαλλια δεν επαθα τιποτα, αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος...
Ένα πραγμα και μονο ζητα: Να λαβουν μοσχευματα απο ΠΑΝΤΟΥ, οχι μονο τετραγωνο πισω (αν και νομιζω σε αυτα τα νουμερα, ειναι δεδομενο οτι θα πας και στο πλαι).
Για να αναφερεις το τοπικ, υποθετω οτι δεν υπαρχει μακροπροθεσμο πλανο, δλδ μια μεγαλη Μ.Μ. και οσο καλα παει, οχι 2η ή 3η στην πορεια, κοινως πολύ προσγειωμενες προσδοκιες.

EDIT: Μου κανει απιστευτη εντυπωση, πως με τοσο μεγαλο προβλημα στο crown, κανεις τοσο καλη καλυψη με το τοπικ. Πρεπει να το εχεις δουλεψει λογικα, καιρο και να το κατεχεις.
 

pithikas

Well-Known Member
Tsek απλα να αναφερεις το οτι εχασες μαλλια απο το θεμα υγειας που ειχες και να βεβαιωθεις οτι δεν θα εχουν προβλημα τα υπολοιπα μαλλια οταν κανεις τη μμ.
Για ολο το κεφαλι στην κλινικη που επελεξες εισαι για δυο συνεδριες. Αν κανεις μια αφηνεις την κορυφη για ποιο μετα. 3500-4000 νομιζω θες για ολο το κεφαλι. Με το τοπικ εισαι σαν να μην λειπει τριχα.
Αγα έχει, ό,τι και να έχασε φαίνεται από το πάτερν. Τώρα, αν επισπεύθηκε η πτώση λόγω του προβλήματος υγείας είναι άλλο θέμα που δε θα πρέπει να τον αφορά.
 

P70

Active Member
Προφανώς είσαι τσιράκι, αφού επιλέγεις την συγκεκριμένη κλινική.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πεθανα.....
Περα απο την πλακα ομως, μην κανουμε κ@λο το θεμα του παιδιου, ελεος με αυτη τη συζητηση πια!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λόγω πιθανού σοκλος πρέπει να βάλεις μόνο μπροστά 2000-2500max με τον μεγαλύτερο δυνατό λόγο. Μην ασχοληθείς με crown


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tsek

Well-Known Member
Με 2500 δυσκολο να κανεις καλη κάλυψη, θα χρειαστεις 3000- 3500 σιγουρα. Σοκ λος, παντα ειναι 50 - 50 η φαση, εγω που μπηκα σε μαμα μαλλια δεν επαθα τιποτα, αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος...
Ένα πραγμα και μονο ζητα: Να λαβουν μοσχευματα απο ΠΑΝΤΟΥ, οχι μονο τετραγωνο πισω (αν και νομιζω σε αυτα τα νουμερα, ειναι δεδομενο οτι θα πας και στο πλαι).
Για να αναφερεις το τοπικ, υποθετω οτι δεν υπαρχει μακροπροθεσμο πλανο, δλδ μια μεγαλη Μ.Μ. και οσο καλα παει, οχι 2η ή 3η στην πορεια, κοινως πολύ προσγειωμενες προσδοκιες.

EDIT: Μου κανει απιστευτη εντυπωση, πως με τοσο μεγαλο προβλημα στο crown, κανεις τοσο καλη καλυψη με το τοπικ. Πρεπει να το εχεις δουλεψει λογικα, καιρο και να το κατεχεις.

Ναι 1 μεταμόσχευση. Δεν καίγομαι να γίνω 25 ξανά.
Μια νορμάλ εικόνα χωρίς τοπικ ή έστω με λίγο τοπικ.

Όσον αφορά την χρήση του δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο. Απλά βάζω λιγο πάνω 1 φορά, χτενίζω , ξανα ρίχνω και τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Λόγω πιθανού σοκλος πρέπει να βάλεις μόνο μπροστά 2000-2500max με τον μεγαλύτερο δυνατό λόγο. Μην ασχοληθείς με crown


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή η τρίχα μου μακραίνει προς τα μπροστά και δεν στέκεται όρθια σαν καρφάκια ας πούμε θέλω να ξεκινήσω απο πίσω και θα φτάνει μέχρι μέση, καλύπτοντας έτσι μεγάλη επιφάνεια.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω λεω να μιλησεις με τα παιδια που εκαναν εκει και να σου πουνε με ποια νοσηλευτρια εκαναν.
Ωστε να βγαλεις ενα συμπερασμα εαν γινεται φυσικα με ποια θα ειχες τις καλυτερες πιθανοτητες για ενα καλο αποτελεσμα και εναν καλο σχεδιασμο.Μην πας ξεβρακωτος στα αγγουρια(με συχωρεις για την εκφραση) και την πατησεις οπως ο αχιλλεας.Επισης κανονισε να δεις καποιο παιδι η ακομα καλυτερα πανω απο εναν που εκαναν εκει για να δεις απο κοντα την δουλεια της κλινικης και τι θα μπορουσες να περιμενεις.Τελος επειδη η δοτρια σου ειναι πολυτιμη θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σου παρουν απο παντου μοσχευματα και οχι μονο απο το φιλετο και δεν θα πειραξουν αραιωμενες περιοχες και θα το τονισεις με αυστηρο τροπο στη νοσηλευτρια που θα σου κανει την επεμβαση.
Χρονια πολλα

@εχει δικιο ο cvial ασε το κραουν..next time:D
 

tasos33

Well-Known Member
επίσης έτσι όπως εχεις σχεδιάσει την hairline θα αποκτήσεις ενα μεγαλο και έντονο Μ στο κούτελο, θέλει άλλο σχεδιασμο εκτός αν δεν εχεις θεμα
 

Tsek

Well-Known Member
Το μέτρησα αλλιώς. Λέω να βάλω σε αυτά τα 2 σημεία μπροστά 500+500 και άλλα 1500 πίσω.

Επειδή δεν φτάνουν σωστά τα 1500 για όλο το πίσω θα μπουν λιγότερά στον μεσαίο κύκλο (κορυφή.)

Στα κυκλάκια που έφτιαξα μπροστα με 500 grafts δεν γίνεται δουλεια;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
Πω πω φίλε, το τοπικ κάνει θαύματα λέμε. Λοιπόν η γνώμη μου είναι ότι θες πάνω από 3.500 μοσχεύματα για μια σχετικά καλή κάλυψη σε όλο το κεφάλι. Αν τελικά το νούμερο είναι κάτω από αυτό, εγώ Τσεκ θα έκανα το εξής: θα έριχνα το 70% στην Α ζώνη και θα διέσπειρα το υπόλοιπο 30% σε όλο το υπόλοιπο κεφάλι για να έχω βάση για το τοπικ.
 

Tsek

Well-Known Member
Πω πω φίλε, το τοπικ κάνει θαύματα λέμε. Λοιπόν η γνώμη μου είναι ότι θες πάνω από 3.500 μοσχεύματα για μια σχετικά καλή κάλυψη σε όλο το κεφάλι. Αν τελικά το νούμερο είναι κάτω από αυτό, εγώ Τσεκ θα έκανα το εξής: θα έριχνα το 70% στην Α ζώνη και θα διέσπειρα το υπόλοιπο 30% σε όλο το υπόλοιπο κεφάλι για να έχω βάση για το τοπικ.
Έτσι το σκέφτομαι αλλά στις περιοχές που έχω μαρκάρει δεν βλέπω να χρειάζεται πάνω απο 500 σε κάθε πλευρά μπροστά, (με βάση πάντα τον στόχο μου) αφού έχω hairline η οποία δεν πέφτει, αν πιάσει εκεί ότι ρίξω με 500 θα είμαι οκ.

Τα μαλλιά μου μακραίνουν ίσια και βοηθάει πολύ, γιαυτό και κάθεται ευκολα το τοπικ. Ο καθε ένας είναι διαφορετικός. Μην έχουμε στο μυαλό ένα πατρόν σχέδιο hairline για όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Χωρις παρεξήγηση ,δεν είναι δυνατόν ένας υποψήφιος προς μμ να κανει σχεδια για το πως και που πρεπει να τοποθετηθούν τα νέα graft και ειδικότερα να προσδιορίζει και ποσοτικά των αριθμο αυτών, με κύκλους χωρίς να εχει προσδιορίσει τι γίνεται με την δοτρια ,ποσά τ.εκ είναι προς καλυψη και αλλά πολλά ακόμα τεχνικά στοιχεια.
Στόχος σου προφανώς είναι ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και να απαλλαγεί απο το τοππικ όσο είναι δυνατόν(δύσκολο αυτό,απο προσωπική εμπειρία το λέω).
Μάλιστα απο μέλη που έχουν κανει στην κλινική εκεί δεν πρεπει να ξεχνάμε πως αλλά έλεγαν πριν και αλλά έκαναν μετα
Φιλικά παντα
 

sven

Active Member
Όλο το πλάνο που λές λογικό ακούγετε , η κλινική όμως τι σχεδιασμο και τι κατανομή σου έχει προτείνει ;

Καλή επιτυχία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα