ΔΥΣΤΡΟΦΙΚΟ ΤΡΙΧΟΡΙΖΟΓΡΑΜΜΑ

MELA

Member
Ευχαριστω πολυ για την ενθαρρυνση. Το προβλημα δε φαινεται ειναι αληθεια αυτο. Εγω μονο το βιωνω λογω της τριχοπτωσης και μειωσης ογκου επειδη ξερω το κεφαλι μου. Το παλευω οπως ολοι μας. Καλο κουραγιο [emoji3]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nidou

New Member
Κατάλαβα ... ευχαριστώ πολύ MELA ... περιμένω να δω η δική μου θεραπεία πώς θα πάει και ελπίζω να βγει κάτι καλό γιατί μένω Πάτρα και κάθε δυο μήνες ταξιδεύω στην Αθήνα για να επισκεφτώ τη συγκεκριμένη δερματολόγο με την ελπίδα να υπάρξει κάποιο καλό αποτέλεσμα.
Εσύ συνεχίζεις θεραπεία σε αυτή τη δερματολόγο ;
 

MELA

Member
Ναι εχω παει σε μια δερματολογο που πηγαν καποια κοριτσια εδω στο forum η οποια μου ειπε τα αντιθετα. Οτι δλδ δεν εχω ΑΑ αλλα τελογενη και μου εδωσε μινοξ 5αρα και το χαπι πλακενιλ. Η Χ.....η μου ειχε δωσει μιγμα μινοξ 3αρα με κορτιζονη και neoptide τα οποια εβαλα ενα χρονο. Και στις δυο θεραπειες ειδα να φρεναρεται καπως η τριχοπτωση αλλα συνεχιζει να υπαρχει σε βαθμο μη φυσιολογικο καθως χανω και κοντες τριχες. Φυσικα εχω τα πανω και τα κατω μου οπου γινεται χαμος. Πιθανοτατα πασχω και απο τα δυο απλα η ΑΑ εξελισεται αργα οσο ακομα εχω οιστρογονα μετα την εμμηνοπαυση περιμενω να φανει διαφορα στην αραιωση.
 

MELA

Member
Θεωρειται απο τις καλυτερες και μου το εχουν επιβεβαιωσει και αλλοι γιατροι απλα στο θεμα τριχοπτωση αναμεσα στους τυφλους επικρατει και ο μονοφθαλμος. Εγω θα εκανα ενα κυκλο θεραπειων και θα το εψαχνα και αλλου.
 

Nidou

New Member
εντάξει .... Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι... Αρχικά θα ολοκληρώσω τον κύκλο της θεραπείας που μου προτείνει η συγκεκριμένη δερματολόγος και έπειτα θα δω ανάλογα με την κατάσταση στην οποία θα βρίσκομαι θα πράξω αντίστοιχα...
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες!
 

rocko

Member
Κοριτσια και εγω δυστροφικο τριχοριζογραμμα ειχα αλλα δε ξερω αν στους αντρες ειναι τα ιδια με εσας!Εσεις οταν ξεκινησατε με το regaine ειδατε διαφορα στην τριχοπτωση και στην αραιωση;Επισης οταν το βαλατε ειδατε να αυξανεται η τριχοπτωση σας τον πρωτο καιρο,και μετα απο τοσο καιρο χρησης βλεπετε να κανει δουλεια ,δηλαδη σας κραταει σε σταθερο σημειο;;;Αν μπορουσατε να μου απαντησετε θα το εκτιμουσα γιατι δεν εχω βαλει καθολου regain ποτε και φοβαμαι γιατι νομιζω οτι προχωραει η αραιωση!Γενικα εχω πολυ αγχος ,σκεφτομαι οτιδηποτε και αν γινει,ειχα κανει και αρκετες διαιτες ,χαμηλος σιδηρος κλπ....δεν ξερω αν ειχατε και εσεις κατι αναλογο!
Εδω ειναι το δικο μου θεμα : http://www.hairlossgr.com/threads/τριχοριζογραμμα-βοηθεια-σε-θεραπεια-τι-να-κανω.10018/
 

MELA

Member
Δεν εχω χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη μαρκα. Σιγουρα θα δεις διαφορα γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις φρεναρει η και σταματαει την τριχοπτωση. Ομως η δυναμη της εξασθενει μετα απο καποιος μηνες η χρονο. Παρ ολ αυτα ακομα κι ετσι συνεχιζει να κανει κατι. Εχει ομως και αρκετες παρενεργειες οποτε πρεπει να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα
 

rocko

Member
Σε ευχαριστω.Εσυ πιστευεις οτι σου βελτιωσε την εικονα των μαλλιων σου και αν δεν τη χρησιμοποιουσες πιστευεις θα ησουν χειροτερα απο οτι τωρα που εχεις χρησιμοποιησει μινοξιδιλη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MELA

Member
Σε μενα δουλεψε σε μετριο βαθμο. Πιστευω ομως οτι στους αντρες δουλευει περισσοτερο. Εχω σκοπο να κανω χρηση αλλους τρεις μηνες και να την κοψω. Καλυτερα ψαξε threads οπου λενε τη γμωμη τους οι αντρες γιατι η τριχοπτωση των γυναικων διαφερει πολυ
 

rocko

Member
εχω ψαξει αρκετα απλα επειδη μονο εδω βρηκα να εχω και εγω αναλογο προβλημα,δηλαδη δυστροφικο τριχοριζογραμμα οπου δεν ειναι ξεκαθαρο αν ειναι ΑΑ.Σε ευχαριστω παντως,θα ξεκινησω και εγω μαλλον γιατι το προβλημα ειναι ανυποφορο και μου προκαλει και αλλα προβληματα λογω του επιπλεον αγχους!
 

MELA

Member
Τοτε ξεκινα μινοξ και βλεπεις πως παει παντως κατα τη δερματολογο του Συγγρος δυστροφικο τριχοριζογραμμα δειχνεΙ ΑΑ . Ομως καποια αλλη δερματολογος δεν το δεχεται σαν εξεταση. Δε βγαζεις ακρη με αυτους. Ξεκινα τη μινοξ και να ενημερωνεσαι απο το forum πιο πολλα θα μαθεις εδω.
 

rocko

Member
Εγω που εκανα εκει μου ειπαν οτι προσανατολιζεται προς ΑΑ αλλα οι δυστροφικες τριχες ειναι αναγενεις με μικροτερο χρονο ζωης και αυτο λογω καποιου γεγονοτος,δηλαδη δεν εχει κλεισει ακομα προς το που θα καταληξουν!Αν ηταν τελογενες τριχοριζογραμμα νομιζω θα ηταν ηδη de facto οτι ειναι ΑΑ και θα ειχαμε παρα πολυ τριχοπτωση!Τι να πω δε ξερω....εδω αυτοι δε ξερουν κιολας!
 

Sandy

Active Member
Να κάνω μια ερώτηση προς τα έμπειρα μελοι του φόρουμ ποτέ καταλαβαίνουμε απο το τριχοριζογραμμα ότι ειναι ΑΑ με ποιες τιμές;
Εμένα το δικό μ απο πέρσι ηταν αυτο
Αναγενεις: 72,8%
Καταγενεις: 2,8%
Τελογενεις: 18,5%
Δυστροφικες:5,7%
Τι σημαίνει ;
Άμα έχει τελογενη δεν θα πρέπει να ειναι πολυ αυξημένα ; Κ αν εχεις δυστροφικες να εχεις ΑΑ η κάνω λάθος;
Γτ ο κάθε γιατρός που είδε το τριχοριζογραμμα μ λέει το μακρι τ κ το κοντό τ! Εχω κατα μπερδευτεί !
 

Didi

New Member
Καλησπερα!!!! Ειμαι πολυ καινουρια σε ολο αυτο ,και στο forum αλλα και στην ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ!!!! Μεσα σ'ενα μηνα τα μισα μαλλια μου.
Πρωτος δερματολογος ...ναι! Εχεις πολυ προβλημα ,μεγαλη αραιωση (βλεπει εξετασεις αιματος μια μοναδα μονο κατω η φερρυτινη) παρε ποσιμο σηδιρο ,παρε κι σπρευ hairgen dynamic solution και τα λεμε σε 3 μηνες. Σημειωση με πιεση απο εμενα μου ειπε "καλα παρε κι το σαμπουαν Hairgen".
Δευτερη δερματολογος. Καθηγητρια στο Συγγρου. Ορθη κοφτη αποτομη ...ναι εχεις προβλημα αραιωση στους κροταφους και επανω. Παρε αυτη τη φτιαχτει απο φαρμακειο λοσιον (20 σταγονες πρωι βραδυ) παρε συμπληρωμα της durcay ,σπερυ durcay neoptide 12 ξεκασμους την ημερα , και κανε τριχοριζογραμμα.
Αυτα μονο τα δικα της κοστησαν 240€ στο φαρμακειο.
Κανω την εξεταση αποτελεσματα ΑΠΟΚΑΡΔΙΟΤΙΚΑ.
Της τηλεφωνο και μου λεει " ναι ειπαμε εχεις προβλημα κανε 6 μηνες θεραπεια και βλεπουμε.
 

Didi

New Member
Βεβαια τα μαλλια πεφτουν πιο πολυ τωρα ,τις 10 μερες που χρισημοποιω τα σκευασματα. Επεισεις με το σαμπουαν δεν πεφτουν τα μαλλια μου αλλα γινοται σκληρα και σαν "συρματινο σφουγγαρι" και μολις τα ακουμπησει μαλακτικη ακομα και σπρευη παιδικο που πηρα της frezyderm πεφτουν τουφες τουφες !!!!
(Ο αντρας μου το ειδε και φοβηθηκε)
Φοβαμαι να λουστω, να ακουμπησω σε μαξιλαρι. Ειναι σκληρα και αγρια.
Εχω κλειστει στο σπιτι , ουτε εξω μην τυχον φυσσαει και φυγουν περισσοτερα.

Εχω "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ,ΤΙ ΛΕΤΕ???

(ευχαριστω για την υπομονη)
 

Anna_

Member
Καλημέρα MELA

όπως ήδη σου ανέφερα, σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο υποθέσεις μπορεί να γίνουν, γιατί οι δυστροφικές, στην αρχική τους κατάσταση, μπορεί να εξελιχθούν σε οποιαδήποτε μορφή αλωπεκίας. Η δυστροφία αυτή αφορά δράση του ανοσοποιητικού στην περιοχή.

Παρόλο αυτά, υπάρχει μια αξιόλογη έρευνα που έγινε σε 1932 ασθενείς, κυρίως σε γυναίκες, όπου προσπάθησαν να εκτιμήσουν τα αποτελέσματα των δυστροφικών τριχών.

Στην επισυνάπτω ως έχει

Patients with profuse hair shedding may reveal anagen hair dystrophy: a diagnostic clue of alopecia areata incognita.

Quercetani R, Rebora AE, Fedi MC, Carelli G, Mei S, Chelli A, Poli E.
Author information
Abstract
BACKGROUND:

Several patients, especially women, seek advice because of hair loss.

They may be diagnosed clinically as having telogen effluvium (TE) or androgenetic alopecia (AGA), but histopathology may reveal that a proportion of them have in fact alopecia areata incognita (AAI).

OBJECTIVES:

To detect dystrophic anagen hairs in such patients.
METHODS:

We studied 1932 patients with hair loss and no signs of classical alopecia areata. They were submitted to the modified wash test (which counts the total number of telogen hairs lost and the percentage of vellus hairs) and divided into patients having pure TE (403), patients with AGA+TE (1235) and patients with pure AGA (294).
Dystrophic hairs were detected with a low magnification microscope.

RESULTS:

Dystrophic hairs were observed in 13 patients with TE (3.2%), in 54 with AGA+TE (4.4%) and in none with AGA.

In addition, 7 patients with TE and 32 with AGA+TE developed small patches of alopecia areata in 6 to 9 weeks.

No patches developed in patients with AGA.


CONCLUSIONS:

The presence of dystrophic hairs and the development of patches of alopecia areata (and their absence in pure AGA) provide a first evidence of the possibility that within the heterogenous condition named TE some patients have in fact AAI.

© 2010 The Authors. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology © 2010 European Academy of Dermatology and Venereology.


Οπότε αν θεωρήσουμε αξιόπιστη την εν λόγω έρευνα, η οποία σίγουρα λέει πολύ περισσότερα από το δερματολόγο που επισκέφτηκες, δείχνει ότι οι δυστροφικές τρίχες, δεν εμφανίστηκαν σε ασθενείς με ανδρογενετική αλωπεκία. Την κλασσική αντρική φαλάκρα δηλαδή.

Φαίνεται όμως ότι μπορεί να συνδυάσει κάποια στοιχεία της με την telogen effluvium ή αλλιώς το αποτέλεσμα αυτού, διάχυτη αλωπεκία ή όπως επ ακριβώς το ονομάζει alopecia areata incognita.

Ως πάθηση αφορά καθαρή αντίδραση του ανοσοποιητικού στην περιοχή.

Αναφέρεις κάποιο πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου, τον οποίο λες τον έχεις ρυθμίσει.

Έχεις κάνει έλεγχο για αντισώματα? Για hashimoto δηλαδη. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις T.E. (telogen effluvium) που έχουν τις ρίζες τους σ αυτή.

Συνήθως επηρεάζει τα επίπεδα σιδήρου και φερριτίνης ενώ σε μερικούς έχει ξεκινήσει από μη ανοχή στην γλουτένη.
Δεν είναι φυσικά η μόνη αιτία, αλλά μιας και ηδη έχεις θέμα με θυρεοειδή, τσέκαρε το καλύτερα.

Στην Τ.Ε ουσιαστικά, ο θύλακας δεν "στερεύει" από παραγωγή τρίχας όπως στην ανδρ.αλωπεκία, αλλά τα μαλλιά, αντικαθίστανται κανονικά.
Παρόλο αυτά, επειδή ο κύκλος διαταράσσεται, μια αραίωση μπορεί να γίνει αισθητή όταν υπάρχει έξαρση της υποβόσκουσας αιτίας και τα μαλλιά που βγαίνουν δεν προλαβαίνουν να καλύψουν αυτά που έφυγαν.

Επίσης, η αναγενή φάση των μαλλιών συντομεύει, σε συνάρτηση όπως σου είπα με την αιτία. Ο θύλακας όμως συνεχίζει να παράγει τρίχα, αλλά σε συνδυασμό και με άλλους παράγοντες, πχ χαμηλη φερριτίνη, μπορεί να φαίνονται πιο αδύναμες και εξασθενημένες.

Αν τώρα η αιτία δεν εξαλιφθεί, μπορεί να εξελιχθεί σε κάποια μορφή alopecia areata και τότε ο θύλακας σιγά σιγά θα περάσει σε λήθαρχο και μπορεί να παραμείνει εκεί για μήνες ή χρόνια μέχρι να πάρει το κατάλληλο σήμα για να αναπτυχθεί και πάλι.

Για όλα αυτά όμως όφειλε να σε ενημερώσει ο γιατρός...

Η μινοξιδίλη σε τέτοια πάθηση, δεν θα κάνει κάτι, γιατί όπως σου είπα οι θύλακες συνεχίζουν να ακολουθούν τον κύκλο τους προς το παρόν.
Το κορτικοστεροειδές που σου έδωσε, έχει κάποιο νόημα, αν και το συγκεκριμένο θα μπορούσε να θεωρηθεί αδύναμο.

Εδώ φαίνεται ένα παράδειγμα πάθησης alopecia areata incognita.


Έγινε χρήση δυνατού αντιφλεγμονώδη

αλλά φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου.

Επίσης αν θες ρίξε μια ματιά εδώ, όπου έχω αναφέρει μια επίσης αξιόλογη έρευνα που έδειξε πως όσοι ασθενής είχαν Α.Α, Τ.Ε είχαν ΟΛΟΙ χαμηλά επίπεδα ψευδάργυρου.


Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο...
Gomi, είχα στο παρελθόν χειρότερο τριχοριζογραμμα από τα αναφερόμενα, είμαι παλιό μέλος από το 2015, έχω δοκιμάσει τα πάντα & πρόσφατα ένα αποτυχημένο prp που με χειροτέρεψε, μπορείς να με βοηθήσεις; Έχω απελπιστεί
 

vassia

New Member
Gomi, είχα στο παρελθόν χειρότερο τριχοριζογραμμα από τα αναφερόμενα, είμαι παλιό μέλος από το 2015, έχω δοκιμάσει τα πάντα & πρόσφατα ένα αποτυχημένο prp που με χειροτέρεψε, μπορείς να με βοηθήσεις; Έχω απελπιστεί
Συγνώμη ήθελα να σε ρωτήσω για το prp. Τι εννοείς αποτυχημένο?
Δεν έγινε καλό σωστά?
 
Μπλουζα