Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Utopia

Active Member
Φίλε κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις ειδικά όταν όπως λες είσαι διαβασμένος!
Εγώ θα σου πω αν θα ξεκινήσεις φίνα αν και πιο ακριβό να ξεκινησεις με προπεσια.......
Για Propecia σκεφτομαι γενικως δεν εμπιστευομαι τα γενοσημα... Τωρα αν μου παρουσιαστουν παρενεργιες θα δω τι θα κανω σε αυτη την περιπτωση... Βεβαια εξαρταται και σε τι βαθμο. Αμα ειναι ηπιες θα το συνεχισω, αμα ομως ειναι εντονες και δεν ανεχονται ευκολα τοτε σκουρα τα πραγματα... Το εκνευριστικο με τα μαλλια μου δεν ειναι οτι εχουν ανοιξει οι κροταφοι αλλα αυτο που μοιαζει με diffuse thinning σε ολο το πανω μερος ιδιαιτερα στο crown. Φυσικα δεν φαινεται με γυμνο ματι τιποτα ομως σε εντονο φως ή οταν ειναι βρεγμενα τα μαλλια κανει μπαμ οτι κατι γινεται. Αμα ειχα μονο κροταφους και το υπολοιπο μαλλι ειχε ογκο δεν θα εμπαινα καν στην διαδικασια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Την μινοξ να τν αφησεις για αργοτερα...
Δεν αξιζει λες απο τωρα; Επειδη θα χασει την δραση της με τον καιρο κι οταν οντως την χρειαστω δεν θα εχει αποτελεσμα; ή επειδη οι παρενεργιες της (κατακρατηση υγρων,πρηξιμο στο προσωπο,μαυροι κυκλοι κτλ) κανουν μεγαλη ζημια σε σχεση με το αποτελεσμα που θα επιφερει;

Ετσι οπως το εγραψα μπορει να μην καταλαβαινεις τι εννοω... (το δευτερο που εγραψα)
 

pithikas

Well-Known Member
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην ξεκινάει κάποιος με μινοξιδίλη να δει πως τον πάει και μετά να πάρει τα βαριά-φιναστερίδη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν αξιζει λες απο τωρα; Επειδη θα χασει την δραση της με τον καιρο κι οταν οντως την χρειαστω δεν θα εχει αποτελεσμα; ή επειδη οι παρενεργιες της (κατακρατηση υγρων,πρηξιμο στο προσωπο,μαυροι κυκλοι κτλ) κανουν μεγαλη ζημια σε σχεση με το αποτελεσμα που θα επιφερει;

Ετσι οπως το εγραψα μπορει να μην καταλαβαινεις τι εννοω... (το δευτερο που εγραψα)

Το πρωτο πραγμα που σε ενδιαφερει ειναι η διατηρηση κ η ποιοτητα της τριχας, κατι που μπορει να κανει η φινα. Τν μινοξ δν υπαρχει λογος να τν "καψεις" απο τωρα. Για παρενεργειες δν αναφερομαι εφοσον ηδη τις γνωριζεις.
 

Serifis

Active Member
Από τα λίγα που ξέρω από φίλο μου γιατρό, είναι πως η ανάπτυξη είναι μια διαδικασία που τελειώνει 24 χρονών. Συνεπώς για μένα δεν είναι το ίδιο να πάρει ένας 19χρονος φίνα σε σχέση πχ με ένα 26χρονο.
 

pithikas

Well-Known Member
Από τα λίγα που ξέρω από φίλο μου γιατρό, είναι πως η ανάπτυξη είναι μια διαδικασία που τελειώνει 24 χρονών. Συνεπώς για μένα δεν είναι το ίδιο να πάρει ένας 19χρονος φίνα σε σχέση πχ με ένα 26χρονο.
Σωστός. Το ίδιο ήθελα να του γράψω κι εγώ αλλά δεν είδα αντίδραση..
 

Utopia

Active Member
Από τα λίγα που ξέρω από φίλο μου γιατρό, είναι πως η ανάπτυξη είναι μια διαδικασία που τελειώνει 24 χρονών. Συνεπώς για μένα δεν είναι το ίδιο να πάρει ένας 19χρονος φίνα σε σχέση πχ με ένα 26χρονο.
Ανεφερες ομως οπως και εχω δει οτι το περνουν 17 χρονα σε ξενα φορουμ αλλα και παλι δεν νομιζω οτι η μειωση της DHT θα επηρεασει αμεσα ή εμμεσα την αυξητικη ορμονη ή λοιπες ορμονες που ειναι υπευθυνες για την αναπτυξη.... κι επισης δεν συμφωνω με τον γιατρο, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και η αναπτυξη μπορει να ολοκληρωθει και στα 28+... εχουν γινει ερευνες για ανθρωπους που εχουν ψιλωσει στα 29 και 30... κι οχι για 2-3 ποντους... οπως κι η τριχοφυια στο σωμα μπορει να αυξηθει στα 25+... εγω ειμαι 1.72+ εδω και χρονια... και πιστευω οταν ξεκινα η ΑΓΑ η αναπτυξη του οργανισμου τεινει να ολοκληρωθει. Κι επειδη εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις σου η δικια σου τριχοπτωση παει σε ρυθμο χελωνας απο οτι εχω καταλαβει κι εχεις μονο hairline και κροταφους ενω εγω παω για crown... μην σου πω και για middle... Αμα φτασω στην ηλικια σου δεν προκειται να ειμαι norwood 3 ειμαι 100% σιγουρος.... για 4+ προβλεπω .. Εξαλου το προβλημα του καθενος ειναι υποκειμενικο και ποσο τον επηρεαζει...
 

mimis giova

Active Member
Ανεφερες ομως οπως και εχω δει οτι το περνουν 17 χρονα σε ξενα φορουμ αλλα και παλι δεν νομιζω οτι η μειωση της DHT θα επηρεασει αμεσα ή εμμεσα την αυξητικη ορμονη ή λοιπες ορμονες που ειναι υπευθυνες για την αναπτυξη.... κι επισης δεν συμφωνω με τον γιατρο, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και η αναπτυξη μπορει να ολοκληρωθει και στα 28+... εχουν γινει ερευνες για ανθρωπους που εχουν ψιλωσει στα 29 και 30... κι οχι για 2-3 ποντους... οπως κι η τριχοφυια στο σωμα μπορει να αυξηθει στα 25+... εγω ειμαι 1.72+ εδω και χρονια... και πιστευω οταν ξεκινα η ΑΓΑ η αναπτυξη του οργανισμου τεινει να ολοκληρωθει. Κι επειδη εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις σου η δικια σου τριχοπτωση παει σε ρυθμο χελωνας απο οτι εχω καταλαβει κι εχεις μονο hairline και κροταφους ενω εγω παω για crown... μην σου πω και για middle... Αμα φτασω στην ηλικια σου δεν προκειται να ειμαι norwood 3 ειμαι 100% σιγουρος.... για 4+ προβλεπω .. Εξαλου το προβλημα του καθενος ειναι υποκειμενικο και ποσο τον επηρεαζει...
Μακρια απο φινα..αλλα αν ξεκινησεις να μπεισ σιγα σιγα.. ξεκινα απο 0.25 καπιο διαστημα....μετα 0.50 και ου το καθε ξεις..
 

Serifis

Active Member
Ανεφερες ομως οπως και εχω δει οτι το περνουν 17 χρονα σε ξενα φορουμ αλλα και παλι δεν νομιζω οτι η μειωση της DHT θα επηρεασει αμεσα ή εμμεσα την αυξητικη ορμονη ή λοιπες ορμονες που ειναι υπευθυνες για την αναπτυξη.... κι επισης δεν συμφωνω με τον γιατρο, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και η αναπτυξη μπορει να ολοκληρωθει και στα 28+... εχουν γινει ερευνες για ανθρωπους που εχουν ψιλωσει στα 29 και 30... κι οχι για 2-3 ποντους... οπως κι η τριχοφυια στο σωμα μπορει να αυξηθει στα 25+... εγω ειμαι 1.72+ εδω και χρονια... και πιστευω οταν ξεκινα η ΑΓΑ η αναπτυξη του οργανισμου τεινει να ολοκληρωθει. Κι επειδη εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις σου η δικια σου τριχοπτωση παει σε ρυθμο χελωνας απο οτι εχω καταλαβει κι εχεις μονο hairline και κροταφους ενω εγω παω για crown... μην σου πω και για middle... Αμα φτασω στην ηλικια σου δεν προκειται να ειμαι norwood 3 ειμαι 100% σιγουρος.... για 4+ προβλεπω .. Εξαλου το προβλημα του καθενος ειναι υποκειμενικο και ποσο τον επηρεαζει...

Ένα ένα τα πράγματα.

Για αρχή, μπορείς να βρεις το μοτίβο αα που θα έχεις, δεν ξέρεις όμως πόσο γρήγορα και σε τι ρυθμό θε εξελιχθεί. Εγώ το μυρίστικα πρώτη φορά 17-18 χρονών και ήμουν στην ίδια φάση που είσαι εσύ τώρα. Όπως λες το πρόβλημα είναι υποκειμενικό, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με επηρεάζει σε σημείο να μην είμαι πλέον σίγουρος αν τελικάέχω και σε άλλα σημεία αα.

Σχετικά με την ανάπτυξη, μπορείς να το πας είτε με τον κανόνα είτε με την εξαίρεση, δικιά σου επιλογή είναι. Δεν έχει να κάνει με το ύψος μόνο. Εγώ 16 χρονών ήμουν πανύψηλος, μέχρι τώρα έμεινα στάσιμος. Όμως εάν με έβλεπες 20 χρονών σε σχέση με τώρα, ήμουν σαν παιδάκι.

Στην τελική ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Σου είπα και εγώ ήμουν στην δικιά σου φάση και σκεφτόμουν τότε αντίστοιχη αγωγή. Οφείλεις όμως να κάτσεις να διαβάσεις κάποια πράγματα και να ρωτήσεις ειδικούς, 3-4 threads από 17χρονα στο εξωτερικό που παίρνουν φίνα δεν μου λέει τίποτα.
 

Utopia

Active Member
Ένα ένα τα πράγματα.

Για αρχή, μπορείς να βρεις το μοτίβο αα που θα έχεις, δεν ξέρεις όμως πόσο γρήγορα και σε τι ρυθμό θε εξελιχθεί. Εγώ το μυρίστικα πρώτη φορά 17-18 χρονών και ήμουν στην ίδια φάση που είσαι εσύ τώρα. Όπως λες το πρόβλημα είναι υποκειμενικό, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με επηρεάζει σε σημείο να μην είμαι πλέον σίγουρος αν τελικάέχω και σε άλλα σημεία αα.

Σχετικά με την ανάπτυξη, μπορείς να το πας είτε με τον κανόνα είτε με την εξαίρεση, δικιά σου επιλογή είναι. Δεν έχει να κάνει με το ύψος μόνο. Εγώ 16 χρονών ήμουν πανύψηλος, μέχρι τώρα έμεινα στάσιμος. Όμως εάν με έβλεπες 20 χρονών σε σχέση με τώρα, ήμουν σαν παιδάκι.

Στην τελική ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Σου είπα και εγώ ήμουν στην δικιά σου φάση και σκεφτόμουν τότε αντίστοιχη αγωγή. Οφείλεις όμως να κάτσεις να διαβάσεις κάποια πράγματα και να ρωτήσεις ειδικούς, 3-4 threads από 17χρονα στο εξωτερικό που παίρνουν φίνα δεν μου λέει τίποτα.
18+ ειναι δεκαδες και δεν εχω περιηγηθει σε ολα .... μονο σε ενα... φαντασου δλδ... δεν σου ειπα να το παρεις κι απο το νηπιαγωγειο... για μενα ομως αμα ειναι να παρεις φιναστεριδη μια στιγμη στη ζωη σου καλο ειναι να την παρεις οσο νωριτερα γινεται δεν εννοω να την παρεις απο 15 χρονων... αμα βλεπεις ομως οτι ανοιγουν οι κροταφοι και οι συγγενεις σου ειναι norwood ∞+(ηθελα να γραψω συν απειρο για πλακα αλλα γραφω απο κινητο και δεν βρισκω το συμβολο) κανεις υπομονη μεχρι 18 19 20... αποψη μου ειναι και δεν προτεινω σε κανενα να το κανει αυτο... δηλητηρια ειναι και η μινοξ και η φινα αλλα εγω δεν μπορω να συμβιβαστω με αραιωση σε τετοια ηλικια... μετα τα 25+ βλεπεις τι θα κανεις... αυτο που ανεφερες με το μοτιβο αν μπορεις να το προβλεψεις θα ηθελα πολυ να το μαθω... βεβαια γονιδια ειναι μεχρι και 7 γενιες πισω πανε και δεν ξερεις αμα θα εχεις την ιδια τυχη με τον πατερα/παππου/θειο σου χωρις να λαβουμε υποψειν μας και τις συνεπικρατειες(να κληρονομησεις κι τα δυο pattern,για παραδειγμα και του μπαμπα και του πατερα της μαμας που ειναι εφικτο απο οτι εχω καταλαβει και να προκυψει κατι ενδιαμεσο στα norwood/ πατερας norwood 5 παππους norwood 2 κι εσυ προκυψεις norwood 3 ειναι παραδειγμα δεν ισχυει για μενα). Και επειδη νιωθω οτι κουρασα για σημερα για να τελειωνω εννοειται πως θα αρχισω απο μικρη ποσοτητα... μικροτερη απο 1/5...

Ευχαριστω οσους εξεφρασαν την αποψη τους και αφιερωσαν χρονο για να με συμβουλευσουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Γυρισα απο τον ενδοκρινολογο... εντελως καθετος ανεξαρτητα απο την ηλικια μου. Ειναι γενικως κατα της φινας. Μεχρι για καρκινο μ ειπε....τις αλλες παρενεργιες τις ηξερα. Και εκτος αυτου τονισε την αναποτελεσματικοτητα της ειπε δηλαδη οτι δεν αξιζει να εχεις μειωμενη λιμπιντο για λιγες τριχες παραπανω. Ενω ελεγα οτι δεν ειναι σιγουρο πως θα εχεις μειωμενη λιμπιντο ή οποιαδηποτε αλλη παρενεργεια επεμενε οτι σιγουρα θα παρουσιαστει παρενεργια και δεν εννοουσε μονο στη λιμπιντο αλλα και στο συκοτι, στους ορχεις κτλ. Στο παιδι μου ειπε οτι δεν θα την συνιστουσε. Την εθαψε εντελως. Κι οσους δερματολογους την χορηγουν τους θεωρει ανηθικους. Μου εγραψε βεβαια να κανω εξετασεις μηπως η αιτια ειναι αλλη. Αυτες οι εξετασεις μου ειπε θα περιλαμβανουν ολα τα ανδρογονα και μολις βγουν τα αποτελεσματα θα τις ανεβασω. Τον θυροειδη τον ειχα ελεγξει πριν 8 μηνες... εχω μια προδιαθεση διοτι βρεθηκαν κατι οζοι αλλα οι αιματος εδειξαν οτι δεν υπαρχει κατι... Θα κανω και μια για τις βιταμινες, την φεριτηνη κτλ. και θα τα ανεβασω να μου πειτε την αποψη σας... Μου ειπε και οτι αν υπαρχει μια δυσλειτουργια στα επινεφριδια μπορει να προκληθει τριχοπτωση και θα το ελεγξει και αυτο... Προς το παρων μονο μινοξιδηλη απο εβδομαδα μεχρι να ακουσω κι αλλες αποψεις.
 

giannis1991

Well-Known Member
Φιλε μου πολυ φιλικα θα σου πω οτι δεν μπορεις να λες διαβασα και ξερω το σγνδρομο της φινας και τις παρενεργειες....ελα πες το σε μενα που στην ηλικια σου αρχισα να λαμβανω και οταν την εκοψα για 3,5 χρονια ημουν ασταθης και πολλες φορες στο σεξ να μου πεφτει ή αλλες μερες να εχω λιμπιντο υπο το μηδεν....Οταν το νιωσεις στο πετσι σου ομως θα ειναι αργα και θα χρειαστεις καποιο χρονο να επανελθεις αν επανελθεις βεβαια...εξετασεις μην κανεις κλασικο παραδειγμα ο panos1982...οι εξετασεις του μομπλε η διυδροτεστοστερονη επεσε σε νορμαλ επιπεδα με φξνα αλλα και ομως εβγαλε βαρυτατες παρενεργειες...γενικα ο καθε οργανισμος ειναι προγραμματισμενκς να δουλευει με εναν τροπο που αμα τον πειραξεις θα το μετανιωσεις....για μενα μην την αρχισεις θα ειναιβτραγικομλαθος και ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια...
 

newfish

Member
Αποψη μου ειναι οτι οποιος εχει προβλήματα στην στυση και μετα την διακοπη της φινας , καλο θα ηταν να ψαξει να βρει αιτιες και απο αλλες πλευρές.
 

zaxosdogkanos

Active Member
δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο εννοει ο newfish αλλα στυτικη λειτουργια προκαλουνε και αλλα πραγματα οχι μονο η φινα.αγχος,παχυσαρκια,καταθλιψη,εξαντληση κτλ.

αυτο μπορει να το κοιταξει καποιος που εχει σταματησει την φινα και συνεχιζουνε οι παρενεργιες,
 

newfish

Member
Ναι αυτο εννοω. Οτι δηλαδη καποιοι μπορει να ειχαν ετσι και αλλιως προβληματα με στυση και επειδη ετυχε να παρουν και φινα , κατηγορουν αποκλειστικά αυτην.
Κατι πολυ βασικό και απλο που νομιζω οτι ξεχνανε καποιοι είναι η ηλικια.
Αλλη στυση εχεις στα 20 και αλλη στα 40.
Επισης ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο ειναι η αυθυποβολή. Αν παιρνεις φινα και ολη μερα σκεφτεσαι οτι δεν θα εχεις στυση τοτε δεν βοηθας και πολυ τον εαυτο σου.
Ο καθενας κρινει για τον εαυτο του καλύτερα. Αν ξερει οτι εχει καλη ψυχολογια και ειναι υγιης τοτε μπορει να αρχισει να κατηγορει και την φινα.
 
Υπάρχει κανείς που πέρνει φίνα μακροπρόθεσμα?ας πούμε 7-8 χρόνια μέσα σε αυτό το σαιτ?Το νήμμα άνοιξε το 2008 άρα οι πιο παλιοι εδώ μπορούν να μας δωσουν τα φώτα τους σε σχέση με παρενέργειες η ακόμα και πόσα χρονια μπορεί να κρατήσει η φίνα η οτιδήποτε θα βοηθούσε γιατί είμαι και εγώ της άποψης ότι η ψυχολογια κάνει μεγαλύτερη ζημιά παρά το φάρμακο....
 

zaxosdogkanos

Active Member
το θεμα της ψυχολογιας φοβαμαι να το γραφω φιλε γιατι κατευθειαν πιστευω θα πεσουνε να μας φανε.συμφωνω απολυτα μαζι σου
 
Μπλουζα