Αναζήτηση/γνώμη για μεταμόσχευση(η περίπτωσή μου)

nino24

Member
Καλησπέρα σε όλους,

έχω και εγώ τριχόπτωση από τα 18 μου (τώρα είμαι 28-29). Από μικρή ηλικία επισκέπτομαι δερματολόγο και βάζω λοσιόν (με rogain) σε συνδυασμό με βιταμίνες. Η τριχόπτωση γενικά έχει επηρεάσει πάρα πολύ την προσωπική μου ζωή δυστυχώς αλλά και την ψυχολογία μου (τι είναι το μπάνιο στη θάλασσα; ) Λόγω του ότι δε μπορώ να βλέπω το κεφάλι μου, δεν έβαζα και καθημερινά την λοσιόν. Την έβαζα 2-3 φορές την εβδομάδα μετά το λούσιμο. Πήγα στρατό, έφαγα φρίκη, έπαθα και μια ξηροδερμία που για 2-3 μήνες έβλεπα μαλλιά να πέφτουν πιο έντονα και αφού τέλειωσα τον στρατό, ακολουθώ αγωγή (2 φορές την εβδομάδα βάζω λοσιόν) σε συνδυασμό με propecia. (όσο ήμουν στρατό για 6 μήνες σταμάτησα την αγωγή).

Πέρασε και αυτό το καλοκαίρι και αφού έχω μαζέψει κάποια λεφτά, λέω να ψαχτώ για να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω το μέχρι τώρα όνειρό μου (για εμένα είναι όνειρο να έχω μαλλιά και θα με κάνει άλλον άνθρωπο/ευτυχισμένο). Εδώ χρειάζομαι και την βοήθειά σας. Τράβηξα με πόνο κάποιες φώτο με βρεγμένα μαλλιά και μία με toppik όπου χρησιμοποιώ και με έχει σώσει (προς το παρόν). Είδα τις φώτο και ειλικρινά έπεσα πολύ ψυχολογικά επειδή βλέποντάς με στον καθρεύτη χωρίς το φως από πάνω, δεν μ φαινόταν τόσο χάλια η κατάσταση αλλά μάλλον είναι...

Εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας...Επιθυμία μου είναι να επανασχεδιάσω την hairline Μου και να πυκνώσω την μπροστά περιοχή. Ξέρω ότι έχω και πρόβλημα στο crown και μακάρι να μπορώ να το φτιάξω και αυτό αλλά σε πρώτη φάση σίγουρα θα ήθελα να προσπαθήσω (επειδή δε ξέρω αν μπορεί να γίνει) να έχω μια πυκνή hairline και περιοχή Α (αν το λέω καλά).

Θα με βοηθούσε πάρα πολύ η γνώμη σας πάνω σε αυτό και κάποια πρόταση για γιατρό ή κλινική. Για κάποιον λόγο είχα πειστεί από αυτά που έχω δει για τον Anastas*** αλλά απ ότι βλέπω εδώ μέσα είναι σα να μην υπάρχει στις προτάσεις και κάτι μου λέει ότι μάλλον είχα λάθος εντύπωση για αυτόν.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην με πονέσουν οι απαντήσεις σας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ρε φίλε αυτό το τοπικ τι δουλειά κάνει???πραγματικά όμως φοβερή..τώρα για το θέμα μεταμόσχευση ,πιστεύω ότι χρειάζεσαι αρκετά grafts ,αν θέλεις να έχεις κάτι αντίστοιχο με το αποτέλεσμα του τοπικ..γύρω στα 2200-2700 grafts..και θα αλλάξεις εντελώς εικόνα.το πίσω μέρος ,αν θα ασχολιοσουν,γνώμη μου είναι όχι,αλλά αν το θες με 1000grafts θα έκανες αρκετά καλή δουλειά..αυτά βέβαια σε κάποιον καλό γιατρο,γιατί θα μπει ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και χρειάζεται έμπειρο γιατρό..τώρα για τον Αναστασάκη ,,άστο φίλε ,μην το σκέφτεσαι ,δεν..
 

nino24

Member
Ρε φίλε αυτό το τοπικ τι δουλειά κάνει???πραγματικά όμως φοβερή..τώρα για το θέμα μεταμόσχευση ,πιστεύω ότι χρειάζεσαι αρκετά grafts ,αν θέλεις να έχεις κάτι αντίστοιχο με το αποτέλεσμα του τοπικ..γύρω στα 2200-2700 grafts..και θα αλλάξεις εντελώς εικόνα.το πίσω μέρος ,αν θα ασχολιοσουν,γνώμη μου είναι όχι,αλλά αν το θες με 1000grafts θα έκανες αρκετά καλή δουλειά..αυτά βέβαια σε κάποιον καλό γιατρο,γιατί θα μπει ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και χρειάζεται έμπειρο γιατρό..τώρα για τον Αναστασάκη ,,άστο φίλε ,μην το σκέφτεσαι ,δεν..

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις να προτείνεις κάποια κλινική? DH* πχ; Αυτό που με προβληματίζει είναι πως μου φαίνεται δύσκολο σε μια κλινική με πολλούς γιατρούς να διαλέξεις... (αν απλά δεν σου δίνουν κάποιον τυχαία). Επίσης, για το μπροστά κομμάτι, τι ποσό πιστεύεις πως θα χρειαστώ κατά προσέγγιση; Στο περίπου...
 

nino24

Member
Στην πρώτη και τρίτη φώτο είσαι με τοππικ? η μόνο στην πρώτη?

Όχι, μόνο η πρώτη είναι με toppik. Η 3 είναι μισοβρεγμένα μαλλιά. Μετά το μπάνιο είναι πάντα πολύ λεπτά. Στην πραγματικότητα είναι ένα τσακ πιο πυκνά από τις φωτο.
 

naruto

Well-Known Member
2500 με 3000 μοσχεύματα για το μπροστινό κομμάτι.
Συνεχίζεις μινοξ φίνα,θα δεις βελτίωση κ στο πίσω κομμάτι λογικά.
Κ ζήσαμε εμείς καλά κ εσύ καλύτερα.
Το μπάτζετ Ποιο είναι?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μπορείς να βγάλεις καθαρότερες φωτογραφίες και σε εξωτερικό χώρο?
 

nino24

Member
2500 με 3000 μοσχεύματα για το μπροστινό κομμάτι.
Συνεχίζεις μινοξ φίνα,θα δεις βελτίωση κ στο πίσω κομμάτι λογικά.
Κ ζήσαμε εμείς καλά κ εσύ καλύτερα.
Το μπάτζετ Ποιο είναι?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ρε συ δε ξέρω... Σίγουρα θέλω ένα καλό αποτέλεσμα. Μέχρι και δόσεις βάζω... θα με πόναγε να δώσω 7.000€... Υπολόγισα γύρω στα 3000€ αλλά μάλλον δε φτάνουν. Ίσως 4.000€ μπορώ να αντέξω και μετά θα τρώω αγάπη. Απλά με φοβίζει αυτό που μπορεί και να μην έχεις καλά αποτελέσματα και να χεις δώσει τόσα λεφτά... Είναι η τελευταία μου ελπίδα και κάτι που "ονειρεύομαι" από τα 18. Θα απογοητευτώ πολύ αν δεν πετύχει. Επίσης προβληματίστηκα με το πως μπορώ να διαλέξω κλινική και ακόμα περισσότερο γιατρό... Όλοι παπάδες θα τάζουν. Επίσης κάτι άλλο... τι γίνεται με τον φπα; Π.χ βλεπω λένε μια συνεδρία 3000€... φαντάζομαι κουμπώνει και ένα 24% και σε στέλνει; ή παίζει τίποτα σε φάση... κόβω απόδειξη ένα ποσό και τα άλλα μπλακ;
 

naruto

Well-Known Member
Με το μπάτζετ που έχεις μόνο για Ελλάδα είσαι.
Που σημαίνει είτε βεκρης είτε dhi.
Τσέκαρε τις παρουσιάσεις από τις 2 κλινικές στο φόρουμ κ αποφάσισε .
Για τα υπόλοιπα που Ρωτάς περί φορολόγησης δεν ξέρω, θα σου πούνε τα παιδεία που έχουν κάνει.
Παίρνεις φίνα κ μινοξ,κάνεις δηλαδή το μάξιμουμ των θεραπειών που μπορείς να κάνεις .
Μην αγχωνεσε, το σημαντικότερο είναι να μην σου βγάλουν παρενέργειες οι θεραπείες .
Με αυτές τις θεραπείες κ πετυχημένες μεταμοσχεύσεις θα γίνεις μ7α χαρά
 

nino24

Member
Με το μπάτζετ που έχεις μόνο για Ελλάδα είσαι.
Που σημαίνει είτε βεκρης είτε dhi.
Τσέκαρε τις παρουσιάσεις από τις 2 κλινικές στο φόρουμ κ αποφάσισε .
Για τα υπόλοιπα που Ρωτάς περί φορολόγησης δεν ξέρω, θα σου πούνε τα παιδεία που έχουν κάνει.
Παίρνεις φίνα κ μινοξ,κάνεις δηλαδή το μάξιμουμ των θεραπειών που μπορείς να κάνεις .
Μην αγχωνεσε, το σημαντικότερο είναι να μην σου βγάλουν παρενέργειες οι θεραπείες .
Με αυτές τις θεραπείες κ πετυχημένες μεταμοσχεύσεις θα γίνεις μ7α χαρά

Σου είναι μήπως εύκολο να μου στείλεις αυτά τα link με τις παρουσιάσεις; Δεν είμαι σίγουρος πως τα έχω βρει. Θα με βοηθούσες πολύ. Επίσης, τι ποσό πιστεύεις πως θα χρειαστώ; Σε ευχαριστώ για όλα!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η επιλογες σου ειναι για μμ στην Ελλαδα με αυτα τα χρηματα.
Με 3000ε κανεις μμ και στις δυο κλινικες και οταν λεμε 3000 εννοουμε συνολικα ολα μεσα δεν εχει εξτρα φπα κτλπ.
Μπορεις να κανεις δουλειά και στη hairline και στην κορυφη σε μια συνεδρια με μια πυκνοτητα 40-45 μοσχευματων ανα cm2. Αν πανε ολα καλα διορθωνεις το προβλημα χωρις να χρειαζεσαι τοπικ.
Πηγαινε μεταμοσχευσεις αποτελέσματα μμ και δες περιστατικα απο τις 2 ελληνικες κλινικες. Αν θες να βαλεις και στις δυο περιοχες με αραιωση θες το ελαχιστο απο 2000 grafts και πανω.
Υγ το τοπικ οντως κανει θαυματα. Αλλα φαίνεται και λιγο ψευτικο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nino24

Member
Η επιλογες σου ειναι για μμ στην Ελλαδα με αυτα τα χρηματα.
Με 3000ε κανεις μμ και στις δυο κλινικες και οταν λεμε 3000 εννοουμε συνολικα ολα μεσα δεν εχει εξτρα φπα κτλπ.
Μπορεις να κανεις δουλειά και στη hairline και στην κορυφη σε μια συνεδρια με μια πυκνοτητα 40-45 μοσχευματων ανα cm2. Αν πανε ολα καλα διορθωνεις το προβλημα χωρις να χρειαζεσαι τοπικ.
Πηγαινε μεταμοσχευσεις αποτελέσματα μμ και δες περιστατικα απο τις 2 ελληνικες κλινικες. Αν θες να βαλεις και στις δυο περιοχες με αραιωση θες το ελαχιστο απο 2000 grafts και πανω.
Υγ το τοπικ οντως κανει θαυματα. Αλλα φαίνεται και λιγο ψευτικο.

Ειλικρινά μου δίνεις κουράγιο και ελπίδα γιατί έχω πέσει πολύ ψυχολογικα, ειδικά τώρα που μπαίνω στη διαδικασία να επιλέξω κλινική και έχω χαθεί, δε ξέρω ποιον να εμπιστευτώ. Θα κοιτάξω στο forum αποτελέσματα. Δηλαδή πιστεύεις πως με περίπου 3000€ θα μπορώ να διορθώσω το μπροστά κομμάτι; Πρέπει να ψάξω αυτό που μου λέτε για τον γιατρό που δε θα μ προκαλέσει πρόβλημα στα μαμα μαλλιά. Ελπίζω να βρω άκρη. Σκοπεύω να έρθω σε επικοινωνία με την DH* για επίσκεψη. Θέλω να το κάνω σχετικά άμεσα. Άλλοι μαζεύουν λεφτά για ταξίδια και αμάξια και εγώ μαζεύω για μ.μ. Είμαι 29 και δεν έχω πάει ποτέ μου ένα ταξίδι εξωτερικό. Δεν έχω χαρεί τις διακοπές μου ούτε καν το μπάνιο μου. Anyway, μην γίνομαι και emo αλλά είναι κάτι για το οποίο δεν μιλάω σε κανέναν. Ειλικρινά ευχαριστώ για θα τις συμβουλές σας σε αυτό το forum.
 

Veron

Well-Known Member
Μην βιαστεις να παρεις αποφασεις.Εχω την εντυπωση οτι εχεις καλο pattern για μ.μ !Αφιερωσε χρονο να διαβασεις το φορουμ θα σου λυσει αρκετους προβληματισμους.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είσαι σε καλή ηλικία αλλά θα μπορούσες να το καθυστερησεις λίγο ακόμη & να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο φόρουμ για να καθοδηγηθείς καλύτερα.
Το μπάτζετ ίσως να είναι περιορισμένο άλλα αν δε πάρεις σωστές αποφάσεις ίσως στο μέλλον σου βγει περισσότερο.
Η περίπτωση σου χρειάζεται ιδιαίτερο χειρισμό.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φτιάξε μας πρωίνιατικα.. ..

Αυτες τις πυκνοτητες δουλευουν max οι δυο κλινικές. Η θα κανει μια στη d*i και θα βαλει μπροστα γυρω στα 1500-1800 μοσχευματα η θα κανει μια στην a*c και θα βαλει και μπροστα και πισω απο 2000-2500 μοσχευματα.
Σε αυτα τα χρηματα αυτες ειναι οι επιλογες που εχει καποιος.
Πρωτα διαβασε το φορουμ καλα και μετα κανε επισκεψεις σε κλινικες. Αν δεν πας διαβασμενος θα σε πεισουν οι πρωτοι που θα επισκεφθεις. ;)
 

tol

Well-Known Member
στη d*i και θα βαλει μπροστα γυρω στα 1500-1800 μοσχευματα

Φιλοι μου, στη DHI δεν βαζουν σχεδον ποτε 1800 grafts.

Δεν μπορουν να φθασουν σε τετοιο αριθμο με μια συνεδρια.

Ο συνηθης αριθμος grafts που τοποθετουνται ειναι 1300-1500.

Επειδη κανουν manual εξαγωγη, δεν υπερβαινουν τα 1500 ανα συνεδρια (οι ελαχιστες περιπτωσεις που ξεπερασαν το οριο των 1500 αποτελουν εξαιρεση στον κανονα).

Επομενως, αν καποιος επιθυμει σε μια συνεδρια να υπερβει τα 2000 grafts, τοτε η DHI δεν πρεπει να συγκαταλεγεται στις πιθανες επιλογες του.
 

nino24

Member
Φιλοι μου, στη DHI δεν βαζουν σχεδον ποτε 1800 grafts.

Δεν μπορουν να φθασουν σε τετοιο αριθμο με μια συνεδρια.

Ο συνηθης αριθμος grafts που τοποθετουνται ειναι 1300-1500.

Επειδη κανουν manual εξαγωγη, δεν υπερβαινουν τα 1500 ανα συνεδρια (οι ελαχιστες περιπτωσεις που ξεπερασαν το οριο των 1500 αποτελουν εξαιρεση στον κανονα).

Επομενως, αν καποιος επιθυμει σε μια συνεδρια να υπερβει τα 2000 grafts, τοτε η DHI δεν πρεπει να συγκαταλεγεται στις πιθανες επιλογες του.


Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο αριθμού grafts που έχει οριστεί για εξαγωγη σε μια συνέδρια και έχει οριστεί για την ασφάλεια των ασθενών.
 

chrisk100

Member
Φίλε αυτό που λέει η dhi για την ασφάλεια του ασθενή αποτελεί δικαιολογία για την ανικανότητα τους να βγάλουν πάνω απο 1500 grafts καθώς και για την ανικανότητα τους να πετύχουν υψηλές πυκνότητες. Διάβασε το νήμα του Πάνου που πήγε στον Ερντογαν και ποσά grafts έβαλε. Εαν ίσχυε αυτό που λέει αυτή η εταιρεία για την ασφάλεια ο τούρκος θα έπρεπε να ήταν ήδη φυλακή
 

nino24

Member
Φίλε αυτό που λέει η dhi για την ασφάλεια του ασθενή αποτελεί δικαιολογία για την ανικανότητα τους να βγάλουν πάνω απο 1500 grafts καθώς και για την ανικανότητα τους να πετύχουν υψηλές πυκνότητες. Διάβασε το νήμα του Πάνου που πήγε στον Ερντογαν και ποσά grafts έβαλε. Εαν ίσχυε αυτό που λέει αυτή η εταιρεία για την ασφάλεια ο τούρκος θα έπρεπε να ήταν ήδη φυλακή
Έχεις δίκιο... Φαίνεται να είναι κάτι σαν μεταξύ τους συμφωνία για να «βγαίνει η δουλειά ανώδυνα» για αυτούς και να είναι καλυμμένοι για διάφορα...
 
Μπλουζα