Αιθερια ελαια ερωτηση για οποιον ξερει

giocap

Member
Παιδια καλησπερα.Ειμαι γυναικα 36 χρονων με προβλημα αραιωσης. Ηθελα να ρωτησω οποιον εχει κανει θεραπεια με αιθερια ελαια,μιας και σημερα αποφασισα να αρχισω ενα μειγμα ελαιων απο καστορελαιο,δεντρολιβανο,δαφνελαιο,λαδι jojoba και αμυγδαλελαιο. Το απλωσα στα μαλλια απο ριζα μεχρι ακρες,κανωντας ελαφρυ μασαζ και το αφησα για 2 ωρες περιπου. Την ωρα του μασαζ,παρατηρησα οτι κοκκινησε το δερμα μου ελαφρως και στο λουσιμο μετα,μου εφυγαν παραπανω τριχες απ οτι μου φευγουν συνηθως. Ειναι φυσιολογικο να κοκκινιζει το κεφαλι και η παραπανω τριχοπτωση την ωρα του ξεπλυματος? Επισης σα να νιωθω ενα πολυ ελαφρυ αισθημα καψιματος,τωρα που βγηκα απο το μπανιο και ειναι ακομα νωπα. Ξερει καποιος να μου πει,τι σημαινει αυτο,αν ειναι νορμαλ η αν ειναι επικινδυνο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Παιδια δε ξερει κανεις να μου πει που εχει κανει θεραπεια με ελαια? Καποιος??
 

le2der

Active Member
αιθερια έλαια χρησιμοποίησες ή έλαια βάσης σε αυτά που γράφεις? Καμια αλεργια μήπως έχεις σε κάποιο απο αυτά
 

giocap

Member
Eχει διαφορα? Δε ξερω το αγορασα ετοιμο απο ενα μαγαζι με φυσικα προιοντα,δε ξερω αν ειναι ελαια βασης η αιθερια ελαια. Το καστορελαιο ηθελα να δοκιμασω μονο του,αλλα η κοπελα μου προτεινε αυτο που εχει περισσοτερα ελαια και ειναι πιο δυνατο. Καλο ειναι δηλαδη να το δοκιμασω μονο του το castor oil,χωρις αλλα ελαια μαζι,να δω αν μου κανει τα ιδια?
 

le2der

Active Member
Ναι έχουν διαφορά αλλά λογικά έχεις ελαιά βάσης.(πόσα ml ειναι το μπουκάλι και τη τιμη έχει?) το καστορελαιο απο μόνο του δεν απορροφάται από το δέρμα.... για αυτό σ έχει βάλει το jojoba , που βοηθά στην απορρόφηση. Τα έλαια να τα βάζεις μονο στο δέρμα της κεφαλής και οχι σε ολη την τρίχα. Δες το για κάποια αλλεργία ή μήπως έκανες έντονο μασάζ και για αυτό και η κοκκινίλα . Γενικά το μπουκαλάκι που έχεις, έχει μέσα τα ποιο διαδεδομένα έλαια για τριχόπτωση
 

giocap

Member
Eιναι στα 100 ml και νομιζω το ειχα παρει καπου στα 3.50 ευρω. η 5 καπου κατα κει. Γιατι οχι σε ολη τη τριχα? Για να μη πεφτουν παραπανω στο λουσιμο? Ξερω οτι ειναι ενυδατικα και για τις ακρες και γενικα για τα ξερα και αγρια μαλλια σαν τα δικα μου. Κι ομως εχω γνωστη με αραιωση η οποια χρησιμοποιει σκετο καστορελαιο στις ριζες εδω και κατι μηνες και εκτος του οτι η τριχα εχει γινει πιο παχια και εχει παρει ογκο το μαλλι της,παρατηρει οτι εχει βγαλει και μικρες φυτρες πανω απο το hairline. Γιατι λες οτι δεν αποροφαται,γιατι το εχω ξαναδιαβασει απο το φορουμ αυτο. Η γνωστη μου πυκνωσε,εκανε ογκο δηλαδη και εβγαλε μικρες φυτρες με το καστορελαιο μονο του.
 

giocap

Member
Ναι έχουν διαφορά αλλά λογικά έχεις ελαιά βάσης.(πόσα ml ειναι το μπουκάλι και τη τιμη έχει?) το καστορελαιο απο μόνο του δεν απορροφάται από το δέρμα.... για αυτό σ έχει βάλει το jojoba , που βοηθά στην απορρόφηση. Τα έλαια να τα βάζεις μονο στο δέρμα της κεφαλής και οχι σε ολη την τρίχα. Δες το για κάποια αλλεργία ή μήπως έκανες έντονο μασάζ και για αυτό και η κοκκινίλα . Γενικά το μπουκαλάκι που έχεις, έχει μέσα τα ποιο διαδεδομένα έλαια για τριχόπτωση

Επισης και της γνωστης μου κοκκινιζει το κεφαλι,αλλα δε τρεχει τιποτα μου λεει,φυσιολογικη αντιδραση του δερματος.Εχει δει μεγαλη διαφορα στο ποσο παχια και μαλακη εχει γινει η τριχα της και της βγηκαν φυτρουλες. Σημειωτεον ειναι στα 50,στην αρχη της εμμηνοπαυσης κ εχει εντονη αραιωση εδω και χρονια,αλλα με το καστορελαιο αλλαξε οψη το κεφαλι της.
 

giocap

Member
Κανεις δε ξερει γιατι δεν αποροφαται? Δε ξερω τι να κανω και τα ελαια ειναι η τελευταια μου ελπιδα :(
 

le2der

Active Member
Γιατι λετε οτι δεν αποροφαται ρε παιδες? Επειδη ειναι πηχτο?
δεν μπορει να διαπερασει την επιδερμιδα μονο του.... κάπου κάποτε ενα παλιό μελος είχε ανεβάσει κάποιες πληροφορίες με το ειδικό βάρος από τα έλαια και τις τιμές που χρειάζεται κάποιο να έχει ωστε να μπορει να περάσει την επιδερμίδα. Το καστορέλαιο απο μόνο του δεν μπορεί λόγο μεγάλης τιμής. Για αυτό και συνδυάζεται σε κάποια αναλογία με άλλα έλαια.
Βάζοντας το σε όλο το μαλλί δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω οσον αφορά την πυκνότητα.... ισως για ενυδάτωση που λες να βοηθάει. Δοκίμασε το για κάποιες μέρες και κρίνε απο μόνη σου για όλα(λάδι είναι στην τελική)
Φαντάζομαι στο λούσιμο υπήρξε μια ταλαιπωρία στην αφαίρεση του ελαίου. Δοκίμασε να βάλεις σαμπουαν στο μαλλί χωρις νερό(ισα ισα στα χερια σου για να περασεις με σαμπουαν ολο το μαλλι) για το πρώτο χέρι. Ξέβγαλμα μετά και ξανά ενα κανονικο λούσιμο. Λογικά με αυτόν τον τρόπο θα δεις λιγότερες τρίχες αν υπήρξε η πιθανοτήτα να τις τραβάς. Καλό βραδυ
 

giocap

Member
δεν μπορει να διαπερασει την επιδερμιδα μονο του.... κάπου κάποτε ενα παλιό μελος είχε ανεβάσει κάποιες πληροφορίες με το ειδικό βάρος από τα έλαια και τις τιμές που χρειάζεται κάποιο να έχει ωστε να μπορει να περάσει την επιδερμίδα. Το καστορέλαιο απο μόνο του δεν μπορεί λόγο μεγάλης τιμής. Για αυτό και συνδυάζεται σε κάποια αναλογία με άλλα έλαια.
Βάζοντας το σε όλο το μαλλί δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω οσον αφορά την πυκνότητα.... ισως για ενυδάτωση που λες να βοηθάει. Δοκίμασε το για κάποιες μέρες και κρίνε απο μόνη σου για όλα(λάδι είναι στην τελική)
Φαντάζομαι στο λούσιμο υπήρξε μια ταλαιπωρία στην αφαίρεση του ελαίου. Δοκίμασε να βάλεις σαμπουαν στο μαλλί χωρις νερό(ισα ισα στα χερια σου για να περασεις με σαμπουαν ολο το μαλλι) για το πρώτο χέρι. Ξέβγαλμα μετά και ξανά ενα κανονικο λούσιμο. Λογικά με αυτόν τον τρόπο θα δεις λιγότερες τρίχες αν υπήρξε η πιθανοτήτα να τις τραβάς. Καλό βραδυ
Τι εννοεις οταν λες μεγαλη τιμη και ειδικο βαρος;Συγνωμη αλλα ειμαι ασχετη με τα ελαια. Αυτο που λες με το σαμπουαν απευθειας στο τριχωτο χωρις νερο,εχω ακουσει οτι δε κανει καλο,ισχυει;Και χωρις να μουσκεψει το κεφαλι και να δημιουργηθει αφρος πως θα λουστω,δε ταλαιπωρουνται πςρισσοτερο ετσι; Και κατι ακομα φιλε μου αν ξερεις. Εγω εχω λιπαρο τριχωτο,μπορω να χρησιμοποιω καστορελαιο και συναφη ελαια η αντεδυκνεται σε λιπαρα μαλλια;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα