Έρευνα για μεταμόσχευση

Nasos13

New Member
Καλησπέρα σε όλους!

Παρακολουθώ το φόρουμ πάρα πολλά χρόνια σποραδικά και ανενεργά αλλα έχω αντλήσει σχεδόν όλες μου τις γνώσεις για τη τριχόπτωση και τις μεταμοσχεύσεις απο εδώ.
Είμαι 33 ετών και έχω σταδιακή τριχόπτωση τα τελευταία 8 χρόνια. Δεν πιστεύω πως η τριχόπτωση εχει σταθεροποιηθεί αλλα σίγουρα κινειται με πολύ αργους ρυθμους. Απο το ιστορικό της οικογένειας, η μεριά του πατέρα μου δε χάνουν ούτε τρίχα (όπως και ο αδερφός μου) ενώ απο τη μεριά της μητέρας μου στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν πολλά σχεδια και Norwood απο 4 μέχρι και 6.
Δεν έχω ακολουθήσει αγωγή για τριχόπτωση τόσα χρόνια διοτι με τη φίνα σκεφτόμουν τις παρενέργειες και με τη μινοξιδίλη ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δε θα το ακολουθούσα με την ευλάβεια που χρειάζεται.

Σκέφτομαι πολύ έντονα το ενδεχόμενο της μεταμόσχευσεις, παίρνοντας θάρρος απο πολλες περιπτώσεις που εχω παρακολουθήσει μέσω του φόρουμ όλα αυτα τα χρόνια και για αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που τις μοιραστηκαν.

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες με την κατασταση για να δώσω μια καλύτερη εικόνα.

Καλώς σας βρήκα και ενεργά λοιπόν.
 

Συνημμένα

  • 2014 August.jpg
    2014 August.jpg
    346.9 KB · Προβολές: 192
  • 2015 April.jpg
    2015 April.jpg
    245.8 KB · Προβολές: 184
  • May 2016 c.jpg
    May 2016 c.jpg
    216.3 KB · Προβολές: 180
  • Top view wet.jpg
    Top view wet.jpg
    566.1 KB · Προβολές: 199
  • top.jpg
    top.jpg
    545.4 KB · Προβολές: 190
  • Donor area.jpg
    Donor area.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 188

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
σχετικά καλή ηλικία (να περιμένεις τουλάχιστον άλλο ένα κύμα σημειακής τριχόπτωσης στα επόμενα χρόνια), καλή δότρια και άρα νομίζω ότι καλώς το σκέφτεσαι, νομίζω επίσης ότι κακώς δεν σκέφτεσαι την παράλληλη χρήση και θεραπείας. Με μια καλή θεραπεία (συμπεριλαμβανομένης της φίνας) θεωρώ ότι μπορείς να έχεις πολύ καλό και μακρόχρονο αποτέλεσμα από μία μμ.
 

Nasos13

New Member
Σε ευχαριστώ πολυ για το feedback. Ειμαι σίγουρος πως θα ερθει και άλλο κύμα όσο περνάνε τα χρόνια και επαναπροσδιορίζονται τα ορμονικα. Η σκεψη μου ειναι για μια πρωτη μεταμοσχευση τωρα στα 2500 περιπου grafts και αφου δω το αποτέλεσμα να προχωρήσω σε μια δεύτερη βάσει της τοτε διαστασης του προβληματος.
Τη θεραπεία τη σκεφτομαι προ- και μετεγχειρητικά για ενίσχυση στην επεμβαση. Στο διαστημα εκεινο θα μπορω να αξιολογησω και την ανταποκριση του οργανισμού μου και να πραξω ανάλογα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε Nasos13 τα 2500 Grafts θεωρώ ότι είναι λίγα για την περίπτωση σου διότι μπορείς προσωρινά να ξεμπερδεύεις με μια μεταμόσχευση τις τάξεως 3000+ grafts.Είσαι πολύ καλή περίπτωση,τα πλαϊνά σου υψηλά & πιστεύω μπορείς να πάρεις ένα πολύ κάλο αποτέλεσμα.
 

Nasos13

New Member
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλες :)

Σίγουρα θα βολευε ενα μπαμ και κατω αλλα ειναι δυσκολο και χρονικα αλλα και οικονομικα.

Πέραν αυτών, η σκέψη μου στο να αποφύγω μεγάλη συνεδρία ειναι για να δώ συντηρητικά τη κατάσταση και τις δότριας απο άποψη τριχοθυλακίων ή λόγων αλλά και την ανταπόκριση στη φύτρωση και στη θεραπεία. Ταυτόχρονα αποφεύγεται και η πιθανότητα για shock loss όσο μπαίνει η εμφύτευση προς τα μέσα.
Θα προτιμούσα η δεύτερη επέμβαση να γίνει επίσης όταν θα έχω και καλύτερη εικόνα για το πώς προχωράει και η τριχόπτωση μου σε βάθος χρόνου.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλες :)

Σίγουρα θα βολευε ενα μπαμ και κατω αλλα ειναι δυσκολο και χρονικα αλλα και οικονομικα.

Πέραν αυτών, η σκέψη μου στο να αποφύγω μεγάλη συνεδρία ειναι για να δώ συντηρητικά τη κατάσταση και τις δότριας απο άποψη τριχοθυλακίων ή λόγων αλλά και την ανταπόκριση στη φύτρωση και στη θεραπεία. Ταυτόχρονα αποφεύγεται και η πιθανότητα για shock loss όσο μπαίνει η εμφύτευση προς τα μέσα.
Θα προτιμούσα η δεύτερη επέμβαση να γίνει επίσης όταν θα έχω και καλύτερη εικόνα για το πώς προχωράει και η τριχόπτωση μου σε βάθος χρόνου.

Σωστο το σκεπτικο σου αν δεν θες να κυνηγησεις υψηλες πυκνοτητες. Με αυτο το πλανο θα διορθωσεις το μπροστα με 2500 μοσχευματα μπαινοντας με ασφάλεια προς τα μεσα. Ετσι θα πετυχεις υψηλη φυτρωση και στο μελλον αν προχωρησει προς τα μεσα και δεν σε ικανοποιει η εικονα σου κανεις αλλη μια για γεμισμα και διορθωσεις.
Με το ιδιο σκεπτικο εχω κανει και εγω μια συνεδρια και εχουν περασει 3,5 χρονια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σε ένα σωστό χέρι-γιατρό γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος shockloss.

Όσο για το οικονομικό,θα έδινα περισσότερο χρόνο στον εαυτό μου,θα διάβαζα καλύτερα το φόρουμ (όπως έκανα και παλαιότερα) θα τα ζύγιζα με παραδείγματα από τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων και θα έμπαινα μια και καλή για μεταμόσχευση.
Στην περίπτωση σου δεν θα το πήγαινα συντηρητικά.
 

Nasos13

New Member
Συμφωνώ πως σε ενα σωστό χέρι μειώνονται δραστικα η πιθανότητες αλλα ποτέ δεν εκμηδενίζονται. Σίγουρα ακόμα είμαι σε φάση αναζήτησης και χαίρομαι που μπορώ να ανταλλάζω απόψεις με άτομα που έχουν περάσει πριν απο χρόνια τη διαδικασία.

Τα περισσότερα περιστατικά σας είχα τη χαρά να τα παρακολουθώ σε πραγματικό χρόνο και είναι απο τους μεγαλύτερους λόγους που το σκέφτομαι για μεταμόσχευση. Ο αριθμος που παρέθεσα ειναι μια αρχική εκτίμηση, προφανώς και θα έχει να κάνει με σχεδιασμό hairline, πυκνότητα και κάλυψη. Η εκτίμηση προς το παρόν ειναι στα τυλά και η συντηρητική προσεγγιση ειναι αφενός για τη διαδικασία της μεταμόσχευσης καθεαυτή, αφετέρου δε γιατι δεν υπάρχει εικόνα για πυκνοτητα της δότριας ή καποια ξεκάθαρη τάση στο που μπορεί να φτασει το Norwood σε βαθος 5ετίας.
 

tasos33

Well-Known Member
Στην παρούσα φάση με την υπάρχουσα αραιωση η καράφλα σου είναι επιλογή(λόγω οικονομικου),??? αν δεν είχες θέμα θα μπορούσε να γίνει απλά ένα κακό ονειρο σε μια καλή κλινική.

Με 4000 graft γίνεσαι ολοκαίνουριος, και σε συνδυασμο με το χρωμα μαλλιών κ δέρματος και αν έχεις κ υψηλό λόγο, αυτό βέβαια στην Ελλάδα δε θα το μάθεις ποτέ προ μμ, θα μπορούσες να κάνεις πλήρη επαναφορα.

Οσον αφορά το σοκ λος μην προβληματιζεσαι, ανάμεσα στη κόκκινη κ πράσινη περιοχή δεν έχει μαλλί κ μεσα στην πρασινη περιοχη εχει τόσα λιγα και αδυναμα που ακομα και τα μισά να παθουν σοκ Λος είναι ασημαντο. IMG_20181024_010504.jpg


Καλησπέρα σε όλους!

Παρακολουθώ το φόρουμ πάρα πολλά χρόνια σποραδικά και ανενεργά αλλα έχω αντλήσει σχεδόν όλες μου τις γνώσεις για τη τριχόπτωση και τις μεταμοσχεύσεις απο εδώ.
Είμαι 33 ετών και έχω σταδιακή τριχόπτωση τα τελευταία 8 χρόνια. Δεν πιστεύω πως η τριχόπτωση εχει σταθεροποιηθεί αλλα σίγουρα κινειται με πολύ αργους ρυθμους. Απο το ιστορικό της οικογένειας, η μεριά του πατέρα μου δε χάνουν ούτε τρίχα (όπως και ο αδερφός μου) ενώ απο τη μεριά της μητέρας μου στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν πολλά σχεδια και Norwood απο 4 μέχρι και 6.
Δεν έχω ακολουθήσει αγωγή για τριχόπτωση τόσα χρόνια διοτι με τη φίνα σκεφτόμουν τις παρενέργειες και με τη μινοξιδίλη ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δε θα το ακολουθούσα με την ευλάβεια που χρειάζεται.

Σκέφτομαι πολύ έντονα το ενδεχόμενο της μεταμόσχευσεις, παίρνοντας θάρρος απο πολλες περιπτώσεις που εχω παρακολουθήσει μέσω του φόρουμ όλα αυτα τα χρόνια και για αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που τις μοιραστηκαν.

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες με την κατασταση για να δώσω μια καλύτερη εικόνα.

Καλώς σας βρήκα και ενεργά λοιπόν.
 

Nasos13

New Member
Καλησπέρα Τασο.

Απο αποτελέσματα που έχω παρατηρήσει, βλέπω πως η απόδοση είναι καλύτερη σε όλες τις κλινικές όταν οι συνεδρίες δεν ειναι τόσο εκτενείς. Ακόμα και να σπάσουν σε δύο ημέρες ώστε να μην επηρεαστεί ο γιατρός και το προσωπικό απο θέμα κούρασης, είναι δυο σημαντικές επεμβάσεις που θα στρεσσάρουν το δέρμα περισσότερο επηρεάζοντας και τη διαδικασία της επούλωσης/ανάρρωσης.

Όπως λες και ο ίδιος, λόγους και πάχος τρίχας ειναι δύσκολο να ξέρεις εκ των προτέρων, οπότε προτιμώ να έχω περισσότερες πληροφορίες πριν τον "τελικό" σχεδιασμό του κεφαλιού. Αν όλες οι συνθήκες ειναι καλές στη πράξη, η δεύτερη μεταμόσχευση θα μπορει να πάει βαθειά στη πράσινη περιοχή που υποδεικνύεις και να γίνει παράλληλα πύκνωση/κατέβασμα hairline/ δουλειά στα τριγωνάκια.

Τέλος, το σημέιο της αραίωσης μπορεί να φουντώσει σημαντικά με χρήση μινοξιδίλης/φιναστερίδης μετά την επέμβαση, που είναι άλλος ένας λόγος που δεν το σκέφτομαι τόσο σε πρώτη φαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Ακόμα και στις ελληνικες κλινικες και συγκεκριμένα στον Βεκρη και στις μεγάλες συνεδριες που κάνει, 4κ +graft, η φυτρωση είναι σε υψηλα επίπεδα, η επουλωση και ο τραυματισμός δεν έχει να κάνει τοσο με τον αριθμο τον graft αλλά με το διαμετρημα εξαγωγής, πχ τι είναι προτιμότερο να αφαιρέσεις 2κ με 1.0 η 3κ με 0.7?.


Ακόμα και να σπάσουν σε δύο ημέρες ώστε να μην επηρεαστεί ο γιατρός και το προσωπικό απο θέμα κούρασης, είναι δυο σημαντικές επεμβάσεις που θα στρεσσάρουν το δέρμα περισσότερο επηρεάζοντας και τη διαδικασία της επούλωσης/ανάρρωσης.

Ποιες είναι οι περισσότερες και οι πιο σημαντικές πληροφορίες που θες να αποκτήσεις ώστε να να κάνεις τον τελικό σχεδιασμό και το πλάνο που για το μέλλον? Υπάρχουν πιο σημαντικες απο τα διαθεσιμα graft, τον λόγο και το πάχος? Εφόσον δεν θα σου πουν αυτά ποια ποιες άλλες πληροφορίες περιμένεις?


Όπως λες και ο ίδιος, λόγους και πάχος τρίχας ειναι δύσκολο να ξέρεις εκ των προτέρων, οπότε προτιμώ να έχω περισσότερες πληροφορίες πριν τον "τελικό" σχεδιασμό του κεφαλιού.
 

Nasos13

New Member
Ναι δε το διατυπωσα καλα. Σκεφτομαι οτι αυτες τις πληροφορίες μπορεις να τις αποκομισεις στη πρώτη συνεδρίαση και να τις χρησιμοποιήσεις για τη δεύτερη.
Αυτο εννοουσα με το "τελικο" σχεδιασμο, κοιτωντας πως εχει εξελιχθει και η μεταμοσχευση αλλα και τριχοπτωση.
 

tasos33

Well-Known Member
Στην θεση σου θα ξεκινουσα μινοξ Συντηρητικά για αποφυγή η περιορισμο τυχον παρενεργειων, στην περιοχή του μπλε κύκλου πιστεύω θα αποδώσει τόσο ωστε να μην χρειάζεται μμ, στον μαύρο κύκλο θα έριχνα όσα χρειάζονται για να ξεμπέρδευω, Hairline α κ λίγο Β, tembles θα τα άφηνα για οικονομία χρημάτων και graft. Με το μπροστά φτιαγμένο τις υψηλές γέφυρες το ανάλογο μήκος και χτένισμα και την μινοξ για τα επόμενα χρόνια θα είσαι ξενοιαστος και η μπλε περιοχή θα ειναι αόρατη. IMG_20181024_095144.jpg
 
Μπλουζα