To μίνοξ or not??

Iakovoas

Member
Καλημέρα, ομάδα. Θα ήθελα τις απόψεις σας για δύο ερωτήματα που έχω σχετικά με την χρήση μίνοξ μετά από μεταμόσχευση.

1ον) Προστατεύει καθόλου από το shock loss? (Η πιο σημαντική ερώτηση για εμένα)
2ον) θα βοηθήσει ουσιαστικά στο αποτέλεσμα ή απλά θα επιταχύνει ένα τσικ τη διαδικασία λόγω του ότι θα κάνει γρηγορότερο τον κύκλο πτώσης-επανέκφυσης;

Ρωτάω καθώς η έρευνα που έκανα είναι κομματάκι inconclusive. Κάποιοι γιατροί λένε οπωσδήποτε ναι στη χρήση της και κάποιοι τη θεωρούν αδιάφορη

Σας ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλημέρα, ομάδα. Θα ήθελα τις απόψεις σας για δύο ερωτήματα που έχω σχετικά με την χρήση μίνοξ μετά από μεταμόσχευση.

1ον) Προστατεύει καθόλου από το shock loss? (Η πιο σημαντική ερώτηση για εμένα)
2ον) θα βοηθήσει ουσιαστικά στο αποτέλεσμα ή απλά θα επιταχύνει ένα τσικ τη διαδικασία λόγω του ότι θα κάνει γρηγορότερο τον κύκλο πτώσης-επανέκφυσης;

Ρωτάω καθώς η έρευνα που έκανα είναι κομματάκι inconclusive. Κάποιοι γιατροί λένε οπωσδήποτε ναι στη χρήση της και κάποιοι τη θεωρούν αδιάφορη

Σας ευχαριστώ!
Στο δεύτερο ερώτημα απάντησες κ μόνος σου στην ερώτηση που έκανες ....απλά επιταχύνεις την φάση όλη ( αν κ για μένα κ αυτό είναι υπό αμφισβήτηση...) Ε στο πρώτο ερώτημα θα σου πουν οι ψαγμενοι του φόρουμ αν κ νομίζω ότι θα σου πουν ότι μόνο η φίνα σε προστατεύει απ' αυτό ....
 

aeratos28

Just aeratos
Η μινοξιδιλη μόνη της δεν κάνει ουσιαστικά σχεδόν τπτ..στο αποτέλεσμα καμία βοήθεια δεν σου δινει..αν θες να προστατευτείς από σοκλος ,καταρχήν θα πρέπει να πας σε ΠΟΛΥ καλά χέρια..το να μπει κάποιος γιατρός ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και να κάνει εμφύτευση δεν είναι απλό πράγμα..ενδυνάμωση δοτριας ληπτριας κάνει μόνο η φιναστεριδη και για να έχεις προστασία θα πρέπει για τουλάχιστον ένα χρόνο πριν και μετά την επέμβαση να την χρησιμοποιείς.ολα τα άλλα νεροπιστολα αδερφέ ..
 

Iakovoas

Member
Η μινοξιδιλη μόνη της δεν κάνει ουσιαστικά σχεδόν τπτ..στο αποτέλεσμα καμία βοήθεια δεν σου δινει..αν θες να προστατευτείς από σοκλος ,καταρχήν θα πρέπει να πας σε ΠΟΛΥ καλά χέρια..το να μπει κάποιος γιατρός ανάμεσα σε μαμά μαλλιά και να κάνει εμφύτευση δεν είναι απλό πράγμα..ενδυνάμωση δοτριας ληπτριας κάνει μόνο η φιναστεριδη και για να έχεις προστασία θα πρέπει για τουλάχιστον ένα χρόνο πριν και μετά την επέμβαση να την χρησιμοποιείς.ολα τα άλλα νεροπιστολα αδερφέ ..

Ολοκληρωμένη απάντηση. Θα την παραβλέψω, λοιπόν (τη χρήση minox). Με ενδιέφερε μόνο αν κάνει κάτι για το shock loss και τίποτε παραπάνω. Επίσης, συμφωνώ 100% για τα χέρια. Ας ελπίσουμε ότι, αν υποφέρω από κάτι τέτοιο, θα υπάρξει επανέκφυση των τριχών. Μάλλον στα κέντρα συστήνουν τη μινοξ ώστε να ύπαρξη ταχύτερη φύτρωση-πάχυνση και να φαίνεται το αποτέλεσμα εντυπωσιακότερο γρηγορότερα.

Σ'ευχαριστώ, αεράτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Iakovoas

Member
Στο δεύτερο ερώτημα απάντησες κ μόνος σου στην ερώτηση που έκανες ....απλά επιταχύνεις την φάση όλη ( αν κ για μένα κ αυτό είναι υπό αμφισβήτηση...) Ε στο πρώτο ερώτημα θα σου πουν οι ψαγμενοι του φόρουμ αν κ νομίζω ότι θα σου πουν ότι μόνο η φίνα σε προστατεύει απ' αυτό ....


Ευχαριστώ, Γιώργο. Κι εγώ έτσι νομίζω. Ταυτίζονται οι απόψεις μας.
 

makis25

Well-Known Member
υπαρχει μελετη , αρκετα παλια πλεον , νομιζω σχεδον απο 15ετια , που δειχνει πως η χρηση μινοξ λιγο πριν , και αμεσως μετα ( μεσα σε λιγες μερες) τη μεταμοσχευση , κανει σε αρκετα μεγαλο ποσοστο χρηστες να γλυτωσουν το πρωτο shed των μεταμοσχευμενων και οντως να γλυτωσουν μεχρι και καποιους μηνες αναμονης για να ξαναβγουν τα μεταμοσχευμενα . Οντως δηλαδη επιταχυνει μια μεταμοσχευση . Αν οχι για αλλο λογο, εγω παλι σιγουρα θα χρησιμοποιουσα μινοξ σε μεταμοσχευση για να παρω γρηγοροτερα το αποτελεσμα. Αν μπορεις να γλυτωσεις εστω και 2 μηνες αναμονης με 20-30 ευρω γιατι να μη το κανεις
 

Iakovoas

Member
υπαρχει μελετη , αρκετα παλια πλεον , νομιζω σχεδον απο 15ετια , που δειχνει πως η χρηση μινοξ λιγο πριν , και αμεσως μετα ( μεσα σε λιγες μερες) τη μεταμοσχευση , κανει σε αρκετα μεγαλο ποσοστο χρηστες να γλυτωσουν το πρωτο shed των μεταμοσχευμενων και οντως να γλυτωσουν μεχρι και καποιους μηνες αναμονης για να ξαναβγουν τα μεταμοσχευμενα . Οντως δηλαδη επιταχυνει μια μεταμοσχευση . Αν οχι για αλλο λογο, εγω παλι σιγουρα θα χρησιμοποιουσα μινοξ σε μεταμοσχευση για να παρω γρηγοροτερα το αποτελεσμα. Αν μπορεις να γλυτωσεις εστω και 2 μηνες αναμονης με 20-30 ευρω γιατι να μη το κανεις

Την έχω διαβάσει κι εγώ, όμως ήταν αρκετά παλιά. Μοιάζει πως μόνο η φίνα - και αυτή σε συνδυασμό ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την μεταμόσχευση - μπορεί να εμποδίσει αποτελεσματικά το shock loss.

Προσωπικά, αν ήταν να κερδίσω μόνο 2-3 μήνες γρηγορότερης επανέκφυσης δεν θα χρησιμοποιούσα μίνοξ. Μόνο και μόνο για τη ρουτίνα, την πιθανή φαγούρα κλπ κλπ. Με ενδιέφερε μόνο αν θα με προστατευε από το shock loss.

Ακόμα και για αυτό, βέβαια, το shock loss, δεν έχω καταλάβει. Ξαναβγαίνουν οι τρίχες που χάνεις κάποια στιγμή στο μέλλον, οπότε κάνεις υπομονή, ή τις χάνεις για τα καλά;

Σε ευχαριστώ πολύ, Μάκη!
 

makis25

Well-Known Member
ρουλετα . Εξαρταται απο το τραυμα . Αλλες θα ξαναβγουν σα να μη τρεχει τιποτα αλλες επαθαν ζημια τοση που τις κανουμε μνημοσυνα
 
  • Like
Reactions: tol

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλημέρα, ομάδα. Θα ήθελα τις απόψεις σας για δύο ερωτήματα που έχω σχετικά με την χρήση μίνοξ μετά από μεταμόσχευση.

1ον) Προστατεύει καθόλου από το shock loss? (Η πιο σημαντική ερώτηση για εμένα)
2ον) θα βοηθήσει ουσιαστικά στο αποτέλεσμα ή απλά θα επιταχύνει ένα τσικ τη διαδικασία λόγω του ότι θα κάνει γρηγορότερο τον κύκλο πτώσης-επανέκφυσης;

Ρωτάω καθώς η έρευνα που έκανα είναι κομματάκι inconclusive. Κάποιοι γιατροί λένε οπωσδήποτε ναι στη χρήση της και κάποιοι τη θεωρούν αδιάφορη

Σας ευχαριστώ!
Θα σου προτεινα φιλε να αγορασεις το λειζερ του δρ Αναστασακη...οχι απ τον ιδιο αλλα απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα του εξωτερικου!
Η μινοξ προκαλει παρενεργειες ενω αυτο οχι!
Εφαρμογη 7λεπτη επι καθημερινης βασεως!
Βεβαια εσυ αποφασιζεις ποια αγωγη θα ακολουθησεις!
Ο γιατρος διαβαζει το φορουμ αλλα επελεξε την αποχη παρα τη συμμετοχη (δικια του τακτικη "νεα")
 

Iakovoas

Member
Θα σου προτεινα φιλε να αγορασεις το λειζερ του δρ Αναστασακη...οχι απ τον ιδιο αλλα απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα του εξωτερικου!
Η μινοξ προκαλει παρενεργειες ενω αυτο οχι!
Εφαρμογη 7λεπτη επι καθημερινης βασεως!
Βεβαια εσυ αποφασιζεις ποια αγωγη θα ακολουθησεις!
Ο γιατρος διαβαζει το φορουμ αλλα επελεξε την αποχη παρα τη συμμετοχη (δικια του τακτικη "νεα")


Καλησπέρα, Χριστόφορε. Καταρχάς, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά δεύτερον, ας μην κάνουμε και αυτό το νήμα για τις σχέσεις μεταξύ του κυρίου Αναστασάκη και των υπολοίπων μελών. Κάπου καταντάει εμμονικό. Καλό μεσημέρι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
υπαρχει μελετη , αρκετα παλια πλεον , νομιζω σχεδον απο 15ετια , που δειχνει πως η χρηση μινοξ λιγο πριν , και αμεσως μετα ( μεσα σε λιγες μερες) τη μεταμοσχευση , κανει σε αρκετα μεγαλο ποσοστο χρηστες να γλυτωσουν το πρωτο shed των μεταμοσχευμενων και οντως να γλυτωσουν μεχρι και καποιους μηνες αναμονης για να ξαναβγουν τα μεταμοσχευμενα . Οντως δηλαδη επιταχυνει μια μεταμοσχευση . Αν οχι για αλλο λογο, εγω παλι σιγουρα θα χρησιμοποιουσα μινοξ σε μεταμοσχευση για να παρω γρηγοροτερα το αποτελεσμα. Αν μπορεις να γλυτωσεις εστω και 2 μηνες αναμονης με 20-30 ευρω γιατι να μη το κανεις
Το λίγο πριν είναι απαγορευτικό....δεν θέλουμε αιμάτωση στο κεφάλι .....για 10 μέρες πριν την μμ πρέπει να Σάι καθαρός γνκ από χάπια κ τέτοια προϊόντα
 
Μπλουζα