spearmint tea ως αντιανδρογονο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

temponeras

New Member
καλησπερα σας, σε κατι ερευνες εδειξαν πως το spearmint tea εχει την ιδιοτητα να 'μπλοκαρει' τα ανδρογονα χωρις να μειωνει την παραγωγη τους. Σκευτικα μηπως θα μπορουσε να φανει χρησιμο σε εμας τους ανδρες που εχουμε τριχοπτωση απο την dht.
Δεν γνωριζω αν εχει γινει ξανα συζητηση πανω σ'αυτο αλλα ως ωρας δεν εχω διαβασει τπτ εδω μεσα.

Επισης το δοκιμασαν σε γυναικες με παραπανω τεστοστερονη για την υπερτριχοφυια του σωματος και ειχαν θετικα αποτελεσματα μεσα σε λιγες μερες και καπου εχω διαβασει πως η παραγωγη της dht καθοριζει την ποσοτητα των τριχων του σωματος στον ανθρωπο.
Επαναλαμβανω ειναι μια απλη σκεψη που εκανα εφοσον η dht παραγεται απτην τεστοστερονη που ειναι το κυριοτερο ανδρογονο στον αντρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: spearmint tea ως αντιανδρογονο

Υπάρχει μια αναφορά σε μια Τούρκικη έρευνα. Μερικά quotes:
Current treatment usually involves drugs to reduce the levels of androgen in the body but the researchers say drinking the spearmint tea twice a day, reduces the levels of male sex hormones, and could offer a good natural alternative therapy.

According to the researchers, extracts of spearmint plant had been reported to reduce libido in men in a town called Isparta in southwest Turkey, possibly due to reduced androgen hormone levels.

The researchers found a significant decrease in the levels of testosterone in the blood and an increase in several female hormones including the follicle-stimulating hormone.

Μπορεί να είναι καλό για γυναίκες, αλλά για άντρες δεν νομίζω...
 

temponeras

New Member
Απ: spearmint tea ως αντιανδρογονο

α μαλιστα! ναι ακη μιλαμε για την ιδια ερευνα νομιζω. Σπυρο το αρθρο δεν θυμαμε που το ειχα διαβασει αλλα ηταν ενα blog πιστευω και μαλιστα πουλαγε και διαφορα αυτος δλδ καπως υποπτο. Τεσπα ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα