Solarium UV light και προστασια μαλλιων

NikosLmp

Member
Καλησπερα, σκεφτομαι να κανω σολαριουμ στο σωμα τωρα που ειναι καλοκαιρι. Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι επειδη εχω Ανδρογενετικη αλωπεκια και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα και ειμαι 24, αν προκεται να κανει ζημια το uv light στα μαλλια.

Η ερωτηση μου ειναι, ξερει κανεις αν βαλω κατι σαν αυτα εδω για να καλυψω εντελως το μαλλι και το κεφαλι , υπαρχει και παλι κινδυνος να περασει ενα ποσοστο uv light στο scalp και στα μαλλια και να κανει κακο? η αν βαλω κατι τετοιο θα μπλοκαριστει εντελως η ακτινοβολια UV?

Δηλαδη απλα με κατι σαν αυτο θα περιοριστει η ζημια στα μαλλια η θα εκμηδενιστει?

Ευχαριστω πολυ΄.

1653912438451.png

1653912447090.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε να σαι καλα σκεφτηκα την ιδεα να μπεις στο σολαριουμ με κασκα χαχαχα, παιζει να γινεις και Viral!!! (χωρις παρεξηγηση :D)

Στην ουσια το πρωτο ειναι μια χαρα για το σολαριουμ και την προστασια μαλλιων. Υποθετω θα εχουν και εκει που θα κανεις κατι αντιστοιχο.
Η Κασκα(δεν ξερω αν διαθετεις ηδη μια) ειναι ανοιχτη απο πανω, συνεπως μεγαλο μερος του μαλλιου θα ειναι εκτεθειμενο. δηλαδη καλυτερα φορα κρανος.
 

spyneft

New Member
Γενικά δεν νομίζω να δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα μαλλιά αλλά εγώ καλού κακού όταν έκανα διπλωσα μια πετσέτα και την ακούμπησα απλά πάνω στο κεφάλι μου.
Ότι και να βάλεις αν δεν είναι διάφανο δεν παίζει να περάσει το UV απλά πρόσεξε μην καλύψεις και το μέτωπο πχ γιατί μετά όταν θα μαυρίσεις θα φαίνεται περίεργα
 

NikosLmp

Member
ευχαριστω, να ρωτησω κατι επειδη θελω αν ειμαι 100% σιγουρος.

1.ακομη και κρανος να βαλω πχ, τοτε ο κινδυνος ειναι 0% να γινει κακο στην τριχα,σκαλπ κλπ? η ο κινδυυνος δεν εκμηδενιζετι και απλα μειωνεται σε ποσοστο? δηλδη μπλοκαρετε 100% το uv?
2.και γνικα καλυτερα ιναι να βαλω κρανος μηχανης πχ η σκουφακι για καλυτερο μπλοκαρισμα? υποθετω κρανος?
 

spyneft

New Member
ευχαριστω, να ρωτησω κατι επειδη θελω αν ειμαι 100% σιγουρος.

1.ακομη και κρανος να βαλω πχ, τοτε ο κινδυνος ειναι 0% να γινει κακο στην τριχα,σκαλπ κλπ? η ο κινδυυνος δεν εκμηδενιζετι και απλα μειωνεται σε ποσοστο? δηλδη μπλοκαρετε 100% το uv?
2.και γνικα καλυτερα ιναι να βαλω κρανος μηχανης πχ η σκουφακι για καλυτερο μπλοκαρισμα? υποθετω κρανος?
Αδερφέ μην κάνεις καν καλύτερα! Οτιδήποτε και να βάλεις εκεί μέσα θα σκάσεις περισσότερο κακό θα κάνεις παρά καλό επίσης θα μαυρίσεις στο σώμα και όχι στο κεφάλι
 

Kostas97

Well-Known Member
ευχαριστω, να ρωτησω κατι επειδη θελω αν ειμαι 100% σιγουρος.

1.ακομη και κρανος να βαλω πχ, τοτε ο κινδυνος ειναι 0% να γινει κακο στην τριχα,σκαλπ κλπ? η ο κινδυυνος δεν εκμηδενιζετι και απλα μειωνεται σε ποσοστο? δηλδη μπλοκαρετε 100% το uv?
2.και γνικα καλυτερα ιναι να βαλω κρανος μηχανης πχ η σκουφακι για καλυτερο μπλοκαρισμα? υποθετω κρανος?
Δεν νομιζω οτι εχεις να αγχωνεσαι τοσο, απο τη στιγμη που βαλεις πετσετα ή ο,τιδηποτε εισαι καλυμμενος.
Η uv ακτινοβολια του ηλιου οταν φοραμε ρουχα δε μας προκαλει εγκαυμα.. Αρα μια πετσετα και εισαι Οκ.
 

Aldo

Well-Known Member
ευχαριστω, να ρωτησω κατι επειδη θελω αν ειμαι 100% σιγουρος.

1.ακομη και κρανος να βαλω πχ, τοτε ο κινδυνος ειναι 0% να γινει κακο στην τριχα,σκαλπ κλπ? η ο κινδυυνος δεν εκμηδενιζετι και απλα μειωνεται σε ποσοστο? δηλδη μπλοκαρετε 100% το uv?
2.και γνικα καλυτερα ιναι να βαλω κρανος μηχανης πχ η σκουφακι για καλυτερο μπλοκαρισμα? υποθετω κρανος?

πάρε ceramic coating περνά το στο μαλλι και άσε τους άλλους να ψάχνονται .

Not!

Φιλε πήγαινε στο κέντρο και θα ξέρουν να σου πουν εκτός και αν πας σε κανα νυχαδικο που κάνει και σολάριουμ.
 

dlazaros

Well-Known Member

ntinzerv

Member
@NikosLmp Δεν χρειάζεται να καταφεύγεις σε τέτοιες λύσεις. Αντηλιακό με φίλτρο προστασίας UV και το βάζεις στα μαλλιά πριν και είσαι κομπλέ. Κάτι τέτοιο που δεν θέλει και ξέβγαλμα μετά: https://www.skroutz.gr/s/34279054/Korres-Red-Vine-Αντηλιακό-Μαλλιών-Spray-150ml.html#description
Λάζαρε χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο προϊόν ή τυχαία το ανέβασες; Ρωτάω γιατί δουλεύω σε φυτώριο και έχει αρκετό ήλιο...Αυτό που θα ήθελα βασικά να μάθω είναι, αν λαδώνει;
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο προϊόν ή τυχαία το ανέβασες; Ρωτάω γιατί δουλεύω σε φυτώριο και έχει αρκετό ήλιο...Αυτό που θα ήθελα βασικά να μάθω είναι, αν λαδώνει;
Όχι φίλε, τυχαία το έβαλα. Εγώ όπως βάζω το αντηλιακό στο πρόσωπο (το ίδιο του κορρέ με το κόκκινο σταφύλι για τις πανάδες) κάνω στο τελείωμα τα μαλλιά και είμαι κομπλέ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω πιστευω οτι μπορει να εχει και επανέκφυση των μαλλιων με το σολαριουμ ισως ξυπνησει καποιος μηχανισμος.
 
Μπλουζα