Robotic Hair Transplantation

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dontwannabald

New Member
Είναι παλιό άρθρο, αλλά το παραθέτω σε περίπτωση που δεν έχει ήδη αναφερθεί. Προσωπικά για μένα είναι το μέλλον της εμφύτευσης. Scan τής δότριας περιοχής, επεξεργασία σε 3D Matrix και μετά, ισάριθμη κατανομή τριχοθυλακίων στην προς εμφύτευση περιοχή του κεφαλιού. Για μένα προσωπικά δίνει μία νέα πνοή "assembly line" κλινικών, που θα δέχονται τους πελάτες, θα τους στοιχίζουν στην σειρά και θα περνάνε όλοι κάτω από το robot που θα τούς εμφυτεύει τις τρίχες. Μην σας πω ότι ακόμη και η γραμματέας θα είναι robot.. Μιλάμε για πολύ William Gibson καταστάσεις 8)

http://gizmodo.com/390710/robot-surgeon-performs-hair-transplants-less-pain-for-baldies-claims-maker


ps. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι την περίπτωση που το robot θα "κρασάρει", ενώ περνάει τις τρίχες και μου διαλύσει το κρανίο ::)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Robotic Hair Transplantation

Robotic Hair Transplantation ... Γιατί όποτε βλέπω βαρύγδουπους τίτλους έχω την αίσθηση ότι με κοροϊδεύουν ;;;;
 

aprilianos

New Member
Απ: Robotic Hair Transplantation

Δεν εχουν καταλαβει προς τα που πρεπει να παει η προοδος σε αυτον τον τομεα φαινετε οι κατασκευαστες :D :D :D
χαμενα λεφτα και χρονος για αχρηστο ρομποτ..
Πρωτα "νεες" τριχες με cloning και μετα ρομποτ να τις τοποθετει...
 

dontwannabald

New Member
Απ: Robotic Hair Transplantation

Θεωρώ πώς η τεχνολογία πάντοτε συμβαδίζει με την επιστήμη. Ας μην αρχίσουμε να αριθμούμε πόσες εφαρμογές έχει η ρομποτική ήδη στην σύγχρονη χειρουργική επιστήμη. Δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, αλλά σίγουρα ως λάτρης και γνώστης της τεχνολογίας, μπορώ να εκτιμήσω πως ακόμη και μία τέτοια προοπτική μπορεί να αποτελέσει μία λύση στο μέλλον τής μεταμόσχευσης, έστω και σε πειραματικό αριθμό και είμαι χαρούμενος που μία τέτοια μέθοδος υπάρχει έστω και σαν πρωτοβουλία. Τουλάχιστον η τεχνολογία και η επιστήμη έχουν έναν κανόνα. Εάν δεν πηγαίνεις μπροστά, τότε κάνεις βήματα προς τα πίσω.. 8)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα