RETROGRADE ALOPECIA και πως αντιμετωπίζεται χειρουργικά part 2

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εικαονα του ασθενούς αμέσως μετα το κούρεμα της δοτριας για μετρησεις

https://youtu.be/ibAm49vU97I

Screenshot 2021-12-16 at 17-15-12 Hairlossgr forum - Ουλή.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εικόνα 2ης ημέρας
Συγκομιδή FUE head 817 (2.5)

Τελικό συνολο:
FUT 1976 (2.26)
FUE beard 972 (1.3)
FUE head 817 (2.5)

Total 3765 FUs
DSC09255.JPG
DSC09256.JPG
DSC09258.JPG
DSC09259.JPG
DSC09260.JPG
DSC09261.JPG
DSC09262.JPG
(7740 τριχες)
 

Gianney

Well-Known Member
Τα γένια συνήθως έχουν λογο 1,έδω βλέπουμε > 1 που σαφώς είναι κέρδος όσο μπορεί να ναι
 

tol

Well-Known Member
Μια απορια...

Χωρις να εχω ιατρικες γνωσεις, χωρις να εχω πτυχιο ιατρικης (οπως επανειλημμενα διατυμπανιζει ο κ. Αναστασακης)...με γνωμονα την απλη λογικη και την όποια εμπειρια διαθετουμε στον τομεα των μεταμοσχευσεων...

Ειναι ή δεν ειναι επισφαλη τα grafts που εξηχθησαν με FUE;

Screenshot_20211216-232139.png


Οπως παρατηρουμε ξεκαθαρα, ολα τα grafts με τη μεθοδο FUE εχουν παρθει ΠΑΝΩ απο την τομη FUT.

Με αλλα λογια στις παρυφες του crown.

Ο πελατης ειναι νεαρος σε ηλικια. Δεν ειναι πολυ πιθανο να κατεβει ακομη πιο χαμηλα το crown στο μελλον;

Ποιος διασφαλιζει τη μονιμοτητα/διαχρονικοτητα των συγκεκριμενων grafts;

Γιατι δεν παρθηκαν απο πιο χαμηλα; Για παραδειγμα κατω απο την παλια τομη FUT, ωστε να ειναι πιο ασφαλη;


Εξηγησε στον πελατη ο κ. Αναστασακης οτι τα συγκεκριμενα grafts δεν ειναι ασφαλη; Του εξηγησε οτι υπαρχουν πιθανοτητες να χαθουν στο μελλον;

Και αν εγινε αυτο, ο πελατης το δεχθηκε; Δεχθηκε να πληρωσει ενα σωρο λεφτα για κατι που κανείς δεν μπορει να του εγγυηθει οτι θα ειναι μονιμο;

Αν λαβουμε υποψη και τη σχετικα χαμηλη βιωσιμοτητα των grafts απο τα γενια, μηπως το ολο εγχειρημα μοιαζει με χτισιμο παλατιων στην αμμο;

Θα ειμαι ευγνωμων, αν απαντηθουν οι αποριες μου.
 

Panos1982

Well-Known Member
Tol , το αν ειναι ασφαλη ή οχι μπορει να εξακριβωθει με μια εξεταση για παρουσια ή οχι miniaturization hair με 50 / 100x lenses.
Αυτο δεν ειναι τοσο το θεμα.....
Απορω που δεν μιλας για τις οπες....
Μοιαζουν σαν να εγιναν με τρυπάνι στα ματια μου, δλδ απορω...
Εχω ξαναμιλησει για τα μεγαλου μεγεθους εργαλεία που χρησιμοποιεί η κλινικη κ στην εξαγωγη κ στην εισαγωγη αλλα καποιοι περιμενουν να δουν πυκνοτητες 50g+ με 19g gauges...anyway

Δες απο κατω μια φωτο με οπες δικες μ απο asmed με 0.7μμ punch (εξαγωγη περιμετρικα της ουλης μου - που εγινε κ smp)

Screenshot_20211217-043237_Chrome.jpg


Δες απο κατω οπες του ασθενη εδω...(1μμ σιγουρα εικαζω)

Screenshot_20211217-041139_Chrome.jpg


Τραγικη η κατασταση στα ματια μ,
Το επιπεδο στην 1η ειναι σαν να βλεπεις ματς bayern vs city
Και στην 2η δοξα δραμας vs αετος κρυονεριου.

Το χειροτερο ολων ομως ειναι αλλο,
Στην φωτο απο κατω

Screenshot_20211217-043825_Chrome.jpg


Περαν των μεγαλων οπών που με προβληματιζουν για sockloss ,
Εχει γινει εξαγωγη στον κυκλο που δειχνω ακριβως επανω απ την παλια ουλη,
Σε ενα σημειο που ανοιγει περισσοτερο απ ολα η ουλη επειδη εκει τεντωνει πολυ το δερμα κ ειναι πιο φαρδια, κ πάρθηκαν πολυτιμα θυλακια που προσδιδαν καλυψη εκει στην ουλη.
Μια ουλη που δεν εχει καν γινει με trichophytic closure.
Μπορει να ειναι 15- 20ετιας.

Απουσία trichophytic closure , σε μια ηδη φαρδιά ουλη αφαιρεθηκαν κι αλλα θυλακια από πάνω της που παρειχαν την οποια καλυψη, με μεγάλο punch που υποπτευει επιπλεον sockloss ανυπομονώ να δω τι μηκος μαλλιου θα πρεπει να αφηνει ο ασθενης για να την καλυψει στο μελλον......
Αλλος ενα jacksmith γεννιεται απ την κλινική....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Tol , το αν ειναι ασφαλη ή οχι μπορει να εξακριβωθει με μια εξεταση για παρουσια ή οχι miniaturization hair με 50 / 100x lenses.
Αυτο δεν ειναι τοσο το θεμα.....
Απορω που δεν μιλας για τις οπες....
Μοιαζουν σαν να εγιναν με τρυπάνι στα ματια μου, δλδ απορω...
Εχω ξαναμιλησει για τα μεγαλου μεγεθους εργαλεία που χρησιμοποιεί η κλινικη κ στην εξαγωγη κ στην εισαγωγη αλλα καποιοι περιμενουν να δουν πυκνοτητες 50g+ με 19g gauges...anyway

Δες απο κατω μια φωτο με οπες δικες μ απο asmed με 0.7μμ punch (εξαγωγη περιμετρικα της ουλης μου - που εγινε κ smp)

Προβολή συνημμένου 43295

Δες απο κατω οπες του ασθενη εδω...(1μμ σιγουρα εικαζω)

Προβολή συνημμένου 43296

Τραγικη η κατασταση στα ματια μ,
Το επιπεδο στην 1η ειναι σαν να βλεπεις ματς bayern vs city
Και στην 2η δοξα δραμας vs αετος κρυονεριου.

Το χειροτερο ολων ομως ειναι αλλο,
Στην φωτο απο κατω

Προβολή συνημμένου 43297

Περαν των μεγαλων οπών που με προβληματιζουν για sockloss ,
Εχει γινει εξαγωγη στον κυκλο που δειχνω ακριβως επανω απ την παλια ουλη,
Σε ενα σημειο που ανοιγει περισσοτερο απ ολα η ουλη επειδη εκει τεντωνει πολυ το δερμα κ ειναι πιο φαρδια, κ πάρθηκαν πολυτιμα θυλακια που προσδιδαν καλυψη εκει στην ουλη.
Μια ουλη που δεν εχει καν γινει με trichophytic closure.
Μπορει να ειναι 15- 20ετιας.

Απουσία trichophytic closure , σε μια ηδη φαρδιά ουλη αφαιρεθηκαν κι αλλα θυλακια από πάνω της που παρειχαν την οποια καλυψη, με μεγάλο punch που υποπτευει επιπλεον sockloss ανυπομονώ να δω τι μηκος μαλλιου θα πρεπει να αφηνει ο ασθενης για να την καλυψει στο μελλον......
Αλλος ενα jacksmith γεννιεται απ την κλινική....

Ενδιαφερουσες παρατηρησεις (τυπικα τοξικό ύφος εισαγγελεά φυσικα :) )
Το εργαλειο που χρησιμοποιέιται σε μια ηδη εκτενως ουλοποιημενη δοτρια ειναι με σκοπό την ελαχιστοποιηση του transection πασει θυσία και την αυξηση του λογου. Αυτο φαινεται και στο λογο που έδωσαν τα FUE μοσχευματα σε σχεση με το FUT.
Τωρα, το τι θα γινει στην περιοχή εγω το γνωριζω καλύτερα μιας και έχω επιδιορθώσει εκατονταδες περιστατικα.
Το υπονοούμενο για το άλλο μελος δεν το καταλαβαι΄νω
Αποδειχθηκε πως έιχε εξαιρετική φυτρωση (>90% συμφωνα με το @CVIAL που σας απαντησε με δεδομενα) και εξηγησα πως προεκυψαν οι κακες ουλες στην μαστοειδη περιοχή και πως επιδιορθωνονται.
Ο συγκεκριμενος ασθενής προτιμα το ρισκο οποιασδηποτε επιπλεον ουλής από το παραμείνει όπως ηταν.
Ειναι μορφωμενος και λογικός άνθρωπος και αντιλαμβανεται την έννοια του trade-off.

Ειναι κριμα να μπαινετε σε ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ νηματα απλα για να ριξετε λάσπη, που δηθεν την μεταμοφιεζετε ως...κριτική.
Αφηστε να διαβασουν οσοι ενδιαφερονται και ασχοληθείτε με άλλα νηματα.
Θα ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ οχι άλλες "κριτικες" απο ειδημονες, το νημα αυτο ειναι ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ.
Μπορειτε να ανοιξτε δικα ΣΑΣ επιμορφωτικα νηματα με περιστατικά ΣΑΣ και να κανετε οτι θελετε.
 

jersey

Well-Known Member
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που στο συγκεκριμένο νήμα γίνεται αναφορά στο πως αντιμετωπίζεται η Retrograde Alopecia χειρουργικά, την στιγμή που σε ασθενή του ο γιατρός του είπε ότι δεν είδε να πάσχει από Retrograde Alopecia, συγκεκριμένα στον Jacksmith, ενώ στην πραγματικότητα πάσχει από Retrograde o Jacksmith κάτι το οποίο τόνισε τόσο o CVIAL όσο και ο Dr Bisanga που του επιβεβαίωσε ότι πάσχει από retro όταν πήγε να τον δει από κοντά.
 

Gianney

Well-Known Member
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που στο συγκεκριμένο νήμα γίνεται αναφορά στο πως αντιμετωπίζεται η Retrograde Alopecia χειρουργικά, την στιγμή που σε ασθενή του ο γιατρός του είπε ότι δεν είδε να πάσχει από Retrograde Alopecia, συγκεκριμένα στον Jacksmith, ενώ στην πραγματικότητα πάσχει από Retrograde o Jacksmith κάτι το οποίο τόνισε τόσο o CVIAL από φωτογραφίες όσο και ο Dr Bisanga όταν πήγε να τον δει από κοντά.
Χμμ καλό είναι να μας απαντήσει ο γιατρός.Νομιζω λέει σε ένα βίντεο του ότι δεν υπάρχει λίγο μέτριο η πολύ retro.Η έχεις η δεν έχεις κάτι τέτοιο νομίζω
 

jersey

Well-Known Member
Χμμ καλό είναι να μας απαντήσει ο γιατρός.Νομιζω λέει σε ένα βίντεο του ότι δεν υπάρχει λίγο μέτριο η πολύ retro.Η έχεις η δεν έχεις κάτι τέτοιο νομίζω
Εννοείται αυτό. Ή πάσχεις ή δεν πάσχεις από Retro. Προφανώς όταν λες σε εναν ασθενή σου οτι δεν πάσχει, ενώ στη πραγματικότητα πάσχει, είναι λάθος διάγνωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εννοείται αυτό. Ή πάσχεις ή δεν πάσχεις από Retro. Προφανώς όταν λες σε εναν ασθενή σου οτι δεν πάσχει, ενώ στη πραγματικότητα πάσχει, είναι λάθος διάγνωση.

Επι της αρχης, έχεις δικιο.
Πραγματι, οταν κάποιος ΕΧΕΙ καποια νοσο και ένας ιατρός ΔΕΝ το διαγνωσει, ειναι λάθος διάγνωση
Προτεινω όμως να αφησεις τους ΙΑΤΡΟΥΣ να αποφασισουν ποια ειναι η σωστη διάγνωση.
ΔΕΝ εισαι ιατρός
ΔΕΝ εχεις εξετασει τον ασθενή
ΔΕΝ έχεις δει με τα ματια σου ΚΑΝ retrograde alopecia.
Οπότε, να μιλας για "λαθος διάγνωση" καταλαβαινεις οτι ειναι λιγο... ;)

(Τωρα, θα σου ελεγα να κοιταξεις ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ και βασει δημοσιευσεων, θεσεων στην κοινοτητα, κτλ ποιος ειναι ο καθενας που έχει κανει διαγνωση στο συγκεκριμενο περιστατικό, αλλα δεν υπάρχει λογος. Αφενος, αν ηξερες να κρινεις, δεν θα έβλεπες ΚΑΝ τις άλλες διαγνωσεις, αφετερου θα αρχισουν τα καποια τρολ την επιθεση οτι ειμαι επηρμενος και οτι προσβαλλω συναδελφους κτλ. Οχι, καθε ιατρός έχει άποψη βασει των γνωσεων του, απλα καποιοι έχουν περισσοτερες γνωσεις, ειναι κοινα αποδεκτο αυτό. Και το ...metric των γνωσεων ΔΕΝ ειναι η δημοφιλια στα φορουμ και η γνωμη των φορουμ για τον εκαστοτε ιατρό. Υπάρχουν ακαδημαικα metrics για αυτο. Ας πουμε, οι ιατροι που ενεπλακησαν στο περισταtικό καλο θα ειναι να κοιταξεις το background της εξειδικευσης τους ιατρικα...)

Τωρα, οσον αφορα το ποιος ιατρός έχει ...δικιο, μπορεις να πιστεψεις ότι θέλεις.
Ο καθενας έχει αποψη και σεβομαι το δικαιωμα του για αυτη.

Το ΣΙΓΟΥΡΟ ειναι οτι ο ασθενής που αναφερεις ΕΧΕΙ πολυ ικανοποιητικά μαλλια για το σταδιο του σε συνδυασμο με τη δοτρια του, δεν ειναι πλεον καραφλος οπως ηταν πριν, εχει φυτρωση >90%, οι ιδιοσυγκρασιακες ουλες (2+cm σε καθε πλευρα και μονο στην μαστοειδη περιοχή) διορθωνονται + ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, οπότε οσο και να επιμενετε καποιοι στα "υπολοιπα" για δικούς σας λογους συγκαλλυμενους ως δικαιοσυνη κτλ., τα μαλλια ειναι ΕΚΕΙ και καμια ...retrograde (που δεν έχει!) δεν θα του τα στερησει, οσοι και να την διαγνωσουν.

Θα παρακαλεσω και εσενα, οτι προβλημα εχεις μαζι μου ή με την ...διαγνωστική μου, ανοιξε ΑΛΛΟ νημα και παιξε μπαλα εκει, βγαλε ΟΤΙ εχεις εκει να το φχαρηστηεθις. πες στο @CVIAL να σας ανοιξει ενα νημα ειδικο για τον συγκεκριμενο σκοπό.
Μην χαλατε το νημα εδω, το ζητησα και πριν.
Ειναι ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ και πατε να το κανετε παλι κερκιδα.
Πρεπει να το λεω στον καθενα ξεχωριστα?
Νηπιαγωγειο ειναι? Ενηλικες αντρες ειστε, συγκρατηθειτε λιγο.
Εχουμε καταλαβει ολοι...
Αλλα αν το χρειαζεστε καποιοι τοσο πολλοι, ανοιξτε αλλο νημα να το γλεντησετε οπως η καρδουλα σας οριζει:)
Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα