Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ntia

New Member
Πρόσφατα βρήκα πολλές αναφορές στο internet (δείτε και εδώ)

http://www.inhousepharmacy.com/hair-loss/hair-loss.html

γι' αυτά τα δύο σκευάσματα, τα οποία απευθύνονται κυρίως για θεραπεία της ακμής, αλλά διάβασα ότι προτείνονται και στην ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία κυρίως σε συνδιασμό με Μινοξιδίλη. Έχει κάποιος κάποια ενημέρωση πάνω σε αυτό? Στο συγκεκριμένο κείμενο αναφέρεται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς τον συνδυασμό της Μινοξιδίλης κάτι που προσωπικά θα με ενδιέφερε. Και αν είναι όντως έτσι γνωρίζετε τη συνιστώμενη δοσολογία και τον τρόπο χρήσης?

Ευχαριστώ!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Χρησιμοποιήτε όπως είπες στην ακμή.
Πρόκειται για παράγωγο της βιταμίνης Α και χρησιμοποιείτε και για τα "ασπράδια" και για τα "μαυράδια" στο πρόσωπο.
Πάντως και αυτό έχει κοκκινίλες κλπ σαν αντενδείξεις.
Τώρα χρησιμοποιήτε για να αποροφάτε καλύτερα η μινοξειδίλη.
Μην πολυεμπιστεύεσε το τι γράφουν.
Αν θες να δοκιμάσεις, η συμβουλή μου είναι:
Μινοξιδίλη με Retin-A. Πρόσθεσε Nizoral 2% (δυνατότερο του 1%, αλλά κάνει δουλειά) και Tricomin. Επίσης τσέκαρε και τα τοπικά Fluridil (σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπλοκάρει όποια δραστηριότητα στους υποδοχείς ανδρογόνων) ή Spiro.
http://www.minoxidil.com/topical.htm

http://www.drugs.com/retin-a.html
 

Ntia

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Το Spiro μπαίνει τοπικά? Τι είναι ακριβώς? Έχω διαβάσει γι' αυτό σε ξένα fοrum, σε συζητήσεις γυναικών που αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα. Είχα μείνει όμως με την εντύπωση ότι είναι χάπι (όπως το proscar και το androcur). Sorry για τις πολλές αναφορές μου αλλά πραγματικά "καίγομαι"

Thanks...
 

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Τοπική λοσιόν είναι (TOPICAL SPIRONOLACTONE IN THE TREATMENT OF ALOPECIA)

Έχω διαβάσει και εγώ καλά λόγια για αυτό
 

tsakalos

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

σημερα παρελαβα minox απο τον lee και πηρα και αυτο που εχει retinoic acid για δοκιμη
 

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Περιμένω να γράψεις όταν μπορέσεις τί γνώμη έβγαλες από αυτο που εχει retinoic acid.
 

Ntia

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

(TOPICAL SPIRONOLACTONE IN THE TREATMENT OF ALOPECIA)

Μήπως ξέρεις αν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά? Ή ακόμα και πως χρησιμοποιείται?
 

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Είναι του dr lee (δεν ξέρω εάν υπάρχει εδώ ή αλλού).
Μόνο από την σελίδα του πιστεύω
 

Ntia

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Για το Spyro το έψαξα αρκετά στο ιντερνετ, αλλά μπερδεύτηκα για να είμαι ειλικρινής. Μιλάμε πάντα όσον αφορά τη τοπική χρήση. Κάτι διάβασα και για τον dr. Lee, για το προιόν του δλδ. Βασικά σκεφτόμουν, αν πάω σε κάποιο φαρμακείο και το ζητήσω σε λοσιόν γίνεται? Δλδ μήπως μπορούν να φτιάξουν τη λοσιόν για μένα? Και επίσης αυτό κάθε πότε το βάζουν και για πόσο? Φαντάζομαι όπως τη Μινοξιδίλη για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και μετά κάπως για συντήρηση (δλδ εντατική χρήση για 6-12 μήνες και μετά 3 φορές τη ?
Άκη, είχες ρωτήσει για εξετάσεις σιδήρου κ.τ.λ. Όλα εντάξει είναι. Μόνο το στρες δεν είναι, αλλά ποιός το θεραπεύει αυτό? Σίγουρα όταν περνάω περιόδους έντονου άγχους, τότε άστα να πάνε... Πάντως προσπαθώ να το ελέγχω (δλδ να ελέγξω κάτι που δεν ελέγχεται!).
 

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Δεν νομίζω να σου φτιάξουν λοσιόν, εκτός αν είναι δικός σου ο φαρμακοποιός.
Εμένα, μου είχε φτιάξει μία λοσιόν ένας γνωστός μου φαρμακοποιός και έπαθα πλάκα από το αποτέλεσμα (δυνάμωνε τα μαλλιά, δεν σταματούσε όμως την τριχόπτωση).

Μπορείς να ζητήσεις να περιέχει κατα βάση αντιανδρογόνα. Δοκίμασε το.
Αλήθεια, άγχος γιατί έχεις?Κάποιο πρόβλημα αλλού ή για τα μαλλιά σου;

Όσο αφορά και για τον χρόνο χρήσης, ναι.
Τα περισσότερα έτσι είναι (για DHT blockers πχ).
Καθημερινά στην αρχή, 3-4 φορές την εβδομάδα για συντήρηση.
Έτσι είναι και το revivogen.
Αλήθεια, αυτό το revivogen σκέφτηκες να το δοκιμάσεις;
 

Ntia

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Δεν έχω κάποιο φαρμακοποιό που να τον θεωρώ δικό μου, φοβάμαι πως αν πω τι θέλω να νομίζουν ότι μιλάω κινέζικα. Ωστόσο θα ρωτήσω για φαρμακοποιό μέσω γνωστού. Όταν λες να περιέχει κάποια αντιανδρογόνο τι θα μπορούσε να περιέχει το μίγμα?
Τώρα για το άγχος... Συνήθως είμαι αγχώδης εκτός από σοβαρά και για πολύ ασήμαντα. Τα μαλλιά όμως τελευταία παίζουν στάνταρ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Τώρα δεν είμαι καλός στην χημεία για να σου πώ ακριβώς.
Θα στο πώ όπως το βλέπω.
Δεν θα ήταν καλό, στην λοσιόν που λες να ζητήσεις, να προσθέσει και κάποιο συστατικό που πιθανότατα θα σε βοηθήσει;
Όπως των Αμερικανών γιατρών που περιέχουν DHT blockers, μινοξειδίλη κλπ σε δικές τους αναλογίες.
Εσένα γιατί να μην περιέχει κάποιο συστατικό για την υγιεινή του κεφαλιού πχ, κάποιο για τριχοφυία (στυλ μινοξειδίλης) και κάποιο αντιανδρογόνο..
Τώρα αυτός θα γνωρίζει καλύτερα τί κάνει αντίδραση με τα άλλα και τί όχι.
Πάντως μερικά αντιανδρογόνα που θα σε βοηθήσουν είναι:

>Σπειρονολακτόνη (Spironolactone) - Αυτό είναι ίσως το ποιό γνωστό και αυτό που συνιστούν σαν αντιανδρογόνο για τις γυναίκες. Υπάρχουν αμέτρητες αναφορές από γυναίκες που είχαν αποτελέσματα με αυτό. Διατήθετε με συνταγή δερματολόγου και η συνιστόμενη δόση του είναι 100-200mg την ημέρα (λαμβάνεται από το στόμα).
Αν δεν κάνω λάθος, σαν φάρμακο βρίσκεται με την ονομασία ALDACTONE.
Θα κοιτάξω να βρώ περισσότερα σε λίγο.
[Edited]
Λοιπόν, στην Ελλάδα υπάρχει όντως. Αλλά το δίνουν σαν διουρητικό. Πάντως, ισχύει ότι είναι ισχυρό αντιανδρογόνο, ( wikipedia για περισσότερα).
Τις οδηγίες του φαρμάκου, θα τις βρεις εδώ, για να δεις περισσότερα.

>Flutamide - 250mg τρεις φορές την ημέρα (λαμβάνεται από το στόμα). Το συγκεκριμένο είναι ιδιαίτερα γνωστό στους χώρους του Body Building.
>Σημετιδίνη (Cimetidine) - 300mg, 5 φορές την ημέρα (λαμβάνεται από το στόμα).
 

Ntia

New Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

Κοίτα να δεις που στο τέλος θα ασχοληθούμε και με χημεία!
Και να φανταστείτε ότι τη μισούσα....
 

tasos

Active Member
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

βρε παιδιά,

αυτό το έκανα (παρασκεύαζα) μόνος μου πρίν 7 χρόνια περίπου ! Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις !

Αλλά για γυναίκες δεν ενδύκνειται, είναι τοπικής χρήσης και καλύτερα να γίνει με αλοιφή !

Proscar (Finasteride)

Aldactone (Spironolactone)

Regain (Minoxidil)

και τα βάζεις σε αλοιφή

Είναι δυνατό και έχει παρενέργειες αφού έχει μέσα φιναστερίδη και spironolactone !

Εγώ το είχα σαν συμπληρωματικό του proscar !

Σου βγαίνει και σχεδόν τζάμπα αν το κάνεις μόνος σου !

Αλλά για τοπική χρήση υπάρχει και ένα πολύ καλύτερο σε gel , με ειδική formula για να συγκρατεί την φιναστερίδη στο τριχωτό και να μην φεύγει στον υπόλοιπο οργανισμό !!!!
Καθόλου εώς ελάχιστες κατά καιρούς παρενέργειες απ' οτι λένε αλλά εγώ έχω τελειώσει με αυτά τα φάρμακα πιά !

Finasgel
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Retin-A/Τretinoin and Retino-A/Tretinoin

βλεπω καποιες αναφορες στην Tretinoin

και ειπα να πω και εγω την γνωμη μου

λοιπον δεν την θεωρω καθολου απαραιτητη
η Tretinoin εκτος του οτι βοηθα στην ακη οπως προειπατε
εγινε θεμα και την τριχοπτωση λογο του οτι βοηθα στη παραγωγη του κολαγονου
δεν νομιζω πως κανει δουλεια
για τον εξης λογο αν εκανε καλη δουλεια τοτε τα σκευασματα τυπου dercos που χρησιμοποιουσα αρκετα χρονια πριν θα καναν καλη δουλεια
κατι το οποιο δεν εγινε οποτε
θεωρω οτι ειναι κατι το οποιο δεν χρειαζεται
γιατι αν ειναι να κανουμε μια
ιδιοκατασκευη και την μπουκωσουμε στα συστατικα εν τελη δεν νομιζω πως θα ηταν κατι καλο

οποτε η Tretinoin συμπερασμα δικο μου ειναι κατι ασκοπο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα