regaine παρενέργεια(;;;)

iliana

Member
Καλησπέρα.. Προχθές πρωί ξεκίνησα Regaine με κορτιζόνη 2 φορές τη μέρα 6 ψεκασμούς για 2 μήνες. Σήμερα με έχει πιάσει έντονη ζαλάδα.. είναι σπ τη μινοξιδιλη;; μπορεί να έχει τέτοια παρενέργεια;; ρώτησα τον δερματολόγο κ τη φαρμακοποιό της γειτονιάς κ λένε δεν είναι απ αυτό. Μέτρησα την πίεσή μ μήπως έπεσε αλλά είναι μια χαρά..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
iliana είπε:
Καλησπέρα.. Προχθές πρωί ξεκίνησα Regaine με κορτιζόνη 2 φορές τη μέρα 6 ψεκασμούς για 2 μήνες. Σήμερα με έχει πιάσει έντονη ζαλάδα.. είναι σπ τη μινοξιδιλη;; μπορεί να έχει τέτοια παρενέργεια;; ρώτησα τον δερματολόγο κ τη φαρμακοποιό της γειτονιάς κ λένε δεν είναι απ αυτό. Μέτρησα την πίεσή μ μήπως έπεσε αλλά είναι μια χαρά..

καλησπερα.
ειναι απο την μινοξιδιλη 100%.
κοψε την κορτιζονη και συνεχισε μονο μινοξιδιλη.
μια εφαρμογη την ημερα και αν χρησιμοποιεις 5% γυρνα σε μικροτερη περιεκτικοτητα
 

Reve

Active Member
Kapa έχω παρατηρήσει και εγω ζαλαδες έχει κάποιους μήνες. Εκανα ενα σωρο εξετάσεις (εκτος αξονικής) κ μου τα βρισκουν ολα φυσιολογικα. Ειδικα όταν βουρτσιζω κ βάζω μινοξ το νιωθω πολυ εντονα. Μειωσα την δοση σε μια την μερα κ χαλαρωσα το βούρτσισμα κ νομίζω ειμαι καλυτερα. Λεσ να ειναι απο και την μινοξιδιλη? Τον πρωτο χρόνο δεν ειχα τέτοιο θέμα. Παίζει να δημιουργηθηκε σταδιακά? Ευχαριστώ κάπα εκ των προτέρων. Επισης να αναφερω ότι βάζω αφρο κ μου ξεφεύγει σιγουρα παραπάνω. . Μπορει κ πολύ παραπανω. Ευχαριστώ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
Kapa έχω παρατηρήσει και εγω ζαλαδες έχει κάποιους μήνες. Εκανα ενα σωρο εξετάσεις (εκτος αξονικής) κ μου τα βρισκουν ολα φυσιολογικα. Ειδικα όταν βουρτσιζω κ βάζω μινοξ το νιωθω πολυ εντονα. Μειωσα την δοση σε μια την μερα κ χαλαρωσα το βούρτσισμα κ νομίζω ειμαι καλυτερα. Λεσ να ειναι απο και την μινοξιδιλη? Τον πρωτο χρόνο δεν ειχα τέτοιο θέμα. Παίζει να δημιουργηθηκε σταδιακά? Ευχαριστώ κάπα εκ των προτέρων

δεν ειναι η πρωτη φορα που αναφερονται αυτα απο την μινοξιδιλη.
ειναι φαρμακο,και σαν φαρμακο πολλα μπορει να κανει,μαλιστα εγω εκανα το τραγικο λαθος και την δοκιμασα σε χαπι.
οι εξετασεις δεν πιανουν τις παρενεργειες της,μπορει σε αλλον η ταδε τιμη να ειναι φυσιολογικη αλλα σε εσενα να στην εριξε 2 φορες κατω και να δειξει την ιδια τιμη.
η χρηση της πρεπει να ειναι μια φορα την ημερα και οχι 2.
οσο το δυνατον μικροτερη ποσοτητα για να καλυψουμε το δερμα της επιφανειας
 

iliana

Member
Τα έχω ανακατεψει στο μπουκάλι της minoxil όπως μου είπε ο γιατρός και δε με παίρνει να πάρω καινούριο μπουκάλι, 20 ευρώ κάνει.. 5% είναι.. αν δω ότι συνεχίζεται θα ενημερώσω τον γιατρό για να μειώσω τις δόσεις.. απλά δεν θέλω να χαλασω την θεραπεία γτ είναι για 2 μήνες και θέλω να προλάβω να το κάνω σωστά για να μη χρειαστεί να το κάνω παραπάνω από 2 μήνες.. το περίεργο είναι ότι και ο δερματολόγος και η φαρμακοποιός λένε ότι δεν είναι απ αυτό αλλα πριν ήμουν μια χαρα, πως έτυχε τώρα που βάζω minoxil
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
iliana είπε:
Τα έχω ανακατεψει στο μπουκάλι της minoxil όπως μου είπε ο γιατρός και δε με παίρνει να πάρω καινούριο μπουκάλι, 20 ευρώ κάνει.. 5% είναι.. αν δω ότι συνεχίζεται θα ενημερώσω τον γιατρό για να μειώσω τις δόσεις.. απλά δεν θέλω να χαλασω την θεραπεία γτ είναι για 2 μήνες και θέλω να προλάβω να το κάνω σωστά για να μη χρειαστεί να το κάνω παραπάνω από 2 μήνες.. το περίεργο είναι ότι και ο δερματολόγος και η φαρμακοποιός λένε ότι δεν είναι απ αυτό αλλα πριν ήμουν μια χαρα, πως έτυχε τώρα που βάζω minoxil

5% μινοξ+κορτιζονη εχουμε μια 15% μινοξ.
πολυ για γυναικα,ακομα και σε αντρες ειναι βαρυ.
στα φαρμακεια μας εχουμε το axelan 2% https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/11027#content
ελαφρυ για γυναικες και πολυ καλο στο θεμα λαδιλα.
οπως και να χει η αποφαση δικη σου.
το σκευασμα που χρησιμοποιεις τωρα ειναι μπομπα και ειναι λογικο να σου κανει παρενεργειες
 

iliana

Member
Σήμερα είμαι μια χαρά, ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα, μόνο τα μάτια μου πονάνε αλλά είμαι και κρυωμενη, μπορεί γι αυτό να πονάνε.. συνεχίζω μ αυτό που έχω και βλέπω στην πορεία.. μίλησα και με μια γνωστή μου που είχε πάει στον ίδιο γιατρό και της έδωσε ίδια θεραπεία με μένα και μου είπε πως έβαλε 2 μήνες minox και μετά δεν πήγε για αλλαγή θεραπείας


Σήμερα είμαι μια χαρά, ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα, μόνο τα μάτια μου πονάνε αλλά είμαι και κρυωμενη, μπορεί γι αυτό να πονάνε.. συνεχίζω μ αυτό που έχω και βλέπω στην πορεία.. μίλησα και με μια γνωστή μου που είχε πάει στον ίδιο γιατρό και της έδωσε ίδια θεραπεία με μένα και μου είπε πως έβαλε 2 μήνες minox και μετά δεν πήγε για αλλαγή θεραπείας όπως της είπε, απλά έκοψε την μινοξ.. και τώρα 2 μήνες από την διακοπή έχει νέες φυτρες και όλα καλά.. και μου φυγε λίγο το πολύ το άγχος..
 
Μπλουζα