Regain 5% - Πτωση μαλλιων και πολυ φαγουρα

Avolonte

Everyday Hero
Εχω 2 μερες που ξεκινησα το Regain 5% και βλεπω οτι κατα την εφαρμογη του μου μενουν καμια 10-15 τριχες στα χερια.τι γινεται ρε παιδια? αρχιζω ν ανησυχω και εκτος αυτου εχω παρα πολυ φαγουρα σε ενοχλητικο βαθμο.εχω απελπιστει.δε ξερω τι να κανω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Οι τρίχες αυτές κολλάνε στα χέρια που έχουν βραχεί από το φάρμακο. Πριν δεν τις έβλεπες γιατί απλά έπεφταν στο πάτωμα.
Όσο για τη φαγούρα, οφείλεται στην απολέπιση του δέρματος, γνωστή παρενέργεια της μινοξιδίλης.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Avolonte είπε:
Εχω 2 μερες που ξεκινησα το Regain 5% και βλεπω οτι κατα την εφαρμογη του μου μενουν καμια 10-15 τριχες στα χερια.τι γινεται ρε παιδια? αρχιζω ν ανησυχω και εκτος αυτου εχω παρα πολυ φαγουρα σε ενοχλητικο βαθμο.εχω απελπιστει.δε ξερω τι να κανω.

Φίλε Avolonte αν δεις και δεν υποχωρεί η φαγούρα, θα πρέπει να το αλλάξεις σε foam. Σε πολλούς δημιουργεί πρόβλημα η μινοξιδίλη με pg.

Όσο για την τριχόπτωση θα το δεις στην πορεία, κάποια στιγμή πολύ πιθανών είναι να αυξηθεί ακόμη περισσότερο η τριχόπτωση. Θα είναι φάση shedding και σημαίνει ότι ανταποκρίνεσαι στην θεραπεία. Όπως και να έχει χρειάζεται υπομονή και ίσως δεις αραίωση μεγάλη (δεν είναι σίγουρο, είναι ανάλογα πόσες τρίχες έχεις σε τελογενή φάση), μετά κάποιους μήνες θα αρχίσουν να επιστρέφουν πιο γερές.

Πάντως αυτό με την φαγούρα αν δεν υποχωρήσει, να το κοιτάξεις και θα πρέπει να πας σε χρήση Foam αναγκαστικά..
 

Avolonte

Everyday Hero
Chs είπε:
Avolonte είπε:
Εχω 2 μερες που ξεκινησα το Regain 5% και βλεπω οτι κατα την εφαρμογη του μου μενουν καμια 10-15 τριχες στα χερια.τι γινεται ρε παιδια? αρχιζω ν ανησυχω και εκτος αυτου εχω παρα πολυ φαγουρα σε ενοχλητικο βαθμο.εχω απελπιστει.δε ξερω τι να κανω.

Φίλε Avolonte αν δεις και δεν υποχωρεί η φαγούρα, θα πρέπει να το αλλάξεις σε foam. Σε πολλούς δημιουργεί πρόβλημα η μινοξιδίλη με pg.

Όσο για την τριχόπτωση θα το δεις στην πορεία, κάποια στιγμή πολύ πιθανών είναι να αυξηθεί ακόμη περισσότερο η τριχόπτωση. Θα είναι φάση shedding και σημαίνει ότι ανταποκρίνεσαι στην θεραπεία. Όπως και να έχει χρειάζεται υπομονή και ίσως δεις αραίωση μεγάλη (δεν είναι σίγουρο, είναι ανάλογα πόσες τρίχες έχεις σε τελογενή φάση), μετά κάποιους μήνες θα αρχίσουν να επιστρέφουν πιο γερές.

Πάντως αυτό με την φαγούρα αν δεν υποχωρήσει, να το κοιτάξεις και θα πρέπει να πας σε χρήση Foam αναγκαστικά..

Τελικα σημερα η φαγουρα υποχωρησε και πρωι και βραδυ που εκανα εφαρμογη και οι τριχες που μου μεινανε στα χερια ηταν 5-6 κυριολεκτικα.οποτε συνεχιζω οπως ειμαι και βλεπω.Η δερματολογος μου μου ειπε να μη σταματησω σε καμια περιπτωση το Regain καθοτι ειναι ακρως απαραιτητο ειδικα τωρα μετα τη μμ που εκανα.Οσον αφορα το χρονο θα κανω υπομονη οπως και τοσο καιρο που μαζευα τα χρηματα για την επεμβαση.Ατιμο γονιδιο.....
 
Μπλουζα