NW stage V, - 3587 FUs - F.U.T - Άνδρας 41 ετών

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άρα εκτιμάτε πως ένας τέτοιος μεσοσταθμικός λόγος, είναι ο πλέον λογικός και αυτό που λέμε "on the job trainning" real.

Αν μιλάμε για total transcection αυτός ο αριθμός δεν υπάρχει για υψηλού επιπέδου FUE κλινικές και μάλιστα για αυτές που χρησιμοποιούν manual punches. Έχω παρευρεθεί σε 2 FUE worhshops και έχω δει με τα μάτια μου live extraction από πολλούς γιατρούς 500g ο καθένας (Lorenzo, Villa, Erdogan, Feriudini, Ruston, etc.). Μετρημένο μπροστά μας το total transection rate ήταν κοντά στο 5%. Βέβαια μιλάμε για specialized FUE workshop από γιατρούς που κάνουν μόνο FUE πάρα πολλά χρόνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Μα και σύμφωνα με Cole εκεί δεν είναι το ιδανικό νούμερο το 5% ?
Άρα σε οποιοδήποτε άλλο γιατρό που δεν είναι specialized,το νούμερο προφανώς και είναι της τάξεως του 15%-20% όπως αναφέρθηκε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα και σύμφωνα με Cole εκεί δεν είναι το ιδανικό νούμερο το 5% ?
Άρα σε οποιοδήποτε άλλο γιατρό που δεν είναι specialized,το νούμερο προφανώς και είναι της τάξεως του 15%-20% όπως αναφέρθηκε.

Καλά τον Cole μην τον λαμβάνεις και πολύ υπόψιν σου, έχει αποδειχτεί ότι είναι biased σε πολλές περιπτώσεις. Εδώ παλιά υποστήριζε φανατικά τα μεγάλα punch. Δεν τον θεωρώ αποδεδειγμένα κλινικά καλό γιατρό αλλά εξαιρετικό influencer, opinion maker και σίγουρα έχει συνεισφέρει στην εξέλιξη των εργαλείων.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλά τον Cole μην τον λαμβάνεις και πολύ υπόψιν σου, έχει αποδειχτεί ότι είναι biased σε πολλές περιπτώσεις. Εδώ παλιά υποστήριζε φανατικά τα μεγάλα punch. Δεν τον θεωρώ αποδεδειγμένα κλινικά καλό γιατρό αλλά εξαιρετικό influencer, opinion maker και σίγουρα έχει συνεισφέρει στην εξέλιξη των εργαλείων.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση όπως κααι το cons που είχα.
Από τα χειρότερα.
 

vlafo

Well-Known Member
Kολωνάκι στην Κλινική με τον Bissanga,αλλά τώρα δεν συνεργάζεται πλέον.
Μαζί με Κυπαρίσσου και Βενετσάνο.
 

vlafo

Well-Known Member
Ήταν εκεί και αυτός?
Αφού σου λέω με τον ίδιο έκανα.
Με έχεις για τόσο αφελή να με ενδιαφέρει να κάνω με τους άλλους?
Με είδανε και αυτοί τα είπαμε, αλλά μετά που ήρθε ο Cole με ξενέρωσε γενικά.
Ειδικά αυτό το χαρτί που μου κόλλησε πίσω με καρφίτσα να πάει να κάνει ανάλυση στην τρίχα,λες και πηγαίνει στο γενικό χημείο του κράτους,μου θύμισε την κυρά μου τη μαμή.:)
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αν μιλάμε για total transcection αυτός ο αριθμός δεν υπάρχει για υψηλού επιπέδου FUE κλινικές και μάλιστα για αυτές που χρησιμοποιούν manual punches. Έχω παρευρεθεί σε 2 FUE worhshops και έχω δει με τα μάτια μου live extraction από πολλούς γιατρούς 500g ο καθένας (Lorenzo, Villa, Erdogan, Feriudini, Ruston, etc.). Μετρημένο μπροστά μας το total transection rate ήταν κοντά στο 5%. Βέβαια μιλάμε για specialized FUE workshop από γιατρούς που κάνουν μόνο FUE πάρα πολλά χρόνια.

Όχι, η αναφορα δεν ειναι total transection rate, αλλα για partial.
Γενικά με manual punch μπορει να μειωθει το transection rate με εξαιρετική προσοχή και ικανότητα, όμως.
Σε πραγματικές συνθήκες εργασίας που πρεπει να βγουν 2500-3000 τριχοθυλάκια σε μια ημέρα το άθροισμα κοπωσης
και υποχρεωτικής ταχύτητας/ρυθμού ειναι εξαιρετικά αμφίβολο αν επιτρέπει μονοψήφιο αριθμό tratnsection rate ανεξαρτητα από το εργαλειο.
Σε ιδανικές συνθήκες επίδειξης με 500 τριχοθυλάκια γίνεται.
Γενικά, το τι υπάρχει πίσω από την κλειστή πόρτα κάθε κλινικής το ξέρει μόνο όποιος είναι από την άλλημεριά της πόρτας και
δεν γινεται ασφαλής εξαγωγή συμπεράσματος από ένα workshop.
Σιγουρα η εμπειρία, η ικανότητα, η εκπαιδευση, ο επαγγελματισμός και η επιθυμία για βελτίωση ειναι τα πιο σημαντικα στοιχεία,
πιο σημαντικά από τα εργαλεια.
Οι ιατροι που αναφερατε (όταν και εφοσον πραγματοποιούν αυτοι την εξαγωγή) έχουν αποδειξει οτι έχουν όλα αυτα τα στοιχεια.
Η καμπύλη εκμαθισης , όμως, όπως ανεφερε ο @CVIAL ειναι πολυ διαφορετική μεταξύ FUT και FUE.

Το μεγαλο μήκος της καμπύλης (πολλά χρονια!) στο FUT ειναι ΠΡΙΝ ξεκινήσει κάποιος να το κάνει, χρειάζεται χρόνια χειρουργικής εμπειριάς.
Το μεγαλο μήκος της καμπύλης στο FUΕ ειναι ΑΦΟΥ ξεκινήσει κάποιος να το κάνει. Φαινεται απλό και ασφαλές αλλα δεν ειναι. Για να επιτ΄θχει κάποιο μονοψύφιους αριθμούς transection rate θελει χιλιάδες ωρες και μόνο αν ειναι και "ταλαντούχος".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Άρα εκτιμάτε πως ένας τέτοιος μεσοσταθμικός λόγος, είναι ο πλέον λογικός και αυτό που λέμε "on the job trainning" real.
Λυπαμαι δεν καταλαβαίνω τι εννοειτε.
Αν θελετε να θεσετε καποιο ερωτημα αν μπορειτε να ειναι πιο σαφες και να το μεταφερω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού σου λέω με τον ίδιο έκανα.
Με έχεις για τόσο αφελή να με ενδιαφέρει να κάνω με τους άλλους?
Με είδανε και αυτοί τα είπαμε, αλλά μετά που ήρθε ο Cole με ξενέρωσε γενικά.
Ειδικά αυτό το χαρτί που μου κόλλησε πίσω με καρφίτσα να πάει να κάνει ανάλυση στην τρίχα,λες και πηγαίνει στο γενικό χημείο του κράτους,μου θύμισε την κυρά μου τη μαμή.:)

Σε ρώτησα γιατί δεν είχα ξανακούσει ότι είναι παρόν σε cons στην Ελλάδα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι, η αναφορα δεν ειναι total transection rate, αλλα για partial.
Γενικά με manual punch μπορει να μειωθει το transection rate με εξαιρετική προσοχή και ικανότητα, όμως.
Σε πραγματικές συνθήκες εργασίας που πρεπει να βγουν 2500-3000 τριχοθυλάκια σε μια ημέρα το άθροισμα κοπωσης
και υποχρεωτικής ταχύτητας/ρυθμού ειναι εξαιρετικά αμφίβολο αν επιτρέπει μονοψήφιο αριθμό tratnsection rate ανεξαρτητα από το εργαλειο.
Σε ιδανικές συνθήκες επίδειξης με 500 τριχοθυλάκια γίνεται.
Γενικά, το τι υπάρχει πίσω από την κλειστή πόρτα κάθε κλινικής το ξέρει μόνο όποιος είναι από την άλλημεριά της πόρτας και
δεν γινεται ασφαλής εξαγωγή συμπεράσματος από ένα workshop.
Σιγουρα η εμπειρία, η ικανότητα, η εκπαιδευση, ο επαγγελματισμός και η επιθυμία για βελτίωση ειναι τα πιο σημαντικα στοιχεία,
πιο σημαντικά από τα εργαλεια.

Όλοι αυτοί οι γιατροί δεν βγάζουν 2500-3000 τριχοθυλάκια την ημέρα και η πλειοψηφία δουλεύει με manual. Μιλάμε για 1500-2000 την ημέρα max. Θα συμφωνήσω ότι για 2500-3000g την μέρα με motorised και ειδικά αν συμπεριλάβουμε και τα partial που κατά κανόνα τοποθετούνται μπορεί να μιλάμε για τέτοια νούμερα και ειδικά σε κλινικές fast track, low cost με technicians.
 

vlafo

Well-Known Member
Σε ρώτησα γιατί δεν είχα ξανακούσει ότι είναι παρόν σε cons στην Ελλάδα.
To 2019 που είχα πάει ήταν κατά καιρούς και με συγκεκριμένες ημερομηνίες που έκλεινες,όπως με τον Bissanga αντίστοιχα.
Μετά που είχα ρωτήσει και είχα ξαναπεράσει να δω τον Βέλγο,είχε φύγει μου είπαν και ότι προς το παρόν δεν κάνει χειρουργεία αλλά θα ξαναεπανέλθει.
 
Μπλουζα