minox φυσιολογικη υποχωρηση πρηξιματος η αλληλεπιδραση?

Στον 4ο μηνα regain 5% ξεκινησα παραλληλα να βαζω τοπικα 2 φορεσ τη μερα αφεψημα δενδρολιβανου.Μεσα σε 2 βδομαδες απο τοτε εχει υποχωρησει το πρηξιμο στο προσωπο απο τη μινοχ.
Ειναι λογικο να ξεπρηστω εφοσον βαζω ακομα μινοχ?
Ειναι πιθανο το δενδρολιβανο να μπλοκαρει τη δραση της μινοχ και να ναι αυτος ο λογος?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου οτι προκαλει υπεραιμια. Αν οντως ισχυει αυτο, τοτε ειναι λογικο να σου υποχωρει το πρηξιμο. Απο την αλλη, αν ισχυει θα μενει και λιγοτερο στο θυλακα η μινοξ οποτε καλο θα ηταν να τα χρησιμοποιεις με οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα μεταξυ τους!
Επαναλαμβανω ομως οτι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο κ δν εχω χρονο να το ψαξω τωρα οποτε αν καποιος γνωριζει ας το επιβεβαιωσει!!
Σε καθε περιπτωση θα καταλαβεις απο την πορεια της εξελιξης σου. Αν δεις κατηφορα στον 5ο μηνα δε θα ειναι λογικο οποτε...
 
lab_rat είπε:
Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου οτι προκαλει υπεραιμια. Αν οντως ισχυει αυτο, τοτε ειναι λογικο να σου υποχωρει το πρηξιμο. Απο την αλλη, αν ισχυει θα μενει και λιγοτερο στο θυλακα η μινοξ οποτε καλο θα ηταν να τα χρησιμοποιεις με οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα μεταξυ τους!
Επαναλαμβανω ομως οτι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο κ δν εχω χρονο να το ψαξω τωρα οποτε αν καποιος γνωριζει ας το επιβεβαιωσει!!
Σε καθε περιπτωση θα καταλαβεις απο την πορεια της εξελιξης σου. Αν δεις κατηφορα στον 5ο μηνα δε θα ειναι λογικο οποτε...
ναι οντως εχεις δικιο lab προκαλλει υπεραιμια και καταπολεμα την κατακρατηση(πολυ αποτελεσματικα θα ελεγα-ξεφουσκωσα)το θεμα ειναι αν αυτη η υπεραιμια ειναι τοσο εντονη ωστε να καθαριζει τους θυλακες απο μινοχ οπως ειπες η αν απλα ειναι τοση ωστε να καταπολεμησει την κατακρατηση(χωρισ επιροη της μινοχ).θα το βαζω μια φορα τη μερα.
ΑΝ και η μινοχ απο μονη της δεν προκαλει υπεραιμια?
 

lab_rat

Member
fousekisss είπε:
lab_rat είπε:
Χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου οτι προκαλει υπεραιμια. Αν οντως ισχυει αυτο, τοτε ειναι λογικο να σου υποχωρει το πρηξιμο. Απο την αλλη, αν ισχυει θα μενει και λιγοτερο στο θυλακα η μινοξ οποτε καλο θα ηταν να τα χρησιμοποιεις με οσο το δυνατον περισσοτερη ωρα μεταξυ τους!
Επαναλαμβανω ομως οτι δεν ειμαι σιγουρος για αυτο κ δν εχω χρονο να το ψαξω τωρα οποτε αν καποιος γνωριζει ας το επιβεβαιωσει!!
Σε καθε περιπτωση θα καταλαβεις απο την πορεια της εξελιξης σου. Αν δεις κατηφορα στον 5ο μηνα δε θα ειναι λογικο οποτε...
ναι οντως εχεις δικιο lab προκαλλει υπεραιμια και καταπολεμα την κατακρατηση(πολυ αποτελεσματικα θα ελεγα-ξεφουσκωσα)το θεμα ειναι αν αυτη η υπεραιμια ειναι τοσο εντονη ωστε να καθαριζει τους θυλακες απο μινοχ οπως ειπες η αν απλα ειναι τοση ωστε να καταπολεμησει την κατακρατηση(χωρισ επιροη της μινοχ).θα το βαζω μια φορα τη μερα.
ΑΝ και η μινοχ απο μονη της δεν προκαλει υπεραιμια?
Ναι! Γιαυτο και προκαλει τριχοφυια και στα γενια (και σωμα), πριξιμο στο προσωπο κλπ.
Εγω στη θεση σου θα το σταματουσα για λιγο να δω αν θα ξαναπριζομουν και μετα θα το δοκιμαζα στο προσωπο να δω αν θα μου εκανε το ιδιο.
Μπορει να μη καταφερεις να δωσεις extra boost στο μαλλι, αλλα να βρηκες τροπο να αντιπαρελθεις τις παρενεργειες της μινοχ που μας ταλαιπωρουν :angel:
Αν παλι τα χρησιμοποιεις με ωρες μεταξυ τους και δεις οτι δεν σε παει πισω ακομα καλυτερα!!
 

orestis

Member
weznem είπε:
το αφεψημα δεντρολιβανου το βρισκουμε στο νετ?? η απο μαγαζια??

Το αφεψημα ειναι αυτο που προκύπτει οταν βράζουμε ενα βότανο.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση φρεσκο ή αποξηραμενο δενδρολιβανο, το βραζουμε σε νερό και εχουμε το αφεψημα. Οτι κανουμε με το τσαι και ολα τα βοτανα.
Εκτος και αν ο φιλος εννοει κατι αλλο και οχι αφέψημα.

αφέψημα = προϊον βρασμού
 
orestis είπε:
weznem είπε:
το αφεψημα δεντρολιβανου το βρισκουμε στο νετ?? η απο μαγαζια??

Το αφεψημα ειναι αυτο που προκύπτει οταν βράζουμε ενα βότανο.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση φρεσκο ή αποξηραμενο δενδρολιβανο, το βραζουμε σε νερό και εχουμε το αφεψημα. Οτι κανουμε με το τσαι και ολα τα βοτανα.
Εκτος και αν ο φιλος εννοει κατι αλλο και οχι αφέψημα.

αφέψημα = προϊον βρασμού
ναι οπως τα λες.αγορασα αποξηραμενο δενδρολιβανο.βραζεισ το νερο
το βγαζεις απ το ματι και μετα πετας το βοτανο μεσα.τα αφηνω στο μπρικι κανα μισαωρο και μετα βαζω το νερο μαζι με τα φυλλα σ ενα βαζο κ το κλεινω.κανα 100μλ εγχυμα περιπου μου βγαζει κανα 10ημερο.Αν κ δεν ξερω κατα ποσο διατηρουνται τα ενεργα συστατικα μεσα στο νερο, οποτε λεω να παραγγειλω βαμμα που ειναι πιο περιεκτικο και δραστικο.
 

orestis

Member
fousekisss είπε:
orestis είπε:
weznem είπε:
το αφεψημα δεντρολιβανου το βρισκουμε στο νετ?? η απο μαγαζια??

Το αφεψημα ειναι αυτο που προκύπτει οταν βράζουμε ενα βότανο.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση φρεσκο ή αποξηραμενο δενδρολιβανο, το βραζουμε σε νερό και εχουμε το αφεψημα. Οτι κανουμε με το τσαι και ολα τα βοτανα.
Εκτος και αν ο φιλος εννοει κατι αλλο και οχι αφέψημα.

αφέψημα = προϊον βρασμού
ναι οπως τα λες.αγορασα αποξηραμενο δενδρολιβανο.βραζεισ το νερο
το βγαζεις απ το ματι και μετα πετας το βοτανο μεσα.τα αφηνω στο μπρικι κανα μισαωρο και μετα βαζω το νερο μαζι με τα φυλλα σ ενα βαζο κ το κλεινω.κανα 100μλ εγχυμα περιπου μου βγαζει κανα 10ημερο.Αν κ δεν ξερω κατα ποσο διατηρουνται τα ενεργα συστατικα μεσα στο νερο, οποτε λεω να παραγγειλω βαμμα που ειναι πιο περιεκτικο και δραστικο.

Νομιζω οτι το καλυτερο σε περιεκτικοτητα ειναι το εκχυλισμα. Το θεμα ειναι να βρεις οντως εκχυλισμα και οχι τιποτα λαδια. Κυκλοφορουν καποια σε ελληνικα site αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι.
 
orestis είπε:
fousekisss είπε:
orestis είπε:
weznem είπε:
το αφεψημα δεντρολιβανου το βρισκουμε στο νετ?? η απο μαγαζια??

Το αφεψημα ειναι αυτο που προκύπτει οταν βράζουμε ενα βότανο.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση φρεσκο ή αποξηραμενο δενδρολιβανο, το βραζουμε σε νερό και εχουμε το αφεψημα. Οτι κανουμε με το τσαι και ολα τα βοτανα.
Εκτος και αν ο φιλος εννοει κατι αλλο και οχι αφέψημα.

αφέψημα = προϊον βρασμού
ναι οπως τα λες.αγορασα αποξηραμενο δενδρολιβανο.βραζεισ το νερο
το βγαζεις απ το ματι και μετα πετας το βοτανο μεσα.τα αφηνω στο μπρικι κανα μισαωρο και μετα βαζω το νερο μαζι με τα φυλλα σ ενα βαζο κ το κλεινω.κανα 100μλ εγχυμα περιπου μου βγαζει κανα 10ημερο.Αν κ δεν ξερω κατα ποσο διατηρουνται τα ενεργα συστατικα μεσα στο νερο, οποτε λεω να παραγγειλω βαμμα που ειναι πιο περιεκτικο και δραστικο.

Νομιζω οτι το καλυτερο σε περιεκτικοτητα ειναι το εκχυλισμα. Το θεμα ειναι να βρεις οντως εκχυλισμα και οχι τιποτα λαδια. Κυκλοφορουν καποια σε ελληνικα site αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι.

ναι οντως.στειλε ενα λινκ αν μπορεις γιατι παρειγγειλα εκχυλισμα αλλα ηταν εκχυλισμα σε ελαιολαδο.τσαμπα τα λεφτα.αγνο εκχυλισμα δεν εχω βρει...
 

orestis

Member
fousekisss είπε:
orestis είπε:
fousekisss είπε:
orestis είπε:
weznem είπε:
το αφεψημα δεντρολιβανου το βρισκουμε στο νετ?? η απο μαγαζια??

Το αφεψημα ειναι αυτο που προκύπτει οταν βράζουμε ενα βότανο.
Στη συγκεκριμένη περιπτωση φρεσκο ή αποξηραμενο δενδρολιβανο, το βραζουμε σε νερό και εχουμε το αφεψημα. Οτι κανουμε με το τσαι και ολα τα βοτανα.
Εκτος και αν ο φιλος εννοει κατι αλλο και οχι αφέψημα.

αφέψημα = προϊον βρασμού
ναι οπως τα λες.αγορασα αποξηραμενο δενδρολιβανο.βραζεισ το νερο
το βγαζεις απ το ματι και μετα πετας το βοτανο μεσα.τα αφηνω στο μπρικι κανα μισαωρο και μετα βαζω το νερο μαζι με τα φυλλα σ ενα βαζο κ το κλεινω.κανα 100μλ εγχυμα περιπου μου βγαζει κανα 10ημερο.Αν κ δεν ξερω κατα ποσο διατηρουνται τα ενεργα συστατικα μεσα στο νερο, οποτε λεω να παραγγειλω βαμμα που ειναι πιο περιεκτικο και δραστικο.

Νομιζω οτι το καλυτερο σε περιεκτικοτητα ειναι το εκχυλισμα. Το θεμα ειναι να βρεις οντως εκχυλισμα και οχι τιποτα λαδια. Κυκλοφορουν καποια σε ελληνικα site αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι.

ναι οντως.στειλε ενα λινκ αν μπορεις γιατι παρειγγειλα εκχυλισμα αλλα ηταν εκχυλισμα σε ελαιολαδο.τσαμπα τα λεφτα.αγνο εκχυλισμα δεν εχω βρει...
Το εκχυλισμα δεν ειναι ποτε σκετο. Είναι παντα μαζι με κατι αλλο. ητε ελαιολαδο ητε καποιο αλλο λαδι. Σημασια εχει ποση περιεκτικότητα σε εκχυλισμα δεντρολιβανου εχει το λαδι.
Αυτό που σου εγραψα παραπανω για τα λαδια, ειχε τη λογική, αυτο που θα παρεις να μην ειναι ελαιο δενδρολίβανου.
Μιας και το δεντρολίβανο μπορεις να το βρεις ητε σε αιθεριο ελαιο δενδρολιβανου, ητε σε ελαιο δενδρολιβανου, ητε σε εκχυλισμα δενδρολιβανου (το οποιο ειναι μεσα σε καποιο λαδι ή ισως και σε οινοπνευμα) .
Σε σχεση με τα τρια παραπανω αυτό που ειναι πιο καταλληλο ειναι το εκχυλισμα.
Ριξε μια ματια κι εδω που γινεται συζητηση για το δεντρολιβανο.
Στην 5η σελιδα εχω βαλει και καποια link με online ελληνικά καταστηματα που λενε οτι εχουν εκχυλισμα.
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5369.html

Επισης το εκχυλισμα που εχεις παραγγείλει ειναι μια χαρα, οποτε μπορεις να το χρησιμοποιησεις.
 
Λοιπον, εδω και 4-5 μερες παρατηρω τριχοπτωση, λιγη μεν αλλα πριν δεν ειχα λογω της μινοχ.
Κατ εμε 2 πιθανα σεναρια
1) η ειναι shedding απο το αφεψημα δενδρολιβανο (περιεργο... λες?)
2) η το δενδρολιβανο εμποδιζει τη μινοχ (που παλι αν συμβαινει αυτο δεν νομιζω η τριχοπτωση να επανερχεται τοσο γρηγορα(20 μερες βαζω καθημερινα 2 φορες δενδρ. παραλληλα με μινοχ)).
Οταν σταματας μινοχ επανερχεται τοσο γρηγορα η τριχοπτωση?
3)να σταματησε να κανει η μινοχ δουλεια απο μονη της(ανεξαρτητα απο το δενδρ.) δεν νομιζω αφου ειμαι στον 4 μηνα
Λεω να σταματησω το δενδρολιβανο να δω πως θα παει...Γνωμες κανεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Εγω θα ελεγα να συνεχισεις να τα χρησιμοποιής αλλα διαφορετικές ωρες.
Χρησιμοποιώ κι εγω δεντρολιβανο, και αφεψημα και σε ελαιο σε λοσιον μαζι με καποια αλλα ελαια, και δεν βλέπω να προκαλεί καποιο προβλημα.
Εγω βεβαια περα απο αυτα δεν βαζω τιποτα αλλο.
Τωρα αν βοηθανε δεν μπορω να ξερω. Παντως νομιζω οτι εχουν περιορίσει την τριχόπτωση, αν και εγω ποτε δεν εχανα πολλες τριχες μαζι. Απο την αλλη παντα ειχα εποχιακη τριχόπτωση και δεν ξερω ποσο ρολο παιζει κι αυτο, στο οτι εχει μειωθεί, μιας και μπαινουμε στην ανοιξη που ειναι εποχη που σταματαει.
 

lab_rat

Member
fousekisss είπε:
lab_rat είπε:
Εγω σου ειπα μερικα posts πισω..

ναι εχεις δικιο...απλα βλεπω τριχες να πεφτουν και κολωνω.μακαρι ναναι σεντινγκ.θα παραγγειλω βαμμα που ειναι πιο δραστικο κ συνεχιζω....

Μα αν σταματησεις το δενδρολιβανο μπορει να σταματησει και η τριχοπτωση. Τεσπα, περιμενε κανα 10ημερο αν ειναι, δυσκολα να κρατησει παραπανω αν ειναι shed.
 
Μπλουζα