minox και κοκκινιλες σε ολο το σωμα

Angel13

Member
Παιδια παρατηρησα κοκκινιλες σε ολο μου το σωμα και ξινομαι. Αυτο συμβαινει εδω και 2-3 βδομαδες. Εδω και 4 - 5 βδομαδες βαζω μινοξιδιλη πιο συστηματικα δηλαδη μερα παραμερα πρωι - βραδυ και μερικες φορες μονο το βραδυ, 1mg. Εχω σπασει το κεφαλι και κατι αλλο δεν πρεπει να φταιει. Εχει συμβει σε κανενα αλλο μελος? ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Κοκκινίλες και φαγούρα σε όλο το σώμα είναι κνίδωση. Μπορεί να έχει πολλά αίτια...
 

weznem

Well-Known Member
καλο ειναι να πας σε δερματολογο αν και δεν ειναι ευκολο να βρεις την αιτια για το λογω που ειπε και ο σομαρι θελει υπομονη και ψαξιμο(απο τον γιατρο)περα απο μια αλοιφη για τον κνησμο που δινουν ολοι..
 

Angel13

Member
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Τον αντεχω τον κνισμο και προσεχω τη διατροφη μου οπως και πριν το παθω. Το μονο που εφαγα ηταν μια φορα μπαμιες :p . Ερωτηση, αν ηταν αλλεργια σε καποιο φαγητο δεν θα ειχε υποχωρησει τοσες μερες? καμια 20ρια εχουν περασει!
 

weznem

Well-Known Member
ξερω γω τι να σου πω λογικα ναι... οι αλλεργιες στο δερμα ειναι καναλι δυσκολο αντε βρες απο τι το χεις παθει..γιατι δεν την κοβεις 5 μερες να δεις αν θα υποχωρησει ο κνησμος??
 

somari

Active Member
O κνησμός μπορεί να προκύψει και απο βιολογική / χημική αλλεργία (από φάρμακο μέχρι... κάμπιες) αλλά ακόμα και από κάποια διαταραχή του φυσικού περιβάλλοντος (εγώ να φανταστείς παθαίνω κνησμό και αδιανόητη φαγούρα όταν τον χειμώνα αλλάζω απότομα από κρύο σε ζεστό περιβάλλον! ότι νάναι! )
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Angel13 είπε:
Παιδια παρατηρησα κοκκινιλες σε ολο μου το σωμα και ξινομαι. Αυτο συμβαινει εδω και 2-3 βδομαδες. Εδω και 4 - 5 βδομαδες βαζω μινοξιδιλη πιο συστηματικα δηλαδη μερα παραμερα πρωι - βραδυ και μερικες φορες μονο το βραδυ, 1mg. Εχω σπασει το κεφαλι και κατι αλλο δεν πρεπει να φταιει. Εχει συμβει σε κανενα αλλο μελος? ευχαριστω
σταματάς την μινοξ. και απευθύνεσαι σε δερματολόγο έγκαιρα
 

Angel13

Member
Τι να πω ρε παιδια. Γενικοτερα και αλλεργιες με πιανουν με καμπιες την ανοιξη και γενικοτερα η μινοξιδιλη κανει παρα πολυ καλη δουλεια! Την χρησιμοποιουσα και πριν χρονια συστηματικα με απιστευτα αποτελεσματα. Την ειχα κοψει και εβαζα 2 φορες περιπου την βδομαδα αλλα απ οτι καταλαβα αυτη η ποσοτητα δεν εκανε τιποτα, σαν να μην εβαζα. Τωρα που βαζω παλι συστηματικα, βλεπω παρα πολυ καλα αποτελεσματα! Το θεμα ειναι οτι ουτε παλαιοτερα που την εβαζα συστηματικα μου ειχε κανει κατι τετοιο και μαλιστα σε μεγαλυτερη ποσοτητα παλαιοτερα. Δυστυχως αυτη την περιοδο δεν ειμαι στην πολη μου, αλλα στην πολη που σπουδαζω, και δεν εμπιστευομαι καποιον γιατρο που δεν ξερω, ειδικα δερματολογο. Το πασχα θα ξαναπαω σπιτι μου. Δεν θα θελα να σταματισω τωρα τη μινοξιδιλη διοτι με βοηθαει πολυ! Εν το μεταξυ την εβαζα περιπου 2 βδομαδες συστηματικα πριν βγαλω τις κοκκινιλες.
Να προσθεσω οτι στο προσωπο και στο τριχωτο δεν εχω κοκκινιλες!
 

Angel13

Member
Παιδια καλησπερα! μετα απο πολυ ψαξιμο και πειραματα, βρηκα τι προκαλεσε τις κοκκινιλες στο σωμα! Τις προκαλεσε το συχνο λουσιμο πρωι βραδυ με σαμπουαν του κορρε για κανονικα μαλλια με αλοη και διχταμο! Σε αυτο κατεληξα μετα απο πολλες δοκιμες. Πλεον εναλλασω το προπολινε τονοτικο σαμπουαν για τριχοπτωση με ουπινο και δενδρολιβανο, το προηγουμενο του κορρε και το libroman. (Το propoline μου φαινεται πολυ βαρυ για καθημερινο, του κορρε μου φαινεται μαλακο για καθημερινο).
Επισης παιδια...απο το τοσο συχνο λουσιμο 2 φορες τη μερα εχει ξεραθει το δερμα στα χερια μου (μπουνιες) και μια ερωτηση ακομα : Υπαρχει περιπτωση η μινοξ να προκαλει συχνοουρια?
 

Angel13

Member
Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου :) .Απλως ακολουθω πολυ αυστηρη και σωστη διατροφη πινω πολυ νερο και τπτ αλλο, αλλα παρολα αυτα απο τοτε που ξεκινησα μινοξ καθημερινα (1 η 2 φορες τη μερα), Παρατηρω συχνοουρια...σε σημειο να ξυπναω 3-4 φορες καθε βραδυ! τι να πω :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα