Mια ερωτηση για ολους

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

Εγω απο ακμη πολυ λιγα πραγματα.
Λιπαροτητα ειχα ναι κ συνεχιζω να εχω σε καποιο βαθμο ::)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

στο πρόσωπο βγάζω αραιά και που τύπου ακμής σπυράκια και έχω πολύ λιπαρή επιδερμίδα :(

τώρα,
με το fungoral δεν αντιμετωπίζω λιπαρότητα στα μαλλιά... :eek:
 

Teri

New Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

Είχα μεγάλο πρόβλημα στην εφηβεία μου αλλά και πιο μετά. Μέχρι και για laser πήγα με τους γονείς μου αλλά τίποτα. Τι laser και βλακείες.. Μόνη της έφυγε αφήνοντας και ελάχιστα σημαδάκια στο μάγουλο. Ευτυχώς δεν φαίνονται .

Η λιπαρότητα έχει υποχωρήσει με αυτά που βάζω εδώ και χρόνια.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

ακμη στο γυμνασιο
λιπαροτητα ακομη και τωρα
ειναι και στο ατομο αυτα μη ψαχνεις ...
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

Πάντως σχετικά με τη λιπαρότητα εχω να παρατηρησω οτι απο τοτε που ξεκινησα Fungoral , Tgel
στο θέμα των μαλλιών είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Όμως εχει μειωθει κ η λιπαροτητα του προσωπου + οτι νιώθω το πρόσωπο μου σαν αφυδατωμένο, σαν ξερό μερικες φορες :eek:
 

Joda

Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

εγω μεχρι τα 18 και κατι ειχα ακμη και μετα ηρεμησε το προσωπο.οσο για λιπαροτητα τωρα ειναι σε πιο φυσιολογικα επιπεδα.στο λυκειο ομως ειχα για τρελη λιπαροτητα.μηπως παιζουν κανα ρολο αυτα.δηλ ακμη και λιπαροτητα σαν σημαδια για μελλοντικη τριχοπτωση?
 

Joda

Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

ναι ετσι πιστευω.εχω 2 φιλους που συζητησα προσφατα μαζι τους οι οποιοι ειχαν μεγαλη ακμη και λιπαροτητα και τωρα εχουν μεγαλη αραιωση σε μικρη ηλικια μαλιστα.ειχα μια συζητηση και με ενα γιατρο που ηταν εξιδικευμενος στην τριχοπτωση και μου ειχε πει οτι η λιπαρεοτητα ειναι 1 απο τους 3 παραγοντες της τριχοπτωσης και οτι μονο αυτο να προσεξεις μπορεις να επιβραδυνεις την τριχοπτωση μεχρι και 10 χρονια.μου ειχε πει επισης οτι η διαδικασια της τριχοπτωσης αρχιζει απο πολλη μικρη ηλικια 14-15 χρονων απλως δειχνει τα σημαδια της οταν εισαι 20+ κτλ.αναρωτιουμουν οτι αν σαν πιτσιρικας ο καθενας που εχει τριχοπτωση καταπολεμουσε μονο την λιπαροτητα οτι θα ηταν σε καλυτερη κατασταση.και πιστευω πως ναι.ειναι πολυ μεγαλος μπελας η λιπαροτητα και απο οτι βλεπω περιπου ολοι με τριχοπτωση πιο μικροι ειχαν και λιπαροτητα.οσο για την ακμη πιστευω οτι δειχνει την προδιαθεση.δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι πχ την εγκριση του φαρμακου της asc-j9 για την ακμη το συνδεουν και με την εγκριση για το φαρμακο που θελουν να φτιαξουν για την τριχοπτωση και μερικοι θελουν να βαλουν αυτο της ακμης στο κεφαλι.εχω αρχισει να κοιταω γνωστους μου γυρω μου που τωρα εχουν τριχοπτωση και τους θυμαμαι παλια να εχουν ακμη.καπου κολλανε ολα αυτα μεταξυ τους.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

κάποιο ρόλο παίζει και η λιπαρότητα - κακή υγιεινή,απόφραξη πόρων,ιδανικές συνθήκες για μικροοργανισμούς κ.α

η ακμή συμβαδίζει και είναι εντονότερη σε λιπαρό δέρμα...

βέβαια,
περισσότερο ενοχοποιείται η πιτυρίδα για την τριχόπτωση
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

αυτο που λεει ο joda εχει καποιο δικιο εν μερη

μου φαινεται καλο το σκεπτικο αλλα ισως οι αριθμοι οτι 10 χρονια να σταματουσες την τριχοπτωση ισως αυτο ειναι too much

γιατι οταν λιπαινει το προσωπο λιπαινει το κεφαλι ειδικα αυτοι που εχουν λιπαρα μαλλια ισως το λιπος που λεμε να εμποδιζει να βουλωνει τους θυλακες

ολα αυτα ισως παιζουν καποιο ρολο

και η ακμη ισως συσχετιζεται με τις ορμονες ολα αυτα παντα θεωρητικα ομως

ωστοσο ο joda καλα το προσεγγισε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

φιλε joda εδω ειναι ενα λινκ http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=61&t=51812&st=0&sk=t&sd=a
οπου ενας αιγυπτιος ισχυριζεται οτι οτι η dht δεν ειναι η κυρια αιτια
της τριχοπτωσης, αλλα το sebum και οτι περνοντας μικρες ποσοτητες
accutane σταματας την τριχοπτωση.Προτεινει δοσεις εως 20 mg και οχι
καθημερινα γιατι σε μεγαλυτερες ποσοτητες προκαλει τριχοπτωση
οποιος θελει ας ριξει μια ματια
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

ναι ενδιαφερουσα κουβεντα

προσωπικα δεν ενθουσιαστικα αλλα καλο ειναι να μην προδικασουμε κατι
οποτε να αναμενουμε καποιες δοκιμες τι αποτελεσμα θα φερουν και βλεπουμε μετα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

έχουν ακουστεί/γραφεί πολλά για άλλες αιτίες της τριχόπτωσης - τίποτα όμως δεν είχε αποτελέσματα και περαιτέρω έρευνα
 

elinikas73

New Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα ακμής λιπαρότητας..Πεντακάθαρο πρόσωπο τότε και τώρα,όπως μου λένε και στην δουλειά σαν του μικρού μωρού..Λιπαρότητα στα μαλλιά εμφανίστηκε με την έναρξη της τριχόπτωσης και απ΄ότι γνωρίζω αυτό κυρίως το κακό κάνει η δημιουργία της DHT στο κεφάλι και στην ουσία αυτή η λιπαρότητα που δημιουργείται είναι και ο κύριος λόγος που πέφτουν τα μαλλιά εν τέλει... :(
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

Eγω που ειχα κ εχω προβλημα ακμης ( καλα οχι τωρα οσο μικρος αλλα βγαζω στο λιγα προσωπο σπυρακια ) κ λιπαροτητας κ ειμαι 32 :-\ ,εντωμεταξυ η λιπαροτητα παλι καλα μου εχει περασει.
 

VAMPIRIA

Member
Απ: Mια ερωτηση για ολους

ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΠΑΡΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΒΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΝΟΣ!!!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Mια ερωτηση για ολους

...αλλά δεν έχει προδιάθεση για αραίωση ;)

δεν σημαίνει τίποτα η λιπαρότητα - απλά είναι χειρότερη η κατάσταση (μιλάω από την πείρα μου) με τριχόπτωση και λιπαρότητα ... :(
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα