Kακοσμία στόματος

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Μου κανει την εμφανιση αρκετα συχνα, οπως μου λενε ...αλλες και αλλοι. Οχι κατι τρομερο, αλλα δεν ειναι και κατι ουδετερο σαν οσμη.
Επειδη προσφατα πηγα οδοντιατρο, κι εχω κανει καθαρισμο, τα δοντια ok πλεον κλπ, δεν προερχεται απο δοντια.
Η οδοντιατρος λεει υπαρχει ελαφρια ουλιτιδα.
Οντως, και γι αυτο εχω παρει ειδικη οδοντοβουρτσα κλπ.

Εχω την εντυπωση ομως, οτι και παλιοτερα που δεν υπηρχε ουλιτιδα, παλι μυριζε, και με γνωστους που το συζητησα μου ειπαν οτι ειναι θεμα στομαχιου, δηλαδη βγαινει μεν απο το στομα η οποια οσμη, αλλα δεν προερχεται μαλλον απο στομα, αλλα απο στομαχι.

Οπως και να χει, ειναι κατι που παλευεται, αρκει οταν πρεπει να του δινουμε την δεουσα προσοχη.

Υπαρχουν διαφορα σκευασματα, απο τις απλες παστιλιες listerine που βρισκεις και στο περιπτερο, μεχρι σπρευ φαρμακευτικα για το στομα, φυσικα οδοντικα διαλυματα με γευση τσικλοφουσκας κλπ


Περιμενω τις δικες σας προτασεις/εμπειριες/αποψεις/λυσεις για το θεμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Kακοσμία στόματος

Cool, είχα διαβάσει ένα άρθρο σχετικά και έλεγε ότι παίζει ρόλο η διατροφή.
Αν και δεν το θυμάμαι καλά, κάπου έλεγε ότι παίζουν ρόλο οι υδατάνθρακες για την κακοσμία του στόματος. Τώρα η έλλειψη ή η υπερβολή, αυτό δεν θυμάμαι. :'(
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Kακοσμία στόματος

δυστχυχος δεν γνωριζω κατι επι του θεματος για α βοηθησω

αλλα καποιος θα ξερει
 
Απ: Kακοσμία στόματος

Δεν γνωρίζω την αιτία που σου προκαλεί την κακοσμία, αλλά ο πατέρας μου έχει το ίδιο πρόβλημα λόγω κάποιου προβλήματος που έχει με το στομάχι του και αυτό που κάνει είναι να βουρτσίζει απλά πιο τακτικά τα δόντια του.
Εγώ είχα ένα τέτοιο "πρόβλημα" λόγω καπνίσματος και επειδή η φίλη μου ήταν αντικαπνίστρια την ενοχλούσε. Έτσι πήρα ένα σπρέυ απ το φαρμακείο και δεν μύριζε καθόλου (!) ακόμα και 2 λέπτα πριν να είχα κάνει τσιγάρο ήταν λες και δεν κάπνισα καθόλου.
Το θέμα είναι να βρεις την αιτία, αν την βρεις θα βρεις και την λύση του για να μην είσαι συνέχεια με ένα σπρευ. Αυτό είναι καλό σαν μία προσωρινή λύση.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα