Implanter VS Λαβίδα

Gio

New Member
Καλησπέρα σας συναγωνιστές. Με αφορμή το θέμα "πυκνότητα hairline SOS" και την πολύ όμορφη συζήτηση που κάναμε αποφάσισα να ανοίξω ακόμα ένα. Αυτή την φορά θέλω να μιλήσουμε για τις τεχνικές εισαγωγής μοσχευμάτων.
Ως γνωστόν, είτε μιλάμε για strip είτε για Fue, δυο είναι οι γνωστοί τρόποι εμφύτευσης :
Ο πρώτος είναι με άνοιγμα μικρών οπών στο κεφάλι σε τυχαία επιλογή αλλά με συγκεκριμένη φορά και βάθος, και έπειτα εισαγωγή των μοσχευμάτων με χειρουργική λαβίδα...
και Ο δεύτερος είναι η εισαγωγή των μοσχευμάτων σε ειδικό εργαλείο που ονομάζεται implanter (choi, Lion, Dhi) διαμέτρου 0.8 , 0.9 ή 1.1 χιλιοστού και έπειτα άμεση εμφύτευση στο κεφάλι του ασθενούς χωρίς την δημιουργία οπών.Ο implanter χρησιμοποιεί την μέθοδο "stick and place". Με την βοήθεια της βελόνας και το πάτημα ενός κουμπιού το μόσχευμα μπαίνει σε ακριβή φορά και βάθος πλήρως ελεγχόμενα απο το γιατρό. Ωστόσο, πολύ ισχυρίζονται, ανάμεσα τους και κάποιοι έμπειροι γιατροί οτι το ποσοστό επιβίωσης των τριχοθυλακίων με αυτή την μέθοδο μειώνεται αφού υπάρχει τραυματισμός κατα την εισαγωγή τους. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό έχει να κάνει με την διάμετρο των τριχών και το αν είναι σπαστές ή κατσαρές. Έχει αποδειχθεί οτι ο implanter σε ασιατικές χώρες έχει ποσοστό επιτυχίας 90-96% και αυτό γιατί οι άνθρωποι απο την ανατολή έχουν ίσια μαλλιά και με μεγάλη διάμετρο τρίχας. Αντίθετα οι Ευρωπαίοι με λεπτότερη τρίχα και διαφορετική υφή δυσκολεύουν την εισαγωγή του τριχοθυλακίου στον implanter. Πόσο αλήθεια είναι αυτό όμως, και γιατί αν είναι τόσο καλό το εργαλείο δεν το χρησιμοποιούν όλοι;

Πάμε να δούμε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έτσι όπως καταγράφηκαν από τους γιατρούς που το χρησιμοποίησαν :

  • Ικανοποιητικός αριθμός επιβίωσης μοσχευμάτων
  • Μειωμένη αιμορραγία κατά την εισαγωγή στην λήπτρια
  • Ελάχιστος τραυματισμός κατά την μεταχείριση των μοσχευμάτων
  • Μικρότερος χρόνος συνεδρίας (με μια εξειδικευμένη ομάδα)
  • Λιγότερη επεμβατικότητα
  • Γρηγορότερος χρόνος επούλωσης λήπτριας

Τα μειονεκτήματα τώρα..
  • Περισσότερος χρόνος εκπαίδευσης του προσωπικού
  • Περισσότερος χρόνος συνεδρίας αν το προσωπικό δεν έχει εμπειρία με το εργαλείο
  • Συνήθως ακριβότερες επεμβάσεις
  • Συχνή αλλαγή των βελόνων ορισμένες φορές
  • Τα δίτριχα και τρίτριχα θυλάκια χρειάζονται μεγαλύτερου διαμέτρου βελόνες
  • Σε περίπτωση απειρίας του γιατρού τα θυλάκια μπορούν να εμφυτευτούν βαθύτερα απο το προβλεπόμενο
  • Σε περίπτωση που η δότρια δεν είναι κουρεμένη 1-2 εκατοστά απαιτείται περισσότερος χρόνος εισαγωγής των μοσχευμάτων στο implanter.

Και φτάνουμε στο σημείο να ρωτήσουμε : Aξίζει η μεταμόσχευση μας να γίνει με τον παραδοσιακό τρόπο οπών-λαβίδων ή με το implanter;

Και εδώ έρχονται οι δικές σας απαντήσεις που θα ορίσουν και την εξέλιξη της συζήτησης μας..
 

Συνημμένα

  • 1RPKRtMl.jpg
    1RPKRtMl.jpg
    49.8 KB · Προβολές: 244
  • 2079_image14.jpg
    2079_image14.jpg
    17.4 KB · Προβολές: 250
  • mh_rm_illustration_of_hair_grafts.jpg
    mh_rm_illustration_of_hair_grafts.jpg
    27.9 KB · Προβολές: 247

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Για ακόμα μια φορά ένα πολύ ωραίο θέμα Gio.
Λοιπόν η άποψή μου επ’ αυτού και με δεδομένο ότι έχω κάνει και τις δύο τεχνικές (την πρώτη το 2006 έκανα και με σχισμές- οπές και με implanter και τις υπόλοιπες όλες με implanter) αλλά και με δεδομένα αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει από κοντά είναι:

1. Συμφωνώ με όλα όσα λες σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του implanter (μία διόρθωση: στο τελευταίο εκεί που λες «δότρια» μάλλον εννοείς «λήπτρια»)
2. Να προσθέσω ότι υπάρχουν πλέον implanter από το 2012 (μου έκαναν με αυτούς), στους οποίους ο γιατρός μπορεί να ρυθμίσει και το βάθος εισαγωγής του μοσχεύματος.
3. Σε γενικές γραμμές θεωρώ το implanter πολύ καλύτερο από την μέθοδο των οπών και της λαβίδας κυρίως γιατί μπορείς να ρυθμίσεις πολύ καλύτερα τη γωνία εισαγωγής, τη φορά της τρίχας του μοσχεύματος και το βάθος εισαγωγής (με τους καινούργιους) και άρα να πετύχεις ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα, επιπρόσθετα θεωρώ ότι η λαβίδα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο μόσχευμα αν ο γιατρός δεν προσέξει και πιέσει παραπάνω το μόσχευμα κατά την εισαγωγή στην οπή της λήπτριας (με τη λαβίδα επίσης εμφανίζεται το φαινόμενο τον κατσάρωμα ίσιων τριχών που μεταμοσχεύονται στη λήπτρια… δες εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4040.html).
4. Το κύριο αρνητικό που βρίσκω στο implanter είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις το ίδιο μεγάλες πυκνότητες όσο με τις σχισμές-οπές. Ενώ λοιπόν το ασφαλές νούμερο (για φυτροτικότητες πάνω από 90%) με τη μέθοδο των οπών μπορεί να φτάσει τα 45-50 μοσχ/εκ2, στο implanter 1χλστ φτάνει μέχρι 40-45 μοσχ/εκ2 (αυτά δεν είναι λόγια δικά μου αλλά γιατρών που μου έκαναν και γιατρών που γράφουν σε άλλα φόρουμ). Τώρα βέβαια που χρησιμοποιούν implanter κάτω του 1χλστ ίσως να μπορούν πετύχουν τις ίδιες πυκνότητες, ωστόσο βέβαια παραμένει το θέμα του αν μπορούν να φορτώσουν 3τριχα και 4τριχα σε κάτω του 1 χλστ implanter.

αυτά ως μια πρώτη άποψη και μπορεί να επανέλθω.
 

Gio

New Member
Φίλτατε N094, ξεκινάω απο το τέλος..

Διάβασα πρόσφατα οτι στην εκφόρτωση για 3τριχα και 4τριχα θυλάκια χρησιμοποιείται implanter 1.1 ,αντίστοιχα με τον εξαγωγέα που χρησιμοποιείται στην δότρια αφού η διάμετρος του θύλακα είναι μεγαλύτερη και ελοχεύει κίνδυνος διαμελισμού του μοσχεύματος (το γνωστό transection). Ωστόσο, ανάλογα την ελαστικότητα του δέρματος μπορεί πιο σπάνια να χρησιμοποιηθεί και εξαγωγέας 1 χιλιοστού.

Απο εκει και πέρα, στο θέμα πυκνότητας, δεδομένου οτι υπάρχει μικρότερος τραυματισμός της επιδερμίδας , λογικά, δεν θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο και για τον γιατρό να εμφυτεύσει τα μοσχεύματα πιο κοντά;

Επίσης, αν και πολλές κλινικές και γιατροί το χρησιμοποιούν, γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένο σε πιο... "ακριβούς" γιατρούς;
 

n094

Active Member
Gio είπε:
Φίλτατε N094, ξεκινάω απο το τέλος..

Διάβασα πρόσφατα οτι στην εκφόρτωση για 3τριχα και 4τριχα θυλάκια χρησιμοποιείται implanter 1.1 ,αντίστοιχα με τον εξαγωγέα που χρησιμοποιείται στην δότρια αφού η διάμετρος του θύλακα είναι μεγαλύτερη και ελοχεύει κίνδυνος διαμελισμού του μοσχεύματος (το γνωστό transection). Ωστόσο, ανάλογα την ελαστικότητα του δέρματος μπορεί πιο σπάνια να χρησιμοποιηθεί και εξαγωγέας 1 χιλιοστού.

Απο εκει και πέρα, στο θέμα πυκνότητας, δεδομένου οτι υπάρχει μικρότερος τραυματισμός της επιδερμίδας , λογικά, δεν θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο και για τον γιατρό να εμφυτεύσει τα μοσχεύματα πιο κοντά;

Επίσης, αν και πολλές κλινικές και γιατροί το χρησιμοποιούν, γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένο σε πιο... "ακριβούς" γιατρούς;

Λοιπόν στο πρώτο σκέλος: θεωρώ ότι με το Implanter επειδή η οπή και η τοποθέτηση γίνεται αυτόματα με τη πίεση του κουμπιού (σαν στυλό) δημιουργείται πίεση στο δέρμα η οποία με τη σειρά της μπορεί να δημιουργήσει "άνοδο και έξοδο" του διπλανού τοποθετημένου μοσχεύματος αν αυτό είναι πολύ κοντά και άρα ο γιατρός να πρέπει να ξαναβάζει τα μοσχεύματα που βγήκαν, κάτι που αυξάνει τον χρόνο τοποθέτησης (το φαινόμενο αυτό στα φόρουμ του εξωτερικού το διαβάζω ως pop-out) αυτό δεν συμβαίνει τόσο όταν το μόσχευμα το βάλεις με λαβίδα σε προανοιγμένη οπή γιατί απλά μπαίνει πιο "ομαλά" στην οπή, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να ελέγξεις απόλυτα τη φορά, το βάθος και τη γωνία τοποθέτησης. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι και ο λόγος που με τις οπές μπορείς να πετύχεις καλύτερες πυκνότητες με κίνδυνο όμως στο τελικό αποτέλεσμα να μην είναι απολύτως φυσικό. Και μιας και μιλάμε για φυσικά αποτελέσματα, να γράψω κάτι που σχετίζεται πιο πολύ με το άλλο θέμα που άνοιξες πριν από κάποιες μέρες για την πυκνότητα. Έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο πυκνά τοποθετημένα είναι τα μοσχεύματα, τόσο πιο αφύσικο βγαίνει το τελικό αποτέλεσμα και εξηγούμε: στα περισσότερα πυκνά αποτελέσματα βλέπω ότι η γωνία φύτρωσης παραείναι προς τα πάνω με αποτέλεσμα οι τρίχες να βγαίνουν αρκετά όρθιες. Τελικά, μάλλον για να "χωρέσουν" τα μοσχεύματα και να μην τραυματιστούν οι θύλακες μπαίνουν πιο όρθια και αυτό είναι λογικό, όμως το αποτέλεσμα είναι οι όρθιες τρίχες που σε εμένα τουλάχιστον κάνουν μπαμ.

Στο δεύτερο σκέλος, θεωρώ ότι η μμ με implanter θέλει εκπαίδευση εκ νέου (όπως έγραψες και εσύ στο πρώτο μνμ) αλλά και αναλώσιμα που κοστίζουν περισσότερο, οπότε ίσως η συνήθεια και το κόστος να μην αφήνουν κάποιους να τα δοκιμάσουν. Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις δικές μου, χωρίς να ξέρω τι πραγματικά συμβαίνει. Ξέρω απλώς ότι οι πρώτοι Implanter Choi είχαν κατηγορηθεί (δικαίως) ότι επειδή δεν μπορούσες να ρυθμίσεις το βάθος τοποθέτησης ο γιατρός έπρεπε να είναι πολύ μάστορας για να πετύχει το σωστό βάθος που θα έδινε τη μεγαλύτερη βιωσιμότητα. Ωστόσο, αυτό τα τελευταία χρόνια άλλαξε με το παντετάρισμα implanters που ο γιατρός ρυθμίζει και το βάθος, επειδή όμως αυτό είναι πατενταρισμένο, μπορεί να αυξάνει ακόμα περισσότερο το κόστος σε κάποιον γιατρό που θα ήθελε να αγοράσει και να χρησιμοποιεί τέτοιους Implanters.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
καλα εσεις γινατε πραγματικα επιστημονες στο θεμα μεταμοσχευση τι να πω.
Μπραβο για το κουραγιο σας να τα ψαχνετε τοσο καλα.Απλα ΜΠΡΑΒΟ!!!!
 

n094

Active Member
John_John1 είπε:
καλα εσεις γινατε πραγματικα επιστημονες στο θεμα μεταμοσχευση τι να πω.
Μπραβο για το κουραγιο σας να τα ψαχνετε τοσο καλα.Απλα ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Εμμμ αγαπητέ John από το 2006 μέχρι σήμερα έχουν περάσει περίπου 8 χρόνια στο κουρμπέτι.... όλο και κάτι παραπάνω θα ψάξω και θα ασχοληθώ από άλλους, άσε που συμμετέχω και παρακολουθώ όλα σχεδόν τα αγγλόφωνα φόρουμ τριχόπτωσης επίσης.
 

weznem

Well-Known Member
μπραβο παιδια ανεβαστε τον πηχη του φορουμ ως προς τις γνωσεις ωραιο θεμα..
να που μαθαμε κατι καινουργιο σημερα!! ευχαριστω!!
 

Gio

New Member
weznem είπε:
μπραβο παιδια ανεβαστε τον πηχη του φορουμ ως προς τις γνωσεις ωραιο θεμα..
να που μαθαμε κατι καινουργιο σημερα!! ευχαριστω!!

Φίλε weznem, να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια. Θεωρώ οτι θα ακολουθήσουν ανάλογα θέματα και στο μέλλον..
Παραθέτω δυο βίντεο με την κάθε τεχνική για να δείτε τις διαφορές.

Τεχνική οπών-λαβίδας
http://www.youtube.com/watch?v=R_Gaqzj_DjQ

Τεχνική implanter
http://www.youtube.com/watch?v=Zu7d5augm0A
 

Flosk

Well-Known Member
Στο 2ο βίντεο λέει για 500 grafts που θα μοιραστουν σε 36 εκατοστα ή κατάλαβα λάθος ; Η διαίρεση βγάζει 13,8 μοσχεύματα ανα cm παντως..
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Στο 2ο βίντεο λέει για 500 grafts που θα μοιραστουν σε 36 εκατοστα ή κατάλαβα λάθος ; Η διαίρεση βγάζει 13,8 μοσχεύματα ανα cm παντως..

Πράγματι σωστά κατάλαβες. Όπως έχει αναφέρει και ο φίλος n094 η D*I είναι πολύ συντηρητική στο θέμα hairline (δυνάμει βέβαια και την ηλικία του ασθενή) με αποτέλεσμα να ξεκινάει απο την A και Β ζώνη με 35-40 μοσχεύματα και γραμμικά να μειώνεται ως προς την εμπρόσθια ζώνη. Ο λόγος που το κάνει αυτό, είναι γιατί θεωρούν οτι το μάτι πέφτει στην Α ζώνη και οχι στην hairline.

Προσωπική μου εκτίμηση βέβαια είναι οτι στο συγκεκριμένο βίντεο πρέπει να είναι επιλογή του ασθενή να πάει σε τόσο μικρή πυκνότητα. Ίσως έχει να κάνει με το styling του. Ίσως έχει να κάνει με τον περιορισμένο αριθμό μοσχευμάτων που είχε στην διάθεση του.. δεν ξέρω.

Πάντως τα 500 μοσχεύματα δεν είναι όλα μονότριχα. Θα μπουν και δίτριχα όπως λέει ο γιατρός οπότε η πυκνότητα αυξάνεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Δεν μπορεί ρε Gio, λάθος θα έχει κανει και θα εννοούσε άλλο πράμα.. 13.8 grafts/cm ειναι μηδαμινό νούμερο για μμ πόσο μάλλον όταν συζητάμε για hairline! Θα μπορούσε να βοηθήσει ο N094 σε αυτο ή ο Tropheus που ειναι πιο έμπειροι και κάτι παραπάνω θα καταλαβαίνουν αλλα εγω το βρίσκω απίθανο να μην έχει μπερδευτεί !
 

n094

Active Member
13 μοσχ/εκ2 σε τελείως καραφλό-γυμνό σημείο, είναι σαν να μην έχεις βάλει μαλλιά, μάλλον λάθος θα έχει γίνει... επίσης αν δείτε την τοποθέτηση πίσω από την hairline (Α') είναι αρκετά καθαρή και σχετικά καλή από άποψη πυκνότητας, θα έλεγα ότι ίσως να ξεπερνάει και τα 35 μοσχ/εκ2 σε κάποια σημεία.
 

tropheus

Well-Known Member
Προσωπικά είμαι υπερ της λαβίδας. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι οι μεγαλύτερες κλινικές - γιατροί (armani, rahal κ.α) στον κόσμο δουλεύουν με λαβίδα. Για τον ασθενή έχει περισσότερα πλεονεκτήματα.

Δείτε στο ακόλουθο video την τποθέτηση των grafts στη δική μου 1η μεταμόσχευση το 2010 με χρήση λαβίδας :

http://www.youtube.com/watch?v=SWG3yo5Cbjw
 

Gio

New Member
Όντως φίλε tropheus. Έτσι είναι, ωστόσο έχει και για τον Γιατρό ένα σημαντικό πλεονέκτημα! Οτι την εισαγωγή των μοσχευμάτων την κάνoυν τις περισσότερες φορές οι βοηθοί του. Αντίθετα η χρήση implanter, απαιτεί εξειδίκευση και απόλυτη αφοσίωση στο εργαλείο. Στα χέρια ενός άπειρου και ανεκπαίδευτου γιατρού η χρήση implanter έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Πλέον, το ευτυχές της υπόθεσης είναι οτι το πρόβλημα το βάθος (στο οποίο οι παλαιότεροι implanters "έθαβαν" όπως είχε πει και ο dr. Cole το μόσχευμα) έχει εξαλειφθεί.

Κάνω μια πρόβλεψη, η οποία μπορεί να βγεί και λανθασμένη, ωστόσο εγώ πιστεύω οτι σε 3 με 5 χρόνια, αν δεν έχει βρεθεί κάτι νέο στην αποκατάσταση μαλλιών, οι περισσότεροι γιατροί θα δουλεύουν με implanters.
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Όντως φίλε tropheus. Έτσι είναι, ωστόσο έχει και για τον Γιατρό ένα σημαντικό πλεονέκτημα! Οτι την εισαγωγή των μοσχευμάτων την κάνoυν τις περισσότερες φορές οι βοηθοί του. Αντίθετα η χρήση implanter, απαιτεί εξειδίκευση και απόλυτη αφοσίωση στο εργαλείο. Στα χέρια ενός άπειρου και ανεκπαίδευτου γιατρού η χρήση implanter έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Πλέον, το ευτυχές της υπόθεσης είναι οτι το πρόβλημα το βάθος (στο οποίο οι παλαιότεροι implanters "έθαβαν" όπως είχε πει και ο dr. Cole το μόσχευμα) έχει εξαλειφθεί.

Κάνω μια πρόβλεψη, η οποία μπορεί να βγεί και λανθασμένη, ωστόσο εγώ πιστεύω οτι σε 3 με 5 χρόνια, αν δεν έχει βρεθεί κάτι νέο στην αποκατάσταση μαλλιών, οι περισσότεροι γιατροί θα δουλεύουν με implanters.

Βέβαια εμείς Γιώργο από την πλευρά του ασθενούς ενδιαφερόμαστε για τα δικά μας πλεονεκτήματα :)

Πάντως δεν αποκλείεται τα implanters σε μερικά χρόνια να είναι πολύ πιο βελτιωμένα. Για να δούμε ...
 
Μπλουζα