homemade minoxidil

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

geofish

New Member
Μετά από ψάξιμο και για να μου φύγει η απορία και που ίσως να έχουν και κάποιοι χρήστες στο φόρουμ είναι, γιατί να μην κάνουμε και μια homemade minoxidil μπας και μειώσουμε το κόστος.
Δυστυχώς μετά από αναζήτηση είδα ότι δεν συμφέρει να κάνεις μόνος σου διάλυμα minoxidil. Ο λόγος είναι το κόστος είναι πολύ ψηλό. Και το εξηγώ παρακάτω
Ας πούμε ότι θέλουμε να κάνουμε 60 ml διάλυμα 5 % όπως αυτά του εμπορίου για ένα μήνα το οποίο μεταφράζετε σε 3 g = 3000 mg minoxidil
Το μόνο φάρμακο που βρήκα που περιέχει minoxidil είναι το loniten το οποίο τα 100 χάπια των 10 mg κοστίζουν περίπου 50 $ άρα για το διάλυμα μας θα χρειαστούμε 300 χάπια δηλαδή περίπου 150 $.
Δεν ξέρω αν κανένας εδώ έχει βρει τρόπο να βρούμε αλλού την ουσια minoxidil ώστε να μπορούμε να κάνουμε μια φθηνή homemade minoxidil.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: homemade minoxidil

εγω αγοραζω minoxidil που μου φτιαχνει ο φαρμακοποιος...ερχεται 12 ευρω τα 100ml.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: homemade minoxidil

geofish είπε:
Μετά από ψάξιμο και για να μου φύγει η απορία και που ίσως να έχουν και κάποιοι χρήστες στο φόρουμ είναι, γιατί να μην κάνουμε και μια homemade minoxidil μπας και μειώσουμε το κόστος.
Δυστυχώς μετά από αναζήτηση είδα ότι δεν συμφέρει να κάνεις μόνος σου διάλυμα minoxidil. Ο λόγος είναι το κόστος είναι πολύ ψηλό. Και το εξηγώ παρακάτω
Ας πούμε ότι θέλουμε να κάνουμε 60 ml διάλυμα 5 % όπως αυτά του εμπορίου για ένα μήνα το οποίο μεταφράζετε σε 3 g = 3000 mg minoxidil
Το μόνο φάρμακο που βρήκα που περιέχει minoxidil είναι το loniten το οποίο τα 100 χάπια των 10 mg κοστίζουν περίπου 50 $ άρα για το διάλυμα μας θα χρειαστούμε 300 χάπια δηλαδή περίπου 150 $.
Δεν ξέρω αν κανένας εδώ έχει βρει τρόπο να βρούμε αλλού την ουσια minoxidil ώστε να μπορούμε να κάνουμε μια φθηνή homemade minoxidil.


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ βασικα δεν αξιζει απο την στιγμη που την βρισκουμε τοσο φτηνα να φτιαχνουμε δικη μας στην ουσια δεν γλιτωνουμε κατι ιδιαιτερο ακομη και αν βρουμε καπου αλλου το συστατικο σε πιο χαμηλη τιμη

βλεπεις εσυ θα παρεις οινοπνευμα παραδειγμα 1 μπουκαλι και θα φτιαχνεις λοσιον για μηνες ΕΝΩ ΟΙ ΕΤΕΡΙΕΣ φτιαχνουν χιλιαδεσ μπουκαλια και ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΧΟΝΔΡΙΚΑ

dim74 είπε:
εγω αγοραζω minoxidil που μου φτιαχνει ο φαρμακοποιος...ερχεται 12 ευρω τα 100ml.


ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ειναι και 100ml πολυ καλη

pathetic_loser είπε:
φτηνη minox? Ποσο πιο φτηνη πια?
πραγματικα η τιμη της kirkland ειναι ξεφτιλα :p 8) ;D ;)

αυτο λεω και εγω ,,,,,,,,, ξερεις ειδικα στην Μινοξιδιλη πεφτει ΤΡΕΛΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..... σε αυτο πιστευω οφειλετε η χαμηλη τιμη της
 

geofish

New Member
Απ: homemade minoxidil

Σήμερα που πήγα σε ένα φαρμακείο για ν αγοράσω ALDACTONE και στην κουβέντα με τον φαρμακοποιό μου είπε ότι έχει και έτοιμη μινοξιδίλη σε σκόνη η οποία έχει τα 5g 8,5 € την οποία και την αγόρασα.
Σκέφτομαι να κάνω ιδιοκατασκευή 5%
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ξέρει κανείς την αναλογία των άλλων συστατικών που έχει το regain (αλκοόλης -προπ/γλυκολης και νερού).
Του kirkalnd είναι από ότι ξέρω 30 % αλκοόλης 50 %προπ/γλυκολης και 20 %νερού
Του lee είναι 50% αλκοόλης
Σε κάποιες έρευνες λένε για αναλογία 70 % αλκοόλης 15 % προπ/γλυκολης και 15 %νερού

Επίσης καμιά πρόταση για τις αναλογίες .
 

Άκης

Administrator
Απ: homemade minoxidil

geofish είπε:
Σε κάποιες έρευνες λένε για αναλογία 70 % αλκοόλης 15 % προπ/γλυκολης και 15 %νερού
Επίσης καμιά πρόταση για τις αναλογίες .

Για 60ml, μπορείς να βάλεις 42ml αλκοόλη, 10ml προπ/γλυκολης, 10ml νερού και 3mg μινοξ.
 

geofish

New Member
Απ: homemade minoxidil

Άκη, τα ποσοστά (αναλογίες) είναι του regain ή κάποιας άλλης μάρκας
Πάντως αν κάποιος βρει έτοιμη μινοξιδιλη και τη φτιάχνει μόνος του, βγαίνει περίπου 10 € τα 100 ml ή αλλιώς 6 € το μπουκάλι των 60 ml
Άκη θυμάσαι επίσης σε τι ελάχιστη ποσότητα αλκοόλης διαλύεται η μινοξιδίλη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: homemade minoxidil

ναι μα με τις τιμες που κυκλοφορει εξω η μινοξιδιλη δεν συμφερει να φτιαξεις μονος σου
 

BLuEArMy

Member
Απ: homemade minoxidil

geofish είπε:
Άκη, τα ποσοστά (αναλογίες) είναι του regain ή κάποιας άλλης μάρκας
Πάντως αν κάποιος βρει έτοιμη μινοξιδιλη και τη φτιάχνει μόνος του, βγαίνει περίπου 10 € τα 100 ml ή αλλιώς 6 € το μπουκάλι των 60 ml
Άκη θυμάσαι επίσης σε τι ελάχιστη ποσότητα αλκοόλης διαλύεται η μινοξιδίλη.

Αφού το κάθε μπουκαλάκι kirkland μου έρχεται λιγότερο από 4.5 ευρώ από ebay! Όχι μόνο δεν αξίζει αλλά δε συμφέρει κιόλας..!
 

geofish

New Member
Απ: homemade minoxidil

Δε διαφωνώ με αυτό που λες όντως η τιμή της kirkland είναι ξεφτίλα.
Το αναφέρω κυρίως σε αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με αγορές μέσω internet, αλλά και για αυτούς που θέλουν μια μινοξιδίλη (homemade) με μικρότερη ποσότητα προπ/γλυκολης λόγο ευαισθησίας στην προπ/γλυκολης. Η kirkland έχει αρκετή 50 %.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: homemade minoxidil

geofish είπε:
Δε διαφωνώ με αυτό που λες όντως η τιμή της kirkland είναι ξεφτίλα.
Το αναφέρω κυρίως σε αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με αγορές μέσω internet, αλλά και για αυτούς που θέλουν μια μινοξιδίλη (homemade) με μικρότερη ποσότητα προπ/γλυκολης λόγο ευαισθησίας στην προπ/γλυκολης. Η kirkland έχει αρκετή 50 %.


Αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να πω λεπτομέρειες για τον τρόπο παρασκευής homemade διαλύματος minoxidil μέχρι και 10% ή και 15% γιατί το όλο θέμα
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ καθώς η minox έχει ένα πάρα πολύ κακό : Κρυσταλοποιείται πάρα πολύ εύκολα!!! (αν δεν παρασκευαστεί σωστά).

Ασχολήθηκα με την παρασκευή minox (και αγόραζα σκόνη minoxidil) πριν από 5 περίπου χρόνια (πριν βγει το Rogain Foam) ακριβώς για το λόγο που περιγράφει ο geofish.
Έχω τρομερή ευαισθησία στην προπυλενογλυκόλη. Aυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που κατέληξα στο Rogain Foam και ησύχασα ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: homemade minoxidil

geofish είπε:
Άκη θυμάσαι επίσης σε τι ελάχιστη ποσότητα αλκοόλης διαλύεται η μινοξιδίλη.
Όπως είχα διαβάσει παλιά σε ένα άρθρο για την μινοξ, για να διαλυθεί σωστά θα πρέπει να έχεις ένα ποσοστό 5% μινοξ στο διάλυμα.
Δηλαδή στα 100ml αλκοόλης, θα πρέπει να έχεις μέγιστη ποσότητα 5mg μινοξ.

tropheus είπε:
Αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να πω λεπτομέρειες για τον τρόπο παρασκευής homemade διαλύματος minoxidil μέχρι και 10% ή και 15% γιατί το όλο θέμα
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ καθώς η minox έχει ένα πάρα πολύ κακό : Κρυσταλοποιείται πάρα πολύ εύκολα!!! (αν δεν παρασκευαστεί σωστά).

Ασχολήθηκα με την παρασκευή minox (και αγόραζα σκόνη minoxidil) πριν από 5 περίπου χρόνια (πριν βγει το Rogain Foam) ακριβώς για το λόγο που περιγράφει ο geofish.
Έχω τρομερή ευαισθησία στην προπυλενογλυκόλη. Aυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που κατέληξα στο Rogain Foam και ησύχασα ...
Να σου πω, δεν το κάνεις ένα θέμα?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: homemade minoxidil

Οκ θα ετοιμάσω τις ακριβείς οδηγίες και θα τις ανεβάσω αύριο (Κυριακή) σε νέο topic ...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα