H θεραπεία μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Dimitrios

New Member
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό site.

Είμαι νέος χρήστης του forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα προϊόντα που κατά την προσωπική μου εμπειρία παίξανε σημαντικό ρόλο στο να καρατήσω τα μαλλιά που έχω τώρα και να μη γίνω εντελώς αεροδρόμιο.

Είμαι 30 χρονών και πάσχω από τριχόπτωση από το γυμνάσιο περίπου. Έχω δοκιμάσει αρκετά προϊόντα και σκευάσματα και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Regain Extra Strength 5% (minoxidil)
Pilfood (βιταμίνες)
Fungoral Shampoo

Δεν έχω δικιμάσει DHT Blockers καθόλου.
Είμαι σίγουρος ότι κάνουν δουλεια τα Propecia / Avodart αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

Συνήθως για το λόγο ότι το regain λαδώνει τα μαλλιά (και επειδή βαριέμαι αυτή τη δουλειά πρωί - βράδυ) κάνω 4-5 μήνες χρήση το χρόνο σε συδυασμό με pilfood βγάζω μαλλιά και τα παρατάω.

Τα regain και fungoral τα ξέρετε όλοι πιστεύω. Αυτό που πρόσεξα όμως είναι ότι δεν παιζουν και πολύ στο forum σας οι βιταμίνες Pilfood και μου έκανε εντύπωση.
Μου τις είχε γράψει μιά φορά ο δερματολόγος λέγοντάς μου ότι κάνουν πολύ δουλειά γιατί περιέχουν συστατικά τα οποία βοηθούν την τρίχα να θρέψει. Περιτό να σας πω πώς έχω δεί τρομερά αποτελέσματα.
Θεωρώ πως επυταχύνει την επαναφύτρωση σε συνδυασμό με το regain στο διπλάσιο μπορεί και τριπλάσιο.
Αυτό το λέω γιατί όταν έκανα χρήση μόνο regain τα αποτελέσματα αργούσαν να φανούν. Παιδιά δοκιμάστε το όσοι δεν το έχετε κάνει και δεν θα χάσετε. Είναι λίγο ακριβές αλλά αξίζουν τα λεφτά τους. Η δοσολογία είναι 2 κάψουλες τη μέρα για θεραπεία και αργότερα για συντήρηση 1 τη μέρα.

Και τώρα κάτι τελευταίο. Η κοπέλα μου έπασχε και αυτή από τριχόπτωση όταν έδινε πανελλήνιες από το άγχος που στη συνέχεια εξελίχθηκε σε χρόνιο πρόβλημα το οποίο την ταλαιπωρεί μέχρι σήμερα.
Είχε πάει σε έναν πολύ καλό γιατρό ο οποίος της είχε δώσει ένα κοκτέϊλ μινοξιδίλης με κάτι άλλα μέσα και της είπε το εξής.
Να τρώει κάθε μέρα από ένα fruit ζελέ Γιώτης. Της εξήγησε πως το ζελέ περιέχει ζελατίνη η οποία είναι ευεργετική για τα μαλιά και τα νύχια και θα βοηθήσει. Γενικά όλο το πακέτο της θεραπείας πέτυχε. Εγώ στην αρχή όταν άκουσα για το ζελέ γέλασα αλλά όταν το ξανασκέφτηκα άλλαξα γνώμη.
Το έχει ξανακούσει κάποιος από εσάς αυτό?
Απο αύριο ξεκινάω θεραπεία γιατί αραίωσα πάλι.
Θα δοκιμάσω και το ζελέ, κακό δε νομίζω να κάνει αφου ούτε παχαίνει και το τρώνε και οι άρρωστοι στα νοσοκομεία. ;D
Θα τραβήξω και φωτός για να ποστάρω τα αποτελέσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: H θεραπεία μου

Γειά σου Dimitri

Για τις Pilfood που λές εγώ τις έχω πάρει και μάλιστα αρκετό καιρό. Γενικά έχω πάρει τις περισσότερες βιταμίνες που δίνουν οι δερματολόγοι. Πιστεύω ότι οι βιταμίνες κάνουν καλό σε έναν άνθρωπο γενικά όταν τις έχει ανάγκη και όχι ειδικά για το μαλλί. Εκτός και αν η τριχόπτωση οφείλεται σε κάτι τέτοιο.

Επίσης κάποιος δερματολόγος μου είχε πεί και μένα για το ζελέ και αν μπορώ να τρώω 3 την ημέρα. Το έκανα και αυτό! Λες ότι η απώλεια των μαλλιών της κοπέλας σου ήταν καθαρά το άγχος. Μήπως γι' αυτό το πρόβλημά της λύθηκε με αυτόν τον τρόπο; Η αιτία της τριχόπτωσης παίζει το μεγαλυτέρο ρόλο.

Πάντως αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει τα ζελέ από την εμπειρία μου του προτείνω να τα τρώει με μέτρο και όχι υπερβολές γιατί με 3 την ημέρα που έτρωγα είχα και απίστευτο πρήξιμο και άρχισα να παίρνω και κιλά.

Βέβαια με όποια θεραπεία βλέπει κάποιος καλυτέρευση καλό είναι να γράφεται γιατί ίσως να βοηθηθούν και κάποιοι άλλοι.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: H θεραπεία μου

γειά χαρά - καλώς όρισες

για τη μινοξιδίλη & το fungoral πάω πάσο
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,465.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,205.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,199.0.html

για τις βιταμίνες και το ζελέ,τα είπε η Χριστίνα... :-\

αν τόσο καιρό έβαζες dht blocker στην θεραπεία σου,τώρα θα ποσταρες στο "επιτυχής θεραπεία...σκέψου το ;)

τέλος,
το αποτελεσματικότερο είναι :
- 1 φορά την ημέρα (όποτε σε βολεύει-λόγω λαδώματος) 1-1,5 ml - 1-2 ψεκασμούς μινοξιδίλη αρχικά (6-12 μήνες) και μετά ανά 3 μέρες ίδια ποσότητα
- ανά 12-16 ώρες dht blocker
- 3 φορές την εβδομάδα (μέρα παρά μέρα) σαμπουάν κετοκοναζόλης (fungoral,botaderm,Revita)
=> στο 6-8-12μηνο έχεις αποτελέσματα

ΥΠΟΜΟΝΗ & ΕΠΙΜΟΝΗ ;)
 

Dimitrios

New Member
Απ: H θεραπεία μου

Χριστίνα καλημερα,
με αφορμή το άγχος των εξετάσεων και την κακή διατροφή εκείνη την περίοδο παρουσίασε το πρόβλημα το οποίο όμως αργότερα εξελίχθηκε σε χρόνιο. Εκείνη την περίοδο ξανακέρδισε τα μαλλιά της σε ένα μεγάλο βαθμό αλλά τα επόμενα χρόνια της πέφτανε ανα περιόδους και σε συχνότητα και σε ποσότητα. Τώρα πλέον έχει ισορροπήσει κάπως το θέμα αφού έχει ήδη χάσει μεγάλο βαθμό από τον αρχικό όγκο.

Όσο για μένα το minoxidil σε συνδυασμό με τις Pilfood είδα αρκετές φορές να γεμίζει το επάνω μέρος του κεφαλιού μου σε 2-3 μήνες εκεί που ήταν αραιό.
Επίσης θυμάμαι παλιότερα ότι το κεφάλι μου αν και αραίωνε, όταν έκανα θεραπεία ξανακέρδιζα τα μαλλιά μου σε χρόνο dt ενώ τώρα όσο περνούν τα χρόνια η διαδικασία της επαναφύτρωσης γίνεται πολύ πιο αργά.
Αυτά είναι όμως προσωπικές εμπειρίες. Τα δεδομένα από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλάζουν και αυτά που πιάσανε σε μένα σε καποιον άλλο μπορεί να μη κάνουν τίποτα.

Σταύρο εξήγησε μου πάω στο φαρμακείο και ζητάω Avodart? δεν θέλει ιατρική συνταγή και αν το πάρω είναι σίγουρο ότι δεν θα παρουσιάσω κάνα πρόβλημα στον προστάτη και μετά ψάχνομαι?
Επίσης μπορώ να βρώ Propecia σε φαρμακείο εδώ όπως βρίσκω και Regaine ή πρέπει να το παραγγείλω από εξωτερικό?

Ευχαριστώ
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: H θεραπεία μου

όπα-ήρεμα!
με λένε Σπύρο και είμαι καλά!!!

το avodart το αγοράζεις από φαρμακείο 32 € χωρίς συνταγή (8 € με συνταγή!) και χρησιμοποιείς είτε 4-5 καψάκια μέσα στην μινοξ., είτε σαν double A ( http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,383.0.html ) - προσωπική μου άποψη,καλύτερα double A ;)

το propecia είναι ασύμφορο (3πλάσια τιμή) από το proscar-ίδια δραστική ουσία,ίδια εταιρεία
εννοείται ότι και τα 2 τα βρίσκεις στο φαρμακείο

οι παρενέργειές τους
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,382.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,173.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,529.0.html


ελπίζω να καταλαβαίνεις τι γράφω - είτε παίρνεις 1/8-1/4 του χαπιού proscar καθημερινά ή βάζεις τοπικά avodart
εννοείται συνεχίζεις μινοξ. και fungoral παράλληλα...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: H θεραπεία μου

Νομιζω πρεπει να το ειχα αναφερει κι αλλου, οταν ειχα πρωτο-ανακαλυψει το φορουμ, οτι κι εγω παλια πηγαινα σε δερματολογο ειδικευμενο σε ...τριχες, και μου ειχε πει κι εμενα να τρωω ζελε!

Βεβαια, δεν ειχα δει εδω κανεναν να το υποστηριζει αυτο, και θεωρησα οτι μαλλον δεν βοηθουσε τελικα.

Αλλα τωρα που το ξαναλετε κι εσεις, μηπως τελικα το ζελε ειναι αποτελεσματικο?
Πως?
Εχει κανεις να μας πει κατι παραπανω γι αυτο?


Σημειωση:
Αν ο δερματολογος που πηγατε ηταν στη βασ.σοφιας, μαλλον ηταν ο ιδιος για ολους μας...
 
Απ: H θεραπεία μου

Σε άλλον γιατρό πήγα...καμία σχέση με Β.Σοφίας.
Για μία φυσική πρωτεϊνη μάλλον το λένε. Δες εδώ http://www.jotis.gr/products.asp?pgid=41&mcid=43&m=18.

Εγώ δεν το πιστεύω. Όπως είπα 3-4 κιλά παραπάνω πήρα μόνο, τίποτε άλλο. Υπάρχουν πολλές τροφές για την υγεία των μαλλιών. Εδώ τα παιδιά έχουν γράψει αναλυτικά τις τροφές.
Απλά μπορεί να το προσθέσει κάποιος στη διατροφή του. Αντί να φας παγωτό, φάε ένα ζελέ για να σου φύγει η ιδέα!

Kαι όπως γράφει ο Dimitris της κοπέλας ο γιατρός της έδωσε μινοξιδίλη! Οπότε τα όποια αποτελέσματα είδε μάλλον τα είδε από τη μινοξιδίλη!
 

Dimitrios

New Member
Απ: H θεραπεία μου

Καλημέρα,

Ο συγκεκριμένος γιατρός έχει κάνει το διδακτορικό του πάνω στην επίδραση του ζελέ στην τρίχα.
Συγκεκριμένα θεωρεί πως η "ζελατίνη" είναι η ευεργετική ουσία και έχει άμεση σχέση με το κολλαγόνο.
Ο γιατρός αυτός βρίσκεται στον Πειραιά και θεωρείται απο τους πιό καλούς (και ακριβούς).
Ο ίδιος μάλιστα - από τα λεγόμενα της κοπέλας μου - επέμενε τόσο πολύ γι'αυτό, που της είπε ότι "δε με νοιάζει αν ξεχάσεις να βάλεις φάρμακο στα μαλλιά αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ξεχάσεις να φας ζελέ"...

Για την ζελατίνη βρήκα το παρακάτω:
Το δέρμα, τα κόκαλα και οι συνδετικοί ιστοί των σπονδυλωτών ζώων περιέχουν μια ινώδη πρωτεΐνη που ονομάζεται κολλαγόνο. Όταν περνά από επεξεργασία καυτού οξέως (συνήθως υδροχλωρικού ή θειικού) ή από επεξεργασία αλκαλίου (συνήθως ασβεστόλιθου), το κολλαγόνο μετατρέπεται σε ζελατίνη, μια λίγο διαφορετική πρωτεΐνη που διαλύεται στο νερό. Η ζελατίνη έπειτα περνά από καυτό νερό,βράζεται και καθαρίζεται.Τελικά όταν φύγει από το εργοστάσιο είναι μια ουσία κίτρινη, εύθραυστη σε σχήμα λωρίδας ή μακαρονιού,σε φύλλα,ή σε σκόνη. Όταν μουσκέψει στο κρύο νερό, το απορροφά και φουσκώνει. Έπειτα όταν το νερό ζεσταθεί, διαλύεται και σχηματίζει ένα πηχτό υγρό που ζελατινοποιείται όταν κρυώσει. Ως πρωτεΐνη είναι σαφώς θρεπτική,αν και οι διατροφολόγοι δε θα τη θεωρούσαν πλήρη πρωτεΐνη.

Δηλαδή το ότι η ζελατίνη είναι παράγωγο του κολλαγόνου ίσως έχει να κάνει με την τρίχα.
Εγώ θα το δοκιμάσω πάντως...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: H θεραπεία μου

Dimitrios είπε:
Καλημέρα,


Όταν περνά από επεξεργασία καυτού οξέως (συνήθως υδροχλωρικού ή θειικού)

θα σταθω σε αυτο

ισως εδω να βρισκεται το θεμα με την θεεικη μινοξιδιλη (minoxidil sulfate)
και την αποτελεσματικοτητα της

σαφως και οταν μπορουμε να αυξησουμε την δυνατοτητα των υπαρχων ουσιων ειναι καλο

αλλα οσο κολλαγόνο και αν παρεις φιλε μου τα ανδρογονα δεν θα σε αφησουν να στεριοσεις τριχα

πρωσοπικα οτι εχει σχεση με niacin biotin και παραγωγα τους θεωρω πως καλο ειναι να τα βαζει κανεις
αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω να σου δωσουν τα αποτελεσματα της σπειρινολακτονης η της ντουταστεριδης
η να μπορεσουν να αντικαταστησουν ενα απο τα προαναφερθεντα

θα προτεινα δε σε αυτους που ενδιαφερονται και παιρνουν βιταμινες τυπου epicrin και συναφων
να βαζαν στην θεση αυτων μια λοσιον ειτε ιδιοκατασκευη ειτε αγοραστη
οι οποιες εχουν συστατικα παρομοια με biotinn niacin και λοιπον αλλων

επισης να ανφερω οτι κατι αμπουλες που χρησιμοποιησα στο παρελθον της der*** που υποστηριζουν αν θυμαμαι καλα την αυξηση του κολλαγονου οτι ηταν ανικανες να με βοηθησουν
οπως και αλλον κοσμο οπου αναφεραν καποιοι και εδω στον φορουμ αλλα πρωσοπικους γνωστους

οποτε τρώγοντας ζελε μπορει να σε βοηθησει στα 2/10


αυτην ειναι γνωμη μου σχετικα με τα ζελε και τα συναφη . . .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitrios

New Member
Απ: H θεραπεία μου

cool11 είπε:
Σημειωση:
Αν ο δερματολογος που πηγατε ηταν στη βασ.σοφιας, μαλλον ηταν ο ιδιος για ολους μας...

cool11 τελικά είναι ο γιατρός που βρίσκεται στη Βασ. Σοφίας, έκανα λάθος εγώ....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα