EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kismet

New Member
Παιδιά γεια σας.
Εδώ και 10 χρόνια αντιμετωπίζω το... σαράκι μου που λέγεται ανδρογενετικη αλλωπεκίαση. Κατάφερνα να το αντιμετωπίζω μόνο με Regaine κι αυτο ήταν κάτι περιστασιακό μια και σε λίγους μήνες τα μαλλιά αυτά ξανάπεφταν. Έχω κάνει 4 παιδιά, είμαι νέα κοπέλα, αρκετά όμορφη, αλλά... αυτή η αρρώστια με ρίχνει στα πατώματα. :( :( :(
Κάποτε έφτασα μέχρι και το χειρουργείο της Laser L.C. αλλά μόλις είδα αίματα από μία προηγούμενή μου που έκανε την επέμβαση strip, πανικοβλήθηκα και έτρεχα έξω με την ρόμπα. Μετά από τρομερή ταλαιπωρία πήραμε τα μισά λεφτά πίσω από αυτά που ήδη είχαμε προπληρώσει με τον άντρα μου.
Τους τελευταίους μήνες κοροϊδεύω τον εαυτό μου με το Τοπικ αλλά σιγά σιγά αυτό χειροτερεύει και το τοπικ πια φαίνεται αισθητά.
Δεν με γνωρίζετε όμως κρέμομαι από τα λόγια και τις συμβουλές σας. Θα έφτανα ως την άκρη του κόσμου για να το σταματήσω αυτό το πράγμα, αλλά τα οικονομικά είναι αρκετά δύσκολα και δεν θέλω να επιβαρύνω την οικογένειά μου όσο κι αν ο σύζυγός μου επιμένει για μεταμόσχευση.
Υπάρχει κάποιο φάρμακο ρε παιδιά; Πείτε μου. Υπάρχει καμιάάλλη κοπέλα που να έχει κάτι παρόμοιο και να βοηθήθηκε; Περιμένω απάντηση σας. :( :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

γειά σου Kismet! Καταρχήν αυτή η κλινική είναι στην Ελλάδα; Τα παιδιά στο φόρουμ που το έχουν ψάξει για κλινικές μεταμόσχευσης λένε μακριά από Ελλάδα... Οπότε από μια άποψη καλά έκανες κι έφυγες πανικόβλητη αν είναι ελληνική η Laser..
Έχεις μεγάλη αραίωση μπροστά; Αν πίσω έχεις πολλά μαλλιά τότε η καλύτερη λύση είναι μεταμόσχευση. Ψάξε τα θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις μεταμοσχεύσεις και ρώτα. Τι θεραπείες έχεις κάνει ως τώρα πέρα από το ρεγκαιν; η ηλικία σου; έχεις κάνει ορμονικές εξετάσεις;
 

kismet

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Μαράκι μου σε ευχαριστώ καταρχήν για την άμεση απάντησή σου. Σου έστειλα πριν λίγο και pm.
Αναφέρομαι στην Laser Line Clinics, την γνωστή. Τώρα όσον αφορά τα άλλα ερωτήματά σου να σου πω ότι είμαι 35 ετών, η υγεία μου είναι πολύ καλή, έχω ξετιναχθεί στις εξετάσεις και δεν υπάρχει ούτε ορμονικό πρόβλημα ούτε κάτι τέτοιο. Ο Σίδηρος και ο αιματοκρίτης σούπερ. Αλλά η αραίωση αυτά τα 10 χρόνια πάει ως εξής: ένα βήμα μπροστά, 2 πίσω. Βγάζω με θεραπείες μαλλιά και μετά από 6 μήνες ξαναπέφτουν. Έχω μια ήρεμη κι ευτυχισμένη ζωή οπότε ψυχολογικά θα έλεγα πάντα ήμουν ισορροπημένη. Μήπως να πάρω κανένα χάπι από αυτά που λέτε σε άλλα ποστ? Προσκάρ νομίζω;
 

tatini

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

1) Κατ'αρχάς, με κάθε επιφύλαξη, νομίζω η φιναστερίδη απαγορεύεται στις γυναίκες. Από το site του propecia: PROPECIA is for the treatment of male pattern hair loss in MEN ONLY and should NOT be used by women or children.

2) Τα Laserline Clinics είναι σούπερ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ και ΛΑΜΟΓΙΑ και πολύ καλά έκανες που δεν τους εμπιστεύτηκες. Καλύτερα τα μισά χρήματα πίσω, παρά ένα φτωχό αποτέλεσμα.

3) Δοκίμασε να τονώσεις τον οργανισμό σου εκ των έσω με ΙΠΠΟΦΑΕΣ. Το συνιστώ, γιατί α) προσφέρει στον οργανισμό πολύτιμα θρεπτικά συστατικά, β) δεν είναι ακριβό, γ) η αποτελεσματικότητά του κατά της τριχόπτωσης δεν είναι ούτε επιβεβαιωμένη αλλά ούτε και τεκμηριωμένα αβάσιμη. Κάποιοι λένε ότι τους έχει βοηθήσει.

4) Μινοξιδίλη. Απαραιτήτως. Από τα βασικότερα όπλα κατά της τριχόπτωσης που έχουμε σήμερα στα χέρια μας. Νομίζω κυκλοφορεί και γυναικεία version στα φαρμακεία.

Παρένθεση: Σχετικά με τη μινοξιδίλη να αναφέρω κάτι που διαβάζω από ορισμένους εδώ μέσα, ότι δήθεν οι τρίχες που σου δίνει είναι "δανεικές", ότι όταν τη σταματήσεις τα μαλλιά σου θα ξαναπέσουν, κ.λπ. Προφανώς όταν χρησιμοποιείς μια κρέμα προσώπου δεν το κάνεις ευελπιστώντας ότι μέχρι τα 70 σου θα έχεις δέρμα μωρού. Δεν σταματάς να πλένεις τα δόντια σου με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να φορέσεις μασέλα. Αυτές οι απόψεις συνήθως προέρχονται από "κοράκια" που επειδή έχασαν τη μάχη θεωρούν τιμή τους να αποτρέπουν κόσμο απ' το να προσπαθήσει.

4) Κετοκοναζόλη 2%. Υπάρχει στο fungoral και στο bothaderm τα οποία μπορείς να προμηθευτείς από το φαρμακείο.

5) Αυτά για αρχή. Αν βρω κάτι επιπλέον θα το γράψω.
 

kismet

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Ευχαριστώ Tatini θα τα έχω υπόψη μου όλα αυτά. Προς το παρόν έκλεισε ο άντρας μου ραντεβού με έναν συστημένο δερματολόγο στη Βασ. Σοφίας. Δεν ξέρω όμως αν κάνει να γράψω το όνομά του φοβούμενη μήπως κάνω διαφήμιση. Θα ήθελα όμως να ξέρω αν μπορώ να το γράψω μήπως και κάποιος ξέρει κάτι γι' αυτόν. Πάντως μόνο η επίσκεψη με κάποιους ελέγχους (;) θα πάει 120 ευρώ. Να γράψω το όνομά του; :-X :-[ :-\
 

heyya

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

kismet είπε:
Ευχαριστώ Tatini θα τα έχω υπόψη μου όλα αυτά. Προς το παρόν έκλεισε ο άντρας μου ραντεβού με έναν συστημένο δερματολόγο στη Βασ. Σοφίας. Δεν ξέρω όμως αν κάνει να γράψω το όνομά του φοβούμενη μήπως κάνω διαφήμιση. Θα ήθελα όμως να ξέρω αν μπορώ να το γράψω μήπως και κάποιος ξέρει κάτι γι' αυτόν. Πάντως μόνο η επίσκεψη με κάποιους ελέγχους (;) θα πάει 120 ευρώ. Να γράψω το όνομά του; :-X :-[ :-\

Νομίζω έχουν αναφέρει χρήστες που είχαν επισκεφτεί παλιότερα έναν στην Σοφίας. Αν δε κάνω λάθος είναι αυτός που επιμένει για την αποτελεσματικότητα των... ζελέ (φαγώσιμο) για τα μαλλιά!
 

tatini

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Αν θέλεις γράψε μόνο τα αρχικά του. Πάντως 120 ευρώ μου φαίνεται εξαιρετικά μεγάλο ποσό για μια επίσκεψη σε δερματολόγο.
 

Maria

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

tatini είπε:
1) Κατ'αρχάς, με κάθε επιφύλαξη, νομίζω η φιναστερίδη απαγορεύεται στις γυναίκες. Από το site του propecia: PROPECIA is for the treatment of male pattern hair loss in MEN ONLY and should NOT be used by women or children.

Δίνουν φιανστερίδη και σε γυναίκες αλλά...πειραματικά από ότι έχω καταλάβει. Η δερματολόγος που πήγαινα είχε δώσει και στη μητέρα μου και στην αδερφή μου γιατί είχαν κι αυτές πρόβλημα με τα μαλλιά τους (καμία από της 2 δεν είδε όμως την παραμικρή διαφορά κι ας έπαιρναν 8 μήνες φιανστερίδη).
 

mindtrapper

Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Μαρία αυτό μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία της φιναστερίδης. Δεν είναι φάρμακο που το παίρνεις για να δεις επανέκφυση (αν το κάνει είναι bonus) αλλά για να μην προχωρήσει η κατάσταση. Δηλαδή είναι καλό που έμεινε ίδια η εικόνα του μαλλιού τους 8 μήνες και δεν επιδεινώθηκε. Η μινοξιδίλη είναι αυτή που συνήθως δίνει επανέκφυση.

Kismet μιας και είσαι γυναίκα ψάξε λίγο να δεις για σπιρονολακτόνη από το στόμα. Στους άντρες απαγορεύεται δια ροπάλου αλλά στις γυναίκες το δοκιμάζουν. Είπες έχεις κάνει εξετάσεις και είναι όλα ΟΚ. Αν θες πες μας πιο συγκεκριμένα θυρεοειδικές ορμόνες, ανδρογόνα, οιστρογόνα. Υποθέτω έχεις κοιτάξει για πολυκυστικές ωοθήκες.

Το πρόβλημα σου ξεκίνησε 10 χρόνια πριν όπως λές. Προηγήθηκε ίσως η πρώτη σου εγκυμοσύνη του προβλήματος ή είναι άσχετα χρονικά; Είχες ποτέ δύσκολη εγκυμοσύνη που να ταλαιπώρησε τον οργανισμό σου πολύ και παρατήρησες επιδείνωση του προβλήματος (διαβήτη, προεκλαμψία κτλ); Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ αντισυλληπτικά;

Γενικά να ξέρεις ότι σαν γυναίκα μπορείς να παλέψεις πιο άνετα με τα τοπικά φάρμακα χωρίς να φοβάσαι τόσο παρενέργεις. Μπορείς να βάλεις τοπικά σπιρονολακτόνη και προγεστερόνη.

Με προβληματίζει το γεγονός ότι λες πως ορμονικά είσαι ΟΚ. Αν ισχύει αυτό μήπως δεν έχεις ανδρογενή αλωπεκία; Απάντησε μου αν μπορείς με λεπτομέρειες και βλέπουμε.
 

kismet

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

tatini είπε:
Αν θέλεις γράψε μόνο τα αρχικά του. Πάντως 120 ευρώ μου φαίνεται εξαιρετικά μεγάλο ποσό για μια επίσκεψη σε δερματολόγο.

Φυσικά Τatini μου, το όνομα του αρχίζει από Χρ. και το επίθετο από Τζ. Σου στέλνω όμως πμ το ολόκληρο. ;) ;)

mindtrapper είπε:
Kismet μιας και είσαι γυναίκα ψάξε λίγο να δεις για σπιρονολακτόνη από το στόμα. Στους άντρες απαγορεύεται δια ροπάλου αλλά στις γυναίκες το δοκιμάζουν. Είπες έχεις κάνει εξετάσεις και είναι όλα ΟΚ. Αν θες πες μας πιο συγκεκριμένα θυρεοειδικές ορμόνες, ανδρογόνα, οιστρογόνα. Υποθέτω έχεις κοιτάξει για πολυκυστικές ωοθήκες.
Ναι έχω τσεκάρει τα πάντα από άλλους δερματολόγους που με επέβαλαν σε τέτοιες εξετάσεις και φυσικά από την ίδια την γυναικολόγο μου. Είμαι σούπερ. Τώρα τα ανδρογόνα και τα οιστρογόνα δεν ξέρω πώς τα τσεκάρεις. Για ανάλυσέ το λίγο, είμαι παντελώς άσχετη.

mindtrapper είπε:
Το πρόβλημα σου ξεκίνησε 10 χρόνια πριν όπως λές. Προηγήθηκε ίσως η πρώτη σου εγκυμοσύνη του προβλήματος ή είναι άσχετα χρονικά; Είχες ποτέ δύσκολη εγκυμοσύνη που να ταλαιπώρησε τον οργανισμό σου πολύ και παρατήρησες επιδείνωση του προβλήματος (διαβήτη, προεκλαμψία κτλ); Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ αντισυλληπτικά;
Ξεκίνησε όταν ήμουν ακόμη ελεύθερη. 5 χρόνια αργότερα άρχισαν οι εγκυμοσύνες. Μα ρε παιδιά όταν είμαι έγκυος έχω ένα μαλλί, άλλο πράγμα. Μετά γεια σας. Γιατί φτιάχνει στην εγκυμοσύνη; Πώς μπορώ να το ανακαλύψω αυτό; Ρίξτε καμιά ιδέα. Αντισυλλπιτικά δεν έχω πάρει ποτέ. Λες να κάνουν κάτι; Ούτως η άλλως θέλω να πάρω για την πραγματική του όμως χρήση. Λες να βοθήσει και στο κεφάλι;

mindtrapper είπε:
Γενικά να ξέρεις ότι σαν γυναίκα μπορείς να παλέψεις πιο άνετα με τα τοπικά φάρμακα χωρίς να φοβάσαι τόσο παρενέργεις. Μπορείς να βάλεις τοπικά σπιρονολακτόνη και προγεστερόνη.

Με προβληματίζει το γεγονός ότι λες πως ορμονικά είσαι ΟΚ. Αν ισχύει αυτό μήπως δεν έχεις ανδρογενή αλωπεκία; Απάντησε μου αν μπορείς με λεπτομέρειες και βλέπουμε.

Ναι ορμονικά είμαι μια χαρά, και σίδηρος και φεριτίνη και αιματοκρίτη, όλα καλά. Τα ξέρω γιατί έχω κάνει ΑΠΕΙΡΕΣ εξετάσεις στις εγκυμοσύνες μου και γενικώς ΠΟΤΕ δεν είχα σοβαρά προβλήματα υγείας, ούτε καν μικρά προβλήματα, ούτε αρρωσταίνω εύκολα που λέει ο λόγος. Ανδρογενή αλωπεκία μου την έλεγαν ολοι οι δερματολόγοι και έτσι λέω κι εγώ. Ο πατέρας μου έχει καράφλα, η αδερφή της μαμάς μου το ίδιο, η αδερφή του μπαμπά μου το ίδιο. Ε εγώ θα γλίτωνα; Ενώ τα δύο μου αδέρφια πλούσιο μαλλί. Λέω ρε γαμώτο σέ μένα έτυχε; Είναι και αγόρια. Ο Θεός βέβαια να τους φυλάει γιατί είναι ψυχοφθόρο. Όταν λες σπιρονολακτόνη και προγεστερόνη τί εννοείς;
 

mindtrapper

Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

kismet είπε:
Ναι έχω τσεκάρει τα πάντα από άλλους δερματολόγους που με επέβαλαν σε τέτοιες εξετάσεις και φυσικά από την ίδια την γυναικολόγο μου. Είμαι σούπερ. Τώρα τα ανδρογόνα και τα οιστρογόνα δεν ξέρω πώς τα τσεκάρεις. Για ανάλυσέ το λίγο, είμαι παντελώς άσχετη.

Με εξετάσεις αίματος κανονικά. Τεστοστερόνη, προγεστερόνη και τέτοια να δεις. Μπορεί ένας γιατρός (παθολόγος, γυναικολόγος, δερματολόγος σαν τελευταία λύση :)) να σου γράψει κομπλέ ορμονικές εξετάσεις αν του εξηγήσεις λίγο το πρόβλημα.

Ξεκίνησε όταν ήμουν ακόμη ελεύθερη. 5 χρόνια αργότερα άρχισαν οι εγκυμοσύνες. Μα ρε παιδιά όταν είμαι έγκυος έχω ένα μαλλί, άλλο πράγμα. Μετά γεια σας. Γιατί φτιάχνει στην εγκυμοσύνη; Πώς μπορώ να το ανακαλύψω αυτό; Ρίξτε καμιά ιδέα. Αντισυλλπιτικά δεν έχω πάρει ποτέ. Λες να κάνουν κάτι; Ούτως η άλλως θέλω να πάρω για την πραγματική του όμως χρήση. Λες να βοθήσει και στο κεφάλι;

Υποθέτω ότι στην εγκυμοσύνη φτιάχνει το μαλλί επειδή εκτοξεύονται οι γυναικείες σου ορμόνες σε ψηλά επίπεδα (προγεστερόνη, οιστρογόνα κτλ). Μετά που επανέρχονται στα φυσιολογικά τους επίπεδα χαλάει πάλι το μαλλί.

Τα αντισυλληπτικά παλιάς γενιάς προκαλούσαν τριχόπτωση. Για τα νέας γενιάς έχει ακουστεί ότι προκαλούν το αντίθετο :). Σκέψου το και συζήτα το με γυναικολόγο.

Όταν λες σπιρονολακτόνη και προγεστερόνη τί εννοείς;

Τοπικά διαλύματα. Όπως βάζεις τη μινοξιδίλη στο κεφάλι μπορείς να βάλεις κι άλλα. Σπιρονολακτόνη μπορείς να πάρεις από το στόμα σε χάπι για να γλυτώσεις μια extra ταλαιπωρία/λαδίλα στο μαλλί. Μόνο οι γυναίκες μπορούν να πάρουν spiro από το στόμα. Προγεστερόνη επίσης τοπικά στο κεφάλι, μέσα σε κάποιο άλλο διάλυμα, συνήθως μαζί με μινοξιδίλη. Οι δερματολόγοι γράφουν συνταγές με συνδιασμούς ουσιών και πας στο φαρμακείο και στο φτιάχνει. Πχ το διάλυμα του GeorgeToumpa από αυτό το forum είναι:

- Minoxidil 5gr
- Tretinoin 16mg
- Elocon Solution 90ml
- Progesterone 500mg
- Biotine Amp No1
- Cysteine 350mg
- Propylene glycole 5gr
- Eau de Rose 3gr

Εσύ δε θα πάρεις σε τέτοια ποσότητα τα συστατικά, πρέπει να στο προσαρμόσει γιατρός. Αλλά μπορεί να βάζεις κάτι παρόμοιο τοπικά 1-2 φορές τη μέρα και μια ποσότητα σπιρονολακτόνης από το στόμα.

Αυτά πάνω κάτω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kismet

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

mindtraper σε χιλιοευχαριστώ. Τελικά πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε δερματολόγο ώστε να μου καθορίσει το τί θα παίρνω. :( :( :( Έλα όμως που σε όσους έχω πάει μόνο τέτοια φάρμακα δεν μου έχουν πει. Πρώτη φορά έμαθα γι' αυτά τα διαλύματα - φάρμακα - χάπια εδώ μέσα. Πρέπει λοιπόν να πάω να σκάσω 120 το λιγότερο ευρώ για να μου πει τι; :-\ :-\ Και να δώσω μετά άλλα τόσα για τα φάρμακα. ::) ::) ::) Κι αν θα μου τα πει. :-[ :-[ :-[ Βρε παιδάκια μου, γράψτε μου εσείς μια συνταγούλα που είστε και δωρεάν. :worshipper :worshipper Χειρότερο κακό δεν θα πάθω. :tease: :tease: :tease:
 

Maria

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

θα ήθελα να επισημάνω κάτι: ενώ οι ορμονικές εξετάσεις μας μπορεί να είναι εντελώς φυσιολογικές, λόγω κληρονομικής προδιάθεσης κι ευαισθησίας στα ανδρογόνα, τα μαλλιά πέφτουν.
π.χ. εγώ έχω εντελώς φυσιολογικές τιμές στις ορμονικές μου εξετάσεις καθώς και άλλες γυναίκες που ξέρω, αλλά λόγω κληρονομικότητας έχουμε τριχόπτωση.
 

kismet

New Member
Απ: EIMAI ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Μίλησα σήμερα με την γυναικολόγο μου για να ξεκινήσω αντισυλληπτικά και μου απάντησε ότι δεν συστήνει αντισυλληπτικά σε γυναίκες από 35 (είμαι 35) και άνω γιατί φοβάται προβλήματα στους μαστούς! ??? ??? ??? Αν όμως μου σύστηνε κάποιο αυτό θα ήταν το Qlaira που είναι νέο και πολύ καλό. Τώρα τί να πω... Κόλλησα λίγο. Το παίρνει καμιά σας ρε κορίτσια; Έχετε ακούσει εσείς κάτι τέτοιο από τον γυναικολόγο σας; Πάντως δεν της είπα για τον λόγο που το θέλω εγώ. Μου έκοψε τα φτερά. :( :( :(
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα