Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογενετι

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
ήταν γνωστό ότι σε μερικές περιπτώσεις (Αμερική) έχει χρησιμοποιηθεί φιναστερίδη από γυναίκες ...
δειλά-δειλά γίνονται κάποιες μελέτες για ντουταστερίδη στην θεραπεία του γυναικείου τύπου της ανδρογενετικής αλωπεκίας,το οποίο δίνει ελπίδα και όραμα σε πολλές παθούσες που δεν μπορούσαν λόγω φύλου να χρησιμοποιήσουν ντουταστερίδη (δηλαδή εσωτερικό/ουσιαστικό μπλοκάρισμα της dht)


DUTASTERIDE FOR WOMEN

New study suggests that dutasteride might be effective for women with hair loss.

Journal of Drugs in Dermatology,
Sept-Oct, 2005
by Malgorzata Olszewska, Lidia Rudnicka:

" After 6 months of therapy, significant improvement was observed and after 9 months the clinical diagnosis of androgenic alopecia could no longer be made in this patient. No side effects were observed. In conclusion, theoretical data and our experience in this case show that dutasteride might develop into a true alternative in treatment of androgenic alopecia."
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογεν

πολυ καλο σπυρο το θεμα σου

αλλα εγω μεχρι να υπαρξουν και αλλες τετοιες μελετες
ειμαι πολυ επιφυλακτικος για να παρει μια γυναικα φιναστεριδη η ντουταστεριδη

καλυτερα για αυτες θα ηταν να περιμενουνε και αλλο για να ερευνηθει το θεμα περισσοτερο
 
Απ: Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογεν

Σπύρο αυτό που έχεις γράψει είναι η ίδια περίπτωση με εδώ; http://findarticles.com/p/articles/mi_m0PDG/is_5_4/ai_n15396470/?tag=content;col1

Δηλαδή η έρευνα έχει γίνει μόνο σε 1 γυναίκα; Και μάλιστα 46 ετών;

Η φιναστερίδη έχω υποψίες ότι δεν δίνει σε εμάς τα αποτελέσματα που δίνει σε εσάς τους άντρες. Αν και οι έρευνες δυστυχώς ακόμη είναι πολύ λίγες.

Το γεγονός βέβαια ότι στην συγκεκριμένη ενώ ήταν σε κλίμακα ΙΙ/ΙΙΙ στην αρχή, με την φιναστερίδη έφτασε Ι/ΙΙ και μετά από ένα χρόνο με ντουταστερίδη ήταν σαν μην είχε ποτέ αλωπεκία..... είναι θετικό.

Αντί για χάπι όμως καλό θα ήταν να γινόταν έρευνα για τοπική ντουταστερίδη στις γυναίκες... αλλά δε βλέπω φώς σε κάτι τέτοιο....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογεν

οπως εχω ξαναπει μακρυα προς το παρον οι γυναικες απο νουταστεριδη
δεν εχουμε αρκετες ερευνες μελετες και αλλα σχετικα
για να χρησιμοποιηθουν ασφαλεστατα αυτες οι ουσιες

η τοπικη νουταστεριδη απορροφατε και παιρναει στο αιμα σε πιο μικρες ποσοτητες φυσικα απο οτι παιρνοντας το απο το στομα

τα αντιαδρογονα ειναι κατ'εμε απο τα καλυτερα για τις γυναικες

εξαλλου αντιανδρογονα παιρνουν και πολλες γυναικες οι οποιες εχουν μεγαλο προβλημα τριχοφυιας
σε αυτες τις περιπτωσεις το παιρνουν απο το στομα το χαπι
και το δινουν αρκετοι γιατροι

εφοσον λοιπον μπορουν οι γυναικες και παιρνουν αντιαδρογονα απο το στομα
μπορουν να τα χρησιμοποιησουν και τοπικα

αλλα για νουταστεριδη η φιναστεριδη εγω αν δεν δω ερευνες δεν προτεινω να δοκιμαζει κανεις
παντα με αυτα τα δεδομενα που γνωριζουμε σημερα
 
Απ: Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογεν

Καλά εσύ καλά κάνεις και το τονίζεις, το ξέρω ότι το έχεις πεί πολλές φορές.

Αλλά και τα αντιανδρογόνα τα δίνουν σε μεγάλες δόσεις για να δείς ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Και αυτά μπορούν να βλάψουν εμάς τις γυναίκες.
Με 120mg περίπου φλουταμίδης που παίρνω ημερησίως και είδα κάποια παρενέργεια.. αλλά ευτυχώς ο οργανισμός μου προσαρμόστηκε.

Ούτε εγώ θα έλεγα ποτέ σε γυναίκα να πάρει φιναστερίδη ή ντουταστερίδη!
Αλλά εγώ θα δοκίμαζα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Dutasteride στην θεραπεία του γυναικείου τύπου ανδρογεν

Χριστίνα είπε:
Σπύρο αυτό που έχεις γράψει είναι η ίδια περίπτωση με εδώ; http://findarticles.com/p/articles/mi_m0PDG/is_5_4/ai_n15396470/?tag=content;col1

Δηλαδή η έρευνα έχει γίνει μόνο σε 1 γυναίκα; Και μάλιστα 46 ετών;

Η φιναστερίδη έχω υποψίες ότι δεν δίνει σε εμάς τα αποτελέσματα που δίνει σε εσάς τους άντρες. Αν και οι έρευνες δυστυχώς ακόμη είναι πολύ λίγες.

Το γεγονός βέβαια ότι στην συγκεκριμένη ενώ ήταν σε κλίμακα ΙΙ/ΙΙΙ στην αρχή, με την φιναστερίδη έφτασε Ι/ΙΙ και μετά από ένα χρόνο με ντουταστερίδη ήταν σαν μην είχε ποτέ αλωπεκία..... είναι θετικό.

Αντί για χάπι όμως καλό θα ήταν να γινόταν έρευνα για τοπική ντουταστερίδη στις γυναίκες... αλλά δε βλέπω φώς σε κάτι τέτοιο....
ναι-περίληψη ποσταρα

πάντως όλο και περισσότερο το μελετούν/ψάχνονται για γυναίκες εθελοντές και ντουτα στην Glaxo Smith...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα