Brain-derived nerve factor (BDNF)

kos1987

New Member
Απ: Brain-derived nerve factor (BDNF)

MANKAR είπε:
αυτη η ουσια εχει κυκλοφορισει επισημα σε καποιο προ'ι'ον η' ειναι σε κλινικες δοκιμες μονο???ενδιαφερον βεβαια ειναι!!!


Οχι και απ'οτι ξερω δεν εχει δοκιμαστει σε ανθρωπο(δεν εχω βρει αναφορα) αλλα αυτο δεν μου λεει τπτα.Εξαλλου, η ερευνα ειναι προσφατη...
Τουλαχιστον ξερουμε συγκεντρωσεις κλπ που εκαναν στα ποντικια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xaris12

Member
Απ: Brain-derived nerve factor (BDNF)

Κωστή,ερωτηση(αν ξέρεις)...
Η νευροτροφινη 4,έχει να κάνει με την dht,με την έννοια,αν κατα κάποιον τροπο ειναι παραγωγό της,γιατι η dht απο μονη της δεν δημιουργεί τόσο προβλημα.ή είναι ανεξάρτητη;;
Επισης μπορείς να εξηγήσεις λίγο της φωτο με τα ποντίκια,η εξέλιξη είναι προς τα κάτω;;γιατι νομίζω μπερδευτηκα..
 

kos1987

New Member
Απ: Brain-derived nerve factor (BDNF)

xaris12 είπε:
Κωστή,ερωτηση(αν ξέρεις)...
Η νευροτροφινη 4,έχει να κάνει με την dht,με την έννοια,αν κατα κάποιον τροπο ειναι παραγωγό της,γιατι η dht απο μονη της δεν δημιουργεί τόσο προβλημα.ή είναι ανεξάρτητη;;
Επισης μπορείς να εξηγήσεις λίγο της φωτο με τα ποντίκια,η εξέλιξη είναι προς τα κάτω;;γιατι νομίζω μπερδευτηκα..
Η ενωση υποδοχεα ανδρογ. με τη dht προκαλει ολη αυτη τη φασαρια.
Κοιτα ο κυκλος που κανουν οι τριχες μας φυσιολογικα ελεγχονται απο διαφορους μηχανισμους που οι επιστημονες δεν εχουν κατανοησει πληρως.Οι νευροτροφινες εχουν σπουδαιο ρολο στην προωθηση του θυλακιου σε καταγενη φαση.NT-4 is known to induce catagen and accelerate hair loss by binding to the p75NTR mediating apoptosis

Απ'οτι ξερεις εμεις που εχουμε α/α, τα μαλλια μας ολο και περισσοτερο πανε προς την καταγενη....Ακομη βρεθηκε οτι ο παραγοντας αυτος στις καραφλες περιοχες ειναι αυξημενος.Για να απαντησω αμεσα στην ερωτηση σου βρηκαν οτι μια απο τις αλληλεπιδρασεις του ενεργου υποδοχεα με το dna ειναι στο γονιδιο που εκφραζει τον παραγοντα nt4.Λενε οτι χρηζει αμεσης μελετης ο μηχανισμος του ar complex και σε αλλες νευροτροφινες κ.α παραγοντες οπως ο tgf2 κλπ.

Για τα ποντικια δεν ειναι εξελιξη.Ειναι η εικονα που εχει το group στις 26 μερες μετα απο τη θεραπεια...

Κοιτα αυτο το διαγραμμα
 
Μπλουζα