Accutane

rafahl

Member
Καλησπέρα σε όλους,

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, εδώ και 4 μήνες έχω ξεκινήσει θεραπεία ακμής με accutane 40mg καθημερινός,
από τις πρώτες κιόλας μέρες παρατήρησα μια θετική διάφορα στην όψη και την υφή του μαλλιού μου.
Πριν ξεκινήσω την θεραπεία χρειαζόμουν καθημερινό λούσιμο αλλιώς το μαλλί μου ήταν λες και μου πέταξαν λάδι στο κεφάλι. Πλέον λούζομαι μια- δυο φόρες την βδομάδα και όχι επειδή είναι λαδωμένο αλλά για λόγους υγιεινής. Το πιο θετικό όμως από όλα είναι πως η τριχόπτωση μου έχει σταματήσει εντελώς. Στο λούσιμο πάντα έχανα καμιά 20ρια τρίχες πλέον παρατηρώ μόνο 3-4. Δεν έχω ιδέα πως γίνετε το accutane να σταμάτησε την τριχόπτωση μου, αλλά πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να παραθέσω την εμπειρία μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Ειναι σαν να διαβαζω εμενα, αλλα με εντελως αναποδη εμπειρια απο το accutane.

Ξεκινησε η τριχοπτωση με το accutane και δεν σταματησε ποτε απο τοτε, το ιδιο και η φαγουρα λαδιλα.
Απο τοτε κληρονόμησα και μια τρελα ξερη επιδερμιδα(εκτος κεφαλιου που επιλεγει την λαδιλα) σε φαση που χωρις κρεμες νιωθω να τραβιεμαι στο προσωπο. Τα μαυρα φανελακια μου ειναι κατασπρα απο τα κομματακια επιδερμιδας.

Στην ακμη εκανε θαυματα παντως.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα,να σας πω τι παιζει με την ισοτρετινοίνη,την δραστικη του ουσια.
σε δοσολογιες 3mg την μερα σταματαει την τριχοπτωση,υπαρχουν ερευνες για αυτο
κατα καποιον τροπο η dht μεταφερεται στους θυλακες μεσω του σμηγματος,με την μειωση του σμηγματος κατα 90% που πετυχαινει το φαρμακο δεν φτανει dht στους θυλακες.
ειναι παγιδα ομως,αρκετοι εχουν μονιμες παρενεργειες απο το φαρμακο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εμενα παντως τα χαπια της ακμης tretin επαιρναν με ξεσκισαν στην τριχοπτωση αρκετα!
οταν ξεπερναμε τα 3 mg εχει αντιθετα αποτελεσματα,οχι παντα,σε καποιους και με 40 mg εχει σταματησει την τριχοπτωση,οι ερευνες λενε για πολυ μικρη δοσολογια,μπορει να ειναι και 2mg την μερα.η μονιμη παρενεργεια που εχει ειναι οτι μπορει να αλαξει γονηδιακα την εκριση σμηγμαμτος,δηλαδη να εχεις σταματησει το χαπι αλλα το σωμα να μην παραγει σμηγμα πλεον
 
Μπλουζα