2η μεταμόσχευση

Ugabuga

New Member
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι 31 χρονών, και από τα 18 ξεκίνησε η τριχόπτωση. Παρακολουθώ εδώ και 4 χρόνια το φόρουμ και ενημερώνομαι τακτικά για διάφορα θέματα που αφορουν την τριχόπτωση. Θεωρώ ότι συντελείται έργο και θέλω να ευχαριστήσω όλους όσου συμβάλλουν σε αυτό. Παίρνω την πρωτοβουλία να σας αφηγηθώ την ιστορία μου.

Βλέποντας σιγά-σιγά τα μαλλία μου να υποχωρούν θεώρησα ότι κάτι πρέπει να κάνω. Σκέφτηκα ότι το σωστότερο που είχα να κάνω ήταν να πάω σε μια κλινική μαλλιών. Ετσι αποφάσισα τέλη 2006 να παω στην Β** Κ**.

Εκεί με είδαν και μου είπαν να ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή (βιταμίνες) και laser. Θα έβλεπα μείωση στο ρυθμό τριχόπτωσης. Πρέπει να έκανα για 4-5 μήνες θεραπεία, με κανένα αποτέλεσμα και κάποια χαμένα λεφτά. Το 2007 αποφάσισα (λανθασμένα) να κάνω ΜΜ. Θεώρησα ότι με μινοξιδίλη, που μόλις ειχα ξεκινήσει, αλλά και ΜΜ, το προβλημά μου θα σταματούσε. Ετσι αποφάσισα για FUE στην Β** Κ**.

Με πείσανε ότι η δότρια μου είναι πολύ καλή και να προχωρήσω σε ΜΜ και στο μέλλον, αν συνεχίσει η τριχόπτωση, θα μπορώ να κάνω και άλλες ΜΜ. Έκανα 700 μοσχεύματα στην hairline (στα πλαϊνά).
Στην αρχή ήμουν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Βέβαια, όλα αυτά περί 'χωρίς ουλές, χωρίς σημάδια' δεν τα είχα αποκωδικοποιήσει. Ούτε με είχαν προδιαθέσει για το ότι πρέπει να ξεχάσω, απο εκεί και έπειτα, το πολύ κοντό κούρεμα. Και αυτό σημαίνει ότι αν ποτέ ξύριζα ή κοντοκούρευα το κεφάλι μου, θα φαίνονταν λευκά σημεία από όπου είχαν αφερεθεί τα μοσχεύματα.

Ο χρόνος took it's toll on me που λέν και στο χωριό μου. Τα μαλλιά συνέχιζαν να υποχωρούν και άρχισε να γίνεται εμφανές, αριστερά και δεξιά στην hairline, η ΜΜ. Σχεδιαστικά δεν μπορώ να πώ ότι είναι χάλια. Ωστόσο φαίνεται κάπως έντονα όπως και να το κάνεις. Δεν το λες και 100% φυσικό. Αρχισα λοιπον να ψάχνω για τρόπους να αναστρέψω την όλη διαδικασία... Μπορώ να πώ ότι πήρα το μάθημα που μου άξιζε...

Επρεπε να δω τις επιλογές μου. Μετά από τόσα χρόνια αγχους και χιλιάδων ωρών που έχω σπαταλήσει σκεφτόμενος τα μαλλιά μου, έχω καταλήξει ότι σίγουρα δεν θα το ξαναέμπλεκα με όλα αυτά, αν μου δινόταν η ευκαιρία να ξαναπάω στην προ-ΜΜ εποχή. Θεώρησα ότι χάνω το νόημα.

Αρχισα να ψάχνω στο internet για λύσεις και επιλογές. Ετσι βρήκα και το forum. Ξεκίνησα proscar ως θεραπεια αλλα με έκοψε 'κάτω' και το σταμάτησα στους 2-3 μήνες. Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις, αλλά παραθέτωντας την εμπειρία μου, κατέληξα σε μία μαθηματική πράξη που για εμένα έχει νόημα και εφαρμογή. Κακή ψυχολογία λόγω απώλειας μαλλιών + Proscar = No Sex. Μαθένεις, διαλέγεις και παίρνεις. Με την διακοπή του εν λόγω φάρμακου, αποκαταστάθηκε το 'θέμα'. Απο τότε έκοψα και την μινοξ.

Για να μην μακρυγορώ, το επόμενο βήμα μου ήταν H&W το 2010. Τους είχα στείλει φωτογραφίες και εκλείσα το υπερατλαντικό ραντεβού (EDIT) για να δουλέψω crown και Α+Β (/EDIT). Ετοιμος για strip, μπαίνω μέσα και μου λένε κάτσε να σε δούμε.
-'Θα σου ξυρίσουμε το κεφάλι'.
-'ΟΚ'
-Εεεμμμ... Δεν μπορείς να κάνεις strip
-Γιατί;
-Είναι καταστραμένη η δότρια σου.

Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος. Ορισμός. Μου ξυρίσαν το κεφάλι και σχολιάζαν το white doting. Τουλάχιστον ειδα λίγο Βανκούβερ... Μου ζητήσαν συγνώμη για το λάθος τους και δέχτηκαν να πληρώσουν το ξενοδοχείο μου για τις 3 μετεπεμβατιές μέρες που ίσχυε στο deal.

2/7/2014. 2η Μεταμόσχευση στην D*I.
Ο στόχος μου σαφής.
'Κάνετε ότι μπορείτε σε ζώνη Α και Β.'
1900 μοσχεύματα σε 2 μερες και εξάντληση της δότριας.
 

Συνημμένα

  • 1.png
    1.png
    373.7 KB · Προβολές: 93
  • 2.png
    2.png
    449.7 KB · Προβολές: 94
  • 4.png
    4.png
    366.4 KB · Προβολές: 92
  • 5.png
    5.png
    469.8 KB · Προβολές: 99

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μπράβο στους H&W, φέρθηκαν τίμια. Τώρα μένει να δούμε αν η D@I θα πετύχει εκεί που απέτυχαν οι Καναδοί.
 

Ugabuga

New Member
Soralteno είπε:
Μπράβο στους H&W, φέρθηκαν τίμια. Τώρα μένει να δούμε αν η D@I θα πετύχει εκεί που απέτυχαν οι Καναδοί.

Δεν ισχύει το σχόλιο σου απόλυτα για τον λόγο ότι στους Η&W ήθελα να δουλέψω στο crown και μετά αν γινόταν να έμπαινα Α + Β. Μετά ο στόχος μου άλλαξε. Μόνο Α + Β. Θεώρησα χαμένα κάποια λίγα που εχω σε αυτή τη περιοχή και αποφάσισα να κάνω μόνο εκεί.

Μου πήρε μια ώρα να το συντάξω και βλέπω ότι υπάρχουν ασάφειες εκ μέρους μου. Συγνώμη Soralteno αλλά θα τις διορθώσω.
 

Ugabuga

New Member
Ναι.
Με την fue μείωσα τα μοσχευματα που θα είχε η strip και θεώρησε ότι δεν θα έπερνα πολλά για τό Crown που ήθελα να κάνω.
Αυτό του είχα ζητήσει τότε.
Οπως μου είπε ο Ha**on, αν δεν είχα κάνει FUE θα μπορούσα να κάνω strip.
 

giwrgos athina

Active Member
Δεν μπορουσες να κανεις ενα strip εστω να εβγαζες λιγοτερα grafts και να συμπληρωνες με fue osa χρειςζοντουσαν..??
 

Ugabuga

New Member
Ναι θα μπορούσa.
Σκεφτομαι για tatoo (micropigmentation) για να 'πυκνώσω'΄τη δότρια και να μην φαίνονται τόσο τα σημάδια.
Εχει γνώμη κανείς;
 

gkast

Active Member
Ugabuga είπε:
Ναι.
Με την fue μείωσα τα μοσχευματα που θα είχε η strip και θεώρησε ότι δεν θα έπερνα πολλά για τό Crown που ήθελα να κάνω.
Αυτό του είχα ζητήσει τότε.
Οπως μου είπε ο Ha**on, αν δεν είχα κάνει FUE θα μπορούσα να κάνω strip.

Και είναι απόλυτα σωστό ....
Οπως και να το κάνουμε το στριπ είναι η πιο σωστή λύση κυριως για μεγάλα nw εγώ προσωπικά που θέλω πάνω απο τρεις χιλιάδες είναι η ενδεδειγμένη....
Αλλα μπαίνει και παράγοντας πόσο αντέχεις το πόνο ...και εδώ περιπλέκετε το θέμα ... Το ποιό σωστό και προσωπική μου άποψη ...και ποιό ομοιόμορφο αποτέλεσμα είναι το στριπ και υπ´αρχουν πιθανότητες να επιζήσουν περισσότερα μοσχεύματα ...
Το fue είναι και ολίγον άσε να τα οικονομήσουμε λίγο περισσότερο
Το ερώτημα που κάνω στον εαυτό μου εαν μπορω να μπω στην διαδικασία του πόνου τουλάχιστον για κανα τριμηνο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Φυσικά και θα βελτιωθούν. Μην σε ανησυχεί καθόλου, μόλις μακρυνουν τα μαλλακια κιόλας δεν θα φαίνεται τιποτε.
 

Stripar

Established Member
Χαράς το κουράγιο σου φίλε!...η επιμονή σε όλο της το μεγαλείο!!!.

Κράτα μας ενήμερους...
 

geeorgee

Active Member
Ugabuga τα σημαδια που λες οτι φαινονται στη δοτρια εννοεις οτι ειναι μεγαλα τα white doτs απο την πρωτη σου μεταμοσχευση?Ξερεις μηπως τι διαμετρο ειχε το εργαλειο που σου καναν την εξαγωγη τοτε?ρωτησες στη dhi η σε αλλη κλινικη αν γινεται να διορθωθει αυτο με νεα fue τοποθετωντας μοσχευματα επανω σε αυτα τα σημαδια?για το tatoo που λες ψαξε αν γινεται να σκουρινεις απλα το χρωμα των white dots ωστε να ερθουν ποιο κοντα
στο χρωμα του δερματος και να μη φαινονται
 

Ugabuga

New Member
Flosk κ Stripar ευχαριστώ για το κουράγιο.

geeorgee αν είδες τις φωτό που ανέβασα, φαίνεται στο δέρμα το σημείο από κάθε μόσχευμα που εβγαλαν σαν ένα μικρό ηφαιστιάκι (sic). Την πρώτη φορά που έκανα επειδή τα είχα πιο μακρυά τα μαλλιά, δεν το παρατήρησα ποτέ να σου πω την αλήθεια. Μόνο μετά απο 3 χρόνια όταν κ τα ξύρισα , είδα τo white doting. Φαντάζομαι ότι και αυτά θα εξελιχθούν σε white dots απλά μικρότερης διαμέτρου.

Τα white dots είναι ουσιαστικά ίνωση στο δέρμα εκεί ακριβώς που βγάζουν το κάθε μόσχευμα. Νεκρώνει εκει το δέρμα και φαίνεται σαν μια λευκή κουκίδα. Ρώτησα και μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να εμφυτεύσεις εκεί μαλλιά λόγω του ότι είναι νεκρό το δέρμα και στην περιπτωση μου (φτωχή δότρια) δεν αξίζει να ρισκάρω μοσχευματα για να δώ αν θα πιασουν.
Για αυτό σκέφτομαι και tatoo στην περιοχη αυτή.

Τα εργαλεία που χρησιμοποίσηαν ήταν 0.9 και ενός χιλιοστού. Στην πρώτη δεν θυμάμαι αλλα σιγουρα μεγαλύτερα.
Δέκα μέρες μετά οφείλω να ομολογίσω ότι νιώθω ακόμη πονο στην δότρια. Είναι και κολοκαίρι και ιδρώνω και σίγουρα αυτό δεν βοηθά στο ερεθισμένο δέρμα.
 

Nick_1986

Member
Ugabuga έχω κάποιες ερωτήσεις...

1) Οι φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει είναι από την μμ στην D*I, κι αν ναι, πόσες μέρες μετά την μμ..??

2) Οι white dots πότε φαίνονται..??Σε πόσο μήκος μαλλιού..??

3) Είναι δυνατόν να καταστράφηκε η δότρια από μια FUE 700 μόνο grafts..?? Απίθανο το βρίσκω... Πιθανολογώ πως γενικά θα είχες αραιή δότρια και πριν την μεταμόσχευση, γι' αυτό και ήσουν στις περιπτώσεις που αποφεύγεται η strip...Γενικότερα όση έχουν αραιή δότρια δεν κάνουν Fue και λόγω λίγων μοσχευμάτων που θα εξαχθούν από την λωρίδα, και λόγω αδυναμίας να καλυφθεί η ουλή από τα υπάρχοντα μαλλιά...
 

Ugabuga

New Member
1) Εκανα Τετάρτη - Πέμπτη και η φωτό είναι του Σαββάτου
2) Στ0 1,5 εκατοστό και κάτω, φαινόταν σε εμένα. Η γυναίκα μου λέει ότι δεν φαινόταν τόσο.
3) Ναι. Εχω αραιή δότρια και σε συνδιασμό με το ότι ήταν ήδη δουλεμένη, δεν θα έπερνα τα μοσχεύματα που θα αρκούσααν για αυτό που ήθελα. Και αυτό μου είχε πει ο γιατρός.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Ugabuga είπε:
Flosk κ Stripar ευχαριστώ για το κουράγιο.

geeorgee αν είδες τις φωτό που ανέβασα, φαίνεται στο δέρμα το σημείο από κάθε μόσχευμα που εβγαλαν σαν ένα μικρό ηφαιστιάκι (sic). Την πρώτη φορά που έκανα επειδή τα είχα πιο μακρυά τα μαλλιά, δεν το παρατήρησα ποτέ να σου πω την αλήθεια. Μόνο μετά απο 3 χρόνια όταν κ τα ξύρισα , είδα τo white doting. Φαντάζομαι ότι και αυτά θα εξελιχθούν σε white dots απλά μικρότερης διαμέτρου.

Τα white dots είναι ουσιαστικά ίνωση στο δέρμα εκεί ακριβώς που βγάζουν το κάθε μόσχευμα. Νεκρώνει εκει το δέρμα και φαίνεται σαν μια λευκή κουκίδα. Ρώτησα και μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να εμφυτεύσεις εκεί μαλλιά λόγω του ότι είναι νεκρό το δέρμα και στην περιπτωση μου (φτωχή δότρια) δεν αξίζει να ρισκάρω μοσχευματα για να δώ αν θα πιασουν.
Για αυτό σκέφτομαι και tatoo στην περιοχη αυτή.

Τα εργαλεία που χρησιμοποίσηαν ήταν 0.9 και ενός χιλιοστού. Στην πρώτη δεν θυμάμαι αλλα σιγουρα μεγαλύτερα.
Δέκα μέρες μετά οφείλω να ομολογίσω ότι νιώθω ακόμη πονο στην δότρια. Είναι και κολοκαίρι και ιδρώνω και σίγουρα αυτό δεν βοηθά στο ερεθισμένο δέρμα.
Φιλε λογικα εκει που ειχες κανει την 1η μεταμοσχευση τα εργαλεια ειχαν πολυ μεγαλυτερη διαμετρο απο το 0,9 που χρησιμοποιησε η DHI.Με αυτα ειχα κανει κ εγω κ δεν φαινεται τιποτα.Νομιζω εκανες καλη επιλογη με την DHI.Μου κανει τρομερη εντυπωση το οτι δεν σε αφησαν στον Καναδα να μπεις για strip παντως.Εγω γενικα ειμαι υπερ της fue αλλα το πλεονεκτημα που εχει το strip ειναι οτι με μια μμ μπορεις να καλυψεις πολυ μεγαλυτερη περιοχη σε σχεση με την fue.Απο την αλλη ομως δεν περνας ολο τον γολγοθα που θα πρεπει να περασεις για κανα μηνα αφου κανεις strip.Στα πολυ μεγαλα NW νομιζω ομως οτι το strip ειναι αναποφεκτο.
 
Μπλουζα