108 grafts/cm

lucky13

New Member
dermatologist είπε:
Ινδία, τί περιμένετε; Μόνο "χειρούργοι" του δρόμου μπορούν να κάνουν τέτοια θαύματα.

.....

Γενικά ως ασφαλής θεωρείται η κάλυψη μέχρι 50-60 grafts/cm2 που στους περισσότερους παρέχει το illusion του γεμάτου κεφαλιού. O λόγος είναι ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στη δημιουργία νέου δικτύου τριχοειδών αγγείων που θα τροφοδοτούν τα μοσχεύματα όταν η πυκνότητα ξεπερνά αυτό το όριο. Όπως ξέρουμε με την εμφάνιση της ΑΓΑ και την απόπτωση των τριχοθυλακίων λόγω γενετικού προγραμματισμού, ο οργανισμός "διαλύει" το μεγαλύτερο τμήμα από το δίκτυο των τριχοειδών που ήταν πριν χρήσιμο.

δηλαδή εννοείς ότι πχ σε μια περιοχή με 20 grafts/cm2 "μαμά μαλλιά" μπορεί κάποιος να βάλει για πύκνωση το πολύ ως 40 grafts/cm2 μεταμοσχευμένα για ασφάλεια;

πόσο επικίνδυνο για τα "μαμά μαλλιά" είναι να τοποθετηθούν μεταμοσχευμένα ανάμεσά τους;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lucky13 είπε:
δηλαδή εννοείς ότι πχ σε μια περιοχή με 20 grafts/cm2 "μαμά μαλλιά" μπορεί κάποιος να βάλει για πύκνωση το πολύ ως 40 grafts/cm2 μεταμοσχευμένα για ασφάλεια;

πόσο επικίνδυνο για τα "μαμά μαλλιά" είναι να τοποθετηθούν μεταμοσχευμένα ανάμεσά τους;

Τα νούμερα που παρέθεσα για την πυκνότητα είναι ενδεικτικά. Οι μεταμοσχεύσεις τριχοθυλακίων (μτ) είναι κάτι πολύ περισσότερο από το να πιάσουμε έναν αριθμητικό στόχο. Γενικά πάντως ο στόχος είναι να φτάσουμε το 35% της *αρχικής* πυκνότητας και σε μια δεύτερη η τρίτη συνεδρία να αγγίξουμε το 50%. Γενικά μια πυκνότητα 50-55 grafts/cm2 είναι εφικτή υπο προϋποθέσεις (επάρκεια δότριας, χαλαρότητα δέρματος γενικό master plan κτλ) , το όριο όμως είναι και τεχνικό ζήτημα. Πόσοι χειρούργοι μπορούν να τοποθετήσουν σωστά δύο grafts σε απόσταση 0,9 mm??

Το δεύτερο είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα. Κάποιοι χειρούργοι τοποθετούν μοσχεύματα σε περιοχές που διατηρούνται φυσικά μαλλιά με τη δικαιολογία να "προλάβουν την μελλοντική αραίωση". Αυτό δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλή ιδέα, γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος shock loss τόσο των μοσχευμάτων όσο και των υπάρχοντων μαλλιών. Πχ αν έχω έναν ασθενή με norwood 3 θα μεταμοσχεύσω στην άδεια περιοχή του hairline αλλά δεν θα μπω στην πίσω περιοχή που έχει κατα μέσο όρο 25-30% miniaturization.

Γενικά η μτ δεον είναι να εφαρμόζεται σε ήδη φαλακρές περιοχές.

--------------------------------------
Με την ευκαιρία να επισημάνω ότι κυρίως μέσω της τεχνικής FUE πετυχαίνουμε πύκνωση σε μικρές επιλεγμένες σχετικά άδειες περιοχές όπως στην κορυφή. Αυτό διαφέρει εντελώς από την λανθασμένη τακτική της "προληπτικής πύκνωσης".
 

Panos1982

Well-Known Member
Αν η περιοχη εχει 25-30% miniaturization δε χρειαζεται να μπεις γιατι ειναι πολυ πυκνη ακομα κ δε μπορεις να δεις καν την αραιωση με το ματι....
αν ομως η περιοχη εχει μεγαλυτερη απωλεια φυσικων μαλλιων κ τα φυσικα εχουν μια πυκνοτητα ας πουμε 25-30 % εννοειται οτι η περιοχη αυτη μπορει κ πρεπει να πυκνωθει....
αν ο γιατρος εχει καλη τεχνικη καταρτιση κ ειναι εμπειρος ο κινδυνος για shockloss ειναι αμελητεος...


dermatologist είπε:
Αν το άτομο που λές, έχει μετρήσει σωστα, τότε για 68-70 τρίχες αντιστοιχούν περίπου 35 τριχοθυλάκια ανα cm2 δηλ μια μέτρια πυκνότητα.
Υπολόγισε ότι αντιστοιχούν περίπου δύο τρίχες ανα τριχοθυλάκιο που προέρχεται από την ασφαλή ζώνη του κεφαλιού.

Γνωριζω οτι ο λογος ειναι περιπου στο 2.2 με 2.4 συνηθως...
υποθετω οτι πανω-κατω σωστα εχει μετρησει απλα οι θυλακες εκει δεν ειναι 35 ειναι σιγουρα περισσοτεροι γιατι η περιοχη ανηκει σε hairline και οι περισσοτεροι θυλακες ειναι μονοι σε εκεινο το σημειο....
 
Panos1982 είπε:
Αν η περιοχη εχει 25-30% miniaturization δε χρειαζεται να μπεις γιατι ειναι πολυ πυκνη ακομα κ δε μπορεις να δεις καν την αραιωση με το ματι....
αν ομως η περιοχη εχει μεγαλυτερη απωλεια φυσικων μαλλιων κ τα φυσικα εχουν μια πυκνοτητα ας πουμε 25-30 % εννοειται οτι η περιοχη αυτη μπορει κ πρεπει να πυκνωθει....
αν ο γιατρος εχει καλη τεχνικη καταρτιση κ ειναι εμπειρος ο κινδυνος για shockloss ειναι αμελητεος...
Όχι δεν πυκνώνουμε περιοχή έστω και με πυκνότητα 25-30% γιατί το ρίσκο για shock loss είναι μεγάλο. . Μόνο σε περιοχή με μονήρεις τρίχες είναι ασφαλές. Η φιναστερίδη είναι σύμμαχος στον αγώνα κατά του shock loss και χορηγείται σε όλους μετά την μτ αλλά υπάρχουν κανόνες που δεν πρέπει να παραβιάζονται.

Panos1982 είπε:
Γνωριζω οτι ο λογος ειναι περιπου στο 2.2 με 2.4 συνηθως...

Ο λόγος τριχ/κίων/τριχών ειναι κατα μέσον όρο είναι 1:2. Στους τυχερούς με πολύ πυκνό μαλλί μπορεί να αγγίξει το 2.5-2.8. Αυτό σημαίνει ότι έχουν περισσότερα από το μέσο όρο τριτριχα και τετράτριχα τριχοθυλάκια.

Panos1982 είπε:
υποθετω οτι πανω-κατω σωστα εχει μετρησει απλα οι θυλακες εκει δεν ειναι 35 ειναι σιγουρα περισσοτεροι γιατι η περιοχη ανηκει σε hairline και οι περισσοτεροι θυλακες ειναι μονοι σε εκεινο το σημειο....
Πολύ πιθανόν!
 

Panos1982

Well-Known Member
dermatologist είπε:
Όχι δεν πυκνώνουμε περιοχή έστω και με πυκνότητα 25-30% γιατί το ρίσκο για shock loss είναι μεγάλο. . Μόνο σε περιοχή με μονήρεις τρίχες είναι ασφαλές. Η φιναστερίδη είναι σύμμαχος στον αγώνα κατά του shock loss και χορηγείται σε όλους μετά την μτ αλλά υπάρχουν κανόνες που δεν πρέπει να παραβιάζονται.

Ολα καλα φιλε dermatologist αλλα εδω επετρεψε μου να διαφωνησω...
Συμφωνω απολυτα οτι στην προσθεση θυλακων αναμεσα σε υπαρχοντα φυσικα μαλλια η φιναστεριδη ειναι πολυ μεγαλος συμμαχος κατα του shockloss.
Αλλα δεν ειναι δυνατον να περιμενουμε μια περιοχη να αδειασει τελειως για να προσθεσουμε μετα θυλακες...μπορει αυτο για τους γιατρους να ειναι το ασφαλες κ το σιγουρο...αλλα για σκεψου εμας ? θα περιμενουμε να γινουμε γλομποι σε μια περιοχη για να παμε μετα να βαλουμε θυλακες? φυσικα οχι..

Μπορω να σου μιλησω για πολλες τετοιες περιπτωσεις αλλα αφου ανηκω κι εγω σε μια απ αυτες ας μιλησουμε για μενα,
Οταν πηγα στον Hasson για επεμβαση μου στην hairline κ αφου ειδε την περιπτωση μου, μου ειπε οτι δε θα κατεβει πολυ χαμηλοτερα απ οτι ημουν παρολο που ηταν κατι που του ζητησα...απλα θα κατεβει ελαφρα για να δωσει ενα πιο καλο σχημα στην hairline κ θα δωσει την εμφαση στο να ενισχυσει τις τριχες ακριβως απο πισω γιατι ειχαν το λεγομενο miniaturization και στο μελλον θα επεφταν κ θα δημιουργουταν κενο αναμεσα στην hairline κ τα πιο πισω και θα χρειαζομουν παλι συντομα να μπω στο χειρουργειο....αυτο τοτε με χαλασε να σου πω την αληθεια...αλλα μετα καταλαβα οτι ειχε δικιο...και τωρα το καταλαβαινω ακομα περισσοτερο γιατι 5 χρονια μετα την επεμβαση πλεον και παρ ολο που εχω χασει παρα πολλες φυσικες τριχες που ειχα στην hairline ειμαι ακομα μια χαρα κ δεν εχω αναγκη μεταμοσχευσης εξ αιτιας αυτου του πλανου που ακολουθησαμε, γιατι παρ ολη την απωλεια των φυσικων μου τριχων στη περιοχη οι μεταμοσχευμενες που μπηκαν αναμεσα καλυπτουν επαρκως κ το αποτελεσμα μου δεν εχει φθηνει οπτικα....
Να σου πω δε οτι το shock loss που ειχα τοτε στα φυσικα μου μαλλια δεν ηταν μεγαλυτερο του 5% αλλα τοτε χρησιμοποιουσα κ φιναστεριδη κ ισως επαιξε κι αυτη τον ρολο της περαν του γιατρου....
Οποτε γι αυτο οπως ειπα κ πριν εγω διαφωνω στο οτι δε κανει να βαζουμε μαλλι σε περιοχες που εχουν 25% μαμα μαλλια γιατι μπορει αυτο να βολευει τους γιατρους στο θεμα ασφαλειας αλλα αν ο γιατρος εχει την καταλληλη τεχνικη καταρτιση κ εμπειρια ειναι κατι το οποιο μπορει να το επιτυχει.

Παρακατω κ δυο φωτο μου για να δειξω ποσο πολυ δουλεψε ο hasson μεσα στα υπαρχοντα μου μαλλια...

και αλλη μια 3η φωτο για το πως ειμαι σημερα μετα απο 5 χρονια βγαλμενη με το κινητο μου κατω απ το φως απογευματινου ηλιου.

[attachment=6956]

[attachment=6957]

[attachment=6958]
 

Συνημμένα

  • before post-op.JPG
    before post-op.JPG
    47 KB · Προβολές: 39
  • post-0p.JPG
    post-0p.JPG
    28.9 KB · Προβολές: 36
  • 5 years center..JPG
    5 years center..JPG
    8.5 KB · Προβολές: 38

danceworld_2001

Well-Known Member
Κάπως σαν τον Πάνο κινήθηκα και εγώ και μπήκαμε και αρκετά μέσα για πύκνωση σε υφιστάμενα μαλλιά ευτυχώς χωρίς σοκ λος. Απο την μια μεριά η πύκνωση σε υφιστάμενα έχει εμφανείς κινδύνους, απο την άλλη μεριά όμως, οι πιο επιτυχημένες μεταμοσχεύσεις ειναι αυτές που υποστηρίζονται απο μαμά μαλλιά, εκεί η πυκνότητα σκοτώνει.
 
Η περίπτωσή σου Πάνο, από όσο μπορώ να ξεχωρίσω από τις φωτό, δεν παραβιάζει στον κανόνα, πληρώνει τα κενά της hairline και συμπληρώνει την πυκνότητα της κείμενης περιοχής οπότε όλα είναι μια χαρά και το αποτέλεσμα εξαιρετικό.
Η απορία μου είναι άλλη. Από την πυκνότητα της hairline υπολογίζω ότι έχεις χρησιμοποιήσει >2500 μοσχεύματα. Ισχύει;
 
o Hasson είναι μεγάλος τεχνίτης και πολύ θα ήθελα να δουλέψω κοντά του.
Το έχει τραβήξει στα άκρα στην περίπτωσή σου, με την καλή έννοια βέβαια. Και όπως δείχνουν
όλα, του βγήκε μια χαρά.

Το μόνο ερωτηματικό που θα έβαζα είναι αν έπρεπε να μπουν τόσα πολλά grafts για μια hairline σε ένα Norwood 3, Όχι ότι είναι ασυνήθιστο αλλά απαιτεί πολύ καλή δότρια που να μπορεί να δώσει τουλάχιστον άλλα 3.500 τριχοθυλάκια για μελλοντικές απώλειες. Πιθανότατα θα είσαι από τους ευνοημένους με καλή δότρια, τρίχα με καλό bulk και όχι πολύ επιθετική ΑΓΑ
 

Panos1982

Well-Known Member
Φιλε μακαρι να δουλεψεις και με το hasson και με οποιονδηποτε αλλο γιατρο της ιδιας κλιμακας γιατι οπως λενε με οποιον δασκαλο καθησεις....
Σιγουρα με εναν μεγαλης κλασης κ εμπειρο γιατρο θα αποκομησεις τις καλυτερες εμπειριες...

Μπορει να ειναι ακρα για εμας οπως λες, αλλα για τον hasson δε νομιζω να ηταν τοσο ακρα γιατι τον εβλεπα αρκετα σιγουρο γι αυτα που ειχε σχεδιασει να κανει...κ ολα πηγαν οπως ειχαμε συμφωνησει....να ξαναθυμησω οτι επερνα φιναστεριδη τοτε κ ισως αυτο να επαιξε κ το ρολο του στο shock loss.....

Οσο για το νουμερο ναι μεγαλο ειναι αλλα πιστευω οτι εχω ακομα τουλαχιστον 5500 θυλακες στη διαθεση μου....κι οχι μονο αυτο αλλα σχεδιαζω να ριξω περι τους 1200 ακομα στη hairline :)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Και εγώ για εκεί ήμουν αρχικά αλλά δεν έφταναν τα λεφτά και δεν ήθελα στριπ. Είναι μεγάλο μαστόρι ο τύπος!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα