1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Καλησπερα παιδια. Ξεκινησα πριν 1 εβδομαδα τν θεραπια μου (regain 5% , σπιρολακτονη , fungoral) και ευχαριστω πολυ και τον σπιρο γιατι με βοηθησε αρκετα.
Λοιπον.. μου γεννηθηκαν καποιες αποριες.. οπως γιατι χρησιμοποιουμε το fungoral?? αφου δεν κανει δουλεια στο θεμα τριχωπτωσης. regain βαζουμε με καθαρο κεφαλι μονο? (ετσι λεει στο μπουκαλακι τους) η μπορω να βαλω και αφου εχω βαλει και σπιρολακτονη.. η σπιρολακτονη ειναι το spiro που βλεπω σε μερικα ποστς η ειναι αλλο αυτο??
Λοιπον και το σημαντικοτερο θελω να μου πειτε αν αυτο που κανω ειναι σωστο:
8 η ωρα το πρωι regain και στις 8:15 σκουφακι και εξω
5 το μεσιμερη σπιρολακτονη
10 το βραδυ regain (Η ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ 5:20 ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΠΙΡΟΛΑΚΤΟΝΗ)
και πριν τον υπνο σπιρολακτονη (δηλαδη 12 η 1 η 2 η 3)

ειναι σωστο αυτο το προγραμα? με βολεβει πολυ παντως..
τα μαλια ποτε μπορω να τα ξεπλενω αφου βαλω την λοσιον
π.χ. 5:20 regain και στις 7 τα ξεπλενω.. σωστο? η θελει 2 ωρες το λιγοτερο?
ρωτησα τον σπιρο ποτε μπορω να φοραω σκουφακι και μου ειπε αφου στεγνωσει.. εννοει αφου στεγνωσουν τα μαλλια?
και τελος 1 ml regain δεν ειναι λιγο ρε παιδια??? ειδικα οταν βαζω στην μεση που εχω αρκετα μαλια σε σχεση με τα υπολιπα μερη το ρουφανε ολο το μαλλια!!

παιδια ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα βοηθηστε με να κανω σωστα την θεραπια μου!
ευχαριστω προκαταβολικα! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

ολα αυτα φιλε μου τα εχουμε πει εδω μεσα 100 φορες τουλαχιστον...γιατι δεν διαβαζεις τα θεματα να δεις τι ειναι αυτα που βαζεις στο κεφαλι σου,αλλα και πως θα τα βαζεις?ειναι κριμα να ξεκινας θεραπεια και να μην ξερεις καν τα βασικα...
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

εχω διαβασει απιρα τοπικ.. μεχρι και τα ασχετα. ειμαι παρα πολυ καιρο στο φορουμ. τετοιες λεπτομεριες δν λεει πουθενα γιατι υποτιθετε οτι ο κοσμακης τα ξερει αυτα... αλλα η λεπτομερεια κανει την διαφορα
π.χ. λεει οτι βαζεις την επομενη λοσιον αφου στεγνωσει . αλλα τι ενοει αφου στεγνωσει? οταν βαζω την λοσιον απο το μασας στεγνωνει αμεσως.. σε 2-3 δευτερολεπτα
 

dim74

Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

η μια λοσιον απο την αλλη σε διαφορα 3 ωρων τουλαχιστον....και η spiro ειναι η σπιρονολακτονη ναι.τι δουλεια κανει το fungoral το εχουμε πει πολλες φορες(εχει θεμα για το fungoral,κανε αναζητηση...)...ποιος σου ειπε πως δεν κανει τιποτα?μπορεις να βαλεις σπιρο και μετα regaine...θα αφησεις ομως λιγες ωρες...τα μαλλια παλι θα τα πλενεις αφου εχουν περασει τουλαχιστον 3 ωρες απο την ωρα που εβαλες την λοσιον...regaine 2ml την μερα θα βαζεις,οχι παραπανω...
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

μαλιστα.. εκανα πολα λαθοι.. π.χ. δεν τα επλενα και εχει τυχει να ξεπλενω σε μιαμιση ωρα..
οσο αφορα αυτο με το σκουφακι το ποτε πρεπει να φοραω μετα τη λοσιον τι εχεις να πεις?
 

heyya

New Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

dimitris1991 είπε:
μαλιστα.. εκανα πολα λαθοι.. π.χ. δεν τα επλενα και εχει τυχει να ξεπλενω σε μιαμιση ωρα..
οσο αφορα αυτο με το σκουφακι το ποτε πρεπει να φοραω μετα τη λοσιον τι εχεις να πεις?

Φίλε, εννοεί όποτε είναι να πλυθείς/λουστείς τότε να περάσει κανα 3ωρο! όχι να λούζεσαι απαραίτητα κάθε μέρα!!

dim74 είπε:
γιατι φορας σκουφακι?

που ζεις; έβγαλε ψοφόκρυο αυτές τις μέρες :p
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

γιατι δεν μου αρεσει η λοσιον καθολου πανω μου..... πριν αρχισω την θεραπια εβαζα κανονικα κερι η λακ..
αρεωνει και φενετε ασχιμα..
ασε που το σκουφακι μου παει κιολας και ειναι καλο να φορας με τετοιο καιρο, ειδικα αφου εχεις λουσει τα μαλλια σου.
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

α δηλαδη αν θελω μπορω να μην πλενω καθολου τα μαλια για 2 μερες και να εχω βαλει και 6 φορες λοσιον?
πο πο αυτες οι λεπτομεριες.. αλλα αυτες μας κανουν την ζωη ποιο ευκολη.. σκετος μπελας ειναι η θεραπια
 

lalakos

Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

γενικά πάνω κάτω 4 ώρες είναι το διάστημα που θα πρέπει να αφήσουμε τα τοπικά πάνω στο κεφάλι μας προτού τα ξεπλένουμε. Γιαυτό και το βράδυ είναι η καλύτερη στιγμή για τα τοπικά. Βέβαια το 4 ώρες δεν είναι απόλυτο εεεε... Σίγουρα και οι 3 ώρες είναι καλό διάστημα. Μην είστε απόλυτοι δηλαδή του τύπου: ααααα πέρασαν 4 ώρες, οκ πάω να λουστώ. Μην γίνουμε και σκλάβοι των θεραπειών. Οκ σίγουρα θέλει μερικές θυσίες αλλά σιγά σιγά ο καθένας στρώνει το πρόγραμμά του. Και σίγουρα το πρόγραμμα θα το αλλάζεις βάση αναγκών. Οκ αν καμιά φορά βάλεις μια φορά την ημέρα minox, δεν χάλασε ο κόσμος. Μόνο μην αρχίσεις τα: ωωωωχχχ βαριέμαι σήμερα, μια φορά δεν πειράζει, αύριο.... γιατί μετά το γαμάς το θέμα. Είπαμε θέλει μικρούουουλες θυσίες, αλλά όχι να σου γίνει έμμονη ιδέα. Μην πεις ποτέ: ωωωωχχχ παιδιά πάω σπίτι γιατι πρέπει να βάλω μινοξ ή να πάρω χαπί. ΟΧΙ.... ασ αργήσεις μια φορά και δύο και τρεις, να το πάρεις όμως...
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

προχθες δεν βγηκα με τα παιδια γιατι επρεπε να βαλω τν μαμημενη την λοσιον πφφ!
λαλακος βλεπω εχεις σπιρο5% . ειχα διαβασει σε ενα τοπικ του ακη οτι αν εχουμε regain2% μπορουμε να βαλουμε παραπανω δοση και να κανει την ιδια δουλεια με το regain5% . αυτο ισχυει και στην περιπτωση της σπιρολακτονης? εγω την εφτιαξα οπως τα λεει ο ακης .. αλλα ειναι 2% αν βαλω π.χ. 5 μλ την ημερα αντι για 2 θα κανω καλο??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

η μινοξιδιλη πρεπει να μενει στο κεφαλι τουλαχιστον 4 ωρες
 

seeker

Verified MM member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

Ας μην ειμαστε απολυτοι. Ο αφρος εχει στεγνωσει σε 1 ωρα 100%.
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

παιδια θελω να αρχισω και Super ZIX. αλλα μετα θα βαζω 6 φορες την ημερα λοσιον.. τι να μιωσω η τι να βγαλω απο την θεραπια μου?
 

nkogr

New Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

Εγώ κάνω μπάνιο καθημερινά αλλά μετά τις 12-2 το βράδυ. Αμέσως μετά το μπάνιο στεγνώνω καλά τα μαλιά μου με πιστολάκι (με προσοχή βέβαια) 20 λεπτά μετά βάζω τη λοσιόν, είμαι εντάξει με αυτό; Το πρωί πάλι που σηκώνομαι ξαναβάζω.
 

cmos516

Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

Eγω θα ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση βαζοντας regain (η οτι αλλο τοπικο τελωσπαντων)μπορουμε μετα να βαλουμε τζελ(styling) στο μαλλι και αν ναι μετα απο ποση ωρα,αφοτου βαλαμε το τοπικο??
 

SE-freak

New Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

cmos516 είπε:
Eγω θα ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση βαζοντας regain (η οτι αλλο τοπικο τελωσπαντων)μπορουμε μετα να βαλουμε τζελ(styling) στο μαλλι και αν ναι μετα απο ποση ωρα,αφοτου βαλαμε το τοπικο??

Σκέψου λογικά: αν βάλεις ζελέ στο δέρμα του κεφαλιού αμέσως μετά την εφαρμογή του regain, προφανώς και θα εμποδίσεις την απορρόφησή του. Περίμενε μέχρι το δέρμα στην περιοχή που έβαλες να σταματήσει να είναι νωπό και μετά βάλε ζελέ. (Συνήθως πάνω στο δίωρο έχει στεγνώσει εντελώς).
 

cmos516

Member
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

Aυτο ηθελα να μαθω ,δηλαδη απο τη στιγμη που θα αποροφηθη το φαρμακο και το δερμα ειναι πλεον στεγνο,μπορεις να βαλεις τζελ -λακ και τα παντα.
 
Απ: 1 εβδομαδα θεραπιας - ερωτησεις

ε μετα καλυτερα ξεπληνετο και βαλε μετα με την υσηχια σου.. 2 ωρες σου λεει..
αλλα εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι πρεπει να φοραμε σκουφακι αφου στεγνωσει.. λετε οτι πρεπει αλλα δεν λετε το γιατι. για να μην λερωθει το σκουφακι? :p
η λογικη μου λεει οτι το σκουφακι μπορεις να το φορεσεις ανετα μετα απο ενα 15λεπτο (και αν) ..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα