τριχοριζόγραμμα

georgia

New Member
πήγα σήμερα στο Συγγρός και μου είπαν ότι έχω ανδρογεννητικού τύπου αλωπεκεία αλλα είναι απαραίτητο να γίνει και το τριχοριζόγραμμα το οποίο κοστίζει 60ευρώ..έπειδή είμαι άνεργη και οι θεραπείες είναι ακριβές θα ήθελα να το αποφύγω(αν δεν είναι τόσο απαραίτητο). Γενικως δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους. Μου φάνηκε ότι τα πρωινά ραντεβού τα ξεπετάνε με σκόπό να πας το απόγευμα και να πληρώσεις...και μια τελευταία ερώτηση θεωρείτε ότι οι γιατροί του Συγγρός είναι πολύ καλοί ή καλύτερα να πάω σε καποιον ιδιώτη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

Και τα απογευματινά τα ξεπετάνε γιατί εχουν πολύ κόσμο.
Σίγουρα εχουν εμπειρία και νομίζω οτι 1 τριχ/μα καλό θα ήταν να το κάνεις.
 

Cathy

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

georgia είπε:
πήγα σήμερα στο Συγγρός και μου είπαν ότι έχω ανδρογεννητικού τύπου αλωπεκεία αλλα είναι απαραίτητο να γίνει και το τριχοριζόγραμμα το οποίο κοστίζει 60ευρώ..έπειδή είμαι άνεργη και οι θεραπείες είναι ακριβές θα ήθελα να το αποφύγω(αν δεν είναι τόσο απαραίτητο). Γενικως δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους. Μου φάνηκε ότι τα πρωινά ραντεβού τα ξεπετάνε με σκόπό να πας το απόγευμα και να πληρώσεις...και μια τελευταία ερώτηση θεωρείτε ότι οι γιατροί του Συγγρός είναι πολύ καλοί ή καλύτερα να πάω σε καποιον ιδιώτη?
Giorgia μου η μαμά μου που έκανε ακριβώς την ίδια εξέταση στο Συγγρός της πήρανε 15 ερυρώ μόνο. Την έκανε Ιούλιο-Αύγουστο...ρε γμτ λες να την αυξήσανε τόσο ? ? ? Και ήθελα να πάω κ εγώ να την κάνω...αλλα 60 ευρώ είναι too much τη σημερινή εποχή... :'( :down furious3
 

kkathi

Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

Εχει ανέβει το κόστος των εξετάσεων και των χειρ. επεμβάσεων κατακόρυφα σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας.
Με τον τρόπο αυτό ενισχύουν τον ιδιωτικό τομέα!
 

xryssa

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

Giorgia έκανα τριχοριζόγραμμα το Νοέμβρη και πλήρωσα 15 ευρώ. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής, πήγα σε απογευματινό ιατρείο ο γιατρός μου έγραψε παραπεμπτικό, τους πήρα τηλέφωνο στο τριχοριζόγραμμα (Τρίτη - Πέμπτη 11.30-12.30), πήγα στο ραντεβού που μου έκλεισαν (2 μήνες μετά), πλήρωσα τα 15 ευρω κι έκανα την εξέταση. Αποτελέσματα βγαίνουν περίπου 15 ημέρες μετά. Από το Συγγρού σου είπαν ότι κοστίζει 60 ? Μπορείς να πάρεις τηλ στο τριχοριζόγραμμα και να ζητήσεις διευκρινήσεις για το οικονομικό.
Τώρα αν είναι καλύτεροι οι γιατροί στο Συγγρό ή σε ιδιώτη, η εμπειρία μου και από τις δύο περιπτώσεις λέει ότι στο Συγγρό έχουν δει αρκετά περιστατικά αλλά οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία δίνουν σημασία στη γενικότερη κλινική κατάσταση και οι αγωγές είναι συντηρητικές. Οι ιδιώτες ρισκάρουν πιο πολύ με αγωγές, όμως καμιά φορά το παρακάνουν με υπερβολικά προιόντα διότι έχουν και ιατρεία να συντηρήσουν (κι εμείς που έχουμε το πρόβλημα αυτό και βιαζόμαστε να το λύσουμε πιέζουμε καταστάσεις καμιά φορά και πέφτουμε αντικείμενα εκμετάλλευσης). Η συμβουλή μου είναι να βρεις γιατρό από σύσταση (αν είναι από συσταση άλλου γιατρού ακόμα καλύτερα, διότι μεταξύ τους ξέρουν ποιοι έχουν καλή φήμη και ποιοι όχι) και να έχει καλή φήμη γενικότερα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Silencer

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

georgia είπε:
πήγα σήμερα στο Συγγρός και μου είπαν ότι έχω ανδρογεννητικού τύπου αλωπεκεία αλλα είναι απαραίτητο να γίνει και το τριχοριζόγραμμα το οποίο κοστίζει 60ευρώ..έπειδή είμαι άνεργη και οι θεραπείες είναι ακριβές θα ήθελα να το αποφύγω(αν δεν είναι τόσο απαραίτητο). Γενικως δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους. Μου φάνηκε ότι τα πρωινά ραντεβού τα ξεπετάνε με σκόπό να πας το απόγευμα και να πληρώσεις...και μια τελευταία ερώτηση θεωρείτε ότι οι γιατροί του Συγγρός είναι πολύ καλοί ή καλύτερα να πάω σε καποιον ιδιώτη?

Είχα πάει το Σεπτέμβριο, αλλά κατευθείαν στα απογευματινά. Αυτό που λές για τα πρωινά έχεις δίκιο για αυτό πήγα κατευθείαν το απόγευμα.

Πλήρωσα 80 ευρώ (ραντεβού + τριχοριζόγραμμα). Το είπα στη γραμματεία ότι θέλω να μου κάνει και την εξέταση, πριν καν μου το πει η γιατρός. Θεωρώ ότι σου είπαν 60 γιατί συμπεριλαμβάνεται και το ραντεβού της επανεξέτασης.

Τώρα αν είναι καλοι...
+ Είναι το μοναδικό νοσοκομείο στην Ελλάδα που είναι ειδικευμένο στα δερματικά, άρα έχουν εμπειρία.
+ Δεν θα σου πασάρουν snake oils.
+ Θα σου πουν για propecia
+++ Θα σου πούν την αιτία της τριχόπτωσης και όχι γενικά και αόριστα πάρε βιταμίνες και γιάσου.

- Όπως κάθε σοβαρός δημόσιος γιατρός, θα σου πει τη θεραπεία που θα έχει την λιγότερη ευθύνη, αν παει κάτι στραβά. Συνεπώς, ξέχνα τις νέες θεραπείες.
- Μου είπαν να κάνω την Helnsiki formula η οποία είναι μια θεραπεία των 80s και κάποιοι γιατροί στην Αμερική την έχουν ως παράδειγμα συμφερόντων και διαπλοκής μεταξύ FDA και εταιριών, αφού μετά από 30 χρόνια δεν έχει δείξει τίποτα θετικό. Δεν ξαναπήγα.

Όσο για το τριχοριζόγραμμα, οπωσδήποτε να το κάνεις, είναι η πιο σημαντική εξέταση για να δεις αν μια θεραπεία δουλεύει. Αυτά με τις φωτογραφίες πριν-μετά είναι μεγάλο λάθος (δυστηχώς βλέπω και στο φορουμ να χρησιμοποιείται) γιατί υπάρχουν πάρα πολύ παράγοντες που καθιστούν -σίγουρα- λανθασμένη τη σύγκριση (είτε προς το καλό είτε προς το κακό, εκτός από τις εταρίες απ*τη που πάντα ξανατραβάνε φωτο μέχρι να βρουν αυτή που τους βολεύει.) Π.χ. πόσο βρεγμένα, αν είχε υγρασία, με τι σαμπουάν είχες λούστει και πόση ώρα πριν, γωνία λήψης, φωτισμός λήψης, φωτογραφική μηχανή, φλας, ...
 

Silencer

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

xryssa είπε:
Τώρα αν είναι καλύτεροι οι γιατροί στο Συγγρό ή σε ιδιώτη, η εμπειρία μου και από τις δύο περιπτώσεις λέει ότι στο Συγγρό έχουν δει αρκετά περιστατικά αλλά οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία δίνουν σημασία στη γενικότερη κλινική κατάσταση και οι αγωγές είναι συντηρητικές. Οι ιδιώτες ρισκάρουν πιο πολύ με αγωγές, όμως καμιά φορά το παρακάνουν με υπερβολικά προιόντα διότι έχουν και ιατρεία να συντηρήσουν (κι εμείς που έχουμε το πρόβλημα αυτό και βιαζόμαστε να το λύσουμε πιέζουμε καταστάσεις καμιά φορά και πέφτουμε αντικείμενα εκμετάλλευσης).
+1
 

Cathy

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

Λοιπόν παιδιά...μόλις πήρα τηλέφωνο στο Συγγρός και μου έιπαν οτι το τριχοριζόγραμμα στα πρωινά ραντεβού κοστίζει 14,67 ευρώ!!!!!!!!!!!!! ;D
Στα απογευματινά πάει στα 50 ευρώ!!! Θέλω ρε γμτ να πάω αυριο αλλα δεν ξέρουν ακόμα τι θα γίνει με την απεργία...αν θα συνεχιστεί...
 

kaith

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

γεια σας κοριτσια .... θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιον καλο δερματολογο η καποια κλινικη που κανει τριχοριζογραμμα στη θεσσαλονικη .... ειμαι απο καβαλα και μου ειναι λιγακι δυσκολο να κατεβω αθηνα .... ευχαριστω :-* :-*
 

georgia

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

στα πρωινά ιατρεία το τριχοριζόγραμμά κάνει 15ευρώ αλλά το ραντεβού ήταν μετά από 2μήνες. τελικά πήγα στα απογευματινά πλήρωσα 110ευρώ στο σύνολο και ξεκίνησα θεραπεία...με παρακολουθεί η κυρία Χ****ή που έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή...θα ξαναπάω σε 2μήνες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

agnosti_f

New Member
Απ: τριχοριζόγραμμα

Καλησπερα,
ειδα οτι αναφερεστε σε τριχοριζογραμμα κ ειπα να θεσω εδω τις αποριες μου αν καποιο παιδι ξερει...
Τ αποτελεσματα μου εδειξαν:33% δυστροφικες κ 55% αναγενειςκ ,8,6 τελογενεις.Οι δυστροφικες μου ειπαν οτι ειναι οσες βγαινουν λεπτες κ αδυναμες η δεν βγαινουν καθολου.Απ οσα διαβασα το ποσοστο τους σε υγιη τριχωτο πρεπει να ειναι 1-2% κ των αναγενων κοντα στο 80%.Οι αποριες μου ειναι:
-αναγενεις ειναι οσες τριχες φυτρωνουν υγιως στο κεφαλι μου κ γενικα αυτη την στιγμη δεν εχουν πληγει απο την αιτια της τριχοπτωσης?
-υπαρχει περιπτωση αυτο το 33% δυστροφικων μεσω θεραπειας που ακολουθω να πεσει στο 1-2 % με την παροδο του χρονου(σημειωση οτι εχω επι 26 μηνες τριχοπτωση..αρχικα σε απιστευτο βαθμο κ τωρα σταθερα αλλα χωρις να εξαλειφθει το προβλημα κ με σημαντικη αραιωση...).
-οι τριχες που πεφτουν σε ποιο σταδιο ανηκουν?των τελογενων?
Απο τις προσφατες εξετασεις που εκανα πανω απο το οριο εχω την ολικη τεστοστερονη με 52 αντι για ανωτατο οριο το 48.Υπαρχει περιπτωση μια τετοια αποκλιση των 4μοναδων να μου εχει προκαλεσει τετοιο μακρυ κ εντονο προβλημα?Κ τι θεραπεια ενδεικνυται ωστε να πεσει η ολικη σε φυσιολογικες τιμες?

Οποιος-α ξερει ας γραψει μια απαντηση παρακαλω!Ευχαριστω!Ευχομαι ψυχικη αντοχη ειδικα σ οσες κοπελες αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα,διοτι μεσα μου ξερω ποσο βαθια μ εχει πληξει...
 

nenaki

New Member
κοριτσια γεια σας;)
αντιμετωπιζω τ γνωστο θεμα εχω παεισε δερματολογο ο οποιος με κοιταξε απλα 3
λεπτα με το ματι κ μειπε εισαι ενταξει.δε μ γεμισε στ καμια το ματι!εκανα επισης ορμονολογικες π βγηκαν οκ αλλα κ παλι η τριχοπτωση εκει αυτη!σκεφτομαι γ συγγρος κ γω οποτε σας παρακαλω πλ οποια απ σας η οποιος τυχαινει κ γνωριζει ας μ πει τι παιζει απ τη εμπειρια τ μ τ νοσοκομειο,πως γινεται τ τριχοριζογραμα γτ θ κανω ν δω πια τι εχω!


κ επισης ποσο παει οικονομικα κλεινω ραντεβου ?
γτ ειμαι φοιτητρια στ επαρχια κ ειναι ταξιδι ως τη αθηναδυστυχως :/
 

giwrgos athina

Active Member
lena ετσι και δεις ουρα εχει στο συγγρος θα πεις δεν βαριεσαι καλυτερα καραφλη παρα να φαω αυτο το πακετο....απο το βραδυ πανε μετικοι παλαβη να πιασουν καλη σειρα...
 

nenaki

New Member
μ κοψες τα ποδια:/
ουτε με ραντεβου πρωινο δλδ?η καππιος δερματολογος ρε παιδια εστω γτ εδω στ επαρχια ειναι γεια σου οι γιατροι
 
Μπλουζα