σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

NoMoreLoss

New Member
χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ είναι το πρώτο μου ποστ. να συστηθώ λέγομαι Γιώργος 31 ετών και εχω ανδογενετικού τύπου αλωπεκία από τα 20. είμουν χρήστης minox για 6 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα όπως οι περισσότεροι βέβαια. διάβασα μετά, για την χρήση του σκόρδου ως μια εναλλακτική λύση για τα μαλλιά και χρησιμοποιώ σκόρδο στα μαλλιά εδώ και 3 εβδομάδες περίπου μαζί με ένα laser φτιαγμένο απο εμένα. ή είναι η ιδέα μου ή κάτι παει να γίνει. θα ανεβάσω φώτο σε 3 μήνες από τώρα με πριν και μετά αποτελέσματα φυσικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akishellas3

Well-Known Member
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Καλησπερα αλλα εχει ακουστει ξανα κατι για τις ιδιοτητες του σκορδου? Laser απο εσενα ,τι εννοεις κ πως το χρησιμοποιεις?
 

Άκης

Administrator
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Πριν καιρό, είχα βρει ένα site το οποίο πωλούσε προϊόντα (σαμπουάν και κοντίσιονερ) με τα αναφερώμενα, αλλά πρότεινε και συνταγές.

Η ιδέα βασίζονταν στο ότι το κρεμμύδι ή το σκόρδο, διεγείρουν την περιοχή και αυξάνουν την παροχή αίματος.
Η συνταγή του (clopy-paste):
"60 minutes before you go to sleep, crush up a garlic clove and then rub the clove into the area of hair loss. It is important that the juice of the clove is smeared over the area fully and firmly.
Do NOT rub the the crushed clove too hard against the scalp, or you may cause traction alopecia - baldness caused by pulling on hair.
Leave for 60 minutes and then apply olive oil, gently rubbing the olive oil into the scalp.
For sleeping, you will need to wear a shower cap or something similar.
When you awake the next day, the first thing you should do is shampoo your hair.
This hairloss and baldness remedy will work best if you can do this for a few weeks.
Hopefully, the hair will no longer be falling out and may start to re-grow."

Και μία άλλη:
"Squeeze the juice out of one medium to large uncooked onion.
Apply the onion juice to the top of the scalp and massage deep into the hair roots - but again, do gently, so as not to cause traction alopecia.
You will need to leave it onto the top of the scalp for around 30 minutes and then shampoo.
By doing this onion hair loss and balding treatment everyday, you may find a great transformation of the hair on your head in several months.
Onion juice rejuvinates hair follicles and boosts the scalp circulation, so it should likely help the re-growth of strong hair."

----------------------------
Όπως ήταν φυσικό, το έψαξα και δεν κατέληξα κάπου. Μπορεί να κάνει τα μαλλιά ποιο λαμπερά ή υγειή, αλλά δεν νομίζω να δρα "κάτω από την επιφάνεια".

Για το laser, sorry κιόλας αλλά δεν νομίζω να δεις και πολλά, για να μην πω τπτ.
Επίσης, πρόσεξε αυτά τα homemade laser μην τα ρυθμίσεις να εκπέμπουν πολύ δυνατά από το προτινώμενο...

Εύχομαι να δεις ότι αποτέλεσμα επιθυμείς και αν μπορέσεις, δείξε μας τις photos σου.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

έχω φτιάξει μια συσκευή απο 100 lasers αυτα που εχουν στις κλινικες μαλλιών και την χρησιμοποιώ μερα παρα μερα. επίσης βάζω σκόρδο καθε μερα να δουμε τι θα γινει σε 3 ή 4 μηνες και παιρνω βιταμινες Priorin Extra και Biotin 5000mcg αυτα κανω προς το παρών και βλέπουμε
 
  • Like
Reactions: M15

Άκης

Administrator
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Φίλε μου, μακάρι να δεις αποτέλεσμα.
Πάντως, κανόνας είναι τα εναλλακτικά να συνοδεύουν τα βασικά, για ένα κλικ καλύτερο αποτέλεσμα.
Τα εναλλακτικά να είναι μόνα τους, δεν το βλέπω για καλό αποτέλεσμα. Ειδικά αν τα εναλλακτικά ΔΕΝ έχουν αποδείξη αν κάνουν κάτι στην τριχόπτωση.
Στο θέμα laser, δεν μπορώ να σου πω και τα καλύτερα λόγια.
Για μένα είναι μάπα τα όποια laser. Άλλωστε, γιατί μερικές εταιρίες δίνουν και δώρο μινοξιδίλη με αγορά laser? ;)

NoMoreLoss είπε:
είμουν χρήστης minox για 6 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα όπως οι περισσότεροι βέβαια.
Εδώ, κάπου κάνεις λάθος. Το 90% πιστεύω έχει δει αποτέλεσμα. Τώρα αν εσύ δεν είδες και πιστεύεις θα δεις με το laser και το σκόρδο σε συνδιασμό με Priorin και Biotin, η οποία Biotin συνιστάτε για τριχόπτωση αλλά από διατροφή και όχι DHT, δεν ξέρω, απίθανο μου ακούγεται... ::)
 

Άκης

Administrator
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Ποιό σημείο του κεφαλιού βλέπω στην photo?
Πίσω πίσω (πάνω από τον αυχένα δηλαδή) ή στην κορυφή; ???
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

στον αυχένα ειναι. κοίτα εχω πρόβλημα σε ολόκληρο το κεφάλι (και στο εσωτερικό:)) και με αυτα που βάζω και κάνω κάτι παει να γίνει ορίστε και μια φωτό απο την κορυφή του κρανίου μου κοίτα τις μικρές τριχούλες που ξεπροβάλλουν σιγά σιγά.

http://img184.imageshack.us/my.php?image=hpim1739dr4.jpg
 

Άκης

Administrator
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

Δεν νομίζω να έχεις τριχόπτωση από DHT, μιας και τα πλάγια δεν επιρεάζοντε από ανδρογόνα.
Οπότε, από κάτι άλλο χάνεις μαλλιά και δεν νομίζω να σε οφελείση το laser (όχι ότι κάνει κάτι, αλλά πήρε άδεια για AGA βλέπεις)...
Πήγες σε γιατρό και αν ναι τί σου είπε;
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

αν δεν είναι απο ανδρογόνα τότε απο τι μπορεί να είναι? είχα παει σε ενα γιατρό μου πίρε 50 ευρο και μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις τις οποίες δεν έκανα και δέν ξαναπήγα γιατί έιναι και λίγο καλόπαιδα οι γιατροί. τώρα όμως που το λες, λές να κάνω κάτι για αυτό? η αλήθεια είναι ότι βλέπω μέρα με την μέρα βελτίωση
 

Άκης

Administrator
Απ: σκόρδο και κρεμμύδι για τα μαλλιά

50€ έδωσες ε? Και ακόμη δεν ξέρεις τί έχεις...
Στα πόσα € δηλαδή θα σου πούνε τι έχεις;

Τα πλαϊνά, δεν επιρεάζοντε από ανδρογόνα , γιάυτό και δεν πέφτουν σε κανένα. Άλλωστε, το λένε και οι περισσότεροι, αν τα πάρουν τα πλαϊνά και τα κάνουν μεταμόσχευση πάνω, αυτά τα πάνω ενδέχεται να μην πέσουν.

Τώρα τί να σου πω, αν δεν έχεις κάνει εξετάσεις...
Διατροφή; Ασθένεια;
Το ποιό πιθανό είναι να έχεις διάχυτη αλωπεκία, η αλωπεκία δηλαδή που χάνεις τρίχες από όλο το κεφάλι και στα πλαϊνά και πίσω.
Μπορεί να προέρχεται από θυροειδή, από χαμηλά επίπεδα σιδήρου κλπ.
Πάντως, επειδή θεραπεύεται εύκολα (ειδικά αν οφείλεται στο σίδηρο), απο αυτό ίσως θα δεις επιστροφή τριχών και όχι από το σκόρδο ή το laser (το laser ειδικά το συχαίνομαι, είμαι κομπλεξικός με αυτό :))...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα