περι τελωνειου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

όλα καλά - στείλε ένα μην. στο site για την ταλαιπωρία,για να μην μας περνάνε και για μ@λ%κες furious3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

επειδη εχω κανει αρκετες παραγγελειες απο εξωτερικο και ετυχε να πληρωσω και τελωνειο

απο αυτο που σου λεει οτι Ιn customs και out customs ειναι καθαρα πληροφοριακο

και δεν εχει απολυτος καμια σχεση με το αν θα περασει τελωνειο κατι η οχι

αυτο που πεζει καποιο μικρο ρολο ειναι
1 η τιμη η δηλωθεντα
2 η ασφαλεια για απωλεια προιοντος
3 το μεγεθος του προιοντος

και αλλοι παραγοντες αλλα αυτοι ειναι απο τους κυριοτερους
 

kolotoubas

New Member
Απ: περι τελωνειου

Είχα παραγγείλει στις αρχές Φεβρουαρίου ένα μπουκάλι crinagen από το επίσημο site και ακόμα περιμένω.Σε απάντηση από την εταιρία μου είπαν ότι έχει φύγει από την Αμερική και μάλλον είναι κολλημένο στο τελωνείο στην Ελλάδα και ότι είχαν δεχθεί και στο παρελθόν παρόμοια παράπονα από Ελληνες.Μέχρι στιγμής δεν μου έχει έρθει κάποιο χαρτί από το τελωνείο.Ξέρει κανείς πως να έρθω σε επαφή και να μάθω αν το πακέτο μου περιμένει εκεί?
 

Conan

Member
Απ: περι τελωνειου

kolotoubas είπε:
Είχα παραγγείλει στις αρχές Φεβρουαρίου ένα μπουκάλι crinagen από το επίσημο site και ακόμα περιμένω.Σε απάντηση από την εταιρία μου είπαν ότι έχει φύγει από την Αμερική και μάλλον είναι κολλημένο στο τελωνείο στην Ελλάδα και ότι είχαν δεχθεί και στο παρελθόν παρόμοια παράπονα από Ελληνες.Μέχρι στιγμής δεν μου έχει έρθει κάποιο χαρτί από το τελωνείο.Ξέρει κανείς πως να έρθω σε επαφή και να μάθω αν το πακέτο μου περιμένει εκεί?
Απο τις αρχες ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ???? Ελα ρε, τοση πολυ καθυστερηση? Πςςςςς...
 

aprilianos

New Member
Απ: περι τελωνειου

Δεν παιζει ρολο το μερος καμια φορα μπορει να περιμενεις και 25 μερες να παρεις κατι ακομη και ας ερχεται απο ΕΕ ή πεφτεις σε ατομα που δεν ειναι σωστοι επαγγελματιες, πριν 1 μηνα πηρα κατι βιβλια απο amazon.de εκαναν 25 μερες να ερθουν, τοσο εκανε ενα μικροπραγμα απο Κινα, το οποιο οταν εστειλα μειλ και ειπα "ειναι 1 μηνας" μου απαντησαν οτι το ξαναστειλουμε αμεσως συγγνωμη. (τους ειπα οχι, τελικα μου ηρθε την επομενη μερα!)
Αλλο απο Αμερικη αξιας 700$ ο "εξυπνος" μου ειπε οτι το εστειλε, 1 μηνα μετα του ζητησα tracking, μου ειπε το εχασα !! και κατι αλλα παλαβα (το εστειλε μετα, εκει εχει sue και compensation οποιος εχει παει θα τα ξερει ;))
Παναγιωτης είπε:
επειδη εχω κανει αρκετες παραγγελειες απο εξωτερικο και ετυχε να πληρωσω και τελωνειο

απο αυτο που σου λεει οτι Ιn customs και out customs ειναι καθαρα πληροφοριακο

και δεν εχει απολυτος καμια σχεση με το αν θα περασει τελωνειο κατι η οχι

αυτο που πεζει καποιο μικρο ρολο ειναι
1 η τιμη η δηλωθεντα
2 η ασφαλεια για απωλεια προιοντος
3 το μεγεθος του προιοντος

και αλλοι παραγοντες αλλα αυτοι ειναι απο τους κυριοτερους
Συμφωνω και στο in-out, και στο οτι οι παραγοντες "παιζουν καποιο μικρο ρολο" αυτο στο τελος "και αλλοι παραγοντες αλλα αυτοι ειναι απο τους κυριοτερους" τι τοθελες? Εκ πειρας λεω οτι οσο αφορα νορμαλ αποστολη σε ιδιωτη (οχι κουτα 2 μετρα με 30 λαπ ή 1 μικροδεματακι 40cm με 2 ραβδους χρυσου αξιας 500k) 1,2 λογοι ειναι αυτοι που σε κανουν να φορολογηθεις η οχι. Καποια στιγμη θα τα αναλυσουμε.
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

δεμα απο αμερικη αξιας 220 ευρω κολλησε στο τελωνειο(fedex)!θελουν λεει εγκριση εοφ!τι να κανω?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

χμμμ . . . . προσπαθησε να του εξηγησεις οτι δεν ειναι φαρμακο
αλλα κοσμιτικο προιον . . .

και οτι κυλοφορει κανονικα στην χωρα παρασκευης του
πεστου κιολας οτι εισαι και αφραγκος
και δεν εχεις λεφτα να παρεις κατι αλλο
μιλα ευγενικα με μια μικρη δοση παρακαλητου

να ελπιζεις να πεσεις σε και κανεναν ασχετο

παρεπιπτοντως . . .τι ειναι ( αν θες λες βεβαια )

καλη τυχη
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

ειναι το hairgenesis...μου ειπε παναγιωτη ενας sστο τελωνειο που μιλησα το πρωι η τους φερνω εκριση εοφ ηεπιστρεφεται στην εταιρεια!το θεμα ειναι πως δεν ξερω με τον εοφ αν θα βγαλω ακρη!εχει κανεις καμια παρομοια περιπτωση...?μου ειπε η fedex θα μου στειλουν με εμαιλ την αποδειξη και κατι αλλα για να τα στειλω με φαξ στον εοφ!θα βγαλω ακρη?βλεπεις δεν μενω καν αθηνα
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

ταλαιπωρια ρε φιλε μεγαλη υπαρχουν πολλοι παραγοντες

αλλα θα σου παρει και πολι χρονο
επισης τα δεματα μετα την 15 μερα ( αν θυμαμαι καλα ) επιστρεφονται πισω

αν ηδη εφαγες 5 μερες
ωσπου να παρεις απο την εταιρια τα στοιχεια

ωσπου να τα στειλεις στον εοφ και να σου απαντησει
μεχρι τοτε το δεμα μπορει να αναχωρει

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι εφοσον δεν σου εκατσε να στειλεις τα δεματα πισω σε αυτους
να πληρωσεις εσυ μονο την μεταφορα
και τα σου στειλουν πισω τα χρηματα σου

αυτος εκει στο τελωνειο δεν του ειπες δεν ειναι φαρμακο αλλα καλυντικο για τα μαλλια


χμμμμ εγω στην θεση σου θα επελεγα να χασω καμια 10αρια ευρω
και να στειλω πισω τα δεματα στην εταιρια και να τους ζητησω πισω
την αξια των προιοντων χωρις την μεταφορα
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

ειδες που οταν μπαινεις στον χορο μαθαινεις τα παντα!παναγιωτη τους ειπα φυσικα πως ειναι καλυντικο για τα μαλλια!απο την στιγμη που δεσμευτηκε ομως παει τελειωσε!θελουν εγκριση εοφ!πρεπει λοιπον η fedex(ολοι να ξερετε πως οποια αγορα κανετε μακρια απο fedex καθως σχεδον ολοι οσοι εχουν κανει μεταφορες με αυτη την εταιρεια εμπλεξαν ακριβως οπως εγω!καντε αναζητηση στο google fedex τελωνειο να δειτε τι γινεται!αγορες μονο μονο τονιζω με usps) να μου στειλει με φαξ καποια εγγραφα τα οποια εγω θα στειλω για εκριση στον εοφ παλι με φαξ,ο εοφ ομως αν τα εγκρινει που ειναι το πιθανοτερο δεν θα τα εγκρινει ολα(εχω δωδεκα λοσιον,δωδεκα κουτακια καψουλες και εξι σαμπουαν) αλλα ακουστε μεχρι 3!τα αλλα ρε παιδια λεω τι θα γινουν?????αφου μετα λοιπον περασουμε τον σκοπελο του εοφ υπαρχει το τσεκουρι του εκτελωνισμου!μου ειπε η fedex πως θα μου πει τοτε το ακριβες ποσο εκτελωνισμου!απο ερευνα στο ιντερνετ ειναι μεγαλο!τα αγορασα ολα 220 ευρω και υπαρχει πριπτωση να θελω αλλα τοσα για εκτελωνισμο κα τα γυρω γυρω!
αν θελω μπορω να παω να κανω εγω τον εκτελωνισμο και θα μου κοστισει κατι λιγοτερο!
αν δεν δεχτω να πληρωσω το ποσο τοτε η fedex θα ζητησει απο την hairgenesis να πληρωσει το κοστος μεταφορας για να της επιστρεψει το δεμα!που μαλλον μεσα σε αυτο μπορει να εχουν βαλει και τιποτα εξτρα δικα μας!αν δεν δεχθει τοτε το δεμα παει υπερ ελληνικου δημοσιου!
τι να κανω ρε παιδια?και να ζητησω τα χρηματα πισω μετα θα μου τα δωσει η εταιρεια?πως γινεται αυτο?
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

Please be aware of the following facts. First, all international shipments are sent FedEx due to the positive tracking available --- tracking not available via USPS. Second, irrespective of the shipping method, duties and fees apply --- these are outside of our control and are solely determined by the governing authority. Third, as we always do, we assign the "minimum possible value" to international shipments so that our customers are not hit with high fees. Why you're being charged an exorbitant amount is beyond our understanding and beyond our control. Fourth, based on our standard terms and conditions, if you wish to refuse the package and return the products to us we can process a reshipment or refund at your discretion. Please let us know your preference. Also, because various personnel deal with the matter on this end, please include your name, original order number and original order date in future communication.

η απαντηση απο την hairgenesis...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: περι τελωνειου

Στο παρελθον ειχα κανει αγορα απο cheprogaine, απο αμερικη, 12μηνη παρτιδα, και δεν ειχα προβλημα στο τελωνειο. Περιπου 160 ευρω, αν θυμαμαι καλα.
Αυτη τη φορα ομως, θελω να παραγγειλω και για λογαριασμο του αδερφου μου, και ειμαι προβληματισμενος, γιατι απο τη μια λεω να κανω παραγγελια εγω και για τους 2 μας(δεν εχει εξοικειωση με online shopping, χρεωστικες κλπ) και να τον βοηθησω να παρει φτηνοτερα και να πληρωσουμε μια φορα μεταφορικα, αλλα απο την αλλη σκεπτομαι οτι αν πχ. η παραγγελια ανεβει στα χρηματα, πχ. πανω απο 300 ευρω, ισως τελικα να εχω προβλημα τελωνειου.
Τι να κανω?
Να κανω 2 σπαστες παραγγελιες πχ. 12μηνες παρτιδες των 160 ευρω, για να εχω πιθανοτητες να μη μπλεξω με τελωνειο, οπως δεν εμπλεξα και την προηγουμενη φορα?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: περι τελωνειου

καλυτερα να πληρωσεις τα μετοφορικα 2 φορες παρα
να υπαξει κινδυνος να πληρωσεις ΦΠΑ δασμους και χαρτια
και να σου βγει ο κουκος αηδονι

οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα ;D ;D ;D ;D

γνωμη μου παντα
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

η παραγγελια που σας ειχα γραψει πριν απο αμερικη και εσταλει με την fedex μπλοκαρε στο τελωνει και ηθελαν εγκριση εοφ και αν την επερνα καμια 200 ευρω για εκτελωνισμο!σιγα μην τα εδινα!ζητησα να επιστραφει στην αμερικη το δεμα και ζητησα απο την εταιρεια να το στειλει παλι με usps!πραγματι το εκαναν(χωρις να μου ζητησουν επιπλεον ενα ευρω!) κι ετσι σημερα μου ηρθε κανονικα το δεμα!χωρις κανενα προβλημα!μου εβαλαν απλα χαμηλη αξια και πληρωσα στο ταχυδρομειο που το πηρα εξι ευρω!
 

dim74

Member
Απ: περι τελωνειου

κατω απο τα μπουκαλια απο τις καψουλες του hairgenesis γραφει exp 04/2011.εχω αγορασει 12 απο αυτα...εστειλα εμαιλ στην εταιρεια γιατι τοσο κοντινη ημερομηνια ληξης και μου απανησαν αυτο...
Glad to hear your product arrived. FYI, your softgels are ensured for full potency for twelve months beyond the sell-by date noted on the bottom of each bottle. By the same token, your serum, manufactured in 2009 is potent for three full years, thus to 2012. This is very common in the nutraceutical industry and not particular to HairGenesis®. Contact us with any other questions.


τι σημαινει αυτο ρε παιδια?
 

mindtrapper

Member
Απ: περι τελωνειου

Ότι αυτό που γράφει κάτω είναι η ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να πουληθεί το προϊόν και όχι ημερομηνία λήξης. Και ότι κρατάει ένα χρόνο μετά από την την ημερομηνία, δηλαδή 4/12. Και το serum (λοσιόν) κρατάει τρία χρόνια και φτιάχτηκε το '09 δηλαδή μέχρι το '12 είναι ΟΚ.

Αυτά λένε, δεν ξέρω αν είναι 100% αλήθεια αλλά δεν βλέπω λόγο να λένε ψέματα. Tο 4/11 είναι πολύ κοντά για να πούλησαν επίτηδες προϊόντα που λήγουν τότε.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα