παρενέργειες από regaine

GeoPower

New Member
καλησπέρα στα παιδιά t forum θα ήθελα η μοιραστώ τη εμπειρία m με t regaine μιας k p t κάνω χρήση πλέον 3 χρονια δη ήξερα ποτε ότι είχε παρενέργειες η οτιδήποτε άλλο, gt pl απλά όπως sts περισσοτερους m t είχε συνταγογραφήσει ο δερματολόγος m όσο και η farmakopoios m. t θέμα είναι ότι στ διάστημα τον 3 αυτόν χρόνον έβλεπα η αλλάζουν πράγματα πάνω m χωρίς η ξέρω, δηλαδή για ts μαύρους κύκλους p είχα k νόμιζα ότι ήταν από τη αϋπνία όσο k για τη δύσπνοια p m έδινε t συγκεκριμένο πρώην κάτι με t οποιο ζούσα k ζω ακόμα, με τη μονη διαφορα ότι έχει μειωθεί k μειώνεται ακόμα περισσότερο όσο πάει k αυτό gt 1 πλέον γνωρίζω από τι είναι k 2 ο ψυχολογικός παράγοντας p μπορεί η προκαλέσει κάτι τέτοιο πλέον δη υφίσταται αλλα k 3 έχω αρχίσει η προσέχω pl τη ύπνο m.ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν θα θελα η ενημέρωσα t παιδιά ότι οι παρενέργειες p m έδωσε t "κολορεγαιν" :) ήταν μαύροι κύκλοι,ήπια κατακράτηση υγρών ζαλάδες..καμια φορα ακανόνιστο χτύπο ts καρδιας k τρομερή duspoia p συνδυαζόταν με νευρικότητα έλλειψη ypnoua,gxosεπίσης θεωρώ ότι παίζει να κάνει ζημια k στ στομάχι είναι άλλωστε κάτι t οποιο t έχω διαβάσει κάποτε,επίσης για παρενέργειες t regain έχω ακούσει μέχρι k ανικανότητα παίζει τέτοιο θέμα ρε παιδιά ξέρει κανεις?αλλα t χειρότερο από όλα p διάβασα κάπου είναιότι προκαλεί <3000mm2 τη αμυντικών κυτταρων t οργανισμού m αποτέλεσμα να αρρωσταίνεις πιο εύκολα k να είσαι γενικότερα ποιο ευπαθείς sts λοιμώξεις?ξέρει κανεις τίποτα για αυτό έχει ασχοληθεί?ξέρω είναι επιλογή t καθενός να κάνει χρήση μΐυοχ αλλα θεωρώ(χωρίς η θέλω η παρασύρω κάποιον gt αν έδωσε s μένα αυτά μπορεί s άλλον να μη έδωσε τίποτα)ότι όπως συνείσφεραν πολύ στο η μάθω εγώ έτσι πρέπει η συνεισφέρω k εγώ για η μάθουν αυτοί:)και κάτι τελευταίο έμαθα για ts παρενέργειες πριν από κανένα "6μινο" ,τα συμπτώματα p προανέφερα τα έχω μια τριετία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

να σημειώσω κάτι p ξέχασα παίδες στη αρχή έκανα λίγο ακανόνιστη χρήση t δηλαδή από 6-16ψεκασμούς συνήθως ήμουν γύρο στα 10-12
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

εκανες πολυ καταχρηση geopower γι αυτο και σου εμφανισε οτι μπορει να βγαλει η μινοξιδιλη.
το μεγιστο ειναι 6 ψεκασμοι την καθε φορα για να καλυψουμε μια επιφανεια nw6,ενοειται σε μικροτερες κλιμακες αραιωσης λιγοτερη ποσοτητα.
η καταχρηση μονο παρενεργειες μπορει να φερει και οχι καλυτερα αποτελεσματα,στην μινοξιδιλη συγκεκριμενα φερνει ταχυκαρδιες.
η λιμπιντο δεν εχει να κανει καθολου με μινοξ μην σε απασχολει αυτο
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
εκανες πολυ καταχρηση geopower γι αυτο και σου εμφανισε οτι μπορει να βγαλει η μινοξιδιλη.
το μεγιστο ειναι 6 ψεκασμοι την καθε φορα για να καλυψουμε μια επιφανεια nw6,ενοειται σε μικροτερες κλιμακες αραιωσης λιγοτερη ποσοτητα.
η καταχρηση μονο παρενεργειες μπορει να φερει και οχι καλυτερα αποτελεσματα,στην μινοξιδιλη συγκεκριμενα φερνει ταχυκαρδιες.
η λιμπιντο δεν εχει να κανει καθολου με μινοξ μην σε απασχολει αυτο
φιλε καπ το ξέρω για αυτό k μείωσα τις δόσεις εδώ k κάμποσους μήνες απλά με 6 ψεκασμούς k m t μαλλί p έχω πίστεψε οι 4 κατακρατούνται από τη τρίχα k για αυτό θεωρούσα κάθε φορα p έβαζα απλά να καλύπτω τις αραιές περιοχές..ξέρω όμως ότι k πάλι είμαι αδικαιολογήτως μιας k p η δόση πρέπει να 6 ανεξάρτητος μαλλιου..απλά ποτε m δη φανταστικά τότε ότι μια τόσο ακίνδυνη ουσία όπως m τη είχαν παρουσίαση όλη k μάλιστα δε τοπική μπορεί η s φέρει τέτοια συμπτώματα,by the way αυτό είναι t site p μιλούσα για sides k ανικανότηταhttp://wikipedia.qwika.com/en2el/Minoxidil επίσης όπως προανέφερα k παραπάνω διάβασα ότι η μινοξιδίλη σαν παρενέργεια μπορεί να σου ελαττώσει τα αμυντικά κύτταρα αν δη κάνω λάθος τα ουδετερόφιλα πολυμορφοπύρηνα <3000 mm2 δη ξέρω υπάρχει κάποιο p μετά από χρήση ts είδε κάτι τέτοιο?m απλές γενικέςεξετάσεις φαίνονται αυτά
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

αυτο ενοεις :22m:
http://wikipedia.qwika.com/en2el/Minoxidil
δεν μπορω να καταλαβω ποιος τα βγαζει και τα γραφει αυτα :chinscratch,καποιες απο τις παρενεργειες που αναφερει δεν ειναι απο μινοξ
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
αυτο ενοεις :22m:
http://wikipedia.qwika.com/en2el/Minoxidil
δεν μπορω να καταλαβω ποιος τα βγαζει και τα γραφει αυτα :chinscratch,καποιες απο τις παρενεργειες που αναφερει δεν ειναι απο μινοξ
ναι εκεί p λέει Αλλες παρενέργειες, αν και όχι όπως κοινός, περιλάβετε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

τα αντιυπερτασικα φαρμακα χωριζονται σε
αναστολεις τω β1 υποδοχεων beta blockers
αναστολεις των διαυλων ασβεστιου calcium channel blockers
διουρητικα
αναστολεις του μετατρεπτικου ενζυμου της αγγειοτασινης amea
αναστολεις των υποδοχεων αγγειοστασινης arb
αναστολεις των α1 υποδοχεων του συμπαθητικου a1 blockers
κεντρικως δρωντα ως αναστολεις του συμπαθητικου συστηματος
αγγειοδιασταλτικα
καποια αντιυπερτασικα φαρμακα βαζουν χερι στη dht κανονικοτατα,η μινοξιδιλη ανηκει στα αγγειoδιασταλτικα και δεν επηρεαζει ορμονες
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
τα αντιυπερτασικα φαρμακα χωριζονται σε
αναστολεις τω β1 υποδοχεων beta blockers
αναστολεις των διαυλων ασβεστιου calcium channel blockers
διουρητικα
αναστολεις του μετατρεπτικου ενζυμου της αγγειοτασινης amea
αναστολεις των υποδοχεων αγγειοστασινης arb
αναστολεις των α1 υποδοχεων του συμπαθητικου a1 blockers
κεντρικως δρωντα ως αναστολεις του συμπαθητικου συστηματος
αγγειοδιασταλτικα
καποια αντιυπερτασικα φαρμακα βαζουν χερι στη dht κανονικοτατα,η μινοξιδιλη ανηκει στα αγγειoδιασταλτικα και δεν επηρεαζει ορμονες
καπ γνωρίζεις τη φαρμακοκινητική τις συγκεκριμένης ουσίας?(δη ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου εγώ πάντως δη μπορώ να τη βρω)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

δες εδω http://www.incardiology.gr/farmaka/ypertasi_alla_ypertasika.html

http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=14710&catid=48:classicpharmacology&Itemid=72
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
δες εδω http://www.incardiology.gr/farmaka/ypertasi_alla_ypertasika.html

http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=14710&catid=48:classicpharmacology&Itemid=72
καλο απλά εδώ μας δείχνει τον μηχανισμό δράσης όχι τη φαρμακοκινητική p μεταβολίζεται ktlp άνω πάντως k αυτό με τη "περισολογχ" υγρού δη είναι k ότι καλύτερο...εξού k η δύσπνοιες αίσθημα πίεσης στο στήθος ktlp p αναφέρονται σαν παρενέργειες από τη τη εν λόγο εταιρία μίας k ο υπεζωκότας συμβάλει στη αναπνευστική λετουργία
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

GeoPower είπε:
καλο απλά εδώ μας δείχνει τον μηχανισμό δράσης όχι τη φαρμακοκινητική p μεταβολίζεται ktlp άνω πάντως k αυτό με τη "περισολογχ" υγρού δη είναι k ότι καλύτερο...εξού k η δύσπνοιες αίσθημα πίεσης στο στήθος ktlp p αναφέρονται σαν παρενέργειες από τη τη εν λόγο εταιρία μίας k ο υπεζωκότας συμβάλει στη αναπνευστική λετουργία
οτι απαντηση και να δοσω δεν θα μπορεσω να σε καλυψω.
δες τις παρενεργειες της μινοξιδιλης θα δεις οτι δεν εχει επιπτωσεις σε λιμπιντο.
το πως τα κανει αυτα δεν εχουν κατανοησει ουτε αυτοι που το ανακαλυψαν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
οτι απαντηση και να δοσω δεν θα μπορεσω να σε καλυψω.
δες τις παρενεργειες της μινοξιδιλης θα δεις οτι δεν εχει επιπτωσεις σε λιμπιντο.
το πως τα κανει αυτα δεν εχουν κατανοησει ουτε αυτοι που το ανακαλυψαν
χέxε μην τρελαίνεσαι αλίμονο κουβέντα κάνουμε απλά προσωπικά στα @@@ m για τη libido εγώ s αυτό p σου έστειλα η "ανικανονιτα" με ενδιαφέρει k λέγοντας ανικανότητα t εννοεί?στυτική δυσλειτουργία,μειωμένη γονιμοποίηση,t ακριβώς?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

GeoPower είπε:
χέxε μην τρελαίνεσαι αλίμονο κουβέντα κάνουμε απλά προσωπικά στα @@@ m για τη libido εγώ s αυτό p σου έστειλα η "ανικανονιτα" με ενδιαφέρει k λέγοντας ανικανότητα t εννοεί?στυτική δυσλειτουργία,μειωμένη γονιμοποίηση,t ακριβώς?
δεν το λεω ειρωνικα oυτε με υφος,ειμαι παντα ηρεμος,κρατα μονο οτι ειναι ανακριβεις η πληροφορια απο το wiki
η μινοξιδιλη ανηκει στην κατηγορια αντιυπερτασικων που δεν επηρεαζουν την λιμπιντο.
τα εχω ψαξει πολυ αυτα τα φαρμακα
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
δεν το λεω ειρωνικα oυτε με υφος,ειμαι παντα ηρεμος,κρατα μονο οτι ειναι ανακριβεις η πληροφορια απο το wiki
η μινοξιδιλη ανηκει στην κατηγορια αντιυπερτασικων που δεν επηρεαζουν την λιμπιντο.
τα εχω ψαξει πολυ αυτα τα φαρμακα
s καμια περίπτωση δη t σκέφτηκα αυτό ισα ισα θεωρώ ότι λίγοι είναι αυτοί p ξέρουν από πολλά k μπορούν η συνεισφέρουν k μέσα s αυτούς είσαι k εσύ οι υπόλοιποι είναι απλά "αερατζιδες" ;D ;D ;D ;D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

GeoPower είπε:
s καμια περίπτωση δη t σκέφτηκα αυτό ισα ισα θεωρώ ότι λίγοι είναι αυτοί p ξέρουν από πολλά k μπορούν η συνεισφέρουν k μέσα s αυτούς είσαι k εσύ οι υπόλοιποι είναι απλά "αερατζιδες" ;D ;D ;D ;D
οχι αερατζιδες,ειμαστε ολοι μας χρηστες των συγκεκριμενων φαρμακων και καταθετουμε τις εμπειριες μας.
για μενα μετραει ποιο πολυ οι δικες σας μαρτυριες παρα οι ερευνες :)
 

GeoPower

New Member
Απ: παρενέργειες από regaine

kapamarou είπε:
οχι αερατζιδες,ειμαστε ολοι μας χρηστες των συγκεκριμενων φαρμακων και καταθετουμε τις εμπειριες μας.
για μενα μετραει ποιο πολυ οι δικες σας μαρτυριες παρα οι ερευνες :)
δεν το εννοούσα έτσι.. "αερατζιδες" λέγοντας αυτούς p πήραν ότι πήραν μάθαν ότι μάθαν δη έχουν σκοπό να συνεισφέρουν να βοηθήσουν περαιτέρω k κάνουν άσχετες κουβέντες :down :down :down
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: παρενέργειες από regaine

GeoPower είπε:
καπ γνωρίζεις τη φαρμακοκινητική τις συγκεκριμένης ουσίας?(δη ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου εγώ πάντως δη μπορώ να τη βρω)
φαρμακοδυναμικη


Η μινοξιδίλη είναι ένα περιφερικό αγγειοδιασταλτικό, απαντάται δε σαν λευκή ή υπόλευκη άοσμη, κρυσταλλική, στερεά ουσία, η οποία είναι διαλυτή στο νερό, στη προπυλενογλυκόλη ή στην αιθανόλη, και είναι σχεδόν αδιάλυτη στην ακετόνη, στο χλωροφόρμιο ή στον οξικό αιθυλεστέρα. Η χημική ονομασία της μινοξιδίλης είναι 2,4-pyrimidinediamine, 6-(1-piperidinyl)-,3-oxide (Μ.Β. = 209,25). Όταν εφαρμόζεται τοπικά η μινοξιδίλη αποδείχθηκε, ότι διεγείρει την ανάπτυξη της τριχοφυΐας σε άτομα με αλωπεκία ανδρογενετική (φαλάκρα άρρενος ή θήλεος τύπου). Η διέγερση της ανάπτυξης της τριχοφυΐας γίνεται εμφανής κατά προσέγγιση μετά 4 ή περισσότερους μήνες χρήσης και ποικίλλει από ασθενή σε ασθενή. Μετά τη διακοπή της χρήσης του σταματά η περαιτέρω ανάπτυξη τριχοφυίας και αναμένεται επαναφορά στην προθεραπευτική κατάσταση μέσα σε 3-4 μήνες. Ο ακριβής μηχανισμός δράσης του στη θεραπεία της ανδρογενετικής αλωπεκίας δεν είναι γνωστός.

Η τοπική εφαρμογή δε φαίνεται να προκαλεί συμπτώματα από τα διάφορα συστήματα που να σχετίζονται με την απορρόφηση της μινοξιδίλης, όταν δοκιμάστηκε σε ελεγχόμενες κλινικές μελέτες τόσο σε φυσιολογικούς, όσο και σε υπερτασικούς ασθενείς που δεν ελάμβαναν αγωγή.

Στη θεραπεία της υπέρτασης, όταν χορηγείται από του στόματος η μινοξιδίλη έχει άμεση περιφερική αγγειοδιασταλτική δράση, η οποία μειώνει την αύξηση της συστολικής και διαστολικής αρτηριακής πίεσης μειώνοντας τις περιφερικές αγγειακές αντιστάσεις. Η μείωση των περιφερικών αρτηριδιακών αντιστάσεων και η επακόλουθη πτώση της πίεσης του αίματος διεγείρει τους συμπαθητικούς μηχανισμούς, τους ανασταλτικούς μηχανισμούς του παρασυμπαθητικού, καθώς και τους μηχανισμούς της νεφρικής ομοιόστασης, που περιλαμβάνουν την αύξηση της έκκρισης της ρενίνης, που οδηγεί στην αύξηση του καρδιακού ρυθμού και του καρδιακού όγκου παλμού και στην κατακράτηση νερού και άλατος.

Η μινοξιδίλη δεν επεμβαίνει στα αγγειοκινητικά αντανακλαστικά και γι'αυτό δεν προκαλεί ορθοστατική υπόταση. Σε πειραματόζωα το φάρμακο δεν εισέρχεται στο κεντρικό νευρικό σύστημα σε αξιόλογες ποσότητες. Η μινοξιδίλη δεν επηρεάζει τη λειτουργία του ΚΝΣ στον άνθρωπο.


φαρμακοκινητικη



Απορρόφηση και Μεταβολισμός

Μετά την τοπική εφαρμογή της μινοξιδίλης, παρουσιάζει μικρή απορρόφηση από το φυσιολογικό ανέπαφο δέρμα. Κατά μέσο όρο το 1,4 % (εύρος 0,3-4,5%) της εφαρμοζόμενης συνολικής δόσης φτάνει τελικά στη συστηματική κυκλοφορία. Το ανωτέρω αναφέρεται συγκριτικά με την ουσιαστικά πλήρη απορρόφηση της ουσίας από το γαστρεντερικό βλεννογόνο μετά την από του στόματος χορήγηση των δισκίων μινοξιδίλης. Επομένως δόση 1ml διαλύματος 2% που απελευθερώνει 20mg μινοξιδίλης στο δέρμα έχει σαν αποτέλεσμα απορρόφηση κατά προσέγγιση 0,280mg μινοξιδίλης. Οι επιδράσεις των τυχών δερματικών παθήσεων στην απορρόφηση, δεν είναι γνωστές.

Οι πυκνότητες της μινοξιδίλης στον ορό μετά από την τοπική εφαρμογή της καθορίζονται από το ρυθμό διαδερμικής απορρόφησης του φαρμάκου. Μετά τη διακοπή της τοπικής εφαρμογής το 95% περίπου της συστηματική απορροφούμενης μινοξιδίλης, απομακρύνεται μέσα σε 4 μέρες. Ο μεταβολισμός, βιομετασχηματισμός της απορροφούμενης μινοξιδίλης μετά από τοπική εφαρμογή δεν έχει πλήρως καθοριστεί. Η χορηγούμενη από του στόματος μινοξιδίλη μεταβολίζεται κατ'εξοχήν με σύζευξη με το γλυκορουνικό οξύ στη Ν-οξειδίου θέση στο δακτύλιο της πυριμιδίνης αλλά και με τη μετατροπή σε περισσότερο πολικά προϊόντα. Οι γνωστοί μεταβολίτες ασκούν πολύ μικρότερη φαρμακολογική επίδραση παρά η ίδια η μινοξιδίλη.

Η μινοξιδίλη δεν δεσμεύεται από τις πρωτεΐνες του πλάσματος και η νεφρική της κάθαρση σχετίζεται με το ρυθμό της σπειραματικής διήθησης. Η μινοξιδίλη δε διαπερνά τον αιματο-εγκεφαλικό φραγμό. Η μινοξιδίλη και οι μεταβολίτες της είναι αιμοδιαλυτοί και απεκκρίνονται κυρίως από τα ούρα.
 
Μπλουζα