μεθοδολογια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

barman

Member
αναμφισβητητα η μινοξιδιλη ειναι top ουσια για regrowth αποτελεσματα..ειδικα αν εφαρμοζεται σωστα μπορει να σε γυρισει καποια χρονια πισω.. ΟΜΩΣ οταν σταματησει να εφαρμοζεται,τα ευεργετικα αποτελεσματα που εχει αποκτησει καποιος μεχρι εκεινη την στιγμη θα τα δει να χανονται μεσα σε 3-4 μηνες...αναρωτιεμαι λοιπον, εαν την στιγμη εκεινη που θα εχεις φτασει στο top των αποτελεσματων που σου εχει δωσει, αν αλλαξεις και παρεις ενα καλο dht blocker οπως το revivogen, θα διασωσεις και να κρατησεις τα αποτελεσματα αυτα που θα σου εχει δωσει η μινοξιδιλη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: μεθοδολογια

Στο μυαλό μου είσαι. Αυτήν την απορία είχα πάντα.
Αλλά δεν ξέρω ακόμη. Περιμένω να δω αποτελέσματα απο την μινοξιδίλη και θα την σταματήσω να δω.

Όλοι, μα όλοι λένε ότι αν την σταματήσεις και κάνεις ότι σκέφτηκες, θα τα χάσεις. Εγώ πάλι το σκέφτομαι.
Αν και καλό είναι να πέρνεις και το DHT Blocker παράλληλα και όχι μετα
 

dim74

Member
Απ: μεθοδολογια

η γνωμη μου ειναι πως για ενα διαστημα τουλαχιστον θα πρεπει να τα χρησιμοποιεις και τα δυο γιατι απλα για να δωσει καποιο προιον αποτελεσμα θελει αρκετο χρονο...εξαρταται βεβαια και απο το αποτελεσμα που θα εχει στον καθενα τοσο το πρωτο οσο και το δευτερο προιον(δεν εχει σε ολους το ιδιο...).ειναι ενα ρισκο θα λεγα απο την αποψη πως μπορεις να πας για καλυτερα και να γινει το αντιθετο...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μεθοδολογια

η αποψη μου ειναι οτι αν την σταματησεις
και χρησιμοποιεις ενα regroth παραδειγμα οπως το active m η και καποιο αλλο και με 1 φορα την εβδομαδα fugnoral σαμπουαν με παραλληλα με ενα dht blocker μπορει να μην ειναι οπως με το regaine αλλα μετα απο μηνες δεν πιστευω να χασεις τα αποτελεσμα

τουλαχιστον αν ηταν να τα χασεις σε 3 μηνες τα αποτελεσματα με ενα καλο σαμπουαν regroth με ενα dht blocker θα τα χασεις σε 6
οι αριθμοι ειναι ενδεικτικοί ετσι και ειναι αποψη μου
ε μεσα σε σε ενα τοσο χρονικο διαστημα μπορεις να ξανα αρχισεις την θεραπεια

η να σου πω κατι ακομη καλυτερο
μην την διακοψεις εντελως την θεραπεια αλλα απο εκει που βαζεις καθε μερα τα προιοντα βαζε τα μερα παρα μερα η 1 με 2 φορες την εβδομαδα ετσι ελαχιστοποιεις στο ελαχιστο τα side effects και κρατας τα αποτελεσματα για πολυ καιρο

και αν δεις μετα απο 8 μηνο οτι αρχιζεις σιγα σιγα και χανεις κανε ενα boost παλι κανα μηνα εντατικο
και μετα ελαττωσε τις δοσεις στο μισο
 

Άκης

Administrator
Απ: μεθοδολογια

Και αυτό που λέει ο παναγιώτης γίνεται να δοκιμάσεις.
Γενικά θα το δεις και στο δικό σου τριχωτό τι παίζει για να συνεχίσεις, μειώσης κλπ.
Πάντως, η μινοξιδίλη μένει στον οργανισμό 22-24 ώρες. Οπότε, μπορείς άνετα να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα, μια φορά την ημέρα (το πρωί πχ, πριν πας στην δουλειά κλπ).
 

magic810

New Member
Απ: μεθοδολογια

Να κανω και εγω την ερωτηση μου.
Η λογικη λεει οτι χρησιμοποιωντας dht blockers η τριχοπτωση περιοριζεται και σε ορισμενες περιπτωσεις βλεπεις και χνουδι στο κεφαλι..τοτε ειναι που παιρνεις την μινοξιδιλη για το λεγομενο regrowth...
Ας μου εξηγησει λοιπον καποιος αν γνωριζει απτην στιγμη που θα δωσει το αποτελεσμα η μινοξιδιλη και ενω παντα χρησιμοποιουνται dht blockers γιατι να μην την σταματαμε αφου ο θυλακας εχει περιορισμενο dht και εφοσον εχουμε παρει το αποτελεσμα απο την μινοξιδιλη?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μεθοδολογια

μπορεις καλιστα σιγα σιγα να την ελλατωσεις
ως και να την σταματησεις οταν φτασεις στο μεγιστο αποτελεσμα
και να δεις πως παει
η κατασταση ειναι αμεταβλητη εισαι οκ
αν οχι τοτε το ξανα βαζεις
 

Άκης

Administrator
Απ: μεθοδολογια

αυτό που λες magic810 το είχα από την αρχή απορία.
Πιστεύω ότι έχει γίνει μη σωστή κατανόηση από την community γενικά.
Η εταιρία που βγάζει το rogaine, αναφέρει ότι αν το σταματήσεις θα χάσεις και τα μαλλιά που έβγαλες.
Σωστό. Αλλά το εννοεί, πιστεύω, αν δεν χρησιμοποιείς κάτι άλλο.

Εμένα στο μυαλό μου, από την αρχή έτρεχε ο εξής προβληματισμός:
Αφού η DHT μας κάνει την ζημιά και την περιορίζουμε. Αλλά, οι θύλακες είναι κοιμισμένοι (ας το πώ απλά).
Αφού τους διεγείρουμε και ξαναμπούν στην διαδικασία, η dht θα είναι περιορισμένη λόγω blocker.
Άρα, αν συνεχίζει να παράγει η τρίχα μαλλί, πιστευω θα συνεχίζει και χωρίς να απαιτείται πλέον rogaine.
Αλλά είναι μόνο θεωρία αυτό, κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον, θα το δοκιμάσω στην πράξη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μεθοδολογια

πιστευω πως σε διαφορες αποριες μας σχετικα με αυτα που διαβαζουμε σε ξενα φορουμ
και γενικα οτι μας προκειψει το καλυτερο ειναι μιας
και εδω μιλαμε ελληνικα και υπαρχει μια επαφη

καλο θα ηταν να εφαρμωσουμε καποια στιγμη καποια πραγματα
ωστε να ξερουμε απο πρωτο χερι τι ακριβως παζει

ωστε να μην χρειαζετε να κανουμε εικασιες και διαφορα αλλα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα