κάλυψη τομής

sadboy

New Member
Παιδιά γεια σας,

ξέρει μήπως κανείς τι μπορώ να κάνω αν φαίνεται μεγαλη η τομή στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου; Εκανα εμφύτευση πριν 1 χρόνο στον θ.Μ. στη Θεσσαλονίκη και έχω θέμα με την τομή. Ακόμη και μακρύ μαλλί να εχω φαίνεται :(.

εχω ακούσει ότι γίνονται τατουάζ στην τομή. εχει κάνει κανείς; από τιμές ξέρεται;

Μακάρι να μην έκανα ποτέ εμφύτευση παιδιά, το μετάνιωσα πικρα :(( Και μπροστά οι τρίχες που βγηκαν είναι λίγες αλλά αυτό είναι το λίγότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
sadboy είπε:
Παιδιά γεια σας,

ξέρει μήπως κανείς τι μπορώ να κάνω αν φαίνεται μεγαλη η τομή στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου; Εκανα εμφύτευση πριν 1 χρόνο στον θ.Μ. στη Θεσσαλονίκη και έχω θέμα με την τομή. Ακόμη και μακρύ μαλλί να εχω φαίνεται :(.

εχω ακούσει ότι γίνονται τατουάζ στην τομή. εχει κάνει κανείς; από τιμές ξέρεται;

Μακάρι να μην έκανα ποτέ εμφύτευση παιδιά, το μετάνιωσα πικρα :(( Και μπροστά οι τρίχες που βγηκαν είναι λίγες αλλά αυτό είναι το λίγότερο.

κρατησε την γνωμη μου και αν θελεις ακολουθεις.
επηκοινωνισε με τις 2 κυπριακες κλινικες και πες οτι θελεις μονο διορθωση ουλης.
ζυγισε τιμες αποφασισε.
δεν θα κανεις κατι με τατου.
πρεπει να γινει μια καλυτερη ραφη σε πρωτη φαση
 

giwrgos athina

Active Member
βαλε φωτογραφια να δουμε το προβλημα σου αν θες....αν σε εννοχλει τοσοβμπορεις να κανεις μια fue μεταμοσχευση και να την καλυψεις
 

sadboy

New Member
σε ευχαριστω φιλε μου. με έχει ριξει πολύ ψυχολογικά το θέμα. Και ο γιατρός που εκανα μου λεει να μην ανησυχω γιατί όσο περνάει ο καιρός θα κλείνει η τομή, αλλά δεν ξέρω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
sadboy είπε:
σε ευχαριστω φιλε μου. με έχει ριξει πολύ ψυχολογικά το θέμα. Και ο γιατρός που εκανα μου λεει να μην ανησυχω γιατί όσο περνάει ο καιρός θα κλείνει η τομή, αλλά δεν ξέρω.

δεν θα κλεισει αλλο στο υπογραφω.
αν ηξερε δεν θα εκανε τετοιο καγκουριλικι,απλα σου χαιδευει τα αυτια.
δεν υπαρχει αλλη λυση απλα για να το ξερεις.
αν η τομη φαινεται θελει κοψιμο και ραψιμο απο την αρχη.
ειδικα με τατου δεν θα κανεις τιποτα απολυτως,παλι θα φαινεται αυτην η γραμμη που βλεπεις τωρα με μαλλια
 

sadboy

New Member
πως την πάτησα ετσι ρε παιδια :( μου λεει ότι δεν είναι τόσο ασχημα, αλλά η τομή φενεται πεντακαθαρα και με μακρύ μαλλί. μου λεει ιδεα μου ειναι! :( ευχαριστω για τη βοηθεια παιδιά παντως.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο συγκεκριμενος γιατρος παντως ξερω κανει καλη τομη αποσο εχω ακουσει.
Τον εχω επισκεφθει και εγω 2 φορες παλιοτερα να παρω γνωμη.
Φωτογραφιες μπορεις να βαλεις απο την μεταμοσχευση φιλε μου και λεπτομερειες?
 

sadboy

New Member
φιλε θα τραβηξω φωτογραφιες την τομή σημερα-αυριο. 26 ειμαι, εβαλα τρίχες μόνο μπροστα κροταφους. εκανες εμφυτευση σε αυτον; σου εμεινε σημάδι;


παιδιά την αφαιρω την φωτογραφια γιατι μπορεί να διαβάζει o συγκεκριμενος ή κάποιος γνωστός μου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
sadboy είπε:
παιδιά την αφαιρω την φωτογραφια γιατι μπορεί να διαβάζει o συγκεκριμενος ή κάποιος γνωστός μου.

καλα κανεις,δεν πειραζει.
απλα κυκλοφορουν predators εκει εξω.
θελει προσοχη
 

Συνημμένα

  • nature-technology-hd-free-spot-predators-202788.jpg
    nature-technology-hd-free-spot-predators-202788.jpg
    198 KB · Προβολές: 27

alean

Member
οπως λεει κι ο kapa η ουλη δε θα κλεισει.
στη θεση σου, για αρχη, θα εκανα μερικες εφαρμογες roller.
δοκιμασε 2mm και 3mm.
πρεπει να τον τραυματησεις τον ουλωδη ιστο.
να ξαναδημιουργησει (οσο γινεται) κολαγονο και αγγεια.
οταν τραυματιστει αρκετα, να βγαλει λιγο αιμα, μπορει και πολυ,
θα αρχισει και θα μαζευει (σε πρωτη φαση).
το εχω δει αυτο.
μετα βλεπεις πως παει κι αναλογως
ή σταματας αν η ελαστικοτητα της επιδερμιδας δε δυναται για κατι καλυτερο αλλα παρ' ολ' αυτα ειναι σχετικα μη ορατη
(γιατι οπως και να το κανουμε
οσο και καλη ελαστικοτητα και να εχεις, οσο περναν τα χρονια,
θα χαλαρωνει. γηρας γαρ)
ή προχωρας σε μτμ.
κατα προτιμηση body fue αν εχεις σκοπο αργοτερα για μτμ και χρειαστεις τχθ και δεν εχει επαρκη η δοτρια
(ειδικα αν εχεις καλη ποιοτητα τριχας χερια στηθος ποδια αν κι εχει τον χειροτερο κυκλο ζωης η τριχα εκει)
ή ακομα καλυτερα γενια.
(ουτε εκει εχει τον ιδιο κυκλο ζωης αλλα καλυτερη απο αυτες του σωματος)
μια ουλη 17εκ με πλατος 0.5εκ ειναι περιπου ας πουμε 9cm2
και με καλυψη 60τχθ/εκ (εξωφρενικα καλη καλυψη για πισω)
να βαλεις μεσα και αυτες που δε θα φυτρωσουν
(λογω ουλωδους ιστου αλλα και τραυματισμου κατα την εξαγωγη)
πιστευω οτι με 2000Ε που ζητανε οι κλινικες για repair ουλης
(αν κι εννοουνε τχθ απο κεφαλι, αλλα υπαρχει και παζαρι πλεον)
θα επανελθεις πολυ κοντα στα μανισια επιπεδα :)

εκτος και η ουλη εχει υψηλο ποσοστο απορριψης τχθ.
δε ξερω αν μπορεις να κανονισεις να βαλεις δοκιμαστικα μερικα
για να μη χασεις και τα λεφτα σου τσαμπα.

καλη δυναμη
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φιλαράκο ειναι μεγάλη η τομή, είδα χθες την φωτο αλλά δεν σχολίασα. Καρνάβαλος ο γιατρός και για μια ακόμη φορα μας διδάσκει γιατι ΔΕΝ πρέπει να εμπιστευόμαστε δυστυχώς κανέναν Έλληνα κατσαπλιά. Να στραφείς σε εξωτερικό για fue για scar revision. Καναδά Αμερική οι καλύτεροι αλλά θα τα σκάσεις χοντρά. Κύπρος ειναι μια ενδιάμεση λύση. Τόσο M**C όσο και H** κάνουν τέτοια με καλά αποτελέσματα. Εδω μέσα θα δεις και περιστατικά. Στην αναζήτηση ψάξε τον scarface αν θυμάμαι καλά, έκανε στην H** ουλή αλλά άλλης φύσης οχι απο μμ. Επίσης ο elmajiko έκανε στην M**C και είχε επιτυχία, και ένας παλιό μέλος εδώ ο mouratidis έκανε πριν1 μήνα στον ίδιο γιατρό το ίδιο πράγμα. Δεν εκτιμώ ούτε τα roller ούτε τα τατού θα σε βοηθήσουν στην περίπτωση σου. Δώσε μας και λίγο feedback για την επέμβαση σου συνολικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω δεν προλαβα να δω την φωτο.
αλλα γενικα για να υπαρξει μια ικανοποιητικη καλυψη ουλης πρεπει να ειναι λεπτη η ουλη πρωτα απο ολα,και σε δευτερη φαση roller μεγαλα mm.
το οποιο roller απλα θα βελτιωσει την ουλη δεν θα την εξαφανισει.
τωρα αν μιλαμε για ουλη που φαινεται και με μαλλι τοτε θελει κοψιμο και ραψιμο.
χωρις σωστη βαση,δεν παμε πουθενα :grandpa:
 

sadboy

New Member
danceworld_2001 είπε:
Φιλαράκο ειναι μεγάλη η τομή, είδα χθες την φωτο αλλά δεν σχολίασα. Καρνάβαλος ο γιατρός και για μια ακόμη φορα μας διδάσκει γιατι ΔΕΝ πρέπει να εμπιστευόμαστε δυστυχώς κανέναν Έλληνα κατσαπλιά. Να στραφείς σε εξωτερικό για fue για scar revision. Καναδά Αμερική οι καλύτεροι αλλά θα τα σκάσεις χοντρά. Κύπρος ειναι μια ενδιάμεση λύση. Τόσο M**C όσο και H** κάνουν τέτοια με καλά αποτελέσματα. Εδω μέσα θα δεις και περιστατικά. Στην αναζήτηση ψάξε τον scarface αν θυμάμαι καλά, έκανε στην H** ουλή αλλά άλλης φύσης οχι απο μμ. Επίσης ο elmajiko έκανε στην M**C και είχε επιτυχία, και ένας παλιό μέλος εδώ ο mouratidis έκανε πριν1 μήνα στον ίδιο γιατρό το ίδιο πράγμα. Δεν εκτιμώ ούτε τα roller ούτε τα τατού θα σε βοηθήσουν στην περίπτωση σου. Δώσε μας και λίγο feedback για την επέμβαση σου συνολικά.

φιλε σε ευχαριστω. 2 μερες τωρα που βρηκα το forum σας δεν μπορω να πιστεψω πόσο λακαμας πιαστηκα. Τωρα περα της καραφλας εχω και το θεμα της τομης πισω. Και δεν εχω σοβαρο πρόβλημα καραφλας. εβγαλα τα ματια μου μονος μου δηλαδη. Και να μου λεει ο δήθεν επιστημονας ότι η τομή δεν είναι πολύ μεγάλη και οτι ειναι ιδεα μου και να παει να με βγάλει τρελό! θα κοιτάξω να δω με κυπρο τι παιζει αλλά πιο μετα γιατι τώρα από χρήμα λίγα πράγματα...


alean είπε:
εκτος και η ουλη εχει υψηλο ποσοστο απορριψης τχθ.
δε ξερω αν μπορεις να κανονισεις να βαλεις δοκιμαστικα μερικα
για να μη χασεις και τα λεφτα σου τσαμπα.

καλη δυναμη

ευχαριστω φιλε και όλους γενικα
 

langweilig

New Member
Έχω και εγώ τομή και δεν είναι καλοραμμένη την έκανα το 2003 ,θέλω να τα κουρεύω κοντά τώρα και έχω θέμα. Σκέφτομαι για μια δεύτερη μεταμόσχευση αλλα η δότρια δεν είναι τόσο δυνατή...
Κάπου διάβασα στο forum ότι γίνετε μεταμόσχευση με ουλή και μπορεί η ράφι να διορθώσει την παλιά κακοραμμένη , γίνετε αυτό η κατάλαβα λάθος? Με αυτό και μεταμόσχευση θα κάνω και δεν θα έχω τόσο έντονο σημάδι πίσω...
Επίσης θέλω να ρωτήσω το roller μπορεί να χρησιμοποιηθεί αμέσως μόλις φύγει το ξέρω κακάδι από την πληγή? Αυτό νομίζω ένα μηνα κρατάει πάνω στην ουλή...έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
langweilig είπε:
Έχω και εγώ τομή και δεν είναι καλοραμμένη την έκανα το 2003 ,θέλω να τα κουρεύω κοντά τώρα και έχω θέμα. Σκέφτομαι για μια δεύτερη μεταμόσχευση αλλα η δότρια δεν είναι τόσο δυνατή...
Κάπου διάβασα στο forum ότι γίνετε μεταμόσχευση με ουλή και μπορεί η ράφι να διορθώσει την παλιά κακοραμμένη , γίνετε αυτό η κατάλαβα λάθος? Με αυτό και μεταμόσχευση θα κάνω και δεν θα έχω τόσο έντονο σημάδι πίσω...
Επίσης θέλω να ρωτήσω το roller μπορεί να χρησιμοποιηθεί αμέσως μόλις φύγει το ξέρω κακάδι από την πληγή? Αυτό νομίζω ένα μηνα κρατάει πάνω στην ουλή...έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι

θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο και για τα δυο.
και για το δευτερο για το ποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις roller.
το roller,δεν θα εξαφανισει την ουλη,αλλα ειναι εφικτο ακομα και ενα 50% βελτιωση http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9046.html
μιλαμε για μηκος βελονων 1,5mm η 2mm
και 2 πραγματακια για την αποστειρωση του http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039.html
 

langweilig

New Member
Καλά ναι το roller βοηθάει δεν την εξαφανίζει. Βλέπω τώρα κάτι φωτός από τομές και είναι καμια σχέση με αυτό το πράμα που έχω εγώ :/
 
Μπλουζα