ισοφλαβόνα σόγιας μαζί με πράσινο τσάι μειώνουν την DHT

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
To "βούτηξα" από εδώ. Έχει και εικόνα το άρθρο, αλλά η εικόνα είναι τεράστια και δεν γίνεται attach. Δείτε την εδώ.
(το SPC στην εικόνα σημαίνει Soy Phytochemicals).
Πάντως το άρθρο είναι κατεβατό, δεν το διάβασα ακόμη όλο, μόνο το RESULTS.
Στην εικόνα, μπορείτε να το δείτε κάτω δεξιά που λέει Serum DHT, ο συνδιασμός αυτός είναι ο τελευταίος δεξιά (c), που είναι και ο ποιο κάτω, έχει δυο αστεράκια αν δείτε, ένα στο SPC και ένα στο πράσινο τσάι.
Στο ίδιο σημείο, μου φαίνεται περίεργο που το πράσινο τσάι μόνο του (a), την έχει στα ύψη (το ψηλότερο σημείο είναι) ενώ χωρίς τσάι ή SPC είναι κάπου μέση (ab) ...
Δηλαδή σκέτο τσάι "γιοκ"?

Είναι μία έρευνα που λέει ότι η μίξη αυτή μείωσε την DHT στα ποντίκια ως 80%.
Με μαύρο τσάι την μείωσε ως και 72%.
Τώρα δεν ξέρω ακριβώς ποιον τύπο ενζύμου έχουν τα ποντίκια. Πρέπει να έχουν μόνο τον 5α1.
Αν ο συνδυασμός αυτός , πράσινο τσάι και ισοφλαβόνα μειώνουν τον τύπο 1, είναι ο τύπος που μειώνει και η ντουταστερίνη αλλά δεν μειώνει η φιναστερίδη.
Αν ισχυει αυτό, τότε στην θεραπεία μας, μπορούμε να προσθέσουμε αυτον τον συνδιασμό για να περιοριστεί (με φυσικό τρόπο) το ένζυμο 5α1 που μειώνει και η ντουταστερίδη αλλά δεν ξέρουμε τι μπορεί να προκαλέσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bad boy

New Member
Απ: ισοφλαβόνα σόγιας μαζί με πράσινο τσάι μειώνουν τη

ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΙΣΟΦΛΑΒΟΝΕΣ ΣΟΓΙΑΣ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΟΥΣ..(ΗΤΑΝ ΣΚΕΤΟ ΝΕΡΟ ΣΑΣ ΛΕΩ)ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΜΠΑΜ..ΤΩΡΑ ΠΙΝΩ ΤΣΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ..ΚΑΙ ΟΙ ΙΣΟΦΛΑΒΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΗΤΑΝ ΣΟΛΓΚΑΡ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ 80 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ..
 

Άκης

Administrator
Απ: ισοφλαβόνα σόγιας μαζί με πράσινο τσάι μειώνουν τη

Άρα αυτό σημαίνει ότι όντως μειώνουν την DHT.
Για το σκέτο τσάι, μην περιμένεις και πάρα πολλά. Συνήθως το πίνουν όταν ήδη παίρνουν και κάτι άλλο σαν βοηθητικό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ισοφλαβόνα σόγιας μαζί με πράσινο τσάι μειώνουν τη

για την σογια ναι εχει και τα θετικα εχει και τα αρνιτικα
παντως οι bodybuilder την αποφευγουν γιατι χρειαζονται ανδρογωνα και τεστοστερονη στο φουλ

η σογια κανει καλο στα μαλλια αλλα εχει τα μειωνεκτιματα της

δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε αν την καταφερναμε σε καποιο διαλυμα

βασικα εχω στο μυαλο μου να φτιαξω μερικες λοσιον η καθεμια με διαφορετικα συστατικα η καλυτερα με διαφορετικη βαση
αλλα για να βγαλω συμπερασμα θα πρεπει να χρησιμοποιω την καθεμια για 6 μηνες οποτε ωσπου να βγαλω συμπερασμα θα που παρει πανω απο χρονο για 2 λοσιον

σκεφτομαι ομως να φτιαξω μια για μενα μια για εναν φιλο μου και καμια ακομη για καποιον αλλο φιλο ωστε να ξεκινησουμε ολοι μαζι για να δουμε ποιος θα τα παει καλυτερα σε βαθος 6 μηνων

αλλα και παλι κολλαω στο οτι ο φιλος μου εχει μεγαλυτερο αραιωμα πολυ λιγοτερες τριχες
θελω να βρω ιδια ατομα στο περιπου με εμενα η 3 ατομα με ιδια κλιμακα για να πειραματιστω μαζι τους και εγω

σιγουρα θα πετυχω καποιον καλο συνδιασμο
σιγουρα ετσι θα μπορουσα να βγαλω συμπερασμα για το τι ειναι καλυτερο

αλλα δυστυχως δεν εχω την τυχη οπως μεγαλες εταιριες να εχουν και χρηματα για να δαπανησουν και ποντικια η ανθρωπους για δοκιμες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα